κοστος εκπαίδευσης




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Παρατηρώ ότι όλο και περισσότεροι αναφέρονται στα "απαγορευτικά" κόστη αγοράς σκύλου, εκπαίδευσης σκύλου κ.ο.κ. Παιδιά μην ξεχνάτε: μιλάμε για ζωντανό πλάσμα, μέλος της οικογένειας που μας συντροφεύει 10-15 χρόνια! Ο εκπαιδευτής, μια και περί ου ο λόγος, παρέχει μια σημαντικότατη υπηρεσία εφάπαξ! Εξασφαλίζει την αρμονική συμβίωσή μας με το ζώο-μέλος της οικογένειας. Όταν έχεις ένα παιδί επιλέγεις, ανάλογα με τις δυνατότητές σου και τις επιθυμίες σου πώς και σε ποιο βαθμό θα το "εκπαιδεύσεις" για να του παράσχεις τα εφόδια που χρειάζεται. Αυτό προσφέρει και ο εκπαιδευτής στην οικογένεια και το σκύλο σου.
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
αυτό είναι μεροκάματο όχι μαλακίες......................
ε, ναι, κατανταει πολυ προκλητικο.......

επισης,ποτε δεν θα εμπιστευομουν εκπαιδευτη που θελει να πληρωθει με την ωρα, εκτος απο πολυ συγκεκριμενη εργασια, συμπληρωματικη που θα εκανε, η την γνωμη του σε προβλημα συμπεριφορας)
 




Frini

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2008
59
0
Περαία Θεσσαλονίκης
Συγγνώμη βρε παιδιά, κατανοώ ότι μιλάμε για μια ζωντανή ψυχή που μένει μαζί μας..
Προσπαθώ να παρέχω στο ζώο ότι καλύτερο μπορώ, τις τακτικές επισκέψεις στον γιατρό του, την τροφή του και ότι άλλο χρειάζεται και πραγματικά με βοηθάτε πολύ με την εμπειρία και τις γνώσεις σας.
Αλλά θεωρώ ότι σε μια οικογένεια ιεραρχούμε τις προτεραιότητες μας. Και πιστεύω ότι παρόλο που δεν είμαι καθόλου αδιάφορη για την αναγκαιότητα της εκπαίδευσης, ότι το ποσό αμοιβής ενός εκπαιδευτή είναι υπερβολικό..για να μην πω απαγορευτικό για πολλούς.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Η εκπαίδευση του σκύλου δεν είναι υποχρεωτική. Είναι επιλογή σου να επιλέξεις να συμβιώσεις με ένα ανεκπαίδευτο και ανυπάκουο σκύλο για 10-15 χρόνια. Απλά θα πρέπει να υποστείς τις συνέπειες, διότι κάθε επιλογή έχει και το ανάλογο τίμημα.
Σε διαφορετική περίπτωση φροντίζεις να ιεραρχήσεις διαφορετικά τις προτεραιότητες σου. ;)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μπορεί να είναι πολλά τα λεφτά, ανάλογα τον σκύλο και τα προβλήματα που μπορεί να έχεις αργοτερα. Αν γίνει σωστή εκπαίδευση = να μάθεις και εσύ πώς να αντιμετωπίζεις τον σκύλο σου κλπ είναι λιγα. Για να μάθει να κάθεται - να έρχεται κλπ είναι πάρα πολλά.

60 την ώρα ?? Και ποσες ώρες χρειάζεται ? Πόσο βγαίνει δλδ το σύνολο ?? :rolleyes:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Κοίτα αυτό πάει ανάλογα με την εμπειρία που έχεις με τα σκυλιά..,αν είχες πριν..,πως τα είχες ..,ποσο έχεις ασχοληθεί..
τι ράτσα παίρνεις η έχεις..κλπ...

Εγώ μπορώ να τα βγάλω πέρα με ένα μικρόσωμο τυπου μαλτεζ και westie (φυσικα πολλες προσαρμογες απο το μαλτεζακι στο τερριερ..)αλλα όχι με ένα μεγαλόσωμο τυπου ροτ..,
Γιατί δεν είχα ποτε μου..
Τι βασική εκπαίδευση και την κοινωνικοποίηση αν έχεις εμπειρία ανάλογη μπορείς να την κανεις μονος σου..
Αρκεί λάθη που έκανες στο προηγούμενο σκυλί να τα διορθώσεις στο καινούριο..

Όταν ένας νέος ιδιοκτητης παίρνει ένα σκυλί..,πρέπει να
συνυπολογίζει και την εκπαίδευση..,ότι ράτσα και να πάρει..

Μερικοί τα μικρά τα σνομπάρουν και λένε ένταξη τι και να βγει ακοινώνητο γιατί δεν απειλείται η σωματική τους ακεραιότητα..,μεγάλο λάθος..
Στο μικρό χωρίς την σωστή εκπαίδευση θα βγει ένα ακοινώνητο πλάσμα που δεν θα μπορείς να τον πάρεις πουθενά μαζί..(γιατί πιθανόν να δαγκώνει ανθρώπους και σκυλιά και να τα κάνει και μέσα..)
Στα μεγάλα παίζει να σε στείλει στο νοσοκομείο απλά..,αλλα είναι χαλια και τα δυο..

Αν δεν έχεις εμπειρία είτε από σκυλιά είτε από μια νέα ράτσα..,τότε σίγουρα υπολογίζεις και τον εκπαιδευτη..,αλλιώς δεν παίρνεις..
 


Frini

Well-Known Member
14 Αυγούστου 2008
59
0
Περαία Θεσσαλονίκης
Το καλύτερο είναι σίγουρα να εκπαιδευτεί το ζώο, παίζει φυσικά και η προηγούμενη εμπειρία σου καθώς και ο χαρακτήρας του...αλλά πιστεύω με τη σωστή ενασχόληση, με το διάβασμα, την ανταλλαγή εμπειριών και απόψεων μπορεί να γίνει δουλειά.
Θα τολμήσω να πω -χωρίς να θέλω να κάνω συγκρίσεις- ότι ούτε γονείς γεννηθήκαμε και δεν εκπαιδευτήκαμε γιαυτό πριν κάνουμε παιδιά.
Αλλά αν εχεις κάποιες βάσεις-κυρίως σεβασμό για μια ζωή, ανθρώπινη ή μη- και ενδιαφέρεσαι να κάνεις το καλύτερο με σταθερότητα , υπομονή και επιμονή, ουσιαστικά "επιλέγεις" να μην συμβιώσεις με ένα ανυπάκουο και ανεκπαίδευτο ζώο.
:)
 


liajoe

Well-Known Member
αυτο δεν το καταλαβαινω:cool: τι μπορει να μαθει ο σκυλος σε 5 ωρες?
ουτε δεχομαι οτι με 10-12 ωρες,(αρα 700αρι) μπορει να μαθει ο σκυλος ο,τι περιλαμβανει η βασικη υπακοη.
και για ποιο λογο πληρωνεστε με την ωρα? θεωρειτε οτι ο κοπος σας αξιζει να πληρωθει σε ενα οχταωρο, 480 ευρω?:eek:
Άντε πάλι:)

H εκπαιδευση συμπεριφοράς ενός κουταβιού ξεκινάει από
8 εβδομάδες από την πρώτη μέρα που έρχεται στο καινούργιο σπίτι του!

Ένας σωστός εκπαιδευτής θα έρθει στο σπίτι σου και θα δουλέψετε στην δική σου περιοχή.
Θα ξεκινήσετε με μαθήματα στο σπίτι, μετά στο πάρκο, στην πλατεία, όπου πας βόλτα με τον σκύλο σου.
Τα μαθήματα συνήθως καλύπτουν "βασικούς τρόπους συμπεριφοράς" 'οπως να,


  • μαθαίνει που είναι το κρεβάτι του
  • μαθαίνει να λερώνει σε συγκεκριμένο χώρο
  • να περιμένει για το φαί του, στις πόρτες, στο αυτοκίνητο
  • αρμόζουσα συμπεριφορά απέναντι σε καλεσμένους
  • κοινωνικοποίηση
  • κτητική / επιθετική συμπεριφορά
  • βασική περιποίηση
Τα μαθήματα πρέπει να είναι μικράς διαρκείας, 2-4 φορές την ημέρα
και ευχάριστα!
Έτσι σε 4-6 εβδομάδες θα έχει καταλάβει σημαντικές εντολές όπως,
κρεβάτι, δίπλα, κάτσε, μείνε, έλα και τουαλέτα:)

  • 1 ώρα/€50-€60,
  • 8 και μαθήματα και άνω (ανάλογα με το τι ζητάς από τον σκύλο σου και τι ξέρει) μπορεί και λιγότερα
  • 2-3 φορές τη εβδομάδα
  • και θα έχεις εργασία για το σπίτι
  • :)
Ο μόνος λόγος που εκπαιδευτές στην Ελλάδα λένε να πηγαίνετε
τα κουτάβια μετά τους 4-6 μήνες είναι γιατί τα κρατάνε και
θέλουνε να έχουνε ολκληρώσει την σειρά εμβολίων τους, επίσης τους
είναι δύσκολο να ασχοληθούν με ένα κουταβάκι στο εκπαιδευτήριο.
Δέν πιστεύω όμως ότι είναι ο σωστός τρόπος...
 


liajoe

Well-Known Member
Το καλύτερο είναι σίγουρα να εκπαιδευτεί το ζώο, παίζει φυσικά και η προηγούμενη εμπειρία σου καθώς και ο χαρακτήρας του...αλλά πιστεύω με τη σωστή ενασχόληση, με το διάβασμα, την ανταλλαγή εμπειριών και απόψεων μπορεί να γίνει δουλειά.
Θα τολμήσω να πω -χωρίς να θέλω να κάνω συγκρίσεις- ότι ούτε γονείς γεννηθήκαμε και δεν εκπαιδευτήκαμε γιαυτό πριν κάνουμε παιδιά.
Αλλά αν εχεις κάποιες βάσεις-κυρίως σεβασμό για μια ζωή, ανθρώπινη ή μη- και ενδιαφέρεσαι να κάνεις το καλύτερο με σταθερότητα , υπομονή και επιμονή, ουσιαστικά "επιλέγεις" να μην συμβιώσεις με ένα ανυπάκουο και ανεκπαίδευτο ζώο.
:)
Συμφωνώ απόλυτα!:)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αυτό το δουλειά για το σπίτι το εχεις ξαναπεί

τα λάθη που θα γίνουν κατα την διάρκεια της κατοίκον δουλειάς πόσα μαθήματα θέλεις για να τα διορθώσεις??????

ο εκπαιδευτής πρέπει να επεμβαίνει και να συμβουλεύει την ώρα που γίνετε - δημιουργείτε μια συμπεριφορά και όχι κατόπιν εορτής
 


liajoe

Well-Known Member
αυτό το δουλειά για το σπίτι το εχεις ξαναπεί

τα λάθη που θα γίνουν κατα την διάρκεια της κατοίκον δουλειάς πόσα μαθήματα θέλεις για να τα διορθώσεις??????

ο εκπαιδευτής πρέπει να επεμβαίνει και να συμβουλεύει την ώρα που γίνετε - δημιουργείτε μια συμπεριφορά και όχι κατόπιν εορτής
Είχα πεί, ότι ακολουθόντας τους κανόνες της φύσης των σκύλων
στην εκμάθηση (σε κάπιο post - ηλικία εκπαίδευσης) είχα αναφέρει ότι:

1. Ότι μαθαίνει ο σκύλος το εκτελεί αργά στην αρχή

2. Υπάρχουν patterns (2) όταν μαθαίνει κάτι ένας σκύλος, όπως

  • The 5th week plateau
  • W learning curve
Τώρα, πρίν ξεκινήσει ο ιδιοκτήτης εκαπαίδευση με το σκύλο, δουλεύω
εγώ με τον ιδιοκτήτη! Ειδικά στο πρώτο μάθημα, ο ιδιοκτήτης μαθαίνει
"ψυχολογία & εκαπαίδευση σκύλου" .
Μετά, εγώ προσποιούμε τον σκύλο και ο ιδιοκτήτης κάνει όσα λάθει μπορεί, για να του δείξω
γιατί αυτό γίνετε έτσι
και να το καταλάβει από μόνος τους. Έτσι μαθαίνουμε όλοι μας καλύτερα!
Λέγετε trial & error :)

Έτσι, όπως εξήγησα και πρίν στο πόστ, (ηλικία εκπαίδευσης) τα λάθη που ίσως να κάνει ο ιδιοκτήτης αργότερα
με τον σκύλο είναι μικρά και αν
θές ένα π.χ. να τον επιβραδεύουν συχνότερα.

Δέν εκπαιδεύω ένα σκύλο οδηγό και μετά λέω στον τυφλό,
"Ορίστε! Και καλή τύχη!":D
Δουλεύουμε ώρες εγώ και ο ιδιοκτήτης και όταν θεωρώ έτοιμο
τον ιδιοκτήτη τότε μπορεί να δουλέψει με τον σκύλο.

Το ίδιο κάνω και με μία πιό απλή μορφής εκπαίδευσης.:)
Όλα γίνονται με πρόγραμμα.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αν τα λάθη και οι καταστάσεις ήταν συγκεκριμένα δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης του εκπαιδευτή

θα αγοράζαμε ένα βιβλίο συνοδευόμενο και από ενα dvd για αυτούς που βαριούντε το διάβασμα και όλα καλά

δυστηχώς όμως δεν είναι έτσι

΄στην πραγματικότητα υπάρχουν πολλα σενάρια τα οποία δεν μπορεί κανένας να προβλέψει

εγώ δεν θα χαρακτήριζα σαν συχνότερο λάθος την υπερβολική επιβράβευση αλλά την υπερβολική βιασύνη με ότι συνεπάγετε αυτό
 




liajoe

Well-Known Member
€60 / 1 ώρα.
(Θεωρία, βασικη ψυχολογία σκύλου σε σχέση με την εκπαίδευση).
Πόσα μαθήματα εξαρτάτε από την ηλικία του σκύλου και το τι ζητάει ο ιδιοκτήτης.
Ο ιδιοκτήτης πρέπει να κρατάει μερολόγιο και να κάνει
την εργασία για το σπίτι.

Κουτάβια 8 - 12 εβδομάδων αρκούνται στα 4 - 5 μαθήματα.
Έτσι ελατώνετε το στρές και για τους δύο.

Κουτάβια στην εφηβία είναι τα πιό "δύσκολα", χρειάζοντα 1 -2 μαθήματα
παραπάνω για να είμαστε σίγουρη ότι έχουν μεί σε μία ρουτίνα.

Ενήλικοί σκύλοι είναι από τους καλύτερους μαθητές γιατί είναι eager
να μάθουν και να δουλέψουν αντί να κάθονται όλη μέρα.

Η πρώτη επαφή θα πρέπει να είναι δωρεάν, έτσι δίνετε η ευκαιρία
στον ιδιοκτήτη να εκφραστεί για το τι ζητάει και να μιλήσει για το
σκύλο του.:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ο καθένας χρεώνει όπως νομίζει στην ελευθερη αγορά και ο καταναλωτής διαλέγει.σιγά μην μπεί στην διατίμηση το ωρομίσθιο του εκπαιδευτή

άλλοι πλήρωσαν 1500 ευρώ για να τους πάρουν τον σκύλο 6 μήνες και να τον επιστρέψουν "χωρίς επιθετική συμπεριφορά στους ξένους(ζώα και ανθρώπους)".
τώρα στα πόσα βόλτ τον έβαλαν δεν ξέρω αλλά...
και βέβαια απο που κι ως που το συγκεκριμένο άτομο δήλωνε εκπαιδευτής (σχετικές σπουδές?:p-σχετική εμπειρία?:p)επίσης δεν ξέρω...
πάντως δεν χυμάει τώρα
μου είπε περιχαρής η κοπέλα.
ο τύπος αμφιβάλλω αν είχε έστω διαβάσει ένα βιβλίο(οιουδηποτε θέματος,έστω και ποδοσφαιρικό ρε παιδάκι μου)

Εγώ δεν ξέρω τις τιμές αλλά μου ακούγεται fair σαν γενική τιμή εφόσον περιέχει σαν συντελεστή και την δυνατότητα του σκύλου να μαθαίνει/την γενική σχέση σκύλου-"ιδιοκτήτη"

Και πιστεύω πως και μόνοι μας με κάποια βιβλία μπορεί να υπάρχει αποτέλεσμα.
και χωρίς βιβλία ή εκπαιδευτή μπορεί να υπάρχει αποτέλεσμα αν "τραβάει" ο σκύλος
και ξέρω παραδείγματα που μπορεί να μην ήξεραν ούτε ένα τρίκ(μάλιστα έριχναν και ειρωνικές ματιές σε άλλα σκυλιά που έκαναν)
αλλά καταλάβαιναν περισσότερα κι απο το αφεντικό τους
και βοήθαγαν πραγματικά και συνεχώς μέσα στο σπίτι-στο δρόμο- οπουδήποτε (αξέχαστος ο ημιαιμοκόκερ φίλου μου που ας πούμε άρχιζε τα barks at the moon και μέρα μεσημέρι να ήταν όποτε πήγαινε να ξεκινήσει καυγάς μεταξύ των αφεντικών του προκειμένου μάλλον να κερδίσει την προσοχή και να προλάβει τα ιπτάμενα πιάτα και τις έξαλλες φωνές:D)

Βέβαια τίποτα δεν ταιριάζει σε όλες τις περιπτώσεις
και ίσως κάποιες ράτσες να θέλουν διαφορετική αντιμετώπιση/μέθοδο ή απλά περισσότερα μαθήματα

ή απ την άλλη πάλι καποιοι ιδιοκτήτες να μην ενδιαφέρονται για το "μείνε" και τόσο

ή οτιδήποτε άλλο (σκύλος ιχνηλάτης/περιπόλου/συνοριοφύλακας/φαροφύλακας:D)

που ξανακαταλήγει στο
ο καταναλωτής διαλέγει μετά από την ιεράρχηση των αναγκών του και την εκτίμηση των δυνατοτήτων του και τον υπολογισμό των πόρων του.\:cool:
θα μπορούσε να είναι ένας τέλειος κόσμος αγγε(καπιτα)λι(στι)κα πλασμένος αν δεν υπήρχαν συνεχώς άτιμοι και άπληστοι που περιμένουν αμαθείς και ημιμαθείς για να τους απομυζήσουν:(
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU