κοστος εκπαίδευσης


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
keyman said:
καλά θα ήταν να μας τον εκπαίδευαν και να μας τον παρέδιδαν και να μην χρειαζόταν να κάνουμε κάτι άλλο αλλά.....αυτά δεν γίνονται
θα διαφωνησω! ειναι πραγματικα ωραιο να το εκπαιδευεις (ειτε μονος σου,) ειτε με την βοηθεια ειδικου (αυτο δεν το εχω ζησει ακομα αλλα πρεπει να ειναι ακομα καλητερο)! δεν εχει πλακα-αξια να το πας καπου και να στο γυρνανε εκπαιδευμενο!
 


demo

Active Member
17 Ιανουαρίου 2008
28
0
athens
ΜΑΚΗΣ said:
demo said:
Εγω παντως εδωσα για τη βασικη υπακοη, κατ'οικον οπως λετε, 600 ευρω, και ο Τζακουλης ανταποκριθηκε μια χαρα (παρολο που θεωρειται δυσκολη ρατσα για εκπαιδευση). Απλα να ξερετε οτι το πιο σημαντικο ειναι αυτο που ειπε ο Μακης για τη συμμετοχη του ιδιοκτητη στην εκπαιδευση. Τα παντα στηριζονται στην επαναληψη. Ο εκπαιδευτης κανει το ξεκινημα και ουσιαστικα εχει δυο μαθητες, τον σκυλο κ τον ιδιοκτητη.
Εσυ εισαι αυτος που θα ζει με τον σκυλο κ θα δινει εντολες οταν τελειωσουν τα μαθηματα...
εδώ θα διαφωνήσω.

ο εκπαιδευτής πρέπει να έχει έναν μαθητή.

τον ιδιοκτήτη.
Μακη ουσιαστικα λεμε το ιδιο, και το βλεπω στον Τζακ οταν κανω κατι λαθος. Απλα ο εκπαιδευτης που γνωριζει τη συμπεριφορα ενος σκυλου, τον καθοδηγει στα πρωτα βηματα, και μετα ακολουθεις εσυ στο πως να συνεχισεις...Για μενα δεν εχει νοημα η εκπαιδευση χωρις την παρουσια ιδιοκτητη


και μέσα από αυτά που σου δείχνει - μαθαίνει να μπορείς να εκπαιδεύεις τον σκύλο σου
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
οταν εκπαιδευσα τον δικο μου,για υπακοη.
εμεινε εκει περιπου ενα μηνα,(στον εκτροφεα του)χωρις να επιτρεπεται να με δει γιατι ξεσηκωνοταν ...πηγαινα και τον εβλεπα απο μακρια :lol: μετα πηγαινα κι εγω εκει και τα καναμε ολα μαζι...μετα πηγα μερικες φορες και τα εκανα μονη μου και με διορθωνε εαν εκανα κατι λαθος,βγαζαμε τον σκυλο εξω,κλπ και μετα τον πηρα σπιτι και τα καναμε επαναληψεις καθημερινα αρκετο καιρο.(εαν χρειαζοταν θα ερχοταν και στο σπιτι κατοπιν,αλλα δεν χρειαστηκε)
ασχοληθηκα εντατικα και με ευλαβεια,περιπου 3 μηνες ,μετα δεν εκανα καμια επαναληψη,απλως τηρουσα οτι ειχα μαθει στην καθημερινοτητα..και απο τοτε εχουν περασει 7 χρονια και δεν ξαναχρειαστηκε τιποτα αλλο.
ειχα δωσει πριν 7 χρονια 180.000.(εξαρταται βεβαια τι οριζει ο καθε εκπαιδευτης σαν υπακοη...στην δικη μας περιπτωση δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι σε αυτο το θεμα που να μην το διδαχτηκε ο σκυλος)
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
α και ξεχασα να πω οτι η εκπαιδευση εγινε μετα τον 8ο μηνα...ειναι κριμα να τους στερουμε τον αυθορμητισμο της ηλικιας (δεν εννοω οτι στερειται για παντα,αλλα πανω στα κουταβοντουζενια ,μην το πλακωνουμε το σκυλακι στα "μεινε",κλπ...καταλαβατε)
τωρα για μικροσωμες φυλες δεν γνωριζω.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Galazio, την στιγμή που φέρνουμε ένα κουτάβι στο σπίτι κανονικά πρέπει να ξεκινάει και η εκπαίδευση του, για πιο εύκολη συμβίωση του σκύλου με τους υπόλοιπους σε αυτό τον κόσμο, και να μην του φαίνονται όλα περίεργα όταν το πάμε σε επαγγελματία εκπαιδευτή.
Ειδικά αν είναι εργασιακό σκυλί, να χαρεί να κάνει το χατίρι σε μας, δεν να βαριέται, να κουραστεί και δεν να έχει όρεξη να ψάχνει για διάφορες «δουλίτσες».
Πάντα σε αυτή την ηλικία ότι μαθαίνουμε στο σκυλί το συνδυάζουμε με επιβράβευση – παιχνίδι και έτσι το κουτάβι δεν χάνει τίποτα από τα «παιδικά» του χρόνια :wink: .
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εγώ διαφωνώ με magi και συμφωνώ με galazio στο θέμα ηλικία και εκπαίδευση.

σίγουρα μπορεί να μάθει το μη ή το άσε αλλά δεν υπάρχει λόγος να το στρεσσάρουμε με εντολές
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ΜΑΚΗΣ said:
.

σίγουρα μπορεί να μάθει το μη ή το άσε αλλά δεν υπάρχει λόγος να το στρεσσάρουμε με εντολές
αυτο εννοουσα magi,εννοειται πως τα απλα πραγματακια του στυλ μη και αστο αυτο,ελα,κατσε,του τα μαθαινουμε...αλλο ομως το κατσε στον πωπο και μην πηδας πανω μου εαν θελεις να φας και αλλο το μεινε εκει μεχρι να σε φωναξω και βλεπε με να απομακρυνομαι (πολυπλοκοτερες εντολες δηλαδη που θεωρω αμαρτια να βαραινουμε ενα κουταβι με αυτες...σκεψου το ακριβως,οπως θα εκανες και σε ενα μωρο,παιδακι,εφηβο...κ.ο.κ και το αποτελεσμα τους:wink: )
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Δεν εννοούσα στρεσάρισμα, και όταν το πας το σκυλί σε εκπαιδευτή και αισθάνεται στρες, τι να μάθει ?
Όταν μαθαίνει το κουτάβι πχ.το πήγαινε- μείνε (στο μέρος συγκεκριμένο, κρεβατάκι, crate, που είναι άσυλο για το σκυλί) να χαλιέται και να πάθει κατάθλιψη ?
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Το κουτάβι μπορεί άνετα να αρχίσει puppy-training από τους 2 μήνες. Εγώ όχι μόνο δεν τα βλέπω να στρεσσάρονται αλλά γουστάρουνε κιόλας αφού καλοπερνάνε παίζουν, τρώνε και ασχολείσαι μαζί τους. Εννοείται ότι δε θα βάλεις ένα τόσο μικρό κουτάβι π.χ. στο μείνε για 5 λεπτά. Τώρα για βασική υπακοή θεωρώ ιδανικό να έχει ολοκληρωθεί πριν την εφηβεία.
 


moglhs

Well-Known Member
6 Οκτωβρίου 2007
51
54
40
παιδια γεια σας και απο μενα! οι τιμες που γραφτηκαν νωριτερα για κατ οικον εκπαιδευση σε τι αριθμο μαθηματων αναφερονται και για ποσο χρονικο διαστημα περιπου?
 














vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Εμένα πάντως δε μου στείλαν.. Υπάρχει γενικά πρόβλημα με τους εκπαιδευτές εδω? ρώτησα και εκπαιδευτές από Αθήνα αν έχουν κάποιον γνωστό και δεν ξέραν.. Είναι δυνατόν??
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Aλλο να ξέρουν και άλλο να συστήσουν ... είναι δυνατόν, δυστυχώς .... :wink:

Αν ψάχνεις απλώς για ένα όνομα, πάρε ένα κυνολογικό περιοδικό, έχει καταλογο και διαφημίσεις.

Αν ψάχνεις για κάτι άλλο, κανείς δεν βάζει το χέρι του στη φωτια. :lol:
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Σωστό..
Έχουν κατάλογο εκπαιδευτών?Παίρνω ένα περιοδικό αλλά δεν έχει..Τέλοσπάντων, θα ψάξω..
Thanks.

ΥΓ
Μου έκανε επίσης εντύπωση ότι με σχολή εκπαιδευτών στην Αθήνα που επικοινώνησα με τον υπεύθυνο δεν μου σύστησε ούτε δικούς του μαθητές που ξέρω ότι είναι εδώ.. :roll:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22