κουταβάκι Τζακ Ράσελ


zisimos81

New Member
23 Ιανουαρίου 2020
4
5
42
Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για τον πολύ όμορφο χώρο που έχετε δημιουργήσει.Εδώ και 10 μέρες έχω υιοθετήσει ένα κουταβάκι Τζακ Ράσελ το οποίο είναι 2.5 μηνών.Δυστυχώς αντιμετωπίζω αρκετά προβλήματα συμπεριφοράς του σκύλου και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.Δεν είναι η πρώτη φορά που έχω σκύλο στο σπίτι σε ηλικία 24 ετών είχα βρει ένα ημίαιμο με σπασμένο τον ώμο και καμμένο στο λαιμό το οποίο το υιοθέτησα και ζήσαμε μαζί μέχρι να γίνει ο σκύλος 13 και εγώ 37...Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο σκυλάκι(Αλήτης ήταν το όνομά του) δεν με δυσκόλεψε ποτέ και ήταν ελάχιστες οι φορές που είχε περίεργη συμπεριφορά.

Πάμε και στο τωρινό μου σύντροφο.Με το θέμα του λερώματος τα πάμε σχετικά καλά.Υπάρχουν πάντα δύο πάνες στο μπαλκόνι και τον βγάζω μετά από φαγητό/παιχνίδι/ύπνο για να λερώσει.Χρησιμοποιώ την έκφραση ''Ρόκι τσίσα'' και τις περισσότερες φορές μετά από λίγα λεπτά ο σκυλάκος κάνει την ανάγκη του τον επιβραβεύω και επιστρέφουμε μέσα.Ένα ζήτημα το οποίο μου δημιουργεί απορίες είναι το εξής.Πρέπει να τον αφήνω να πηγαίνει μόνος του στην πόρτα του μπαλκονιού και να του ανοίγω μετά ή να τον πηγαίνω εγώ μετά από φαγητό/παιχνίδι/ύπνο;Ρωτάω επειδή συνήθως τον πηγαίνω εγώ σηκωτό στο μπαλκόνι.Βέβαια σχεδόν ποτέ δεν αντιδράει άσχημα παρά μόνο όταν είναι εκνευρισμένος ή κακοδιάθετος.

Με προβληματίζουν λοιπόν δύο θέματα.Καταρχήν προσπαθεί να μασήσει τα πάντα.Χαλια,παπούτσια,καλώδια,τα παιχνίδια της κόρης μου,παντόφλες.ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!Το χαλί που έχουμε έχει κλωστές οπότε για να μην τρώει κλωστές και κάνει εμετό αναγκαστήκαμε και το σηκώσαμε και βάλαμε άλλο χαλί.Δυστυχώς λόγω χειμώνα και μικρού παιδιού δεν μπορούμε να μην έχουμε κάτω χαλί.Τα άλλα όλα προσπαθώ να τα μαζέυω εκτός εμβέλειας του Ρόκι γιατί πριν 1-2 μέρες είχαμε ένα ατύχημα καθώς κατάπιε πλαστελίνη και καταλήξαμε βραδιάτικασε κλινική μικρών ζώων να κάνουμε αντιεμετική ενεσούλα + σιρόπι πεπτονόρμ + ελαφρια διατροφή για μία βδομάδα.Επίσης αν πάρει κάτι με το στόμα(συνηθως πετσέτα ή το μανίκι κάποιας μπλούζας ή παντελόνι) δεν το αφήνει ή το αφήνει μετά από πολύ φώναγμα,χωρίς ευτυχώς να δαγκώνει.Γρυλίζει και πρέπει να φωνάξεις 4-5 φορές ΜΗ και ΟΧΙ για να το αφήσει.Προχθές π.χ άρπαξε το μανίκι της μπλούζας της μικρής μου κόρης και γρύλιζε ασταμάτητα και δεν το άφηνε μέχρι να τον μαλώσω εγω.

Το δεύτερο θέμα που με απασχολεί είναι ότι ο σκύλος με θέλει συνεχώς δίπλα του και στον ύπνο και στον ξύπνιο.Τι εννοώ;Έρχεται η ώρα που κουράζεται και θέλει να κοιμηθεί.Δεν θα πάει στο πάρκο του.Θα έρθει να αρχίσει να με παρακαλάει να τον ανεβάσω στον καναπέ.Αν τον βάλω στο πάρκο είναι ικανός να αρχίσει το γαύγισμα και να μην σταματήσει ούτε σε μία ώρα.Δυστυχώς μένω σε πολυκατοικία και οι γείτονες μου δεν είναι τόσο ανεκτικοί.Αν λοιπόν τον αφήσω εκτός πάρκου την ώρα που θέλει να κοιμηθεί και δεν τον ανεβάσω στον καναπέ κοιμάται δίπλα στα πόδια μου.Τα αγκαλιάζει κανονικά.Αν κάνω ότι πάω να τα πάρω έχει ξυπνήσει στο λεπτό και φυσικά αρχίζει πάλι την κλαψα για να τον ανεβάσω στον καναπέ.Στον καναπέ και δίπλα μου μπορεί να κοιμηθεί 2 και 3 συνεχόμενες ώρες αλλά αν είναι κάτω στα 10 λεπτά έχει ξυπνησει και αρχίζει το κλαψούρισμα.

Την ώρα που κοιμόμαστε προσπαθούμε να τον βάλουμε στο πάρκο.Μόνο να τον αφήσω δεν μπορώ γιατί πρώτον θα καταστρέψει πράγματα ή θα λερώσει μέσα και δεύτερον δεν θα καθίσει και θα αρχίσει να κλαίει/γαυγίζει.Ξεκίνησα την εκπαίδευση με το πάρκο από την πρώτη μέρα που πήρα το σκυλάκι.Τον ταίζω στο πάρκο αφήνω ανοικτή την πορτούλα και όποτε μπαίνει τον επιβραβεύω.Μόλις όμως παω να την κλείσω μας ακούει όλη η πολυκατοικία.Τα 3-4 τελευταία βράδια επειδή δεν μπορούμε να κλείσουμε μάτι ούτε μία ώρα πήραμε το πάρκο μέσα στο υπνοδωμάτιο μας έβαλα ένα δικό μου ρούχο και ένα ρολόι μέσα και κάπως τον κατάφερα να καθίσει.Βέβαια νιώθω σαν να γύρισα πάλι στο στρατό γιατί ανά μία ή μιάμιση ώρα ξυπνάει και αρχίζει το κλαψούρισμα.Το αποτέλεσμα είναι να είμαστε οικογενειακώς άυπνοι.

Να αναφέρω εδώ ότι αυτόν τον καιρό δεν εργάζομαι αλλά σύντομα θα αναγκαστώ να βγω στη δουλειά(βιοποριστικοί οι λόγοι).Φεύγω από το σπίτι λοιπόν μόνο για να πάω την κόρη μου στο σχολείο και εννοειται οτι στα δέκα λεπτά που λείπω χαλάει τον κόσμο με το γαυγισμα.Ήδη ένας γείτονας μου είπε ότι ενοχλήθηκε.Αρχίζω και πιστεύω ότι ο σκυλάκος έχει αγχος αποχωρισμού και προφανώς θα χρειαστεί εκπαιδευτή.Δυστυχώς αυτή την περίοδο τα οικονομικά μου είναι χάλια και δεν ξέρω αν είμαι σε θέση να δώσω 400-500 ευρώ για την προεκπαίδευση του σκυλάκου μου.Να τον δώσω δεν το συζητάω γιατί παρόλο που τον έχουμε 10 μέρες έχουμε δεθεί μαζί του.Προφανώς τα ίδια προβλήματα θα αντιμετωπίσει και όποιος άλλος τον υιοθετήσει και μπορεί ο μικρός να βρεθεί στο...δρόμο.Θα προσπαθήσω να πάω έστω μία φορά σε κάποιον εκπαιδευτή να μου πει 2-3 πραγματάκια και να με καθοδηγήσει.Θα σας ημουν ευγνώμων αν μου δίνατε κάποιες ιδέες για το τι πρέπει να κάνω και πως να αντιμετωπίσω το θέμα.Καταλαβαίνω ότι ο σκυλάκος είναι ακόμη μικρός αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι 24 ώρες πάνω από ένα κουταβάκι,με ελάχιστο ύπνο και χωρίς να εργάζομαι.
 
  • Like
Reactions: Tony91


Tony91

Well-Known Member
9 Μαϊου 2019
95
88
32
Αθήνα
Είναι οοοοολα απόλυτα φυσιολογικά!!!
Είναι πολύ μωρό και θα τα κάνει αυτά.
Καταρχήν θέλει λίγο χρόνο να συνηθίσει το σπίτι σας και τους ρυθμούς.
. Υπάρχουν πάρα πολλά βιντεακια στο γιουτουμπ για το άγχος αποχωρισμού, που με λίγη υπομονή θα ηρεμισει ο μικρός.
Συμβουλή μου, ότι υποχώρηση κάνεις και του κάνεις τη χάρη, την πατησες... Θα σε καβαλισει και δύσκολα θα τον αλλάξεις μετά.
. Βάλτου όρια και κανόνες, είσαι ήδη ο αρχηγος γ αυτό κ σε θέλει δίπλα του, αλλά δε φτάνει μόνο η αγάπη, θέλει και πειθαρχία.
. Τα δαγκώματα είναι για τα δοντάκια του, φυσιολογικό. Σου γρυλλίζει γιατί το θέλει δικό του, σα παιχνιδιαρικη κυριαρχία. Καλά του κάνεις και του επιβάλλεται.
Εδώ θα βρεις παααααρα πολλά θέματα και λύσεις. Πάτα στην αναζήτηση και θα λύσεις πολλά.
 
  • Like
Reactions: Grizzly


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Απ'όσα γράφεις, οι συνθήκες της ζωής σας αυτή την στιγμή, δεν ευνοούσαν την απόκτηση κουταβιού.
Πως το σκεφτήκατε και αποφασίσατε κάτι τέτοιο;
Οσα κάνει το κουτάβι, είναι απολύτως φυσιολογικά και αναμενόμενα.
Και επειδή αναφέρεις την έννοια "υιοθεσία" μια-δυό φορές, τι ακριβώς εννοείς;
Που το βρήκατε το σκυλάκι; Από φιλοζωική;
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Στο forum, στο youtube, στο internet γενικότερα υπάρχουν άπειρα πράγματα να διαβάσεις.
Ένα google search ήταν υπεραρκετό...
Όπως σου είπαν και παραπάνω, αυτά είναι απόλυτα φυσιολογικά για την ηλικία και την θεωρητική "ράτσα" του σκύλου.
Το έχεις ξεκινήσει τελείως λάθος και με μαθηματική ακρίβεια, θα έχεις σοβαρά προβλήματα και στη μεταξύ σας συμβίωση με τον σκύλο και με τους ενοίκους της πολυκατοικίας.
Τα δεδομένα της εξίσωσης, ότι πήρες σκύλο σε τέτοια ηλικία, τέτοιας "ράτσας", με τους γείτονες χωρίς ανοχή κι εσένα να πρέπει να ξεκινήσεις να εργάζεσαι, δεν βγάζουν καν αρνητικό αποτέλεσμα...κάηκε όλο το σύστημα!
Προτείνω να αναθεωρήσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται και να δώσεις τον σκύλο, οπότε περνάμε αναπόφευκτα στο ερώτημα, από που τον πήρες και που μπορείς να τον δώσεις/επιστρέψεις...
 


zisimos81

New Member
23 Ιανουαρίου 2020
4
5
42
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Να απαντήσω και εγώ με τη σειρά μου σε κάποια πράγματα που με ρωτάτε.Ξέρω αρκετά για τη συγκεκριμένη ''ράτσα'' έχω διαβάσει και έχω ενημερωθεί και για το γαύγισμα και για το θέμα κυριαρχίας και για το γεγονός ότι χρειάζονται αρκετή άσκηση για να μην ''ξεσπάνε'' σε πράγματα μέσα στο σπίτι.Απλά πιστεύω ότι με τη σωστή εκπαίδευση και αρκετό κόπο θα καταφέρω να να μην γαυγίζει όταν το αφήνω για κάποιες ώρες μόνο ή το βράδυ που θέλω να κοιμηθώ.Προς το παρόν δεν μπορώ να το βγάλω έξω να εξασκηθεί οπότε κάθομαι 15-20 λεπτά 2-3 φορές τη μέρα και παίζω μαζί του με διάφορα παιχνίδια που του αγόρασα.Αυτό έχει αποτέλεσμα καθώς μετά το παιχνίδι κάνει την ανάγκη του και έτσι όπως είναι εξουθενωμένος κοιμάται.Την ώρα όμως που ξυπνάει είμαι από πάνω του γιατί μπορεί εύκολα να κάνει κάποια ζημιά.Αυτό ειλικρινά δεν με ενοχλεί διότι ξέρω ότι διορθώνεται και είναι παροδικό λόγω ηλικίας.Άλλωστε μετά από 2-3 ΜΗ και το ΚΑΤΣΕ αφήνει αυτό που σκοπεύει να χαλάσει.


Γενικότερα δεν ήταν στα άμεσα πλάνα μου να έχω ένα σκυλάκι κυρίως για οικονομικούς λόγους.Εδώ να ξεκαθαρίσω ότι δεν στερώ στο ζωάκι τα βασικά(επισκέψεις σε κτηνίατρο,εμβόλια,αποπαρασίτωση κτλ).Άλλωστε όπως ανέφερα σχετικά με το ατυχήμα που είχε πήγα κατευθείαν σε κλινική και έδωσα από την τσέπη μου ένα 60άρι.Α ο μη γένοιτο χρειαζόταν επέμβαση θα έδιναν όσα χρήματα χρειαζόταν αρκεί να γλίτωνε ο σκυλάκος.Όμως δυστυχώς τα 400-500 που ζητάει ένας εκπαιδευτής δεν μου περισσεύουν και πιστεύω ότι ένας μέσος Έλληνας οικογενειάρχης δυσκολεύεται να δώσει αυτό το ποσό сash,ακόμα και αν δουλεύουν 2 άτομα μέσα στην οικογένεια.Ας μην γελιόμαστε παιδιά 500-550 είναι ο καθαρός βασικός.Anyway...To σκυλάκι το βρήκα σε κούτα δίπλα σε κάδο απορριμάτων και πραγματικά το λυπήθηκα.Δεν έχω πρόθεση να το δώσω ακόμα και αν ξέρω ότι στην οικογένεια που θα πάει θα είναι καλά και το ετήσιο εισόδημα της είναι 100.000 ευρώ.Τον έχω αγαπήσει τον μικρό και θα προσπαθήσω να τον κρατήσω.Ρώτησα σε νομικό και μου είπε ότι το μόνο που μπορούν να μου κάνουν οι γείτονες είναι να καλέσουν την Αστυνομία.Παλιότερα είχε ένας γείτονας γερμανικό ποιμενικό που ούρλιαζε και δεν υπήρχε κανένα θέμα.Δεν νομίζω να τους ενοχλήσει τόσο το δικό μου που απλά κλαψουρίζει ή γαυγίζει 10-15 λεπτά για να καλέσουν την Αστυνομία.

Αρχικά θα απευθυνθώ σε έναν εκπαιδευτή για να μου δώσει κάποιες συμβουλές σχετικά με το άγχος αποχωρισμού που μάλλον έχει ο σκυλάκος μου.Λογικό είναι γιατί τον πέταξαν απλά να πεθάνει και τώρα που είναι πάλι σε ένα σπίτι φοβάται να μην μείνει μόνος.Λογικά με την εκπαίδευση σε 4-5 μήνες θα είναι οκ.Ήδη έχω ενημερώσει γυναίκα και κόρη να μην ενθουσιάζονται όταν επιστρέφουν ή φεύγουν από το σπίτι και αυτός κάνει χαρές και να τον αντιμετωπίζουν φυσιολογικά.Επίσης από αύριο θα προσπαθήσω να τον αφήσω 5 λεπτά σε ένα δωμάτιο και να πάω σε κάποιο άλλο και σιγά σιγά θα αυξάνω τον χρόνο.Υπομονή και αγάπη υπάρχει από εκεί και πέρα θα δούμε.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Καταρχήν να ξεκαθαρισουμε πως εμεις εδω δεν δικαζουμε καποιον, γιατι βλεπω οτι προσπαθεις να "δικαιολογησεις" (με την καλη εννοια), σε μας , το γιατι πηρες τον σκυλο.
Εμεις εδω λεμε τα πραγματα στην ρεαλιστικη τους διασταση, για να βοηθησουμε οσο γινεται,γιατι αλλο το συναισθημα, αλλο η λογικη και η πραξη.
Εσυ ξερεις ποσο χρονο μπορεις να αφιερωσεις, ποση υπομονη μπορεις να εχεις εσυ, οι γειτονες σου.
Εχεις λαθος ομως καποια πραγματα στο μυαλο σου.
Πχ ενα σκυλι υπερενεργητικο και ενδεχομενως με απαιτητικο χαρακτηρα, δεν ειναι καθολου βεβαιο οτι θα μπει σε καλουπι, ασχετως ηλικιας, οσο και να το αγαπας.
Ο δικηγορος ξεχασε να σου πει οτι η αστυνομια μπορει καλλιστα να σου επιβαλει χρηματικο προστιμο για ενοχληση. Και τελος τα 2-3 ΜΗ που περιγραφεις, ειναι λαθος διαχειριση...
Σου ευχομαι τα καλυτερα, να πανε ολα οπως τα θες
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και να σου ζήσει ο μικρός.
Ομολογουμένως ειναι αρκετά δύσκολη η κουταβοπεριοδος, αλλά όλα λύνονται αρκεί να το θες και να έχεις την υπομονή να το κάνεις. Όπως συμβαίνει και με τα παιδιά, ο,τι "σπείρεις" τώρα θα θερισεις σε πολύ πιο δύσκολες ηλικίες (βλέπε εφηβεία).
Πολύ χρήσιμα άρθρα για όλα όσα σε απασχολούν θα βρεις σε αυτή την σελιδα.
 
  • Like
Reactions: zisimos81


zisimos81

New Member
23 Ιανουαρίου 2020
4
5
42
Καταρχήν να ξεκαθαρισουμε πως εμεις εδω δεν δικαζουμε καποιον, γιατι βλεπω οτι προσπαθεις να "δικαιολογησεις" (με την καλη εννοια), σε μας , το γιατι πηρες τον σκυλο.
Εμεις εδω λεμε τα πραγματα στην ρεαλιστικη τους διασταση, για να βοηθησουμε οσο γινεται,γιατι αλλο το συναισθημα, αλλο η λογικη και η πραξη.
Εσυ ξερεις ποσο χρονο μπορεις να αφιερωσεις, ποση υπομονη μπορεις να εχεις εσυ, οι γειτονες σου.
Εχεις λαθος ομως καποια πραγματα στο μυαλο σου.
Πχ ενα σκυλι υπερενεργητικο και ενδεχομενως με απαιτητικο χαρακτηρα, δεν ειναι καθολου βεβαιο οτι θα μπει σε καλουπι, ασχετως ηλικιας, οσο και να το αγαπας.
Ο δικηγορος ξεχασε να σου πει οτι η αστυνομια μπορει καλλιστα να σου επιβαλει χρηματικο προστιμο για ενοχληση. Και τελος τα 2-3 ΜΗ που περιγραφεις, ειναι λαθος διαχειριση...
Σου ευχομαι τα καλυτερα, να πανε ολα οπως τα θες

Δεν δικαιολογώ κάτι φίλε μου.Ο καθένας είναι ενήλικο άτομο και παίρνει κάποιες αποφάσεις εφόσον πρώτα σκεφτεί και τις συνέπειες.Κάπως έτσι και εγώ αποφάσισα να πάρω τον σκύλο.Δεν είναι η πρώτη φορά που έχω σκύλο και μάλιστα ο πρώτος μου ήταν κακοποιημένο ζώο με τρομερές φοβίες.Σήκωνες το χέρι να του δείξεις κάτι και τρόμαζε.Λογικό γιατί είχε φάει πολύ ξύλο το ζωάκι και το είχα βρει με σπασμένο ώμο.

Τώρα αν φτάσουμε στο σημείο κάποιος γείτονας να καλέσει την αστυνομία επειδή ο σκύλος γαυγίζει 10 λεπτά θα το αντιμετωπίσω.Λογικά μπορείς να πας δικαστικά και να αρνηθείς αρχικά να πληρώσεις το πρόστιμο.Μόνο στην γειτονιά μου έχουμε 4-5 σκυλιά που γαυγίζουν σε καθημερινή βάση και τη νύχτα.Ο δικός μου το κάνει για 5-10 λεπτά και μόνο αν ενθουσιαστεί πολύ ή τον αφήσω μόνο.Όπως και να έχει θα απευθυνθώ και για αυτό το θέμα σε έναν εκπαιδευτή.

Είμαι διατεθειμένος να κάνω πράγματα με τον σκύλο και ξέρω ότι θέλει καθημερινή άσκηση και υπάρχει πιθανότητα να συνεχίσει να κάνει ζημιές ή να διεκδικεί όταν ενηλικιωθεί.Δεν μπαίνουν όλοι οι σκύλοι σε καλούπια και αυτό φυσικά δεν έχει να κάνει με ράτσες ή φυλές.

Επειδή η εμπειρία μου είναι σχετικά μικρή(είχα μόνο ένα σκύλο) ξέρω το εξής:Aν π.χ πάει να χαλάσει το χαλί δαγκώνοντας το εκείνη την ώρα του λέω ΜΗ και προσπαθώ να του δώσω ένα μασουλητήρι-παιχνίδι να δαγκώσει.Αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος πιο σωστός ευχαρίστως να τον μάθω
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Το ΜΗ (όπως και κάθε εντολή) 2-3-4 φορές, σημαίνει ότι ο σκύλος έχει το περιθώριο και την επιλογή να αποφασίσει μόνος του, αν και πότε θα υπακούσει. Όλες οι εντολές θέλουν ΜΊΑ φορά, ειδικότερα όλων το ΜΗ και το έλα. Αλλά αυτά θα στα μάθει ο εκπαιδευτής έτσι κι αλλιώς...
 
  • Like
Reactions: noni_papa


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καλημέρα και από μένα και καλώς ήρθες και να σας ζήσει ο κούταβος! Στα θέματα γενικότερα με έχουν καλύψει οι συμφορουμίτες. Αναφορικά με το άγχος αποχωρισμού θέλω να πω 2-3 πράγματα, ούσα παθούσα με τη δικιά μου. Μην περιμένεις να βρεις δουλειά για να τον αφήνεις μόνο του. Το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι σε αυτό το διάστημα να του ενταθεί το όποιο άγχος θα έχει όταν θα πρέπει να μένει μόνος του. Το ίδιο έκανα κι εγώ και είχε στο τέλος, αφού ενηλικιώθηκε, αναπτύξει πραγματικό άγχος αποχωρισμού και μας πήρε ένα χρόνο για να μπορέσουμε πια να το ξεπεράσουμε. Πρέπει από τώρα να αναπτύξει ασφάλεια όταν μένει μόνος του. Κομμένες κατά τη γνώμη μου οι πολλές αγκαλιές. Δεν λέω να μην τον χαϊδεύετε και να μην παίζετε μαζί του, προς Θεού! Με μέτρο όμως. Η σταθερή εκπαίδευση ανάλογη με την ηλικία του, και σε ποιότητα και σε χρόνο, θα τον βοηθήσει περαιτέρω (είναι μια αλυσίδα). Δοκίμασε όποτε μένει μόνος του και έχεις πάει σε ένα δωμάτιο πχ (όχι για ύπνο) να του αφήνεις λίγη μουσική ανοικτή. Βασικό επίσης δεν γυρνάς ποτέ μα ποτέ μα ποτέ στο δωμάτιο που έχει μείνει μόνος του όταν ακόμα γαβγίζει/κλαψουρίζει. Πρώτα θα σταματάει τελείως και μετά θα μπαίνεις. Πολύ σωστά είπες σε κόρη και σύζυγο να μην ενθουσιάζονται όταν επιστρέφουν. Τον αγνοείτε τελείως, βγάζετε παπούτσια κλπ και όταν έχει καλμάρει του δίνετε σημασία. Για το βράδυ, αυτό που κάναμε και μας βοήθησε, το πάρκο στην αρχή δίπλα στο κρεβάτι και σιγά σιγά το απομακρύνετε όλο και πιο πολύ, μέχρι να το βγάλετε εκτός δωματίου και μετά σιγά σιγά προς το σαλόνι ή όπου θέλετε να το έχετε. Στην αρχή ναι θα μείνετε λίγο ξάγρυπνοι, μωρό είναι ακόμα όμως, και με υπομονή θα το ξεπεράσει. (ένα ρούχο δικό σου εκεί που κοιμάται μπορεί όντως να τον βοηθήσει οπότε συνέχισε να του αφήνεις).
 


zisimos81

New Member
23 Ιανουαρίου 2020
4
5
42
Σιγά σιγά μπαίνουν κάποιες βάσεις με τον μικρούλη.Άρχισε να πηγαίνει το βράδυ μόνος του στο πάρκο και να ξαπλώνει σε ένα μαξιλάρι που του έχω βάλει.Δεν κοιμάται όλο το βράδυ(δηλαδή 7-8 ώρες) αλλά αυτό είναι φυσιολογικό και λογικό.Στις 4-5 ώρες έχει ξυπνήσει και μας ψάχνει.Σε αυτή την περίπτωση βοηθάει το ρούχο που έχω βάλει δίπλα του και το γεγονός ότι το πάρκο είναι στο υπνοδωμάτιο μας,οπότε μας νιώθει κοντά του.Το ότι μένω αυπνος δεν με πειράζει και τόσο διότι με την κόρη μου έκανα κοντά 2 χρόνια να κοιμηθώ 4-5 ώρες συνεχόμενα.Ε αξίζει και ο μικρούλης να κάνω υπομονή.

Στην διάρκεια της μέρας μετά το παιχνίδι τον πηγαίνω κοντά στο πάρκο και όταν μπει μέσα τον αφήνω λίγο να εξευρευνήσει και κλείνω το πορτάκι.Άλλες φορές κάθεται 1-2 λεπτά άλλες φορές λίγο περισσότερο και μετά ξεκινάει το κλάψιμο.Όταν ηρεμεί τον βγάζω.Μέσα στις 3-4 επόμενες μέρες θα προσπαθήσω να πάω σε άλλο δωμάτιο για 5 λεπτά όσο είναι μέσα στο πάρκο.Θα το παλέψουμε με τον μικρούλη διότι το θέμα εργασίας επείγει και είναι πολύ σημαντικό.Παρήγγειλα και ένα сrate με μήκος 60 εκ διότι πιστεύω θα βοηθήσει περισσότερο.Απλά μέχρι να έρθει τον εκπαιδεύω με το πάρκο.

Μίλησα και με εκπαιδευτή και σε μία βδομάδα θα αρχίσουμε προεκπαίδευση κουταβιού,Πιστεύω ότι με τα λίγα που γνωρίζω και εφαρμόζω συν τη βοήθεια του εκπαιδευτή όλα θα μπούνε σε μία σωστή σειρά.Αρχές Μαρτίου τελειώνει και την πρώτη σειρά εμβολίων οπότε θα μπορώ να τον βγάζω βόλτα.Νομίζω ότι είναι αρκετά σημαντικό να βγαίνει και να κουράζεται διότι έχει απίστετη ενέργεια.Χθες π.χ για 20 λεπτά έπαιζε με μία μπάλα με την κόρη μου και μετά για κανένα 10λεπτο έπαιζε με ένα σχοινί που του πήρα.Ένα μικρο πρόβλημα είναι ότι κάνει κακά πολλές φορές τη μέρα.Τον ταίζω 3 φορές τη μέρα και του δίνω 25 γρ royal canin mini puppy.Tυχαίνει το πρωί που ξυπνάει να τα κάνει στην πάνα τα κακά του να τον ταίζω και μετά από δέκα λεπτά να τον βγάζω έξω να ενεργηθεί ξανά,αλλά μπαίνει μέσα και τα κάνει όπου βρει.Προσπαθώ να μείνω στο μπαλκόνι 5-10 λεπτά μαζί του αλλά δυστυχώς πάει στην πόρτα την γρατσουνάει και αρχίζει το κλάψιμο.Θέλω να πιστεύω ότι όσο συνηθίζει στη ρουτίνα θα μειώνονται και τα ατυχήματα και θα βοηθήσει η εκπαίδευση και η πρώτη του βόλτα σε ένα περίπου μήνα
 
  • Like
Reactions: spyv and noni_papa


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf