κοψιμο αυτιων σε ποιμενικούς


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
off topic.

Άλλο το declawing, άλλο το docking, άλλο το banding, άλλο το cropping. Το καθένα έχει άλλους, 'σωστους ή λάθος" λόγους για να γίνει.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Επιτρέψτε μου, αλλά σωστό λόγο δεν βρίσκω σε καμιά πρακτική εκ του Auschwitz-Birkenau… :mad:
 


BAD BOY

Active Member
9 Σεπτεμβρίου 2008
39
0
athens/ioannina/xaidari
www.vwclub.gr
Γενικά είμαι κατά στο να κόβουμε τα αυτιά και ουρά!!

Τα αυτιά άντε να τα δεχτώ κάπως, στα δικά μου βέβαια δεν θα το έκανα ποτέ!

Όσο για το κόψιμο της ουράς, πείτε μου λίγο θα σας άρεζε να σας έκοβαν ένα απο τα δάκτυλα σας?...Έστω όταν θα ήσασταν μωρά ακόμα και δεν θα καταλαβαίνατε τίποτα...
Πες τα πες τα!!!!
 


Gallagher

Member
30 Αυγούστου 2008
12
0
Αθηνα
εγώ συνεχίζω να μην είμαι κατά του κοψίματος:)
γιατι ετσι?

Nicole said:
Γενικά είμαι κατά στο να κόβουμε τα αυτιά και ουρά!!

Τα αυτιά άντε να τα δεχτώ κάπως, στα δικά μου βέβαια δεν θα το έκανα ποτέ!

Όσο για το κόψιμο της ουράς, πείτε μου λίγο θα σας άρεζε να σας έκοβαν ένα απο τα δάκτυλα σας?...Έστω όταν θα ήσασταν μωρά ακόμα και δεν θα καταλαβαίνατε τίποτα...





Δηλαδη οταν ειναι μωρα μπορουμε να τους κοβουμε ο,τι εμεις βρισκουμε περιττο η ασχημο? τι ωραιο και "βολικο" να μην καταλαβαινουν τιποτα...
Παιδια εκτος κι αν ειναι σκυλος που χωνεται σε θαμνους και αγκαθια για να βγαλει θηραματα η για λογους υγειας το σκυλι πρεπει να παραμενει φυσικο.αν καποιοι θελουν να φαινεται πιο αγριο η πιο ομορφο υπαρχουν οι πλαστικες εγχειρησεις για ανθρωπουσ που μπορουν να δοκιμασουν...κι αυτες επισης δεν πονανε καθολου trust me...
 
Last edited:


Stelaras

Member
4 Σεπτεμβρίου 2008
21
0
Ξέρετε αυτό το δαχτυλάκι στην έξω μεριά κάθε ποδιού του ανθρώπου,δεν το χρειαζόμαστε και πολύ.Τι θα λέγατε να σας το είχαν κόψει από όταν είσαστε μικροί.

Το κόψιμο μελών είναι μεγάλη βλακεία,για να μην πω τίποτα πιο βαρύ.Εκτός του ότι είναι βάρβαρο,η ουρά βοηθάει στην ισορροπία του ζώου,όταν τρέχει με μεγάλη ταχύτητα η ουρά το βοηθά να αλλάξει πορεία πιο γρήγορα και πιο σταθερά,ανεβάζοντας έτσι την καταδιωκτική του ικανότητα.

Τα αυτιά τα κόβανε οι τσοπάνηδες όμως τόσα ξέρανε τόσα κάνανε.Η όσφρηση είναι το δυνατό σημείο των σκύλων,πριν καν σε δουν ή σε ακούσουν σε έχουν μυρίσει.Προχτές,προσπάθησα να πάω κοντά στα 2 μου σκυλιά χωρίς να με πάρουν χαμπάρι,το ένα κοιμόταν και το άλλο κοιτούσε ήταν ξαπλωμένο πίσω από δέντρο,δεν με έβλεπε.Έβγαλα τα παππούτσια και πήγαινα με τις κάλτσες,στα 20 μέτρα και ενώ δεν είχα κάνει κανένα θόρυβο,είδα το μέχρι πρότινος κοιμισμένο να σηκώνεται,κρύβομαι αλλά μάταια,με πήραν χαμπάρι και ήρθαν και τα 2 για παιχνίδι.

Δεν με άκουσαν,δεν με είδαν,με μύρισαν.

Όσο αυτά για ομορφιά είναι άλλου επιπέδου λαλακίες,αν είναι δυνατόν να ομορφαίνει ο σκύλος όταν του κόβεις κάποιο μέλος.Η φύση είναι αλάνθαστη,όλα χρειάζονται.Ότι δεν χρειάζεται σιγά σιγά θα φύγει από μόνο του,μπορεί να διαρκέσει πάρα πολύ περισσότερο αλλά σίγουρα θα είναι σωστή αλλαγή.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf