μαλτεζομπερδεματα Ο.ο


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Κοιτα τα μαλτεζ παθενουν εγκαύματα και θελουν προσοχη για μενα παντως είναι καλο το κουρεμα να γινεται δυο φορες τον χρονο την ανοιξη και το φθινοπορω
Όπως το είπες: για σένα είναι καλό, όχι όμως για το σκυλί ;)
 
  • Like
Reactions: ghelly


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κοιτα τα μαλτεζ παθενουν εγκαύματα και θελουν προσοχη για μενα παντως είναι καλο το κουρεμα να γινεται δυο φορες τον χρονο την ανοιξη και το φθινοπορω
με ποια λογική θεωρείς καλό το 2 φορές το χρόνο -ανοιξη και φθινόπωρο- κουρεμα?
Τη μια χάνει την προστασία του από το κρύο και τον παγωμένο αέρα και την αλλη από τη ζέστη και τα έντομα.
 


DimitrisMaltesse

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2015
83
29
27
:cool:
Όπως το είπες: για σένα είναι καλό, όχι όμως για το σκυλί ;)

Όχι πιστευω ότι και για τον σκυλο μου είναι καλο διαβασα και αυτά που εστειλε άλλο μελος παραπανω, αλλα θα σας αναφερω καποια πραγματα
1ον) Εχω εξοχικο και σπιτι με αυλη στην οποια λατρυει να παιζει ο σκυλος παντα με την παρουσια μου το θεμα είναι ότι όταν εχει μακρια τριχα μπορει να του μπλεχτεί στην τριχα από πετρες μεχρι αγκαθακια και φυτα τα οποια τον ενοχλουν και προσπαθουμε απεγνωσμένα και οι 2να τα βγαλουμε πραγμα που δεν συμβενει όταν εχει ποιο κοντο τριχωμα
2ον) επισεις λογο της αυλης αν παει καποιο μαμουνακι πανω του μπορω να το εντοπισω πολύ πιο ευκολα σε ένα σκυλο με κοντη τριχα
3ον)Μετα το μπανιο δεν χρειαζετε 3ωρες στέγνωμα και εμενα δεν με νοιαζει τις το κανω αυτή όμως γιατι να την χτυπάει ένα μπιστολακι με ζεστο αερα στο πρωσοπο τις 10ωρες???? Η να φοβαμε εγω ότι δεν θα προλάβω να την στεγνωσω και θα κρυωσει η θα κρατισει υγρασία η τριχα??
4ον) ναι διαβασα για σκυλους με διπλο στρωμα τριχωματος και ότι δεν χρειαζονται/πρεπει να κουρεύονται αλλα εχω διαβασει σε αλλα τοσα αρθρα ότι οι σκυλοι με μονο στρωμα τριχωματος πρεπει να κουρευονται
5ον)σε πολλα αρθρα επισεις εχω διαβασει πως το κουρεμα ανανεωνει και αναζωογωνει την τριχα του σκυλου κανοντας το τριχωμα του ποιο υγειες
6ον)Γιατι κάθε φορα που κανει μπανιο ο σκυλος να τον ταλεπωρω με 3ωρο ξέμπλεγμα κομπων????
7ον) όταν μακρενει η τριχα του σκυλου χρειαζεται κοτσιδάκια τα οποια δειχνει να την ενοχλουν και δυσκολευει το καθαρισμα τις τσιμπλας με αποτέλεσμα να σκληρενει και να κολαει σε καμια σημεια η τριχα τους ενοχλώντας τα
8ον) για να εχω συνεχει επαγρυπνυση και να μπορω να παρατηρω το σωμα του σκυλου μου μην παθει καποιο τραυματισμο η ακομα χειροτερα τιποτα άλλο......... . Όπως επισεις και ο κτηνίατρος να μπορει να το ψηλαφισει καλυτερα
9ον)Για να μπορω να βουρτσιζω τα δοντια του και να μην πηγαινει η μιση οδοντοκραμα πανω στην τριχα
10ον) να μπορει να φαει χωρεις η τριχες στο πηγουνι του να ποιανωντα μεταξυ τους από την λυγδα του φαγητού ανακατεμενει με το νερο και να τραβιούνται οι τριχες του
(y)

με ποια λογική θεωρείς καλό το 2 φορές το χρόνο -ανοιξη και φθινόπωρο- κουρεμα?
Τη μια χάνει την προστασία του από το κρύο και τον παγωμένο αέρα και την αλλη από τη ζέστη και τα έντομα.
Εκτος από τα παραπανω τα μαλτεζ εχουν μονο στρωμα τριχώματος(όπως και τα γιορκι νομιζω) οποτε η γουνα τους δεν βοηθει ιδιετερα στις χαμηλες θερμοκρασίες στο σπιτι μου υπαρχει ζεστη και προτιμω να του βαζω ρουχαλάκια που αν θελει μπορει να τα βγαλει και μονη της και δεν εχει δειξει μπρος το παρον αρνηση στο να φορεσει ρουχαλάκια, αρα με τον τροπο μου πιστευω πως βοηθω κλυτερα τον οργανισμο του σκυλου στην διαδικασια της ομοιοστασεις;). Οσο αναφορα το καλοκαιρι εκτος από τα παραπανω που ανεφερα η αμπουλα εξαπλώνεται καλυτερα και επισεις με την σιτρονελα και το κωλαρο, προσπαθω να το προστατεψω. Επισεις χρεισιμοποιο αντικουνουπικα τα οποια μπρος το παρων κανουν την δουλεια τους και ανεμιστιρες όταν βρισκομαι στην βεραντα πχ για να μην πλησιαζουν κουνούπια σκνιπες και αλλα:cool:

Υ.Γ1 εχω διαβασει πολλα αρθρα σχετικα με το κουρεμα και οι αποψεις διησταντε για εμενα για τους παραπανω λογους είναι καλο το κουρεμα

Υ.Γ2 εσεις κουρεβεται τα σκυλια σας και αν ναι ποτε?

Υ.Γ3 Όταν κουρεύουμε τον σκυλο δεν σημαινει ότι τον κουρεύουμε γουλι
 


nef13eli

Member
12 Ιουλίου 2015
7
5
55
Καταρχας εγω ειχα και εχω τσοπανοσκυλα και λαμπραντορ απλα το μαλτεζακι ειναι το πρωτο με μακρια τριχα και επειδη οταν το πειρα ειχα αγορασει βουρτσα και οχι χτενα και μεχρι να το καταλαβω βγηκαν οι κομποι...σχετικσχετικά με τα.χασκυ
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Διάβασα τον 10λογο και αγχώθηκα :p και χαίρομαι που εμείς έχουμε διπλό και απαγορεύεται το κούρεμα ;)

5ον)σε πολλα αρθρα επισεις εχω διαβασει πως το κουρεμα ανανεωνει και αναζωογωνει την τριχα του σκυλου κανοντας το τριχωμα του ποιο υγειες
Επειδή δεν ασχολήθηκα ποτέ με το κούρεμα του σκύλου, δεν γνωρίζω κατά πόσο ισχύει το παραπάνω.

Αυτό που ισχύει 100% είναι ότι:
Το χτένισμα ανανεώνει και αναζωογονεί το τρίχωμα, αφαιρώντας την νεκρή τρίχα, επιτρέποντας τη σωστή ροή αέρα. Χτενίζοντας παράλληλα γίνεται μασάζ στο δέρμα του σκύλου, που ενισχύει την σωστή κυκλοφορία του αίματος.

Μια που αναφέρθηκαν τα διπλού μανδύα, αυτά χρειάζονται χτένισμα μία φορά την εβδομάδα, αλλά την περίοδο αλλαγής του υποστρώματος (2 φορές τον χρόνο), είναι αναγκαίο το καθημερινό βούρτσισμα.

Αν δεν χτενίζονται καθημερινά κατά την περίοδο "μαδήματος", καταντάς με αυτό



Όχι δεν είναι άρρωστο το ζωντανό. Αχτένιστο είναι :p
 
  • Like
Reactions: Mandy.D.A.S


nef13eli

Member
12 Ιουλίου 2015
7
5
55
Δεν χρειαζονται κουρεμα και λογικο ειναι να σκανε εδω, αφου το κανονικο τους περιβαλλον ειναι στις περιοχες με χαμηλες θερμοκρασιες και χιονια..εγω τη δικη μου την κουρεψα χθες, δεν ειναι και ξυριζα (ξυριζω+συριζα) αλλα ουτε οι τριχες ειναι μακριες
 


Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
Δεν χρειαζονται κουρεμα και λογικο ειναι να σκανε εδω, αφου το κανονικο τους περιβαλλον ειναι στις περιοχες με χαμηλες θερμοκρασιες και χιονια..
Το Husky είναι περισσότερο προστατευμένο στις καιρικές συνθήκες από πάρα πολλές φυλές που συναντιόνται καθημερινά γύρω μας, λόγω του διπλού μανδύα. Χειμώνα - καλοκαίρι.
Επίσης, έχει σωστά αναπτυγμένη μουσούδα, που επιτρέπει την άνετη αναπνοή, ακόμα και σε περιβάλλον με υψηλή υγρασία. Σωστή αναπνοή σημαίνει και σωστή ρύθμιση της θερμοκρασίας του σκύλου, ρύθμιση που γίνεται με το "λαχάνιασμα" αποβάλλοντας θερμότητα στο περιβάλλον .

Βάλτε για παράδειγμα, ένα βραχυκέφαλο, κοντότριχο boxer δίπλα σε ένα husky, μία ημέρα με υψηλές θερμοκρασίες και σας εγγυώμαι ότι το boxer θα "τα παίξει" 10 φορές πιο γρήγορα από το husky.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
:cool:


Όχι πιστευω ότι και για τον σκυλο μου είναι καλο διαβασα και αυτά που εστειλε άλλο μελος παραπανω, αλλα θα σας αναφερω καποια πραγματα
1ον) Εχω εξοχικο και σπιτι με αυλη στην οποια λατρυει να παιζει ο σκυλος παντα με την παρουσια μου το θεμα είναι ότι όταν εχει μακρια τριχα μπορει να του μπλεχτεί στην τριχα από πετρες μεχρι αγκαθακια και φυτα τα οποια τον ενοχλουν και προσπαθουμε απεγνωσμένα και οι 2να τα βγαλουμε πραγμα που δεν συμβενει όταν εχει ποιο κοντο τριχωμα
2ον) επισεις λογο της αυλης αν παει καποιο μαμουνακι πανω του μπορω να το εντοπισω πολύ πιο ευκολα σε ένα σκυλο με κοντη τριχα
3ον)Μετα το μπανιο δεν χρειαζετε 3ωρες στέγνωμα και εμενα δεν με νοιαζει τις το κανω αυτή όμως γιατι να την χτυπάει ένα μπιστολακι με ζεστο αερα στο πρωσοπο τις 10ωρες???? Η να φοβαμε εγω ότι δεν θα προλάβω να την στεγνωσω και θα κρυωσει η θα κρατισει υγρασία η τριχα??
4ον) ναι διαβασα για σκυλους με διπλο στρωμα τριχωματος και ότι δεν χρειαζονται/πρεπει να κουρεύονται αλλα εχω διαβασει σε αλλα τοσα αρθρα ότι οι σκυλοι με μονο στρωμα τριχωματος πρεπει να κουρευονται
5ον)σε πολλα αρθρα επισεις εχω διαβασει πως το κουρεμα ανανεωνει και αναζωογωνει την τριχα του σκυλου κανοντας το τριχωμα του ποιο υγειες
6ον)Γιατι κάθε φορα που κανει μπανιο ο σκυλος να τον ταλεπωρω με 3ωρο ξέμπλεγμα κομπων????
7ον) όταν μακρενει η τριχα του σκυλου χρειαζεται κοτσιδάκια τα οποια δειχνει να την ενοχλουν και δυσκολευει το καθαρισμα τις τσιμπλας με αποτέλεσμα να σκληρενει και να κολαει σε καμια σημεια η τριχα τους ενοχλώντας τα
8ον) για να εχω συνεχει επαγρυπνυση και να μπορω να παρατηρω το σωμα του σκυλου μου μην παθει καποιο τραυματισμο η ακομα χειροτερα τιποτα άλλο......... . Όπως επισεις και ο κτηνίατρος να μπορει να το ψηλαφισει καλυτερα
9ον)Για να μπορω να βουρτσιζω τα δοντια του και να μην πηγαινει η μιση οδοντοκραμα πανω στην τριχα
10ον) να μπορει να φαει χωρεις η τριχες στο πηγουνι του να ποιανωντα μεταξυ τους από την λυγδα του φαγητού ανακατεμενει με το νερο και να τραβιούνται οι τριχες του
(y)



Εκτος από τα παραπανω τα μαλτεζ εχουν μονο στρωμα τριχώματος(όπως και τα γιορκι νομιζω) οποτε η γουνα τους δεν βοηθει ιδιετερα στις χαμηλες θερμοκρασίες στο σπιτι μου υπαρχει ζεστη και προτιμω να του βαζω ρουχαλάκια που αν θελει μπορει να τα βγαλει και μονη της και δεν εχει δειξει μπρος το παρον αρνηση στο να φορεσει ρουχαλάκια, αρα με τον τροπο μου πιστευω πως βοηθω κλυτερα τον οργανισμο του σκυλου στην διαδικασια της ομοιοστασεις;). Οσο αναφορα το καλοκαιρι εκτος από τα παραπανω που ανεφερα η αμπουλα εξαπλώνεται καλυτερα και επισεις με την σιτρονελα και το κωλαρο, προσπαθω να το προστατεψω. Επισεις χρεισιμοποιο αντικουνουπικα τα οποια μπρος το παρων κανουν την δουλεια τους και ανεμιστιρες όταν βρισκομαι στην βεραντα πχ για να μην πλησιαζουν κουνούπια σκνιπες και αλλα:cool:

Υ.Γ1 εχω διαβασει πολλα αρθρα σχετικα με το κουρεμα και οι αποψεις διησταντε για εμενα για τους παραπανω λογους είναι καλο το κουρεμα

Υ.Γ2 εσεις κουρεβεται τα σκυλια σας και αν ναι ποτε?

Υ.Γ3 Όταν κουρεύουμε τον σκυλο δεν σημαινει ότι τον κουρεύουμε γουλι
Και πάλι αυτά που λες είναι για τη δική σου βολή όχι του σκύλου:

1/ και εμείς μένουμε στο χωριό σε σπίτι με αυλή - μετά από κάθε βόλτα ένα βούρτσισμα και είναι σαν καινούριες
2/ με το βούρτσισμα και χτένισμα φεύγουν όλα τα μαμούνια
3/ αν το σκύλι μάθει από μικρό δεν έχει κανένα πρόβλημα με το στέγνωμα με το πιστολάκι. Αλλά ΠΟΤΕ δεν το κάνουμε με ζεστό αέρα και ποτέ δεν φυσάμε στο πρόσωπο. Με ένα δυνατό πιστολάκι ούτε 1 ώρα δεν χρειάζεται. Τα μπανιαρίζω κάθε 10 μέρες και ποτέ δεν μου κρύωσε καμία ;)
4/ δώσε ένα link που αναφέρει ότι τα μακρύτριχα σκυλιά ΠΡΕΠΕΙ να κουρεύονται
5/ το βούρτσισμα τα αναζωογονεί όχι το κούρεμα
6/ τους κόμπους τους ξεμπλέκεις πριν το μπάνιο σε στεγνό μαλλί χρησιμοποιόντας ένα ειδικό σπρέι. Αν θέλεις να ξεμπλέξεις βρεγμένο μαλλί σίγουρα να χρειαστείς όχι 3 αλλά 10 ώρες
7/ αν μάθουν από μικρά δεν ενοχλούνται καθόλου και δεν καταλαβαίνω πως το κοτσιδάκι δυσκολεύει στο καθάρισμα τσίπλας]
8/ 2 μακρύτριχα- ποτέ δεν είχα πρόβλημα στη ψηλάφιση (ούτε ο κτηνίατρος)
9/ πιάνεις 2 κοτσιδάκια τη μουσούδα και είναι μια χαρά
10/ όπως παραπάνω

Έχω 2 χαβανέζ με μακριά μαλλιά και δεν έχουμε απολύτως κανένα πρόβλημα το καλοκαίρι. Παίζουν σαν τρελά. Το χειμώνα μπορώ να πω ότι λίγο κρυώνουν στις βόλτες αλλά ποτέ δεν βάζω "ρουχαλάκια" - είναι σκυλιά όχι άνθρωποι :p
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@DimitrisMaltesse
Διαβάζοντας τους 10 λόγους που περιγράψατε, αναρωτιέμαι για ποιο λόγο επιλέξατε μια μακρύτριχη φυλή;

Για πάνω από 20 χρόνια έχω γιόρκι και πάντα, μα πάντα, είχα και έχω συναίσθηση της ευθύνης να περιποιούμαι το τρίχωμά τους και όχι να ψάχνω να βρω λόγους να δραπετεύσω της ευθύνης. Κάθε ένα από αυτά που αναφέρατε, έχει την απάντησή του - και ευχαριστώ την Μπεάτα που μπήκε στον κόπο να το κάνει.

Και κάτι ακόμα που δεν αναφέρθηκε και έχει τη σημασία του για όσους διαβάζουν

Οσο αναφορα το καλοκαιρι εκτος από τα παραπανω που ανεφερα η αμπουλα εξαπλώνεται καλυτερα και επισεις με την σιτρονελα και το κωλαρο, προσπαθω να το προστατεψω.
Η εφαρμογή γίνεται στο δέρμα του ζώου και η δραστική ουσία είτε διαλύεται στα φυσικά έλαια της επιδερμίδας, είτε απορροφάται από το δέρμα. Συνεπώς το τρίχωμα και το μάκρος αυτού, δεν παίζει ρόλο.
 


nef13eli

Member
12 Ιουλίου 2015
7
5
55
Πιο πανω που γραφετε για σιτρονελα δλδ απλα την απλωνω στο σωμα της?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Πιο πανω που γραφετε για σιτρονελα δλδ απλα την απλωνω στο σωμα της?
εγώ αραιώνω τα αιθέρια έλαια (σιτρονέλλα, λεβάντα, δεντρολίβανο και ευκάλυπτο) σε νερό και μετά το ψεκάζω στο τρίχωμα και στα πατουσάκια (κάθε απόγευμα)
 
  • Like
Reactions: Aslan and mareco


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
" όταν μακρενει η τριχα του σκυλου χρειαζεται κοτσιδάκια τα οποια δειχνει να την ενοχλουν και δυσκολευει το καθαρισμα τις τσιμπλας με αποτέλεσμα να σκληρενει και να κολαει σε καμια σημεια η τριχα τους ενοχλώντας τα"

τα "κοτσιδάκια" (που δεν κατανοώ τι εννοείς) ενοχλούν όταν δεν ειναι σωστά πιασμένα και τραβιούνται πονώντας το σκυλι. Η τσίμπλα τι σχέση έχει? Αν μιλάμε για κοτσιδάκι στο κεφάλι, βοηθάει κιολας να είναι διακριτό το μαλλί κατω από τα μάτια και να καθαριστεί εύκολα. Σκληραίνουν και κολλάνε μόνο αν δεν καθαριστουν.... σε σκυλι που ο καθαρισμός γίνεται με επιγνωση και υπευθυνότητα, δεν υπάρχει κανένα τετοιο θέμα.
 


DimitrisMaltesse

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2015
83
29
27
Καλησπέρα σας
λοιπον θα προσπαθισω να απηντησω σε ολους αλλα πρωτα να ξεκαθαρισω κατι
Στο forum εχω την εντυπωση η τουλάχιστον εγω μπηκα για να δινω συμβουλες και να βοηθαω αλλα και να ζηταω βοηθεια για τα θεματα που με απασχολουν, δεν μπηκα ουτε για να κραξτω με κανενα ουτε να κατακρινω αλλα να βοηθησω

@DimitrisMaltesse
Διαβάζοντας τους 10 λόγους που περιγράψατε, αναρωτιέμαι για ποιο λόγο επιλέξατε μια μακρύτριχη φυλή;

Για πάνω από 20 χρόνια έχω γιόρκι και πάντα, μα πάντα, είχα και έχω συναίσθηση της ευθύνης να περιποιούμαι το τρίχωμά τους και όχι να ψάχνω να βρω λόγους να δραπετεύσω της ευθύνης. Κάθε ένα από αυτά που αναφέρατε, έχει την απάντησή του - και ευχαριστώ την Μπεάτα που μπήκε στον κόπο να το κάνει.

Και κάτι ακόμα που δεν αναφέρθηκε και έχει τη σημασία του για όσους διαβάζουν



Η εφαρμογή γίνεται στο δέρμα του ζώου και η δραστική ουσία είτε διαλύεται στα φυσικά έλαια της επιδερμίδας, είτε απορροφάται από το δέρμα. Συνεπώς το τρίχωμα και το μάκρος αυτού, δεν παίζει ρόλο.

Λοιπον και εμενα η οικογενεια μου τα τελευταια 20-25 χρονια εχουν μαλτεζ. Διαλέξαμε αυτή την φυλη για το χαρακτήρα και δεν μας ενοιαζε αν είναι μακριτριχω μαδαει η οτιδιποτε άλλο καθως θα τα αναλαμβαναμε οι σκυλοι μας ως τωρα παντα τους κανουμε καθημερινο χτενισμα και εχουμε αναλαβει οποια άλλη ευθηνη εφερε μαζι η παρουσια σκυλου. Ισως τους προσεχουμε και εχουμε αναλαβει τις εφθηνες μας και τιρουμε τις ευθηνες μας καλυτερα και περισσοτερο από ότι εσυ οποτε σε παρακαλω πολυ μην κατακρινεις καποιον που δεν ξερεις εγω/εμεις αναλάβαμε κάθε ευθηνη του σκυλου, δεν αποπειηθηκα και δεν δραπετευσα ποτε από καμια ευθηνη απλα ειπα ότι θεωρω τυρανια για το σκυλο να τον ταλεπωρω τοση ωρα για θεματα στα οποια αν ειχε λιγοτερι τριχα θα μπορουσα να τελειωνα ποιο γρηγορα και να τον αφηνα να παιζει ξερω γω. Το ξερω ότι ακούγεται λες και κοιταω τον εαυτο μου αλλα είμαι υπευθηνω ατομο και κοιταζω το καλο του σκυλου όπως το θεωρω εγω τουλάχιστον και όχι το δικο μου, σε παρακαλω ακομα μια φορα οποτε να μην με κρινεις αν δεν με ξερεις γιατι και εγω μεσα από το φορουμ μπορω να το παιξω τελειως και να συμφωνω με όλα που λενε ότι πρεπει να γινονται αλλα το θεμα είναι να τα κανω(δεν το λεω πρωσωπικα σε εσενα αυτό ουτε λεω πως το κανεις εσυαπλα το αναφερω )
Και πάλι αυτά που λες είναι για τη δική σου βολή όχι του σκύλου:

1/ και εμείς μένουμε στο χωριό σε σπίτι με αυλή - μετά από κάθε βόλτα ένα βούρτσισμα και είναι σαν καινούριες
2/ με το βούρτσισμα και χτένισμα φεύγουν όλα τα μαμούνια
3/ αν το σκύλι μάθει από μικρό δεν έχει κανένα πρόβλημα με το στέγνωμα με το πιστολάκι. Αλλά ΠΟΤΕ δεν το κάνουμε με ζεστό αέρα και ποτέ δεν φυσάμε στο πρόσωπο. Με ένα δυνατό πιστολάκι ούτε 1 ώρα δεν χρειάζεται. Τα μπανιαρίζω κάθε 10 μέρες και ποτέ δεν μου κρύωσε καμία ;)
4/ δώσε ένα link που αναφέρει ότι τα μακρύτριχα σκυλιά ΠΡΕΠΕΙ να κουρεύονται
5/ το βούρτσισμα τα αναζωογονεί όχι το κούρεμα
6/ τους κόμπους τους ξεμπλέκεις πριν το μπάνιο σε στεγνό μαλλί χρησιμοποιόντας ένα ειδικό σπρέι. Αν θέλεις να ξεμπλέξεις βρεγμένο μαλλί σίγουρα να χρειαστείς όχι 3 αλλά 10 ώρες
7/ αν μάθουν από μικρά δεν ενοχλούνται καθόλου και δεν καταλαβαίνω πως το κοτσιδάκι δυσκολεύει στο καθάρισμα τσίπλας]
8/ 2 μακρύτριχα- ποτέ δεν είχα πρόβλημα στη ψηλάφιση (ούτε ο κτηνίατρος)
9/ πιάνεις 2 κοτσιδάκια τη μουσούδα και είναι μια χαρά
10/ όπως παραπάνω

Έχω 2 χαβανέζ με μακριά μαλλιά και δεν έχουμε απολύτως κανένα πρόβλημα το καλοκαίρι. Παίζουν σαν τρελά. Το χειμώνα μπορώ να πω ότι λίγο κρυώνουν στις βόλτες αλλά ποτέ δεν βάζω "ρουχαλάκια" - είναι σκυλιά όχι άνθρωποι :p
1ον)δεν ξερω ισως κανω κατι λαθος αλλα πχ τις κολτσιδες που λεμε στο χωριο μου δεν μπορω να τις βγαλω με τιποτα
2ον) ναι συμφωνω αλλα εμενα περσυ ετειχε(με αμπουλα και κωλαρο)να κωλλησει τρσιμπουρι το οποιο αρχικα δεν μπορουσα να βρω λογο τριχας το οποιο ενοχλουσε πολύ εντονα το σκυλο δεν εβγαινε με την χτενα και δυσκολευτηκα πολύ και με τα χερια μου επισεις θελει προσοχη την ωρα που τα βγαζεις μην μηνει το μισο μεσα
3ον) και εγω μπανιαρίζω συχνα το σκυλο μου αν και ακουω ότι δεν κανει τεσπα. Και εμενα συνηθισμενει είναι αλλα εχει διαφορα το εχω συνιθισει και διαφορα δεν μου αρεσει και το ανεχομαι, μια χαρα δυνατο είναι το μπιστολακι μου. Τα μαλτεζ κρυωνουν ευκολα για τα χαβανιζ δεν ξερω:(
4ον και 5ον) εδώ εχω αδικο και εχεις δικιο μιλαει για βούρτσισμα απλα παρασυρθηκα από την ταχυτητα διαβάσματος sorry my fault λοιπον(y)
6ον) με στεγνο μαλι μιλαω απλος μιλαω για μανιο στην θαλασσα που μετα γεμιζει κομπους ;)
7ον) Δεν το εξεφρασα καλα τα κοτσιδάκια ενοχλουν το σκυλο είναι συνηθισμένος δεν είναι δεν παυουν να τον ενοχλουν απλως τα ανεχεται γιατι λοιπον να μην τον κουρεψουμε λιγο εκει μπροστα για να βλεπει καλυτερα? Αν ειχες μακρια μαλλια εσυ και τα χες μονιμα κοτσιαδα δεν θα σε επιανε το κεφαλι σου εγω ουτε χρονο δεν αντεξα με το κοτσιδακι γιατι με επιανε το κεφαλι μου ασε που μου δημιουργηθηκαν 2καινουργιες χωριστρες. Για τις τσιμπλες απλα όταν μακρενει η τριχα η τσιμπλα βγαινει πιο δυσκολα και μεγαλο μερος μενει πανω στην τριχα. Το μερος που μενει πανω στην τριχα σκληραινει και ενοχλεί είναι σαν εσενα σε ένα σημειο του μαλλιου σου να πεσει μελι μολις στεγνωσει και σκληρινει και κωλλαει δεν θα σε ενοχλεί ενώ στον κουρεμενο σκυλο η τριχα αφερητε ποιο ευκολα. Εγω χρησημοποιω χαμομιλακι εσεις με τι καθαρίζεται?
8ον)εγω όταν μακρενει πολύ η τριχα εχω και με ποιανουν φοβοι
9ον-10ον) εκτος ότι ενοχλουν τα κοκαλάκια μπα όταν φορανε κοκαλάκια παραμενουν σκυλια ενώ όταν φορανε ρουχα τα ταυτιζουμε με ανθρώπους:cautious:???Και γιατι να τα αφηνω να κρυωνουν στις βολτες?

Τεσπα για να κλεισω αυτή είναι η αποψη μου δεν είμαι καθετος την τεκμηριωνω με τα επειχηρηματα που τα θεωρω σημαντικα για μην ταλεπωριται ο σκυλος , ελπιζω να μην προσεβαλα κανεναν αν προσεβαλα ειλικρινα συγνωμη δεν το χα σκοπο. Καλο θα ηταν να ανοιγαμε ένα τοπικ με αυτό το ονομα για να μπορει να το βρισκει ποιο ευκολα ο κοσμος και να βλεπει τις αποψεις μας

Υ.Γ δεν είμαι καθετος στην αποψη μου ουτε λεω πως είμαι και εγω σωστος σε όλα ολοι ειμαστε ανθρωποι και δοξασι το θεο δημοκρατια εχουμε(ετσι μας λενε τουλάχιστον) και ο καθενας μπορει να εκφράζετε ελευθερα απλως δεν εχω πιστει πως το κουρεμα κανει κακο στον σκυλο. Όταν λεω κουρεμα δεν ενοω να τον κουρεψουμε γουλι το ξαναλεω απλα να τον κουρεψεις λιγο στ σημεια που θεωρεις ότι πρεπει.
 


DimitrisMaltesse

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2015
83
29
27
εγώ αραιώνω τα αιθέρια έλαια (σιτρονέλλα, λεβάντα, δεντρολίβανο και ευκάλυπτο) σε νερό και μετά το ψεκάζω στο τρίχωμα και στα πατουσάκια (κάθε απόγευμα)
εγω ξερω ότι πρεπει να βαζουμε γενικοτερα οπου εχει χωριστρες με περισσοτερη προσοχη
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Μιλαει για αιθερια ελαια και οχι για αμπουλα.

Ασχετο @DimitrisMaltesse δεν ανοιγεις ενα νημα να παρουσιασεις το σκυλακι σου, να μας πεις την ιστορια της [πως την απεκτησες κλπ] και να μας βαλει και μερικες φωτο να τις χαζεψουμε;
 


DimitrisMaltesse

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2015
83
29
27
Μιλαει για αιθερια ελαια και οχι για αμπουλα.

Ασχετο @DimitrisMaltesse δεν ανοιγεις ενα νημα να παρουσιασεις το σκυλακι σου, να μας πεις την ιστορια της [πως την απεκτησες κλπ] και να μας βαλει και μερικες φωτο να τις χαζεψουμε;
ακυρο ουτε εγω μιλαω για αμπουλα ουτε για ελεα
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δημήτρη μου μην αρπάζεσαι. Κανείς δεν κάνει προσωπική επίθεση. Ό, τι λέμε το λέμε για το καλό του σκύλου. Λέμε τι είναι καλύτερο για αυτό.

Maltese, Havanese, Coton de Tuléar προέρχονται από ζεστά κλίματα και η φύση τους έδωσε μακριά μαλλιά για κάποιο λόγο - για να τα προστατεύουν από τη ζέστη. Βέβαια το να τα κοντέψεις 5 εκατοστά δεν είναι έγκλημα αλλά όχι πιο πολύ.

Με ρώτησες με τι καθαρίζω τις τσίμπλες - με φυσιολογικό ορό και με 3% διάλυμα βορικού οξέος. Όταν τα πλένεις κάθε πρωί δεν σκληραίνουν καθόλου γιατί δεν υπάρχουν τσίμπλες. Αν όμως δημιουργούνται πιο συχνά τότε χρειάζεται μια επίσκεψη στον κτηνίατρο για να το τσεκάρει.

Όταν λέω να πιάνεις τα μαλλιά στο κεφάλι και στη μουσούδα δεν εννοώ κοκαλάκια αλλά απλό λαστιχάκι από σιλικόνη, αν το βάζεις χαλαρά δεν ενοχλεί καθόλου. Οι δικές μου τα φοράνε μέρα-νύχτα και δεν ποτέ δεν δυσανασχετούν.

Αυτά τα λίγα, και να ξέρεις ότι οι γνώσεις μου δεν προέρχονται μόνο από την εμπειρία μου με τα μακρύτριχα αλλά και από πολλά βιβλία, σοβαρά άρθρα στο Διαδίκτυο και πρώτα απ' όλα από την πολυετή εμπειρία των εκτροφέων των σκυλιών μου που με συμβουλεύουν συνεχώς. :)
 


DimitrisMaltesse

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2015
83
29
27
Δημήτρη μου μην αρπάζεσαι. Κανείς δεν κάνει προσωπική επίθεση. Ό, τι λέμε το λέμε για το καλό του σκύλου. Λέμε τι είναι καλύτερο για αυτό.

Maltese, Havanese, Coton de Tuléar προέρχονται από ζεστά κλίματα και η φύση τους έδωσε μακριά μαλλιά για κάποιο λόγο - για να τα προστατεύουν από τη ζέστη. Βέβαια το να τα κοντέψεις 5 εκατοστά δεν είναι έγκλημα αλλά όχι πιο πολύ.

Με ρώτησες με τι καθαρίζω τις τσίμπλες - με φυσιολογικό ορό και με 3% διάλυμα βορικού οξέος. Όταν τα πλένεις κάθε πρωί δεν σκληραίνουν καθόλου γιατί δεν υπάρχουν τσίμπλες. Αν όμως δημιουργούνται πιο συχνά τότε χρειάζεται μια επίσκεψη στον κτηνίατρο για να το τσεκάρει.

Όταν λέω να πιάνεις τα μαλλιά στο κεφάλι και στη μουσούδα δεν εννοώ κοκαλάκια αλλά απλό λαστιχάκι από σιλικόνη, αν το βάζεις χαλαρά δεν ενοχλεί καθόλου. Οι δικές μου τα φοράνε μέρα-νύχτα και δεν ποτέ δεν δυσανασχετούν.

Αυτά τα λίγα, και να ξέρεις ότι οι γνώσεις μου δεν προέρχονται μόνο από την εμπειρία μου με τα μακρύτριχα αλλά και από πολλά βιβλία, σοβαρά άρθρα στο Διαδίκτυο και πρώτα απ' όλα από την πολυετή εμπειρία των εκτροφέων των σκυλιών μου που με συμβουλεύουν συνεχώς. :)

Δεν αμφισβιτισα καλε ποτε τις γνωσεις σου, ουτε εσενα ουτε κανενος εδώ μεσα καθως ξερω πως θελετε το καλο των σκυλων, το ξερω πως τα σκυλια αυτά προερχοντε από θερμα κλιματα απλος δεν νομιζω πως οι θερμοκρασίες του σημερα είναι ιδιες με αυτές του τοτε καθως τα μαλτεζ ηταν αρχεγονη φιλη και πρωτη φορα από ότι λεγεται εμφανιστικε πανω σε αρχαιοελληνικούς αμφωρεις. Τεσπα για το κουρεμα αυτό προσπαθω να εξηγησω οσες φορες την κουρεψα/τα κουρεψα πολύ κοντα ηταν για καποιο λογο συνηθως το απεφευγα γιατι μας πιανει και οι ψυχη μας να βλέπουμε τον σκυλο σαν ποντικακι2.700-εως3.200 εχει παει ο σκυλος μου και δεν βοηθαει και το σκυλο και τον κανει ποιο ευαλωτω και και και απλα αυτό λεω τοση ωρα δεν ειπα ποτε κουρεψτε τον γουλι απλα το κουρεμαακι δεν είναι κακο, να τους κοψουμε λιγη τριχουλα μην σερνεται στο πατωμα. Το κοκαλακι εχω δοκιμασει κι με ειδικα κοκαλάκια απλα δεν φενεται να βολευαν όταν λες λαστιχάκια εννοεις αυτά που τιλιγουν τα σαλαμια και τα τυρια για να μην ανοιγει η συσκευασια????o_O Τον φυσιολογικο ορο τον αγοράζεις η τον κατασκευάζεις εμενα μου χαν πει ολοι να βραζω χαμομιλακι και με ένα πανακι σιγα σιγα να τις βγαζω πιεζοντας απαλα το πανακι στην τσιμπλα. Δεν εχω θεμα παντως γενικοτερα με τις τσιμπλες ουτε λεκεδες ουτε πολύ τσιμπλα;)
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Δεν αμφισβιτισα καλε ποτε τις γνωσεις σου, ουτε εσενα ουτε κανενος εδώ μεσα καθως ξερω πως θελετε το καλο των σκυλων, το ξερω πως τα σκυλια αυτά προερχοντε από θερμα κλιματα απλος δεν νομιζω πως οι θερμοκρασίες του σημερα είναι ιδιες με αυτές του τοτε καθως τα μαλτεζ ηταν αρχεγονη φιλη και πρωτη φορα από ότι λεγεται εμφανιστικε πανω σε αρχαιοελληνικούς αμφωρεις. Τεσπα για το κουρεμα αυτό προσπαθω να εξηγησω οσες φορες την κουρεψα/τα κουρεψα πολύ κοντα ηταν για καποιο λογο συνηθως το απεφευγα γιατι μας πιανει και οι ψυχη μας να βλέπουμε τον σκυλο σαν ποντικακι2.700-εως3.200 εχει παει ο σκυλος μου και δεν βοηθαει και το σκυλο και τον κανει ποιο ευαλωτω και και και απλα αυτό λεω τοση ωρα δεν ειπα ποτε κουρεψτε τον γουλι απλα το κουρεμαακι δεν είναι κακο, να τους κοψουμε λιγη τριχουλα μην σερνεται στο πατωμα. Το κοκαλακι εχω δοκιμασει κι με ειδικα κοκαλάκια απλα δεν φενεται να βολευαν όταν λες λαστιχάκια εννοεις αυτά που τιλιγουν τα σαλαμια και τα τυρια για να μην ανοιγει η συσκευασια????o_O Τον φυσιολογικο ορο τον αγοράζεις η τον κατασκευάζεις εμενα μου χαν πει ολοι να βραζω χαμομιλακι και με ένα πανακι σιγα σιγα να τις βγαζω πιεζοντας απαλα το πανακι στην τσιμπλα. Δεν εχω θεμα παντως γενικοτερα με τις τσιμπλες ουτε λεκεδες ουτε πολύ τσιμπλα;)
λαστιχάκι σιλικόνης και οι εναλλακτικές (κλαμεράκι πολύ μικρο και τσιμπιδάκι)
20150715_230741.jpg
 


DimitrisMaltesse

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2015
83
29
27
λαστιχάκι σιλικόνης και οι εναλλακτικές (κλαμεράκι πολύ μικρο και τσιμπιδάκι)
View attachment 52003
Μπα τα βγαζει η δικια μου αυτά η της εφευγαν αυτά που κρααγε ειναι κατι κανονικα λαστιχάκια όχι τα μαυρα τα κλασσικα τα λιγο ποιο χοντρα που είναι αυτά τα κραταγε από μικρουλα αλλα μετα τις τα εβγαζα εγω γιατι νομιζα/εδειχνε να την ενοχλουν. Το μεσαιο το στρογγυλο δεν εχω δοκιμασει παρομοιο, γενικα στο πρωσοπακι εγω εχω σταματισει κοκαλάκια και εχω παει σε κουρεμα αλλα αυτή την στιγμη εχει τριχουλα για να κανω δοκιμες