μαλτεζομπερδεματα Ο.ο


nef13eli

Member
12 Ιουλίου 2015
7
5
55
γεια σας, εχω ενα μαλτεζακι και απο εκει που το πειρα μας ειπαν οτι δεν ηξεραν ακριβως ημερομηνια γεννησης και οτι ηταν περιπου 70 ημερων, δηλαδη τωρα εκλεισε 5 μηνων πριν 2 μερες. εχω διαβασει πως περιπου 3ων μηνων αλλαζουν τα δοντια τους, ενω στη δικη μου προσεξα οτι της λειπουν οι κατω κυνοδοντες...επισης θα την παω για κουρεμα επειδη εχει αρκετους κομπους αλλα μου ειπαν πως τα μαλτεζ πρεπει να τα κουρευεις με ψαλιδι και οχι με μηχανη γιατι θα κατσαρωσει η τριχα τους. θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη και την αποψη σας..ευχαριστω :)
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ο groomer που θα πας το σκυλί για κούρεμα θα ξέρει ακριβώς τι να κανει, μην ανησυχείς
 












Michalis-Maya

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2013
940
1.709
47
Νίκαια
pedigree εχεις?
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

Πως είναι δυνατόν να μην ήξεραν ημερομηνία γέννησης ενώ ήταν γέννα του πετσοπά; Στο υπόγειο γεννήθηκαν τα κουτάβια και πήγαν μια μέρα και τα βρήκαν;

Puppymillάδικο είναι το σκυλί δυστυχώς.

Εύχομαι να είναι γερό το σκυλί και να σας χαρίσει πολλά χρόνια χαράς.
 


nef13eli

Member
12 Ιουλίου 2015
7
5
55
Δεν ειναι pedigree..αυτος μας ειπε πως γεννηθηκε πριν απο 70 ημερες (οταν το πηραμε) και εμεις υπολογισαμε περιπου 10 φεβρουαριου τη γεννηση της, παντως δεν μας εχει παρουσιασει καποιο προβλημα και ειναι ενα πολυ παιχνιδιαρικο και εξυπνο σκυλακι..♡
 


Giwrgos_Trls

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
103
70
25
Αθήνα
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

Πως είναι δυνατόν να μην ήξεραν ημερομηνία γέννησης ενώ ήταν γέννα του πετσοπά; Στο υπόγειο γεννήθηκαν τα κουτάβια και πήγαν μια μέρα και τα βρήκαν;

Puppymillάδικο είναι το σκυλί δυστυχώς.

Εύχομαι να είναι γερό το σκυλί και να σας χαρίσει πολλά χρόνια χαράς.
δυστυχως ακομα υπαρχουν ασυνειδητοι ανθρωποι που δεν ξερουν τι παει να πει ενημερωση!
Δεν ειναι pedigree..αυτος μας ειπε πως γεννηθηκε πριν απο 70 ημερες (οταν το πηραμε) και εμεις υπολογισαμε περιπου 10 φεβρουαριου τη γεννηση της, παντως δεν μας εχει παρουσιασει καποιο προβλημα και ειναι ενα πολυ παιχνιδιαρικο και εξυπνο σκυλακι..♡
δεν εχει θες να πεις...το σκυλι δεν ειναι pedigree!!την επομενη φορα ψαξου και ενημερωσου...τα προβληματα αργοτερα ερχονται ειναι νωρις ακομα αλλα ελπιζω να μην του τυχει τιποτα γιατι αυτο δεν φταιει σε τιποτα!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Είτε παρουσιάσει προβλήματα, είτε όχι, δεν αποκτούμε ποτέ σκυλάκι, με τέτοιο τρόπο. Pet shops και κουτάβια από αγγελίες, είναι απαγορευμένες πηγές.

Plus...όταν αποφασίζεις να αποκτήσεις σκυλάκι, με ιδιαίτερες απαιτήσεις περιποίησης, πρέπει να είσαι εκ των προτέρων ενήμερος, ώστε να μην φτάνει σε καμμία περίπτωση το σκυλάκι, να "πληρώνει" με την όμορφη και πρωτίστως, χρησιμότατη γούνα του [με την αφαίρεση της οποίας, κάποιες φορές, αποκτούνται και πολλά προβλήματα υγείας], την δική μας άγνοια / αμέλεια.
 


DimitrisMaltesse

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2015
83
29
27
Ελπιζω να ξες πως η ρατσα που διάλεξες θελει καθημερινο βούρτσισμα(γιατι ποιανει κομπους), καθημερινο καθαρισμα τσιμπλας και πλυσιμο δοντιων οσο συχνοτερα γινεται......... ελπιζω να ξες επισεις τις υπολιπες ανάγκες του σκυλου. Τεσπα αν δεν μπορεις να τα βγαλεις περα ρωτα ότι θες να δουμε πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε. Επισεις οσο αναφορα το ψαλιδι εγω εμπιστεύομαι ιδιαιτερα την groomer μου γιατι είναι γνωστης της φιλης, την δικια μου την κανει με μηχανη και ψαλιδι(στην φοτο είναι σχεδον ολη με μηχανη γιατι ηταν κατακαλοκαιρο και φενοταν να ζεσταίνεται αρκετα ο σκυλος) δεν ισχυει αυτό που σου παν σχετικα με την τριχα ότι κατσαρωνει αλλα και να συμβενει εγω δεν το χω καταλαβει γιατι βουρτσζετε σχεδόν κάθε μερα το παιδι και όχι μονο μια φορα. Είναι ο πρωτος σου σκυλος από ότι καταλαβενω εεε?
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Οσους κόμπους και να έχει, στρώσου με σλικερ και με τα δάχτυλα σου να τους ανοιγεις έναν ένα και να τους καθαρίσεις. Δεν χρειάζεται να κουρεψεις το κουτάβι.
Δουλειά από εσένα θέλει και από εκει και πέρα υπευθυνότητα στο καθημερινό του χτένισμα με σωστές χτένες και βουρτσες.
Επισης αφού το σκυλι ειναι puppymillαδικο δεν μπορείς να περιμένεις ότι θα εχει τον τυπικό μανδύα, silky ώστε να μην κομπιάζει εύκολα... ετσι πρέπει να ειναι εντατικό το χτένισμα του.
Δώσε σημασία στο λαιμό, πίσω από αυτιά, μασχάλες, βάση ουράς για κομπους και μόλις καθαρίζεις από εκει θα μπορεις με καθημερινο χτένισμα 15 λεπτων να έχεις καλοχτενισμένο και καθαρό το σκυλι σου.
 
  • Like
Reactions: Aslan


DimitrisMaltesse

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2015
83
29
27
Οσους κόμπους και να έχει, στρώσου με σλικερ και με τα δάχτυλα σου να τους ανοιγεις έναν ένα και να τους καθαρίσεις. Δεν χρειάζεται να κουρεψεις το κουτάβι.
Δουλειά από εσένα θέλει και από εκει και πέρα υπευθυνότητα στο καθημερινό του χτένισμα με σωστές χτένες και βουρτσες.
Επισης αφού το σκυλι ειναι puppymillαδικο δεν μπορείς να περιμένεις ότι θα εχει τον τυπικό μανδύα, silky ώστε να μην κομπιάζει εύκολα... ετσι πρέπει να ειναι εντατικό το χτένισμα του.
Δώσε σημασία στο λαιμό, πίσω από αυτιά, μασχάλες, βάση ουράς για κομπους και μόλις καθαρίζεις από εκει θα μπορεις με καθημερινο χτένισμα 15 λεπτων να έχεις καλοχτενισμένο και καθαρό το σκυλι σου.
Για εμενα παντως καλυτερα να το παει σε ένα groomer και να μην προσπαθει να σπασει τους κομπους του σκυλου γιατι θα τον πονεσει και δεν θα καταφερει τιποτα αν είναι αρχαρια και από κει και περα προσεχει να μην ξαναπιασει κομπους
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Για εμενα παντως καλυτερα να το παει σε ένα groomer και να μην προσπαθει να σπασει τους κομπους του σκυλου γιατι θα τον πονεσει και δεν θα καταφερει τιποτα αν είναι αρχαρια και από κει και περα προσεχει να μην ξαναπιασει κομπους
Και καθε φορά που θα κάνει κόμπο? θα πιανει ψαλίδι? Αν ήταν να δεις τη δικια μου πώς ήταν από τη θαλασσα κουτάβι, μες τους κόμπους.... 3 ώρες πήρε αλλά μετά κυλούσε χτένα στο μαλλί της χωρίς να ακουμπήσει ψαλίδι. Όχι κουρεμα σε κουτάβι και δη καλοκαιριάτικα....
 


DimitrisMaltesse

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2015
83
29
27
Και καθε φορά που θα κάνει κόμπο? θα πιανει ψαλίδι? Αν ήταν να δεις τη δικια μου πώς ήταν από τη θαλασσα κουτάβι, μες τους κόμπους.... 3 ώρες πήρε αλλά μετά κυλούσε χτένα στο μαλλί της χωρίς να ακουμπήσει ψαλίδι. Όχι κουρεμα σε κουτάβι και δη καλοκαιριάτικα....

Δεν ειπα αυτό εγω, απλα ειπα ότι το να ξεμπλεκει κομπους δεν είναι ευκολο αν δεν ξερεις και δεν εχεις και τις καταληλες χτένες θεωρω κριμα να βαλει τον σκυλο σε βασανα αν εχει μεγαλους κομπους το μονο που πιστευω θα κατάφερει είναι να ταλεπωρισει τον σκυλο, το να ξεμπλεκει κομπους θα το μαθει σιγα σιγα με κομπακια και μετα θα παει στους μεγαλους κομπους επισεις το σκυλι είναι 5μηνων καιρος νομιζω είναι για το πρωτο του κουρεματακι εκτος αν το αφηνεις να σκαει κατακαλοκαιρο, επισεις αν όταν λες να μην το κουρεψει εννοεις λογο σκνιπας ας του βαλει αμπουλα, κάθε μερα σιτρονελα και ας μην το κουρεψει τελειως κοντα ας ζητησει από την groomer ειτε να τις σπασει οσους περισσοτερους κομπους μπορει ειτε απλα να τις ζητησει ξεμπλεξει τους κομπους. Εξαλου το ξέμπλεγμα εχει τεχνικη και δεν είναι κουτουρού πιανω τριχα και την τραβάω καλο είναι να το δει από καποιον για να μαθει να το κανει
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Τα σκυλια δεν τα κουρευουμε το καλοκαιρι[και γενικοτερα εκτος απο τις φυλες που καλοπιζονται] οχι μονο λογω σκνιπας αλλα και ζεστης! Διαβασε αυτο και αυτο.
 


DimitrisMaltesse

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2015
83
29
27
Τα σκυλια δεν τα κουρευουμε το καλοκαιρι[και γενικοτερα εκτος απο τις φυλες που καλοπιζονται] οχι μονο λογω σκνιπας αλλα και ζεστης! Διαβασε αυτο και αυτο.
ξερω ποτε να κουρευω τον σκυλο μου αλλα αν τον εχει αφησει ακουρευτο και να τον τυραναν οι κομποι για εμενα καλυτερα να παει στον groomer και αυτος θα του πει αν μπορει να ξεμπλεξει τους κομπους η αν χρειαζετε επειγοντος κουρεμα
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Τα σκυλιά εχουν το τρίχωμα για μόνωση και προστασία και από τη ζέστη και από το κρύο. Ειδικά σε ασπρο σκυλι το κουρεμα μπορεί να προκαλέσει ως και εγκαυμα. Το ότι πολύς κόσμος τα κουρεύει για τη βολή του νομιζοντας ότι το σκυλι ζεσταίνεται, δεν σημαίνει πως είναι και σωστό. Η δικιά μου γιατι δεν ζεσταίνεται που δεν την κουρεψα ποτέ? τα χασκυ και λοιπα σκυλια με διπλό μανδύα?
 


DimitrisMaltesse

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2015
83
29
27
Τα σκυλιά εχουν το τρίχωμα για μόνωση και προστασία και από τη ζέστη και από το κρύο. Ειδικά σε ασπρο σκυλι το κουρεμα μπορεί να προκαλέσει ως και εγκαυμα. Το ότι πολύς κόσμος τα κουρεύει για τη βολή του νομιζοντας ότι το σκυλι ζεσταίνεται, δεν σημαίνει πως είναι και σωστό. Η δικιά μου γιατι δεν ζεσταίνεται που δεν την κουρεψα ποτέ? τα χασκυ και λοιπα σκυλια με διπλό μανδύα?

Κοιτα τα μαλτεζ παθενουν εγκαύματα και θελουν προσοχη για μενα παντως είναι καλο το κουρεμα να γινεται δυο φορες τον χρονο την ανοιξη και το φθινοπορω