μεταφορα ξηρας


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
μπα μη το λες

αρκετά κάνουν

ανάλογα πως θα το αντιμετωπίσεις ξεμπερδεύεις ή μπερδεύεις τα πράγματα περισσότερο
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
τι ν πω...δεν δινω λιχουδιες η δικος μας φαγητο,κραταω σταθερο ωραριο φαγητου βολτας,με αποκληση το πολυ 20 λεπτα κ ολα νορμαλ.αρρωστο δεν ειναι.το καλουπι του ειναι λιγο αδυνατουλι αλλα...
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Ακριβώς!!! Κι εγώ στην προηγούμενη σκυλίτσα που είχα αυτές τις εξυπνάδες έκανα και μου βγήκε η πίστη να φάει σκέτη την ξηρά τροφή. Μιλάμε ότι τον πρώτο καιρό έκανε 2-3 μέρες να φάει. Βέβαια ποτέ δεν την έτρωγε με όρεξη, αλλα αυτό είναι άλλο θέμα. Ελπίζω ότι την τροφή της την αλλάζεις σταδιακά εε???
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
κοιτα τη νουτρο π ετρωγε τελευταια ,την ετρωγε μονο βρεγμενη με ζεστο νερο(πολυ λιγο)κ παλι αφηνε.οταν ανακατεψα τη ξηρα techni-cal με τη νουτρο για να κανω σταδιακα την αλλαγη,εφαγε μονο τη techni-cal απτο πιατο... :?
επισης μ ειπαν οτι ειναι λαθος να μουσκευω τη ξηρα και οτι θα πρεπει να αφησω τα γαστρικα υγρα να κανουν τη δουλεια τους χωρις να παρεμβαινω.ετσι και σταδιακα σταματησα να βαζω νερο μεσα μεχρι π το γυρισαμε χθες σε techni-cal,την οποια εφαγε τη πρωτη φορα με κεφι και μετα με ξινιλα...με δουλευει...δεν εγηξειται αλλιως... ](*,)
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Τι παιδί κι αυτό!!!! Παιδί περίπτωση έχεις!!! :lol: Να την ταίζεις στις ώρες της και αν δεν φάει μέσα σε μισή ώρα το πολύ να της παίρνεις τελείως το φαγητό. Μετά να της βάζεις να φάει την επόμενη προγραμματισμένη ώρα. Τι στο καλό κάποια στιγμή θα φάει. :?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
και εχει και ενα βλεμα!σαν να λεει ''και π μου πηρες το πιατο σκασιλα μου!''...να πειναει σαν τρελο,αφηνω το πιατο,σταματα να χοροπηδαει ,μυριζει τισ κροκετες(ολες οσες ανεφαιρα...),με κοιταζει με ξινιλα και εγκαταλειπει...ημαρτον!απτη μια για γελια ,απτην αλλη για κλαματα!
και να εχω και το χοντρο δουλεμα...το εχεις κακομαθημενο,αλλα σκυλια τρωνε τα παντα... :evil:
 






nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
θα αρχισω το μαστιγωμα!!!χαχαχαχ :twisted:

οκ...θα το κανω...!(και σημερα το σκασμενο εκανε για δευτερη φορα εξω τα κακα του...αλλο ζορι απο κει....)
 


ΜΑΝΟΣ

Active Member
22 Οκτωβρίου 2007
41
0
χμμμ,μαλλον,λιγοοοοο καλομαθημενο ειναι.Και πεισματα κανουν και ειδικα ποτε και αν λυγιζουμε γνωριζουν.Δεμενο για 20 λεπτα σκετη ξηρα τροφη και οτι φαει.Στο επομενο γευμα,εαν ειναι πολυ πεισματαρικο αστο χωρις ενα γευμα βγαλτο μια καλη βολτα και μετα καντο, θα πεινασει και θα φαει,αρκει να καταλαβει πως πρεπει να κανει αυτο που του λες και οτι δεν προκειται να λυγισεις.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
αποψε δεν τη ταισα.θα τη ταισω το πρωι κανονικα στην ωρα της.και θα ειμαι πιο αυστηρος στο θεμα φαγητο...
ααα παιζει ρολο το οτι τρωει ενδιαμεσα 2-3 μπισκοτακια για σκυλους???
 


Adis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
81
0
Kozani
www.myspace.com
nikos_x έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα παρακάλια κάθε φορά να φάει…

από την 1η μέρα που τον πείρα έκανα ότι ακριβώς έκανες και εσύ δοκίμασα τα πάντα .. πάντα έτρωγε όποτε γούσταρε ...πολλές τροφές τις έφτυνε .Δοκίμασα πολλά κατέληξα πλέον με νερό και λίγο λουκανικάκι .

ενω είχα standard ώρες που του έβαζα άλλοτε έτρωγε και άλλοτε όχι . έχει κάνει και έμενα κάτι απεργίες πείνας και για ακριβώς τον ίδιο λόγο λύγιζα γιατί είναι κουτάβι και φοβάμαι μην χάσει ανάπτυξη ..

είναι λίγο αδύνατος και έμενα .Κατέληξα ότι πρέπει να βρεις την ώρα που πειναει ..

έμενα τις τελευταίες μέρες του έσκασε 9:30 το βράδυ και το ξεφτιλίζει το φαί περιμένω πάλι πότε θα του γύρει και να ψάχνομαι .

η γνώμη μου.. ψάξε λίγο τις ώρες που πειναει
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Καταλαβαινω τι λες Adis,το θεμα μ ειναι οτι εχω απο 7μιση μεχρι 2 σχολειο αρα δεν μπορω να ταισω πχ στις 10... :? μετα 6 με 8μιση φροντ και ταιζω 9 ενω το μεσημερι ταιζω κατα τις 3.αν δεν ειχα αυτα θα μπορουσα να ψαξω ωρες π πειναει.''βασανιζομαιιιιιιι...''π λεει και το τραγουδο... :shock:
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
παιδια δεν μεταφερει τη ξηρα ευτυχως!
αν ειναι προσωρινο η οχι θα δειξει...παντως μετα απο πολυ τρεξιμο και μεγαααλη βολτα τρωει αμασιτα!!!
(αλλα πως???....με λιγο ελαιολαδο....θα της κανει κακο αν εχει καθε γευμα της λιγο ελαιολαδο ισα για τη μυρωδια?)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Νίκο,

1. Μην ταΐζεις το σκύλο κατευθείαν μετά από τη βόλτα.
2. Η ξηρά τροφή θεωρείται πλήρης τροφή και ο σκύλος δεν έχει ανάγκη από συμπληρώματα.
3. Μην δίνεις ελαιόλαδο στο σκύλο. Το ελαιόλαδο εκτός του ότι είναι εξαιτερικά θερμιδογόνο, προκαλεί πεπτικά προβλήματα και διάρροιες.

:wink: :D
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
oταν εννοω μετα τη βολτα ,σημαινει μετα απο 30-40 λεπτα...λιγο??? :roll:
βαζω λιγο λαδι για να μπορεσει να τη φαει γτ ξινιζει...οκ...δεν θα ξαναβαλω :(
αν προκαλει διαροιες και τα λοιπα,τοτε ειναι π δεν ξαναδινω!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
nikos_x said:
oταν εννοω μετα τη βολτα ,σημαινει μετα απο 30-40 λεπτα...λιγο??? :roll:
Λίγο! :wink:
Εγώ εάν δεν περάσουν τουλάχιστον 2,5 ώρες μετά την βόλτα δεν τον ταΐζω.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
εχει να κανει με τη συστροφη στομαχου(?)...ολα τα σκυλια μπορει να το παθουν?