με δαγκωσε...


dorapl86

Member
29 Μαρτίου 2009
22
0
έχω ένα σκυλάκι( κοριτσάκι είναι) σχεδόν 4 μηνών..
πριν λίγες ημέρες γυρνάγαμε από τη βόλτα και είμαστε στο ασανσέρ..από τη χαρά της που φτάναμε σπίτι όρμηξε στην πόρτα του ασανσέρ και πιάστηκε το ποδαράκι της..άρχισε να κλαίει πάρα πολύ δυνατά και φοβήθηκα πολύ..Πήγα να την ελευθερώσω και με δάγκωσε πολύ δυνατά..έπαθα σοκ...Καταλαβαίνω ότι το έκανε από το φόβο της αλλά ανησυχώ μήπως αρχίσει τώρα να δαγκώνει τους πάντες..Μπορώ να κάνω κατι για να το αποτρέψω??( γενικά φοβάται πολύ τον κόσμο..δεν αφήνει κανέναν άλλο να την ακουμπήσει..εκτός και αν έχει φαι..χαχα)..
ευχαριστώ:)
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
μην ανυσηχεις,απο φοβο το εκανε.ειχα το ιδιο περιστατικο οταν καποιος χτυπησε με αυτοκινητο ενα κουταβι που ειχα κ της εσπασε το ποδι.οταν πηγα να σηκωσω την σκυλα μου η οποια ουρλιαζε απ τον πονο,με δαγκωσε τοσο δυνατα που αιμοραγουσα.
το εκανε απο τον πονο κ τον φοβο της,δεν επαναληφθηκε ποτε κ δεν δαγκωσε ποτε κανεναν.:)
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ποτέ δεν πλησιάζουμε σκυλί που μόλις έχει χτυπήσει. Και συνεχίζουμε να συμπεριφερόμαστε κανονικά.

Εκείνη τη στιγμή μπορεί όντως να σε δαγκώσει γιατί δε λειτουργεί σωστά το μυαλό...

Αφού περιμένεις λίγο, τότε μπορείς να το πλησιάσεις, αρκεί να μην το πονέσεις στο σημείο που χτύπησε.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πήγαινε το σκυλί οπωσδήποτε σε εκπαιδευτή αν σε ενδιαφέρει η καλή ψυχική του υγεία.
"Δεν αφήνει κανέναν να την ακουμπήσει" δεν είναι normal.
Δαγκώθηκες από πανικό αλλά προβλέπω να ξαναδαγκώνεσαι και εσύ και άλλοι για διάφορους λόγους.
 


GiannisP.

Active Member
24 Ιουνίου 2009
35
0
45
Ελευσίνα
με δαγκωσε τοσο δυνατα που αιμοραγουσα.

σε ποιο σημειο σε δαγκωσε και ποσο αιμοραγουσες; τι σκυλι εχεις; γιατι αν τα σκυλια μου δαγκωσουν, οχι αιμοραγια, κοκκαλο δε θα μεινει...
 




dorapl86

Member
29 Μαρτίου 2009
22
0
με δαγκωσε στο χερι κατω απο τον αντιχειρα και στο γονατο..αιμορραγουσε αρκετα το χερι..αλλα δεν ηταν πολυ βαθυ το κοψιμο..Τι σκυλι ειναι δεν ξερω γιατι το βρηκα μωρο στο δρομο..Η κτηνιατρος λεει ειναι μαλλον κυνηγοσκυλο..
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Το σκυλι είναι 4 μηνων denis. Τι μπορει να προσφερει ο εκπαιδευτης στην ψυχικη του υγεια και με ποιο τροπο?
Θα το κοινωνικοποιησει σωστα? Θα του τονωσει το ηθικο?


Φανταζομαι δεν αρκει να είναι καποιος που ξερει μονο να τους μαθαινει σηκω-κατσε αν και η υπακοη ισως το βοηθησει να αποκτησει αυτοπεποιθηση και να ισορροπήσει.


Από ένα δαγκωμα πανικου δεν εβγαλες προφανως το συμπερασμα ότι η ψυχικη του υγεια χρηζει θεραπειας. Μαλλον σε απασχολει το ότι δεν αφηνει να το πλησιαζει κανεις.

Πού οφειλεται αυτό? Σε κακοποιηση? Στη ζωη στον δρομο? Πιθανον στην φυλή?
Δεν αρκει η αγαπη και η φροντιδα της Δώρας? Δεν θα επουλωσει τα όποια ψυχικα τραυματα μια και είναι τοσο μικρο?
 




dorapl86

Member
29 Μαρτίου 2009
22
0
παιδια μπορει να μην ξερω πολλα πραγματα για τα σκυλια..ομως ξερω οτι ειναι ακομα πολυ μικρη..βγαινει απο το σπιτι μονο για βολτα γιατι μενω μπροστα σενα πολυσυχναστο δρομο..οι μονοι ανθρωποι που γνωριζει καλα ειμαι εγω και ο φιλος μου που τη μεγαλωνουμε..δεν ειναι λογικο να φοβαται τον κοσμο?? Δεν τους γαβγιζει ουτε τους δαγκωνει..μονο οταν καποιος θελει να τη χαιδεψει εκεινη απομακρυνει το κεφαλι της..αλλα αμα επιμεινεις σ'αφηνει για λιγο..
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
προπάθησε να έχει όσο το δυνατόν πιο πολλές θετικές εμπειρίες με ανθρώπους αλλά και άλλα ζώα κλπ.
Μια ιδέα είναι να την πηγαίνεις σε μέρη όπου βγάζουν και άλλοι τα σκυλιά τους.

Οι ιδιοκτήτες σκυλιών είναι οι καλύτεροι ''βοηθοί'' στην κοινωνικοποίηση των μικρών κουταβιών. Θα μπορείς άνετα να τους ζητήσεις να χαιδέψουν ή και να παίξουν με την σκυλίτσα σου. Θα είναι μια ευχάριστη εμπειρία για όλους.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Tara,
Είναι σιγουρα καλη ιδεα να φερνει η Δωρα το κουταβι σε επαφη με άλλα δεσποζομενα σκυλια, αναμεσα στα οποια πιθανον να βρεθει ένα επιθετικο, ένα κυριαρχικο και το πιθανοτερο ένα ανεκπαίδευτο?

Η Ηρα μου που δεν είναι μωρο, εχει δεχτει επιθεση από δεσποζομενο και εχει επιτεθει η ιδια σε άλλο δεσποζομενο.
Άσχετοι ολοι οι ιδιοκτητες και περισσοτερο από ολους εγω.

Πλέον προτιμω πολύ περισσοτερο τα αδέσποτα και μονο για γνωριμία. Όχι για κολλητηλίκια. Μπορει φυσικα να κανω λάθος.

Για ποιο λογο θα πρεπει να ωθει ξενους να χαϊδεψουν το κουταβι? Θα αποκτησει αυτοπεποιθηση, θα του φυγουν οι φοβίες ή θα μπερδευτει?
Πριν λιγο καιρο το πηρε, ισως ακομα δεν εχει καταλαβει το κουταβι ποιος είναι ο κύριός του.

Τελευταια εχω πολύ σοβαρές αμφιβολιες για το τι πραγματικα σημαινει κοινωνικοποιηση και ποια είναι τα όριά της.
Μπορει φυσικα να πεφτω σε μια ακομα πλάνη.
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Το σκυλί της dorarhp είναι κουτάβι. Θα πρέπει να πέσει στη σουπερ-περίπτωση για να της επιτεθεί άλλο σκυλί. Το πολύ πολύ κάποιο σκυλί λιγότερο ανεκτικό στα κουτάβια να την ψιλομαλώσει.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Harryf3 συμφωνω οτι πρεπει να εισαι πολυ σιγουρος-σιγουρη οταν θα ερθει σε επαφη το κουταβι με αλλα μεγαλυτερα σκυλια.Στα υπολοιπα ομως διαφωνω(σορρυ:p)...ΠΡΕΠΕΙ το καθε κουταβι να κοινωνικοποιειται οσο το δυνατον περισσοτερο και να γνωριζει οσο το δυνατον περισσοτερα πραγματα.Τι εννοω με αυτο...Προσφατα διαβασα ενα αρθρο περι κοινωνικοποιησης και προ-εκπαιδευσης του κουταβιου (δυστυχως ξεχασα σε πιο site το διαβασα:().Ελεγε λοιπον -περιληπτικα και με λιγα λογια στα αναφερω- οτι μπορεις σε ενα παρκο να διαπιστωσεις ποιοι ιδιοκτητες εχουν ελεγχο του ζωου τους,να τους ρωτησεις και εφ'οσον παρεις τα απαραιτητα εχεγγυα να προχωρησεις στην γνωριμια.Δεν μπορεις να βρισκεσαι συνεχεια με την λογικη "δεν ξερω αν μπορω,θα το κρατησει ο αλλος αν επιτεθει κλπ κλπ" γιατι ετσι ποτε δεν θα κοινωνικοποιησεις το ζωο σου.Συνηθως το μακρι λουρι ειναι καλυτερο απο το κοντο,γιατι δινει περισσοτερο ελευθερια στο ζωο ενω το κοντο το εχει πολυ κοντα σε εσενα,περιορισμενο και μπορει να εχει αποτομη αντιδρασει στο αλλο σκυλι το ΔΙΚΟ σου σκυλι.Επισης πρεπει να δει το κουταβι τα ΠΑΝΤΑ οσο αυτο ειναι εφικτο.Να δει δηλαδη απο εκτοξευση πυραυλου (με καταλαβαινεις τι θελω να πω,πιανω κατι ακραιο) μεχρι την γιαγια να ραβει.Να ακουσει πολλους ηχους,να βρεθει σε διαφορες -εστω και στρεσαρισμενες- καταστασεις.Ετσι πλαθεις ενα συνολικο ζωο που σπανια θα εχει απροβλετες αντιδρασεις.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Επισης πρεπει να δει το κουταβι τα ΠΑΝΤΑ οσο αυτο ειναι εφικτο.Να δει δηλαδη απο εκτοξευση πυραυλου (με καταλαβαινεις τι θελω να πω,πιανω κατι ακραιο) μεχρι την γιαγια να ραβει.Να ακουσει πολλους ηχους,να βρεθει σε διαφορες -εστω και στρεσαρισμενες- καταστασεις.Ετσι πλαθεις ενα συνολικο ζωο που σπανια θα εχει απροβλετες αντιδρασεις.
Μηπως αυτο ειναι στην ουσια η κοινωνικοποιηση?
Τι δουλεια εχει με ξενους ανθρωπους και ξενα σκυλια?
Δεν μιλαω μονο για τωρα που ειναι κουταβι αλλά κυριως για μετά.

Και οχι, δεν ειμαι οπαδός του Ed.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Ναι αυτο θεωρω και εγω κοινωνικοποιηση,αλλα δεν μπορει ο σκυλος να μην ερθει σε επαφη με τους ομοιους του.Οσο πιο σπανια συμβαινει αυτο,τοσο πιο απροβλεπτες αντιδρασεις θα εχει.Παρε εναν ανθρωπο-παιδι και απομονωσε τον για 5 χρονια π.χ μετα θα ειναι "αγριο" ζωο.

Επειδη μυαλο ειναι και κολλαει,τι εννοεις δεν ειμαι οπαδος του Ed?:p
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Θοδωρή, εχω την αισθηση ότι πεφτεις στην πλανη που επεσα και πεφτω κι εγω. Οι σκυλοι δεν συμπεριφερονται όπως οι ανθρωποι, γιατι απλά δεν είναι ανεξαρτητα οντα όπως οι ανθρωποι, αλλά ζώα με ισχυρο ενστικτο αγελης.

Για τον κυριο Ed συζητησαμε τις προάλλες εδώ:
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=6762

Άτομο, του οποιου τις αποψεις σεβομαι αλλά διαφωνω με τις μεθοδους.
Αυριο, που θα ξερω πεντε πραγματα παραπανω, μπορει να συμφωνω με τις μεθοδους και να διαφωνω με τις αντιληψεις.

Προσπαθω να πω ότι κι εγω ψαχνομαι και γι αυτό ρωταω περί κοινωνικοποιησης.
Φιλικά
Άρης
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Ευχαριστω κατ'αρχην που μου υπενθυμησες ποιος ειναι ο κυριος Ed,το εχω διαβασει και εγω το συγκεκριμενο post.

Σε αρκετα πραγματα σε αυτη την ζωη ειμαι λαθος γιατι ειμαι ανθρωπος.Ομως δεν μπορω να πιστεψω οτι ενας σκυλος -επειδη οπως πολυ σωστα ειπες- ειναι αγελαιο ζωο δεν "πρεπει" να ερχεται σε επαφη με τους ομοιους του.Αν οντως κατι τετοιο ευσταθει,τοτε πρεπει να αναθεωρησω παρα πολλα και σιγουρα θα απογοητευτω :(.

Κατι τελευταιο αλλα ιδιαιτερα σημαντικο...Αρη σε λενε?Γιατι δεν μαρεσει να σε προσφωνω harryf3,οταν εσυ γνωριζεις το ονομα μου.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
@Άρη ότι γράφω είναι αποτέλεσμα της προσωπικής μου εμπειρίας που έχω με τα σκυλιά ή της απλής λογικής .
Η dorapl86 λέει ότι το σκυλάκι της ''γενικά φοβάται τον πολύ κόσμο'', ''δεν αφήνει κανέναν να την ακουμπήσει''.
Τι πιο φυσιολογικό λοιπόν απο το να της προτείνω να επισκεφτεί ένα πάρκο όπου να συχνάζουν ιδιοκτήτες σκύλων και να τους ζητήσει να παίξουν ή να χαιδέψουν την σκυλίτσα της.
Αναφέρομαι σε ιδιοκτήτες σκυλιών γιατί θεωρητικά αυτοί και θα πρέπει να έχουν τις λιγότερες αναστολές να το κάνουν και φαντάζομαι θα ξέρουν και πως να πλησιάσουν ένα σκυλί.(εγώ προσωπικά θα το έκανα με χαρά).
Σίγουρα η σκυλίτσα δεν πρέπει να αποκτήσει άσχημες εμπειρίες αλλά εν' πάση περιπτώσει είναι δική μας ευθύνη να κρίνουμε και να εκτιμήσουμε αν ο άνθρωπος που συναντάμε με δεσποζόμενο σκυλί απέναντι μας είναι π@π@ρομ@λ@κ@ς ή όχι.
Το ιδανικό βέβαια για μένα θα ήταν η dorapl86 να απευθυνθεί σε κάποιον εκπαιδευτή που να λειτουργεί με ομάδες κοινωνικοποίησης κουταβιών.:)

Τώρα όσο αφορά την επαφή της σκυλίτσας με σκυλιά και άλλα ζώα σαφέστατα πρέπει να γίνει γιατί ο τελικός στόχος είναι να έχουμε έναν σκύλο με ισορροπημένο χαρακτήρα κάτι που δεν φτιάχνεται με τίποτα έχοντας το σκυλί σε ''γυάλα''.

Και να μη ξεχάμε ποτέ την σημασία που έχει για το σκυλί μας το να συναντήσει ένα άγνωστο ή και γνωστό σκυλί στο δρόμο του ή ξένους ανθρώπους. Άλλη έχει για εμάς και άλλη για αυτό.Οι εμπειρίες αυτές είναι για το σκυλί μας και όχι για εμάς.Εδώ λοιπόν είναι που δεν πρέπει να κρίνουμε τις ανάγκες του σκύλου μας με βάση τα δικά μας χαρακτηριστικά αλλά με βάση της πραγματικές δικές του ανάγκες.
Δεν πρέπει λοιπόν να του στερήσουμε την δυνατότητα να ''μάθει'' για να μην έχουμε τις απρόβλεπτες αντιδράσεις που συνήθως είναι αποτέλεσμα διαφόρων φοβιών και λαθών που συμβαίνουν κατά την κουταβίσια ηλικία.


Καταλήγοντας ξαναφέρνω το θέμα της εκπαίδευσης.Τα έχουμε πεί και σε άλλο θέμα.

Ο βέλγος που έχω τώρα έχει ένα παρατσούκλι (περίπου σαν το Μούφ) είναι το ''no problem'' και αυτό γιατί απο τότε που τον πήρα δεν είχε ποτέ πρόβλημα με τίποτα. Μα με άλλα σκυλιά, γατιά, αυτοκίνητα, μηχανάκια,ξαφνικούς έντονους θορύβους, ξένους ανθρώπους ,παιδιά........... απολύτως κανένα.
Μετά απο μια επίθεση όμως που του έκανε ένας Γ.Π. ο δικός μου όποτε πάμε στο σημείο αυτό αλλάζει στάση,έκφραση και γίνεται ανήσυχος.
Ξέρεις Άρη τι τον βοηθάει και επανέρχεται στην ''φυσιολογική'' του κατάσταση ? Το να του δίνω κάποια εντολή,οπότε συγκεντρώνεται σε μένα, σε αυτό που κάνουμε και ξαφνικά βλέπω έναν σκύλο να αποκτάει ξανά την προηγούμενη ηρεμία και αυτοπεπίθεση. :):)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Tara, παντα χαιρομαι να μιλαω μαζι σου :)

Θα ελεγα ότι συμφωνώ με αυτά που λες, εφοσον μπορεις να τα υποστηριξεις κι εγω δεν εχω κανενα ιδιαιτερο επιχειρημα να αντιτάξω.
Εξαλλου, όπως ειπα και πριν, κι εγω ψαχνομαι στο θεμα της κοινωνικοποιησης.

Γενικα όμως, δεν εχω πειστει ακομα για την αξία της συναναστροφης με ξενα σκυλια και ανθρωπους. Με ξενες αγελες δηλαδη.
Ισως είναι πολύ εγωιστικο να θελω τα σκυλια μου αυστηρα προσκολλημενα στην οικογενεια. Και πιθανον να κανω άλλο ένα μεγαλο λαθος.

Για την πινσερινα μας, οι συναντησεις με ανθρωπους και σκυλια, που επιδιωκαμε στην αρχη, ηταν καταστροφικες. Αλλά εφταιγε ότι ολοι την εβλεπαν σαν παιχνιδι.
Το θεμα είναι ότι αν δουν ανθρωποι ή σκυλια την Ηρα σαν παιχνιδι, η καταληξη μπορει να είναι στο νοσοκομειο ή στο κτηνιατρειο.
Και πιστεψε με, δεν θα φταιω ουτε εγω ουτε η Ηρα. Εδώ ο κοσμος είναι αιωνες πισω οσον αφορα στα σκυλια.

Πώς να κοινωνικοποιησω εγω την μισοεκπαιδευμένη Ηρα, την στιγμη που ο απεναντι σκυλάς τυλιγεται στην κολωνα της ΔΕΗ για να κρατησει το μεγάλο ωρυόμενο σκυλι του?
Ή την στιγμη που οσοι τραβολογάνε μικροσωμα και μεσαια σκυλια, αλλαζουν δρομο όταν μας βλεπουν να ερχομαστε από μισο χιλιομετρο μακριά?

Οι δικες μου εμπειριες με συναντησεις με ιδιοκτητες και δεσποζομενα σκυλια δεν είναι δυστυχως καλές και γι αυτό δεν τις προτεινω αβίαστα σε καποιον που εχει ηδη προβλημα φοβίας το σκυλι του και ειδικα αν είναι κουταβι.
Τουλαχιστον ας είναι ιδιαιτερα εκλεκτικος καποιος όταν αποφασιαει να το κανει, όπως ειπες κι εσυ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU