μηπως τα τσιμπουρια μας εγιναν "τσιμπουρια"???


lina-tsa

Active Member
13 Ιουνίου 2012
31
1
αποριες:
α) μηπως εχει ακομα τσιμπουρια?
β)ποιος κτηνιατρος απο τους 2 εχει δικιο για το ποτε θα το ελουζα?
γ)) μηπως εχει ερλιχιωση?

ολα αυτα που θα σας περιγραψω εγιναν 15 ιουνιου.εχουμε και λεμε:
οταν πηρα το ουτε1 μηνων κουταβι μου δεν ηξερα οτι ειχε τσιμπουρια. το ψεκασα αντιπαρασιτικο και μετα απο 1.5 ωρα ΤΟ ΕΛΟΥΣΑ γιατι ετσι ειπε ο κτηνιατρος επειδη ηταν 20 ημερων. κατα το μπανιο αρχισαν να βγαινουν τσιμπουρια απο τη μεβρανη του αφτιου (τρυπωσαν στα πτερυγια,οχι στη τρυπα μεσα). δε μπορεσα να τα βγαλω και τα τραβηξε ο μπαμπας μου. το θεμα ειναι... απο το νερο βγηκαν ή απο το σπρει που εριξα οποτε λετε ναχει παλι? γιατι εγω σ λιγες μερες θα το ψεκασω ξανα.

ο νεος κτηνιατρος που εχω μου ειπε 2 μερες ασε το με το φαρμακο στο δευτερο ψεκασμα που θα κανω (περι30 ιουνιου) αντιθετα απο τον προηγουμενο που ειπε σε 1-2 ωρες λουσε το. ποιος εχει δικιο?

και μια αλλη ερωτηση. λετε ναχει ερλιχειωση το ζωο και να μη το ξερω? εχει ορεξη παιζει ειναι πολυ ζωηρο κλπ. ποια ειναι τα συμπτωματα ομως? σε χωριο μενω και δεν εχει μεγαλη πολη τοσο κοντα μου. και ο κτηνιατρος δεν ειπε κατι για ερλιχειωση να κανω εξεταση! ολο αυτο το σκηνικο εγινε 15 ιουνιου. μεχρι τωρα το κουταβακι δε θα αρρωσταινε κανονικα?
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Kανονικά όταν βάζουμε αμπούλες/σπρει για τσιμπούρια και ψυλλους δεν κάνει να κάνει το σκυλι μπάνιο 2-3 μέρες πριν και μετά, εμένα ο κτηνίατρος δε μου έχει πει ποτέ "κανε μπάνιο την τέτραρτη μέρα", μου λεει απλα να μην κάνω 2-3 μέρες μετά. Ωστοσο δεν ξέρω αν αυτά ισχυουν και για εσένα λόγω ηλικίας..
 


lina-tsa

Active Member
13 Ιουνίου 2012
31
1
Kανονικά όταν βάζουμε αμπούλες/σπρει για τσιμπούρια και ψυλλους δεν κάνει να κάνει το σκυλι μπάνιο 2-3 μέρες πριν και μετά, εμένα ο κτηνίατρος δε μου έχει πει ποτέ "κανε μπάνιο την τέτραρτη μέρα", μου λεει απλα να μην κάνω 2-3 μέρες μετά. Ωστοσο δεν ξέρω αν αυτά ισχυουν και για εσένα λόγω ηλικίας..
για την ερλιχιωση?