μια μικρή εκτροφική ιστορία




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Η ακιρα δεν επιστραφηκε ως ελαττωματικη...
εγω την ζητησα πισω γιατι κακοπερνουσε...
η παραφιλολογια του κουτσου πιθανον δεν διεδοθηκε απο τους πρωην ιδιοκτητες,
αλλα απο τους παρατρεχαμενους που δεν γνωριζαν τον λογο της επιστροφης της...
Δεν αφορα στην Ακιρα αυτη η ιστορια? Μπερδευτηκα τωρα.
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Πάντα θα υπάρχει κάποιος που θα πεί κάτι κακό....πάντα θα παραφυλάει κάποιος για να βρεί το παραμικρό και να χαρεί(έτσι νομίζει τουλάχιστον)....και αν δε το βρεί θα το επινοήσει...σημασία έχει να πράττουμε ανάλογα με το τι πιστεύουμε σωστό και να ελπίζουμε οτι όντως είναι σωστή η επιλογή μας αυτή....Καλή ζωή στη μικρή,στάθηκε τυχερή!
 
  • Like
Reactions: ntoulis and GRDANE


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Χαίρομαι που σε γνώρισα!Απλά!

Ναι χαίρεσαι την κοριτσάρα σου, και να συνεχίσεις με τέτοιο ύφος/ήθος την εκτροφή σου!

Η εκτροφή είναι μία περίεργη κατάσταση γιατί έχεις να κάνεις με νταραβέρι και έχεις να κάνεις με μια ψυχή που θα την εμπιστευτείς σε κάποιους ανθρώπους. Είναι δύσκολο πράμα, αν όμως έχεις κάποιες σωστές αντιλήψεις και γραμμές ως άνθρωπος τότε τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Χαίρομαι που αντιμετωπίζεις έτσι αυτό που κάνεις και μακάρι κάθε επόμενο βήμα σε ό,τι και αν κάνεις να σε οδηγεί σε επιτυχίες!
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το δυσκολότερο κομμάτι της εκτροφής δυστυχώς ήταν και θα είναι η επιλογή νέων ιδιοκτητών.
Η επιλογή καλών [το κατά δύναμιν] νέων ιδιοκτητών, είναι πράγματι πολύ δύσκολο κομμάτι, όταν ασχολείσαι με την αποκατάσταση μυριάδων αδέσποτων.

Οταν είσαι εκτροφέας, υπάρχουν άλλα δυσκολότερα, πριν από αυτό. Λέω εγώ...
Απλώς, η επιλογή καλών [το κατά δύναμιν] ιδιοκτητών, θα πρέπει να έχει προηγηθεί οποιουδήποτε περαιτέρω αναπαραγωγικού πλάνου. Και αν τυχόν, αυτό το κομμάτι δεν έχει εξασφαλιστεί, να μην παράγονται νέα κουτάβια. Δεν είναι άλλωστε και υποχρεωτικό, κυρίως όταν θέλεις να λέγεσαι "ηθικός" και "σωστός" και "τίμιος" και ένα σωρό τέτοια ταμπελάκια. Υπάρχει πάντα -λέω πάλι εγώ- αυτή η εναλλακτική, που δυστυχώς δεν υπάρχει στην προηγούμενη περίπτωση.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Η επιλογή καλών [το κατά δύναμιν] νέων ιδιοκτητών, είναι πράγματι πολύ δύσκολο κομμάτι, όταν ασχολείσαι με την αποκατάσταση μυριάδων αδέσποτων.

Οταν είσαι εκτροφέας, υπάρχουν άλλα δυσκολότερα, πριν από αυτό. Λέω εγώ...
Απλώς, η επιλογή καλών [το κατά δύναμιν] ιδιοκτητών, θα πρέπει να έχει προηγηθεί οποιουδήποτε περαιτέρω αναπαραγωγικού πλάνου. Και αν τυχόν, αυτό το κομμάτι δεν έχει εξασφαλιστεί, να μην παράγονται νέα κουτάβια. Δεν είναι άλλωστε και υποχρεωτικό, κυρίως όταν θέλεις να λέγεσαι "ηθικός" και "σωστός" και "τίμιος" και ένα σωρό τέτοια ταμπελάκια. Υπάρχει πάντα -λέω πάλι εγώ- αυτή η εναλλακτική, που δυστυχώς δεν υπάρχει στην προηγούμενη περίπτωση.
Αρχικά να σου πω ότι αναφέρθηκα στην εκτροφή μιας και το θέμα περιλαμβάνει σκύλο εκτροφικό .
Φυσικά οι δύο περιπτώσεις που αναφέρεις είναι εντελώς ανόμοιες (κατά τη δική μου άποψη πάντα )
Στο να διασώσεις κάποιο αδέσποτο η μόνη επιλογή που έχεις είναι η απόφαση να το πράξεις και μετά αρχίζουν όλα τα δύσκολα .
Δεν επιλέγεις πότε θα βρεθεί στο δρόμο σου
Δεν επιλέγεις αν είναι άρρωστο ή όχι
Δεν επιλέγεις πότε θα υιοθετηθεί και γενικά χορεύεις ανάλογα με τις επικρατούσες συνθήκες.

Στην εκτροφή όμως όλα είναι θέμα επιλογών
επιλέγεις να ζευγαρώσεις
επιλέγεις το πότε
επιλέγεις τον λόγο που θα ζευγαρώσεις .
Όπως επίσης έχεις επιλέξει το βάρος και την ευθύνη που αναλαμβάνεις
Και στην τελική αν δε σου κάνουν οι υποψήφιοι ιδιοκτήτες , δεν τα δίνεις .
Θεωρώ λοιπόν δύσκολο κομμάτι την ανεύρεση σωστού ιδιοκτήτη στην εκτροφή ,γιατί πολύ απλά επειδή έχεις επιλέξει τους λόγους για τους οποίους αναπαράγεις έναν σκύλο , σίγουρα έχεις βάλει και κάποια στάνταρ για το πως θα ήθελες τους υποψήφιους ιδιοκτήτες .
 
  • Like
Reactions: Sirkos


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν βλέπω να είπα κάτι διαφορετικό. Κι εγώ, για την εκτροφή μιλάω.

Μόνο, το να βάζεις σε προτεραιότητα σαν εκτροφέας, το να έχεις πρώτα κάνει την έρευνά σου, σχετικά με την διάθεση των κουταβιών σου. Εκτός, αν σκοπεύεις, να τα κρατήσεις όλα εσύ. Αλλιώς, αν δεν έχεις εξασφαλίσει στο μέγιστο, την ανεύρεση σωστών σπιτιών, να μην προχωρήσεις στην εκτροφή.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and Amaliaz


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Δεν βλέπω να είπα κάτι διαφορετικό. Κι εγώ, για την εκτροφή μιλάω.

Μόνο, το να βάζεις σε προτεραιότητα σαν εκτροφέας, το να έχεις πρώτα κάνει την έρευνά σου, σχετικά με την διάθεση των κουταβιών σου. Εκτός, αν σκοπεύεις, να τα κρατήσεις όλα εσύ. Αλλιώς, αν δεν έχεις εξασφαλίσει στο μέγιστο, την ανεύρεση σωστών σπιτιών, να μην προχωρήσεις στην εκτροφή.
Η έρευνα είναι σχετική μιας που δεν ξέρεις πόσα θα βγουν.
Αλλά πόση μεγαλύτερη εξασφάλιση χρειάζεται όταν συνειδητά έχεις αποφασίσει ότι αν δεν βρεθούν χέρια όπως τα θες ,θα μείνουν όλα μαζί σου .
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Νομίζω, ότι ακόμη το ίδιο λέμε :rolleyes:

Συμφωνούμε, στο ότι αν καταλήξει τελικά, να κάνει την γέννα και δεν βρει καθώς πρέπει ιδιοκτήτες, θα τα κρατήσει όλα για πάρτη του. Είτε 1, είτε 2, είτε 15 (y)
 
  • Like
Reactions: Amaliaz




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπερα...
αφορμη για την ιστορια ηταν ενα αλλο ποστ του ντιτζει σουκης..
που ζητουσε τοποθετησεις εκτροφεων γενικοτερα...
η συγκεκριμμενη ιστορια αν την αναλυσετε..
εχει πολλα διδακτικα σημεια...
απο την λαθος επιλογη ιδιοκτητων.....
το θεμα το αν δινουν οι οχι οι εκτροφεις τα καλα και σωστα κουταβια η τα κρατανε για παρτη τους...
τις εξωφρενικες τιμες που ακουγονται για τα εκτροφικα κουταβια.....
την διαφορα ενος πετ εκτροφικου κι ενος εκθεσιακου εκτροφικου κουταβιου και τους μυθους γυρω απο αυτα....
απο τους δηθεν γνωστες και τις ευκολες κριτικες που κανουν... συνηθως πισω απο τις κουρτινες στα παρασκηνια....
απο το επεσε ενα κλαρακι και τελικα εγινε σεισμος ολοκληρος...

και οι εκτροφεις στην τελικη ανθρωποι ειναι και λαθη κανουν..
το θεμα ειναι πως αντιμετωπιζεις τα λαθη σου ...


ναι αμαλια για την ακιρα προκειται ...
απο οσα εγραψα τι δεν καταλαβες και τι σε μπερδεψε...
( μαλον η απαντηση του καλογεροπουλου ?)

η εκτροφη ειναι δυσκολη και με πολλα προβληματα οχι με γαιδουραγκαθα...
αυτα ολα αντιμετωπιζονται με ενημερωση, διαβασμα, υπομονη κι επιμονη....

ο φθονος- ζηλεια και τα κακοδιαθετα σχολια ειναι που ενοχλουν και δεν καταπινονται..
και προσωπικα δεν αφηνω τιποτα να πεσει κατω....
τουλαχιστον οχι ασχολιαστο..................
( μερικες φορες απλα περιμενω το σωστο πληρωμα του χρονου...)
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Απλώς, η επιλογή καλών [το κατά δύναμιν] ιδιοκτητών, θα πρέπει να έχει προηγηθεί οποιουδήποτε περαιτέρω αναπαραγωγικού πλάνου. Και αν τυχόν, αυτό το κομμάτι δεν έχει εξασφαλιστεί, να μην παράγονται νέα κουτάβια. Δεν είναι άλλωστε και υποχρεωτικό, κυρίως όταν θέλεις να λέγεσαι "ηθικός" και "σωστός" και "τίμιος" και ένα σωρό τέτοια ταμπελάκια. Υπάρχει πάντα -λέω πάλι εγώ- αυτή η εναλλακτική, που δυστυχώς δεν υπάρχει στην προηγούμενη περίπτωση.
όντως αυτό είναι το ιδανικό....και πράγματι δυστυχώς δεν είναι πάντα εφικτό...

όσον αφορά για την ''υποχρεωτική'' εκτροφή ενός σκύλου....τα πράγματα είναι λίγο πιο περίπλοκα, μιας και πρέπει να πάρει κανείς υπ όψη του πολλές παραμέτρους που ορίζουν την διαδικασία....
π.χ. την ηλικία των σκύλων που θέλει να αναπαράξει...(και τους χρονικούς περιορισμούς που συνεπάγονται απο αυτή)
ή το σύνολο της εκτροφικής δυναμικής που διαθέτει και την ''παρακαταθήκη'' για το μέλλον που θέλει να κρατήσει ή να δημιουργήσει...

πάντως Πέτρο ,προσωπικά θεωρώ τέτοιου είδους ''αναποδιές'' ως σπουδαίες ευκαιρίες για απόκτηση γνώσης και εμπειρίας....
νομίζω ότι και για εσένα σημαίνει κάτι παρόμοιο ....:)

να ζήσει η συνονόματη...!:love:
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
προσωπικα πριν ακομα το ζευγαρωμα μια σκυλας υπαρχουν ετοιμοι 3-4 ιδιοκτητες
μετα προβαινω σε ζευγαρωμα.
αργοτερα με τον υπαρηχο αναλογωςε του αριθμου ισως προβω ακομα σε μερικες κρατησεις...
τελικο ξεκαθαρισμα γινεταιο παντα μετα την γεννα...

δυστυχως το εχω αναφερει κι αλλου κατ'επαναληψη
οι ιδιοκτητες πλεον ερχονται διαβασμενοι...
μας λενε οσα θα θελαμε να ακουσουμε...
και μετα την αγορα .... αλλαζουν προσωπο....
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Φταιτε κι εσεις όμως (μιλω γενικα) γιατί ισχύει και το ανάποδο, λέτε όσα θέλουν εκείνοι να ακουσουν και μετα την απομάκρυνση απο το ταμείο, συχνά πυκνά, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται..
Χαιρομαι που διαπιστώνω ότι δεν ανήκεις στη συγκεκριμένη κατηγορία (y)
 
  • Like
Reactions: GRDANE


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
προσωπικα πριν ακομα το ζευγαρωμα μια σκυλας υπαρχουν ετοιμοι 3-4 ιδιοκτητες
μετα προβαινω σε ζευγαρωμα.
αργοτερα με τον υπαρηχο αναλογωςε του αριθμου ισως προβω ακομα σε μερικες κρατησεις...
τελικο ξεκαθαρισμα γινεταιο παντα μετα την γεννα...

δυστυχως το εχω αναφερει κι αλλου κατ'επαναληψη
οι ιδιοκτητες πλεον ερχονται διαβασμενοι...
μας λενε οσα θα θελαμε να ακουσουμε...
και μετα την αγορα .... αλλαζουν προσωπο....
Αυτό είναι το πιο άσχημο. Πρόσφατα το ίδιο πράγμα άκουσα από άλλο εκτροφέα.
Και ενώ είχαμε συζήτηση περί αυτού, το συμπέρασμα είναι ότι το θράσσος και η κουτοπονηριά έχει αυξηθεί κατά πολύ στους ανθρώπους με μία πολύ όμορφη επικάλυψη...αυτή της ενημέρωσης.
Δυστυχώς...
 
  • Like
Reactions: Alexia and GRDANE


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Η υποκρισία ανεκαθεν ήταν ανθρωπινο χαρακτηριστικό.
Δεν ειναι εύκολο να ξεσκαρταριστεί η ηρα από το στάρι. Όσο εύκολα και να λέμε "εμ επρεπε να προσέχεις περισσότερο"... το λέμε εκ του ασφαλους..
Το θέμα ειναι ΤΙ κάνεις όταν διαπιστώσεις το "λάθος"....
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
σε ενα ποστ λει αυτο :Το κουταβι ειχε τον πιο γλυκο, μαλακο κι ευπλαστο χαρακτηρα της γεννας, τι κι αν ηταν showπροδιαγραφων… ένα τετοιο κουταβι μπορουσε να ζησει μαζι τους…

και σε ενα αλλο αυτο :
Τι κι αν δεν ηταν το καλυτερο κουταβι της γεννας, ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ!
και επειδη ειμαι ασχετος και απο σκυλια και εκτροφεις και γεννες και χαρακτηρες-μορφολογιες κτλ..
απλα πηρα αφορμη εκει που ειπες οτι το θεμα ειναι αν τα κρατανε οι εκτροφεις τα <<καλα>> κουταβια..

θελω να ρωτησω ηταν το καλυτερο κουταβι η δεν ηταν ?
εκτος αν ηταν ενα λογοτεχνικο τρικ(με την καλη εννοια,η θελεις να <<πεις>> κατι αλλο που δεν το καταλαβα)
φιλικα,με σεβασμο, απλα,ησυχα και ωραια :)