μπανιο καθε εβδομαδα


cgal

Member
16 Ιουνίου 2009
6
0
καλησπερα σε ολους θα ηθελα να σας ρωτησω αν ειναι κακο να κανω μπανιο το σκυλο μου μια φορα την εβδομαδα...εχω ενα jack rassel εδω και 3 μερες,αν πειραζει τι πρεπει να κανω για να μην μηριζει ασχημα?και αν ξερει καποιος κανενα καλο σαμπουαν θα με βοηθουσε πολυ.συγχωρεστε με αν ρωτα πραγματα που εχεται ξαναπει ξανα και ξανα αλλα δεν τα παω και πολυ καλα με το ιντερνετ.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
καλησπερα σε ολους θα ηθελα να σας ρωτησω αν ειναι κακο να κανω μπανιο το σκυλο μου μια φορα την εβδομαδα
Κάκιστο.
Να τον κάνεις μπάνιο μια φορά το μήνα, το πολύ.
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Κι εγώ στην αρχή το μία φορά το μήνα μου φάνηκε υπερβολικά αραιό...συγγνώμη παιδιά!
Τώρα βλέπω πως μια χαρά είναι το τρίχωμά του, απαλό και μεταξένιο, και μοσχοβολάει.
Συνήθισα τη "σκυλίλα" και μου αρέσει? Πιθανόν, αλλά μου το λένε και άλλοι.
Πάντως τον βουρτσίζω-αν και κοντότριχος- πολύ συχνά, καθημερινά σχεδόν και το καταευχαριστιόμαστε και οι δύο!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Κι εγώ στην αρχή το μία φορά το μήνα μου φάνηκε υπερβολικά αραιό...συγγνώμη παιδιά!
Τώρα βλέπω πως μια χαρά είναι το τρίχωμά του, απαλό και μεταξένιο, και μοσχοβολάει.
Συνήθισα τη "σκυλίλα" και μου αρέσει? Πιθανόν, αλλά μου το λένε και άλλοι.
Πάντως τον βουρτσίζω-αν και κοντότριχος- πολύ συχνά, καθημερινά σχεδόν και το καταευχαριστιόμαστε και οι δύο!
Εγω του κάνω μια φορά το εξάμηνο!!:):)

Αν εξαιρέσεις τις δυο πρωτες μέρες μετα το μπάνιο, δε βλέπω καμια διαφορά ανάμεσα στις 3 μέρες και 3 μήνες μετά το μπάνιο. Οταν τον πρωτο πήρα ήταν 1.5 έτους και δεν είχε κάνει ποτέ μπανιο. Ηταν γυαλιστερότατος. :D
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
εχω ενα jack rassel εδω και 3 μερες,αν πειραζει τι πρεπει να κανω για να μην μηριζει ασχημα?
Τις πρωτες μερες ο δικος μου αρχισε να βρωμοκοπαει αλλα μετα απο καμια βδομαδα σταματησε. Ειναι και το στρες απο το καινουριο περιβαλλον, τον αποχωρισμο απο τη μαμα, το καινουριο φαγητο..δωστου λιγο χρονο. Με το μπανιο δεν θα αλλαξει η μυρωδια, μαλλον θα χειροτερεψει.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Να ρωτησω κι εγω.Μπανιο θεωρειται και το βρεξιμο με ενα περασμα με τη βουρτσα;Τωρα το καλοκαιρι τον βρεχω και τον χτενιζω με τη βουρτσα ισα ισα να φυγουν οι τριχες.Υπόθεση 2-3 λεπτων,χωρις σαμπουαν.Με σαμπουαν τον κανω καθε 1,5 με 2 μηνες(ξεχνιεμαι:D).
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Να ρωτησω κι εγω.Μπανιο θεωρειται και το βρεξιμο με ενα περασμα με τη βουρτσα;Τωρα το καλοκαιρι τον βρεχω και τον χτενιζω με τη βουρτσα ισα ισα να φυγουν οι τριχες.Υπόθεση 2-3 λεπτων,χωρις σαμπουαν.Με σαμπουαν τον κανω καθε 1,5 με 2 μηνες(ξεχνιεμαι:D).
To εχουμε ξανασυζητήσει κάπου..... το βρέξιμο μονο δεν πειράζει. Αλλά βουρτσισμα οταν είναι υγρες οι τρίχες δεν ενδείκνυται γιατι σπάνε οι τρίχες. Μόνο στεγνός.
 




giannis

Well-Known Member
1 Μαϊου 2009
81
0
εγω παντος την κανω μια φορα τον μηνα και βαλε και ειμαστε μια χαρα.
βεβαια εχει καθε μερα χτενισμα,βουρτσισμα μια με δυο φορες αναλογα την περιπτωση μιας και ειμαστε στην θερινη κατοικια και ειναι ολοι μερα στα χορτα.
ακομα την κανω που και που με ενα πανι βρεγμενο με μηλοξυδο και νερο για να παρει τις βρωμιες που εχουν μεινει και να καλυψει τυχων μυρωδιες.
 




George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Προσωπικά τα κάνω μπάνιο με σαμπουάν όσο πιο σπάνια γίνεται.

Για να μην μένουν απροστάτευτα το καλοκαίρι, μια καλή λύση είναι η χρήση σαμπουάν που δεν αφαιρεί τη λιπαρή στοιβάδα του δέρματος.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
εγώ μια φορά το μήνα την κάνω και αν δεν έχει πρόβλημα μια φορά το 2μηνο κ τον μεγαλο μια φορα το 2μηνο παλι..οχι καθε βδομαδα.
 




Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Εγώ έχω πάρει αφρό για στεγνό καθάρισμα για γάτες και σκύλους.
Το περνάω μια φορά την εβδομάδα (1-2 λεει η εττικέτα) και αν χρειαστεί μονο μια δεύτερη.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εγω τον κανω κανα δυο το μηνα και αμα τυχει και βρομιστη τον κανω και ποιο συχνα!!
Κανισάκι έχεις!!! Με λίγο νεράκι και βούρτσισμα καθαρίζεται τέλεια! Δεν χρειάζεται μπάνιο τόσο συχνά, κακό του κάνεις.
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Και αν χρησιμοποιείτε αμπούλα advantix για τους σκνίπες και τα τσιμπούρια που πρέπει να εφαρμόζεται κάθε τριάντα μέρες (maximum) δεν μπορείτε να τον κάνετε μπάνιο εαν δεν περάσουν 10 μέρες ή μία εβδομάδα από την εφαρμογή της. Άρα αν χρησιμοποιείς advantix λάβε υπόψη σου αυτή τη χρονική απόσταση από την εφαρμογή της αμπούλας μέχρι να τον κάνεις μπάνιο.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Άσχετο με το μπάνιο αλλά μιας και το ανέφερες... Η advantix καλύπτει για τη σκνίπα μόνο για 15 μέρες!
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Σχετικά άσχετο γιατί αν τους βάζεις advantix το ξεχνάς το μπάνιο.
 




mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Και αν χρησιμοποιείτε αμπούλα advantix για τους σκνίπες και τα τσιμπούρια που πρέπει να εφαρμόζεται κάθε τριάντα μέρες (maximum) δεν μπορείτε να τον κάνετε μπάνιο εαν δεν περάσουν 10 μέρες ή μία εβδομάδα από την εφαρμογή της. Άρα αν χρησιμοποιείς advantix λάβε υπόψη σου αυτή τη χρονική απόσταση από την εφαρμογή της αμπούλας μέχρι να τον κάνεις μπάνιο.
Οταν λεμε μπανιο εννοουμε με σαμπουαν ετσι; Γιατι εγω δεν μπορω να μην τον πλενω ουτε με νερο ετσι που γινεται!:(
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf