μπανιο καθε εβδομαδα


giannis

Well-Known Member
1 Μαϊου 2009
81
0
αν του εχεις βαλει αμπουλα δεν κανει ουτε με σκετο νερο για 2 με 5 μερες (αναλογα την αμπουλα).
απο εκει και περα το σκετο νερο δεν πειραζει.
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Δεν τον πλενω με νερο για τρεις μερες συνηθως..advantix 4-10kg του βαζω, χρειαζεται να περιμενω παραπανω; Γιατι και στις τρεις μερες αρχιζω και τον σιχαινομαι:p
 


giannis

Well-Known Member
1 Μαϊου 2009
81
0
για το advantix καλο ειναι για μια ευδομαδα να μην τον κανεις μπανιο.
εχει πιο αργη αποροφηση απο τα αλλα στον σκυλο με κορυφωση μετα τις 5 μερες.
ο λογος ειναι σε περιπτωση που δεν το δεχετε ο οργανισμος του σκυλου και αρχισει και τριβεται υπερβολικα με ενα καλο μπανιο να μπορεις να το αφαιρεσεις απο τον σκυλο(ετσι μου ειπε ο γιατρος).
επισης αν το θες και για κουνουπια-σκνιπες θα πρεπει να του βαζεις καθε 2 ευδομαδες.
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
Δεν τον πλενω με νερο για τρεις μερες συνηθως..advantix 4-10kg του βαζω, χρειαζεται να περιμενω παραπανω; Γιατι και στις τρεις μερες αρχιζω και τον σιχαινομαι:p

τρεις ημέρες? .. εγώ στους 6 μηνες που τον έχω η πρώτη του

επαφή με το νερό ήταν όταν βούτηξε στην θάλασσα πριν 2 εβδομάδες ..

με καθημερινό βουρτσισμα και μωρομάντηλα στα πατουσάκια είναι μια χαρά :)
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
για το advantix καλο ειναι για μια ευδομαδα να μην τον κανεις μπανιο.
εχει πιο αργη αποροφηση απο τα αλλα στον σκυλο με κορυφωση μετα τις 5 μερες.
ο λογος ειναι σε περιπτωση που δεν το δεχετε ο οργανισμος του σκυλου και αρχισει και τριβεται υπερβολικα με ενα καλο μπανιο να μπορεις να το αφαιρεσεις απο τον σκυλο(ετσι μου ειπε ο γιατρος).
επισης αν το θες και για κουνουπια-σκνιπες θα πρεπει να του βαζεις καθε 2 ευδομαδες.
Ωχ αληθεια; Ενταξει λοιπον πρεπει να το παρω αποφαση...:rolleyes:

dimiv μενω σε μια περιοχη καπως...περιεργη:p Εξω απο το σπιτι μου εχουμε χωματοδρομο και βγαινουμε βολτα εκει και λιγο πιο πανω στο βουνο. Αγαπημενο χομπυ του μιλου ειναι να βρισκει λιγο νερο και μετα να τριβεται καλα καλα στο χωμα και στα σταχυα ετσι ωστε να καταφερει να γεμισει ολοκληρος λασπες:mad: Τα μαντηλακια δεν κανουν τιποτα σε αυτες τις περιπτωσεις και ακομα και αν τον αφησω στην αυλη με κατι για να τριφτει καθαριζει αρκετα αλλα οχι τοσο ωστε να μην αφηνει αποτυπωματα σε ΟΛΟ το σπιτι (εχουμε και ασπρο πλακακι τρομαρα μας). Ασε που μετα καθε φορα που τον χαιδευω νιωθω το χωμα στα χερια μου:shock: Γι αυτο συνηθως οταν γινεται χαλια τον βαζω στην μπανιερα για 2 λεπτακια και τον αφηνω να πλατσουρισει, το νερο γινεται καφε, αυτος γινεται απλως γκρι και ανεκτος:p Αλλα τωρα μαλλον θα πρεπει το μισο μηνα να πηγαινουμε βολτα προς την πολιτισμενη πλευρα της γειτονιας με την ασφαλτο:(
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
Ωχ αληθεια; Ενταξει λοιπον πρεπει να το παρω αποφαση...:rolleyes:

dimiv μενω σε μια περιοχη καπως...περιεργη:p Εξω απο το σπιτι μου εχουμε χωματοδρομο και βγαινουμε βολτα εκει και λιγο πιο πανω στο βουνο. Αγαπημενο χομπυ του μιλου ειναι να βρισκει λιγο νερο και μετα να τριβεται καλα καλα στο χωμα και στα σταχυα ετσι ωστε να καταφερει να γεμισει ολοκληρος λασπες:mad: Τα μαντηλακια δεν κανουν τιποτα σε αυτες τις περιπτωσεις και ακομα και αν τον αφησω στην αυλη με κατι για να τριφτει καθαριζει αρκετα αλλα οχι τοσο ωστε να μην αφηνει αποτυπωματα σε ΟΛΟ το σπιτι (εχουμε και ασπρο πλακακι τρομαρα μας). Ασε που μετα καθε φορα που τον χαιδευω νιωθω το χωμα στα χερια μου:shock: Γι αυτο συνηθως οταν γινεται χαλια τον βαζω στην μπανιερα για 2 λεπτακια και τον αφηνω να πλατσουρισει, το νερο γινεται καφε, αυτος γινεται απλως γκρι και ανεκτος:p Αλλα τωρα μαλλον θα πρεπει το μισο μηνα να πηγαινουμε βολτα προς την πολιτισμενη πλευρα της γειτονιας με την ασφαλτο:(
γιατί εμένα που νομίζεις ότι πάει ? μόνο σε σαλόνια ?

terrier ειναι και συνέχεια σκάβει -πρόσεχε με το πολύ νερό θα σου κιτρινίσει

το τριχωμα στα ποδαρακια και στην μουσουδα ....

tip: ριξε του ταλκ και μετα βουρτσισέ τον ,μαζί με το ταλκ φεύγει και ολη η

βρώμα και μετα είναι σαν την χιονάτη και μυριζει και ωραία:)
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
ταλκ ε; θα το δοκιμασω, αν και πιστευω οτι πρωτα θα γινω εγω σαν τη χιονατη και μετα αυτος:rolleyes: παντως ενταξει μην φανταστεις οτι τον πλενω συνεχεια αλλα καθε φορα που βαζουμε αμπουλα τυχαινει να λερωνεται γρηγοροτερα και χειροτερα απ οτι συνηθως και ανυπομονω να περασουν οι μερες για να τον καθαρισω λιγακι. την τελευταια φορα πχ αποφασισε να δοκιμασει γυμνοσαλιαγκα και προσπαθουσα να βγαλω τη γλιτσα απο πανω του επι 3-4 μερες:-|
 
Last edited:






giannis

Well-Known Member
1 Μαϊου 2009
81
0
να βγω και εγω λιγο εκτος θεματος λεγοντας οτι τις δικιας μου τις αρεσει να τρωει οτι υπαρχει στο χωμα.
τις προαλλες εβγαλα απο την γλωσσα της ενα κεφαλι απο μεγαλο μυρμιγκι που την ειχε δαγκωσει και ειχε μεινει εκει.
στην αρχη το περασαμε για τσιμπουρι (αν και δεν εχω ακουσει ποτε να δαγκωνουν στη γλωσσα) και μας επιασε πανικος....
και για να μπω στο θεμα ,δυστηχως δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα .
ο σκυλος εχει αλλα ενστικτα οτι και να κανουμε δεν θα μαθει ποτε να μην λερωνετε(εκτος σπανιων περιπτωσεων)
εμενα ο εκτρωφεας μου ειπε οτι το χωμα θα του χαλασει το χρωμα και καλο ειναι να του κανω ενα χωρο περιφραγμενο για να μην πηγαινει .
δεν υπαρχει περιπτωση.
δεν πηρα σκυλο για να τον εχω στο κλουβι.
απλα θελει βουρτισμα πιο πολλες φορες και σκουπισμα με βρεγμενο πανι λιγο πριν τον υπνο(καλο ειναι να εχει και λιγο μηλοξυδο ).
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
. την τελευταια φορα πχ αποφασισε να δοκιμασει γυμνοσαλιαγκα και προσπαθουσα να βγαλω τη γλιτσα απο πανω του επι 3-4 μερες:-|
εμένα το χειρότερο ήταν στον προηγούμενο σκυλο ένα yorki που είχα όταν

κολλησε μια τσιχλα στα μουσια του -

ειχε χωθει μεσα στο τριχωμα με αποτελεσμα να μην βγαινει με τιποτα -όσο το

τραβαγες τόσο απλωνόταν ...ήταν η μοδα με τις big bubbol και η αδερφη μου

τις ετρωγε δύο δύο...

επεσε ψαλιδι...
 




scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Η αντβάντιξ λέει επακριβώς:
" Το προιόν παραμένει αποτελεσματικό εάν το ζώο βραχεί. Να αποφεύγεται όμως η παρατεταμένη και η έντονη έκθεση στο νερό. Σε περίπτωση κατά την οποία το ζώο εκτίθεται συχνά στο νερό, η διάρκεια της αποτελεσματικότητας του προιόντος ενδέχεται να μειωθεί. Σε συτές τις περιπτώσεις μη χορηγείτε το προιόν συχνότερα από μια φορά την εβδομάδα. Σε περίπτωση που είναι απαραίτητο να πλυθεί ο σκύλος συνιστάται αυτό να γίνει πριν από την χορήγηση του adnantix, ή τουλάχιστον δυο εβδομάδες αργότερα, ώστε να εξασφαλιστεί ικανοποιητική δράση του προιόντος."

Προσωπικά μου δημιουργούνται πολλές απορίες από τα παραπάνω.. Και αν θέλουμε να τηρήσουμε επακριβώς τα παραπάνω σημαίνει πως δεν πρέπει όλο το καλοκαίρι να κάνει μπάνιο ο σκύλος ούτε στην θάλασσα.. Σωστά?
 




jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
μα για τις σταγονες λεει οτι δεν πρεπει να κανει μπανιο δυο μερες πριν και δυο μετα
εξ αλλου δεν ειναι σωστο να πλενουμαι τα σκυλια μας συχνα γιατι αλλοιωνουμαι την αμυνα τους (δερμα-τριχωμα)κλπ
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Μα και η scooby για τις αμπουλες δεν λεει; Τι ειναι τελικα το σωστο;

Και τωρα δεν ειπαν για μπανιο για καθαρισμα αλλα για μπανιο στην θαλασσα που κανει καλο και μαλλον αν θελουμε να ειμαστε εντελως τυπικοι ουσιαστικα απαγορευεται ε;:(
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
Το παραπάνω προέρχεται από τις εσώκλειστες οδηγίες της αντβάντιξ της αμπούλας. Αυτό εννοείς σταγόνες ή υπάρχει και κατι άλλο και δεν το ξέρω?

Δυστυχώς δεν ξεκαθαρίζουν αν εννοούν μπάνιο με σαμπουάν, αλλά λένε μόνο η παρατεταμένη και η έντονη έκθεση στο νερό μπλα μπλα..

Χθες ο Σκούμπι τσαλαβουτούσε για κανα μισάωρο στην θάλασσα και μετά τον ξέπλυνα και από πάνω. Αυτό κατά την γνώμη μου θεωρείται παρατεταμένη και έντονη έκθεση στο νερό ..

Προσωπικά αποφάσισα να μην τον πλύνω καθόλου με σαμπουάν όλο το καλοκαίρι και να τον φλόμωνω στο σπρέυ σιτρονέλας κάθε βράδυ που δεν το πολυσυμπαθεί κιόλας..:(
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μίλησα σε ένα σεμινάριο με κτηνίατρο της Bayer και την ρώτησα σχετικά με το κολύμπι και την advantix. Αν κάνουν που και που ένα μπάνιο να τους βάζω κάθε 15 μέρες, αν κάνουν συχνά κάθε βδομάδα.
 


giannis

Well-Known Member
1 Μαϊου 2009
81
0
εγω παντος κατεληξα στις αμπουλες frontline για τσιμπουρια-ψυλλους και σπρευ καθε απογευμα για σκνιπες-κουνουπια.
μπανιο με σαμπουαν καθε 1,5 με 2,5 μηνες αναλογα ποσο βρωμα εχει μαζεψει εδω στην εξοχη και ξεπλημα με σκετο νερο τοπικα οποτε ειναι αναγκη.
μεχρι τωρα ολα καλα.