μπανιο κουταβιου


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Μπορω να κανω απο τωρα μπανιο το κουταβι μου που ειναι 2 μηνων γιατι μενει πρωσορινα σε ενα σπιτακι μεχρι να του φτιαξουμε εναν περιφραζομενο χωρο που θα ειναι ελευθερος και θα εχει πολυ χωρο και λερωνει το κρεβατακι που κοιμαται και γινεται χαλια και κυλιεται και στα χωματα και μυριζει πολυ ασχιμα;;;και αν μπορω ποσες φορες τον μηνα μπορω να τον κανω;;;
Τα σκυλια τα θελουν αλλα μονο στο μπαλκονι γιατι μεσα λερωνουν αλλα φοβαμαι μην παισει κατω απο το μπαλκονι.οχι εχω δεθει με αυτο το κουταβι οπως εχω δεθει και με τα αλλα3 σκυλακια μας και δεν μπορω να το δωσω σε αλλον
εδώ τίθεται και θέμα νομιμότητας πλέον.
Τα εχουμε ελευθερα σε εναν μεγαλο χωρο και που και που πηγενω και τον αρη μου εκει να παιξουν σε λιγες μερες θα μπει μαζι με τα κατσικακια μας αφου ειναι και ημιαιμο τσοπανοσκυλο οπου εκυ θα εχει μεγαλο χωρο και θα μπορει να λερωνει μακρια απο το κρεβατι που θα κοιμαται θα τον εβαζα με τα αλλα σκυλακια αλλα οταν μεγαλωσει δεν θελω να ζευγαρωσει γιατι δεν θα μπορουμε να κρατησουμε τα κουταβακια αρα θα το βαλουμε μαζι με τα κατσικακια μου που δεν τον πειραζουν. Μενω σε πολυκατοικια
Ανακεφαλαιώνω μπας και βγάλουμε άκρη. Το κουτάβι ειναι σε έναν χώρο τόσο μικρό τώρα που εκεί που κάνει την ανάγκη του αναγκαστικά λερώνεται και θέλει μπάνιο. Ο περιφραγμένος χώρος που θα του φτιάξετε να παίζει ΠΟΥ θα είναι? Εσείς μενετε σε πολυκατοικία αλλά το κουτάβι θα πάει στα κατσικάκια σας....


edit: ο τόσο μικρός περιφραγμένος χώρος που είναι τώρα.... πού βρίσκεται αφού εσεις μένετε σε πολυκατοικία?
 
  • Like
Reactions: Ρεάκι


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
(η πιο ασφαλης μεθοδος να μη ζευγαρωσει ειναι η στειρωση.)
 


antonia flp

Active Member
10 Μαϊου 2015
41
8
29
Προσεχω παρα πολυ το κουταβι μου δεν θελω να παθει τιποτα τον λατρευω τον εχω βασιλια καθε μερα τον χτενιζω του δινω παστες (οχι αυτες που τρωμε εμεις) του βαζουμε αμπουλες τον βγαζω εξω για πολλη ωρα παιζοντας μαζι του και του εχουμε παντα καθαρο νερο και ξηρα τροφη οσο αναφορα τις αρρωστιες ο μπαμπας μου ξερει ολα τα συμτωματα για καθε αρρωστια και εχει και πολλα φαρμακα σε περιπτωση που αρρωστησει καποιο απο τα 4 σκυλια
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Προσεχω παρα πολυ το κουταβι μου δεν θελω να παθει τιποτα τον λατρευω τον εχω βασιλια καθε μερα τον χτενιζω του δινω παστες (οχι αυτες που τρωμε εμεις) του βαζουμε αμπουλες τον βγαζω εξω για πολλη ωρα παιζοντας μαζι του και του εχουμε παντα καθαρο νερο και ξηρα τροφη οσο αναφορα τις αρρωστιες ο μπαμπας μου ξερει ολα τα συμτωματα για καθε αρρωστια και εχει και πολλα φαρμακα σε περιπτωση που αρρωστησει καποιο απο τα 4 σκυλια
Τι ηλικία έχεις εσύ?
 


antonia flp

Active Member
10 Μαϊου 2015
41
8
29
Ειναι πολυ κοντα και πηγενουμε πρωι και μεσημερι το πρωι περιπου 4-5 ωρες ειμαστε εκει και το μεσημερι 6-7 ωρες

13

Το ξερω οτι ειναι η στειρωση αλλα οι γονεις μου δεν δουλευουν
 
Last edited by a moderator:


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
αντωνια μου, πολλές αρρωστιες εχουν κοινα συμπτωματα ή αργουν πάρα πολύ να βγαλουν συμπτώματα. σας χρειαζεται ενας καλός κτηνιατρος μικρών ζωων , για να ελέγχει το ζώο όχι μόνο με το μάτι.
το οτι ενας σκυλος κολλησε καλα αζαρ και εφτασε σε τετοιο σταδιο που να πεθαει στην νεότατη ηλικια των 8 χρονών ειναι ανησυχιτικό.

οι περισσότεροι εδω μεσα ασχολουνται επίσης παρα πολλά χρονια με τα σκυλια. αλλα το πόσα χρονια συμβιώνεις με σκυλους δεν ειναι ανάλογο των γνωσεων που προσκομίζεις.
 
  • Like
Reactions: annatonni


annatonni

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
50
22
54
Εχει κανει τα 2 εμβολια απλα οταν πηγαμε ξεχασα να τον ρωτησω για το μπανιο
εμας μας ειπαν ο.κ. για το μπανιο απλα με ουδετερο σαμπουαν για κουταβια και στέγνωμα καλο μετα με πιστολακι και αφου είναι εξω ο μικρος πρεπει να του βαλεις και αντιπαρασιτικο (για εξω παρασιτα) ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!!
 


antonia flp

Active Member
10 Μαϊου 2015
41
8
29
Αυτο που λες ειναι σωστο

Του εχω βαλει ιδη γιατι οταν μου τον εδωσε ο θειος μου ηταν γεματος τσιμπουριαομως ποσες φορες πρεπει να τον κανω μπανιο;;;;
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: annatonni


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
να προτεινω κατι; μπορειτε να το κουβεντιασετε με τον κτηνιατρο, και να εξοφλίσετε το ποσό σιγά σιγά. από τωρα αν αρχισεις να βαζεις κατι από το χαρτιλίκι σου στην ακρη το ποσό σε 8 μηνες θα το εχεις συγκεντρωσει!
 
  • Like
Reactions: annatonni




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
σε εναν αρσενικό σκυλάκο; γυρω στα 50 ευρω. συχνά οι κτηνιατροι προτιμουν να βαζουν 2 αρσενικά μαζί στο χειρουργειο γιατι ετσι δεν σπαταλουν υλικα, και βγαινει η στειρωση πιο φθηνη. μπορειτε να το κανονίστε με την φιλη σου να τους στειρωσετε μαζί για παραδειγμα
 
Last edited:


antonia flp

Active Member
10 Μαϊου 2015
41
8
29
Εκεινη θελει να τον ζευγαρωσει με την σκυλιτσα μιας αλλης φιλης μας αλλα εγω δεν συμφωνω μαζι τους γιατι αν γεννησει παραπανω απο 3 κουταβια και οι γονεις της δεν μπορουν να τα κρατησουν ποιος ξερει που θα καταληξουν:cry:
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
και 3 να γεννησει παρα πολλά θα ειναι. δεν την ενοχλουν που υπάρχουν τόσα αδεσποτα στο δρομο; τα αδεσποτα αυτα δεν φυτρωσαν εκει. αν δεν σταματησουν οι ανεξελεγκτες γεννες πως θα μειωθουν τα αδεσποτα
 


antonia flp

Active Member
10 Μαϊου 2015
41
8
29
Αυτο της λεω και εγω οταν ειπα στην φιλη μου οτι θα παρω κουταβακι επειδη εκεινη εχει θυλικια ηθελε οταν μεγαλωσει ο αρης να ζευγαρωσει μαζι της αλλα εγω αρνηθηκα
 


Ρεάκι

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
101
73
34
Βρε Antonia μου το σκυλακι μεχρι να ολοκληρωσει ολα τα εμβολια του δεν πρεπει να ειναι εξω δε μπορεις με τιποτα ουτε στο δωματιο σου να τον παρεις? Τα κουταβια τα μαθαινουμε και λερωνουν σε πανα μετα μαζευεις την πανα και ουτε μυριζουν ουτε τιποτα.. Το να μενει σε ενα σπιτακι τοσο μικρο και να κοιμαται εκει που λερωνει δεν ειναι καθολου καλο για το κουταβι.. Ειδικα σε τοσο μικρη ηλικια μπορει καταρχας να φαει το οτιδηποτε απο κατω εσυ σε αλλο thread μας ειπες οτι εφαγε καταλαθος ενα κοκκαλο... Με αυτο το κοκκαλο μπορουσε να πνιγει επισης μην τον φερνετε σε επαφη με τα αλλα σκυλια μεχρι να τελειωσουν τα εμβολια του!!
 


antonia flp

Active Member
10 Μαϊου 2015
41
8
29
Το κοκκαλο το εφαγε οταν ηταν εξω τον εχω φερει ειδη σε επαφη με 3 υγιεστατα και εμβολιασμενα σκυλια που ειναι δικα μας δυστηχως δεν με αφεινουν να το παρω σπιτι ουτε καν στο πισω μπαλκονι να τον βαλω που δεν μπορει να πεσει
 


antonia flp

Active Member
10 Μαϊου 2015
41
8
29
Στο πισω μπαλκονι δεν με αφεινει γιατι μπορει καποιος να μας το κλεψει
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
οταν λεμε εμβολιασμενα εννοουμε οτι κανουν καθε χρονο όλα τα απαραιτητα εμβολια ετσι; οχι μονο το αντιλυσσικο;
 


Ρεάκι

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
101
73
34
Αφου δε σε αφηνουν τουλαχιστον προσπαθησε να καθαριζεις οσο πιο καλα γινεται το σπιτακι που μενει. Μπορεις επισης να τον καθαριζεις με μια πετσετα με νερο και ξυδι.. Μπραβο σου παντως που αρνηθηκες το ζευγαρωμα να προσπαθησεις να πεισεις και τη φιλη σου να κανει το ιδιο..
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Μήπως να σκεφτείς σοβαρά το καλό του σκύλου και να βρεις κάπου καλα να τον υιοθετήσουν?
ημίαιμο τσοπανόσκυλο??? Μπορείς να βάλεις μια πιο καλή φωτό?
Ο σκύλος που μένει τωρα? που ειναι αυτό το σπιτάκι?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight