μπανιο με σκετο νερο


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
δεν ειμαι σιγουρος εγω για κατι.ο γιατρος μου το ειπε.λες να αραιωσω την χρηση του?φοιβο ο σκυλος δεν εχει χλωριδα αλλα πανιδα.χεχε!αυτο το ξερω κ εγω οτι μπορει να την καταστρεψεις αλλα μου ειπε οτι το μπεταντιν δεν εχει τοση επιπτωση σε αυτην...θα βαζω μονο στα σημεια που εχει προβλημα τοτε.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εσύ θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του κτηνιάτρου σου!

Εγώ μιλάω γενικά για όποιον ξύπνησε ο Κατακουζηνός μέσα του και θέλει να περνάει ένα χέρι μπεταντίν τον σκύλο του.....


Οff topic....Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα δεν μου έκατσε ποτέ καλά ως ιδέα η χρήση της λέξης χλωρίδα σε σχέση με τον πληθυσμό των βακτηρίων και λοιπών μικροοργανισμών, αλλά τι να κάνεις που άλλοι έχουν βάλει τους κανόνες....Όταν γίνω Μέγας, θα τα αλλάξω αυτά!!!:D:p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Και πάλι όχι συνέχεια... Θα σου έλεγα, μόνο όταν εμφανίζει το πρόβλημα και μέχρι να εξαλειφθεί.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Το Betadin σε ολόκληρο το σκύλο δεν θα το έβαζα - δεν θα έκανα καν η ίδια μπάνιο με Betadin, καθώς μπορεί να κάνει το σκυλόδερμα ακόμη πιο ευπαθές. Ανθρωπογιατρός μάλιστα με είχε αποτρέψει από συνεχή χρήση σαπουνιού Betadin μετά φρίκης...

Σχετικά με τα εκζέματα/κύστες ανάμεσα στα δάχτυλα των ποδιών. Έχω μακρά εμπειρία από τον προηγούμενο σκύλο που έβγαζε συνέχεια. Οι κύστες αυτές έβγαιναν ανάμεσα στα δάχτυλα και όταν παραφούσκωναν είχαν μέσα υγρό.

Η αποδοτική αντιμετώπιση ήταν τοπική πλύση με το φαρμακευτικό σκυλοσαμπουάν (τοπικής χρήσης) ...Hexοchlorido-κάτι που δεν θυμάμαι το όνομά του και δεν είμαι και σπίτι τώρα για να το δώ. Την τοπική πλύση δεν την έκανα κάθε μέρα αλλά γύρω στις 3-4 φορές την εβδομάδα. Μετά καλό σκούπισμα ("τουπάρισμα") ανάμεσα στα δάχτυλα με χαρτί κουζίνας για να πάρει την υγρασία. Γενικά πάντως από την πρώτη/δεύτερη τοπική πλύση έβλεπα αποτελέσματα.

Η κατάσταση στον προηγούμενο είχε καλυτερέψει κάπως με την μετάβαση σε διατροφή barf, με την έννοια ότι μειώθηκε κάπως η συχνότητα, αλλά το πρόβλημα δεν εξαλείφθηκε ποτέ.

Το γιατί βγαίνουν αυτές οι κύστες/εκζέματα δεν το ξέρω. Ο προηγούμενος σκύλος μου έβγαζε συνέχεια. Η νυν σκύλα ,μου δεν έχει βγάλει ποτέ. Μιλάμε επομένως για 2 σκυλιά ίδιας ράτσας και με τις ίδιες συνθήκες διαβίωσης, βόλτας, πατωμάτων, υγρασίας στα πόδια, διατροφής κλπ. Μία διαφορά τους πάντως είναι ότι ο προηγούμενος είχε λίγο "πόδια πάπιας", δηλαδή ανοιχτά δάχτυλα - αλλά δεν ξέρω αν σχετίζεται με αυτό.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Η αποδοτική αντιμετώπιση ήταν τοπική πλύση με το φαρμακευτικό σκυλοσαμπουάν (τοπικής χρήσης) ...Hexοchlorido-κάτι που δεν θυμάμαι το όνομά του και δεν είμαι και σπίτι τώρα για να το δώ.
Νομίζω το Duxo το πορτοκαλί πρέπει να λες :rolleyes:
 
Last edited by a moderator:




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
δεν του στεγνώνω καλά τις πατούσες μετά κι έμεινε υγρασία (?) που δεν κάνει!!!
Iσχύει αυτό με τους μύκητες.
Με την υγρασία μπορεί να δημιουργηθεί ανάμεσα στα δάχτυλα,μάλιστα μυρίζουν σαν ξινισμένο τυρί παρόμοιο με αυτό της ωτίτιδας.
Βεβαια αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να κάνουμε κατάχρηση του μπεταντίν σαν τον Κατακουζηνό που λέει και ο φοίβος :p. Απλά να φροντίζουμε να στεγνώνουν καλά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποιός είναι ο Κατακουζηνός ρε παιδιά;
 






minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Την βανιλια την χρησιμοποιησα κ εγω μια φορα και μυριζε σαν ζαχαρωτο το γουτσουνι μου! Μου ερχοταν να τον δαγκωσω! Αλλα παρατηρησα οτι μετα ξυνοταν λιγο περισσοτερο απο οτι συνηθως και δεν ξαναχρησιμοποιησα...
 


ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
Παιδιά, η γιατρός δε μίλησε για μήκυτες.
Ίσα ίσα μου είπε ότι δεν έχει ούτε μόλυνση ούτε βακτήριο κλπ κλπ.
Μου είπε η υγρασία φταίει. Ερεθισμός λέει.
Ή στέγνωνε καλά ή κόψε το λεκανάκι με το νερό.

Αφήστε που μου είπε να μην του πλένω τις πατούσες μετά τη βόλτα!
Αγκαλιά με το σκ#τ# και τη λάσπη θα κοιμάμαι ;;;

Επειδή το θέμα δε μου στέκει πολύ και φοβάμαι μην αρχίσουμε δερματοπάθειες στα καλά καθούμενα. Θα κάνω ό,τι μου είπε κι ας με φωτείσει κάποιος!

Τώρα, αφού είπε μία φορά τη μέρα για μία εβδομάδα πλύση με αντισυπτικό! αυτό θα κάνω!

Να μη γίνω κι άλλο υπερβολική κι αρχίσω να ρωτάω παντού! :confused:
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
εγω μια βρεγμενη πετσετα και τον κανο λαμπικο οταν ειναι χαλια(μολις την βλεπει νομιζει οτι ειναι το σκινακι και κανω αμαν και πως να του την παρω απο τα δοντια του:D)
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
μυκητας απο το νερο δεν υπαρχει.αν υπαρχει μυκητας απλα τον βοηθαει το νερο να αναπτυχθει.αυτο μου ειπε ο ντοκτορας.καθε περιπτωση βεβαια ειναι διαφορετικη ,οπωτε οντως,ειναι καλο να ακολουθουμε τις συμβουλες γιατρου.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Tο νερό αυτό κάθε αυτό δεν φέρνει μύκητες.
Η υγρασία μπορεί να βοηθήσει να αναπτυχθούν.
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Με johnsons baby κανει κανεις μπανιο το σκυλι του???

Eμεις μονο με νερο ,οπως εχω ξαναγραψει, αλλα οταν σκατοκυλιστει την κανω με πρασινο σαπουνι.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Μερικες σταγονες Tea tree στα λεκανακια με το νερο,σκοτωνει απαντες τους μυκητες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU