νέο μέλος


zakoo

Member
22 Ιουλίου 2008
7
0
Καλημέρα σε όλους.
Σύντομα θα μετακομίσω σε μονοκατοικία με πολύ μεγάλη αυλή με αποτέλεσμα να μπορώ να πάρω σαν κατικίδιο έναν γερμανικό ποιμενικό που πάντα ονειρευόμουν.Παρ'όλα αυτά έχω ακόμη ενδοιασμούς και απορίες για το αν πρέπει να αποκτήσω έναν τέτοιο σκύλο για τις οποίες χωρίς να γίνω κουραστικός μιας και είναι πολλές :) θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η άποψη σας.
Καταρχήν καμία άλλη καθαρόαιμη ράτσα δεν με ενδιαφέρει, αν δεν πάρω γερμανικό ποιμενικό θα προτιμίσω ημίαιμο .
Πρώτη και πολύ σημαντική απορία μου είναι αν με την κατάλληλη εκπαίδευση απο ειδικό μπορώ να είμαι σίγουρος ότι ένας τέτοιος σκύλος δεν θα βλάψει ποτέ κάποιο παιδάκι είτε μελλοντικά δικό μου είτε του γείτονα που απλά έβαλε το χέρι του στην καγγελόπορτα π.χ.
Έχω ακούσει ότι μέχρι να βγάλουν τον χρόνο είναι πολύ ευαίσθητα, σύμφωνω απόλυτα με το ότι πληρώσεις παίρνεις αλλά υπάρχει περίπτωση να πληρώσω για έναν σκύλο σε κάποιον που εκτρέφει την συγγεκριμένη ράτσα και θα έχει όλες αυτές τις πιστοποιήσεις που υπάρχουν και να βρεθώ με ένα μη υγιή γερμανικό ποιμενικο?
Μέχρι στιγμής online δεν έχω βρεί ούτε ένα εκτροφείο γερμανικών ποιμενικών στην θεσσαλονίκη ,θέλω να πιστεύω πως δε χρειάζεται να πάω αθήνα για να βρω γερμανικό ποιμενικό αν γνωρίζεται κάποιον και είναι εύκολο ενημερώστε με παρακαλώ:).
Και κάτι ακόμα προτιμώ θυληκό γιατί πιστεύω ότι μπορεί να μην είναι τόσο εμφανήσιμο αλλά έχει προτερήματα που τον κάνουν ιδανικότερο σύντροφο.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Με την εκπαίδευση και την κοινωνικοποίηση , ναι , μπορείς να είσαι σίγουρος για το παιδάκι.

Για την υγεία όχι, αλλά αν πάρεις από υπεύθυνο εκτροφέα είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να κανεις για να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες.

Και στα 2 αυτά πέρνοντας αδέσποτο δεν καλύπτεσαι παραπάνω.

Μόνο στο θέμα της φύλαξης μπορείς να καλυφθείς πλήρως αν πάρεις άλλη φυλή.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Σε βρίσκω συνειδητοποιημένο και μπράβο σου!
Συμφωνώ απόλυτα για το θηλυκό.
Πιστεύω ότι με τη βοήθεια ενός καλού εκπαιδευτή και τις κατάλληλες συνθήκες ζωής που θα του παρέχεις εσύ και η μεταξύ σας σχέση ελαχιστοποιείς / σχεδόν μηδενίζεις τις πιθανότητες να εκδηλώσει ο σκύλος επιθετική συμπεριφορά.
Καλώς όρισες :)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
καλημέρα και σε εσένα

όχι ποτέ δεν μπορείς να εισαι σίγουρος ότι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σκυλί δεν θα πειράξει ενα παιδάκι γιατί δεν μπορείς να γνωρίζεις το τι θα του κάνει το παιδάκι

πληρώνοντας σε σοβαρό εκτροφέα ελαχιστοποιείς πολύ τις πιθανότητες να αποκτήσεις σκυλί με πρόβλημα αλλά δεν το μηδενίζεις

η διαφορά είναι στο πως θα αντιμετωπιστείς ΑΝ εμφανίσει κάποιο πρόβλημα

τέλος

τόσα χρόνια περίμενες για να πάρεις τον σκύλο που ονειρευόσουνα

τα 500 χλμ είναι το πρόβλημα???

μιλάμε για για μια απόφαση που θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό τα επόμενα 10 χρόνια της ζωής σου

ούτε τα 500 χλμ θα πρέπει να σε σταματήσουν ούτε μια τυχόν αναμονή
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Συμφωνώ με το ΜΑΚΗ. Δεν αφήνουμε ΠΟΤΕ κανένα σκύλο μαζί με παιδί, χωρίς επίβλεψη. Καλώς ήρθες στο φόρουμ zakoo! :)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μίλησε για φράχτη. Από τον φράχτη μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τα πάντα. Στην τελική εκπαιδευουμε τον σκύλο να μην πλησιάζει τον φράχτη.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Συμφωνώ απόλυτα! Εγώ αναφέρθηκα γενικώς σε επαφή παιδιών με σκύλο! :)
 






chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Το ζώο είναι πάντα ζώο, όση εκπαίδευση και να του κάνεις ποτέ δεν είσαι σίγουρος πως θα αντιδράσει σε δεδομένη χρονική στιγμη. Ο καλός ιδιοκτήτης είναι πάντα σε ετοιμότητα ιδίως σε κοινόχρηστους χώρους και θα πρότεινα όχι μαγκιές του στύλ ''έχω ελεύθερο το σκυλί μου, με υπακούει τυφλά κλπ''. Οσον αφορά στην επιλογή, γερμανικός ποιμενικός και κατά προτίμηση θηλυκό εφ όσον αναφερόμαστε σε πρώτο σκυλί.
 


zakoo

Member
22 Ιουλίου 2008
7
0
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά αλλά ναι έφερα το παράδειγμα με το φράχτη προσπαθώντας να διευκρινίσω .Δεν αφήνεις σίγουρα όπως και να'χει ένα μωρό να παίζει με κοφτερά δόντια αλλά το να επιτεθεί ο σκύλος απλά επειδή τον πλησίασε ένα παιδί και ενοχλήθηκε είναι ένα ενδεχόμενο το οποίο θέλω να΄με 100% σίγουρος ότι δεν υπάρχει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981