να απαιτησω το pedigree?


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Το κατέθεσα Κ.Ο.Ε. και πήρα μέρος σε πανευρωπαϊκούς αγώνες μορφολογίας (στα Σπάτα νομίζω). Πήρα το πρώτο βραβείο και δεν ξανακατέβηκα.
Μια διευκρίνηση ΄μονο: στην Ελλάδα δεν έγινε ποτέ Ευρωπαϊκή Έκθεση Μορφολογίας. Γίνονται μόνο εθνικές (CAC) και διεθνείς (CACIB) εκθέσεις.
 




ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Μια διευκρίνηση ΄μονο: στην Ελλάδα δεν έγινε ποτέ Ευρωπαϊκή Έκθεση Μορφολογίας. Γίνονται μόνο εθνικές (CAC) και διεθνείς (CACIB) εκθέσεις.
Σωστά... Τώρα το πρωτο βραβείο μπορεί να είναι CAC CACIB BOB BOGROUP BIS ποιό τελικά?
 


GregSak

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2012
51
14
Νότια Προάστια
Μια διευκρίνηση ΄μονο: στην Ελλάδα δεν έγινε ποτέ Ευρωπαϊκή Έκθεση Μορφολογίας. Γίνονται μόνο εθνικές (CAC) και διεθνείς (CACIB) εκθέσεις.
Σωστός ...Που να θυμάμαι ...Τώρα που λες αυτό το CAC , κάτι μου θυμίζει . Αμα δώ το χαρτί θα σου απαντήσω τι ήταν. Θυμάμαι όμως ότι έπρεπε να πληρώσω στον ΚΟΕ στην Αλφα Τράπεζα συμμετοχή και την ορθοστασία εκεί μέχρι να έρθει η σειρά μας και να βγούν αποτελέσματα... Δεν το ξανακάνω σίγουρα.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Σκέφτηκα να βρω θηλυκό αναλόγων προσόντων για να το ζευγαρώσω και αποτάνθηκα στον Κ.Ο.Ε. . Με πληροφόρησε (off the record) ότι το κύκλωμα αναπαραγωγής ελέγχεται γενικότερα από τους εκτροφείς της εκάστοτε ράτσας (που αναπαράγουν τα δικά τους σκυλιά και διαμορφώνουν τις τιμές).
ο ΚΟΕ σε πληροφόρησε περί ύπαρξης κυκλώματος αναπαραγωγής που ελέγχεται απο εκτροφείς;
σου το είπαν έτσι ή έτσι το κατάλαβες;
 


GregSak

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2012
51
14
Νότια Προάστια
ο ΚΟΕ σε πληροφόρησε περί ύπαρξης κυκλώματος αναπαραγωγής που ελέγχεται απο εκτροφείς;
σου το είπαν έτσι ή έτσι το κατάλαβες;
Έτσι μου είχαν πεί όταν είπα να βρώ αντίστοιχο θηλυκό να ζευγαρώσω από εκτροφέα στην Ελλάδα. Ότι βάζουν δικά τους και δεν παίρνουν απέξω. Τα δικά τους δεν με ενθουσίασε μήπως γίνονται αιμομιξίες αλλά αυτό είναι δική μου υπόθεση. Δεν ξέρω και δεν με νοιάζει.
Τελικά το βρήκα το χαρτί . Ειναι C.A.C.I.B. (διεθνής - τι σημαίνουν τα αρχικά δεν ξέρω) με ημερομηνία 21/10/2012. Περνάει ο καιρός και δεν το είχα καταλάβει...
Σημασία έχει ότι τσέκαρα τα πιστοποιητικά (pedigree) αλλά και το σκύλο αφού έκανα όλη τη διαδικασία.
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Έτσι μου είχαν πεί όταν είπα να βρώ αντίστοιχο θηλυκό να ζευγαρώσω από εκτροφέα στην Ελλάδα. Ότι βάζουν δικά τους και δεν παίρνουν απέξω. Τα δικά τους δεν με ενθουσίασε μήπως γίνονται αιμομιξίες αλλά αυτό είναι δική μου υπόθεση. Δεν ξέρω και δεν με νοιάζει.
Τελικά το βρήκα το χαρτί . Ειναι C.A.C.I.B. (διεθνής - τι σημαίνουν τα αρχικά δεν ξέρω) με ημερομηνία 21/10/2012. Περνάει ο καιρός και δεν το είχα καταλάβει...
Σημασία έχει ότι τσέκαρα τα πιστοποιητικά (pedigree) αλλά και το σκύλο αφού έκανα όλη τη διαδικασία.
Το pedigree σου είναι Export?
 




ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Αν και δεν καταλαβαίνω νομίζω ναι γιατί έτσι μου είχαν πέι στον ΚΟΕ όταν το κατέθεσα. Εχει μιά σφραγίδα FCI και νο Microchip επάνω. Γιατί έχει σημασία ? Για μένα όχι
Οχι φίλε μου δεν έχει καμία σημασία!! Απλά ρώτησα.. Το ΒΕΚ περασε καιρός να το παρεις? Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει ο χρόνος.
 


GregSak

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2012
51
14
Νότια Προάστια
Οχι φίλε μου δεν έχει καμία σημασία!! Απλά ρώτησα.. Το ΒΕΚ περασε καιρός να το παρεις? Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει ο χρόνος.
Ειλκρινά σου λέω δεν θυμάμαι... Ιστορίες του 2012. Και αυτά ..πάλι καλά. Ρώτα ΚΟΕ. Με ειχαν βοηθήσει πάντως
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Ειλκρινά σου λέω δεν θυμάμαι... Ιστορίες του 2012. Και αυτά ..πάλι καλά. Ρώτα ΚΟΕ. Με ειχαν βοηθήσει πάντως
Εντάξει φίλε μου κατάλαβα........ Με μπέρδεψες λίγο με τίς ημερομηνίες παντως... Το2012 το κατέθεσες στον ΚΟΕ το 2012 πήρες ΒΕΚ το 2012 κατεβηκες στην έκθεση..... Ας είναι. Ευχαριστώ.
 


GregSak

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2012
51
14
Νότια Προάστια
Εντάξει φίλε μου κατάλαβα........ Με μπέρδεψες λίγο με τίς ημερομηνίες παντως... Το2012 το κατέθεσες στον ΚΟΕ το 2012 πήρες ΒΕΚ το 2012 κατεβηκες στην έκθεση..... Ας είναι. Ευχαριστώ.
Ακριβώς.. Τώρα το πόσοι μήνες δεν θυμάμαι.. Ρώτα ΚΟΕ. Good Luck
 


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Ακριβώς.. Τώρα το πόσοι μήνες δεν θυμάμαι.. Ρώτα ΚΟΕ. Good Luck
Μήπως θυμάστε ποσο χρονων ήταν όταν κατέβηκε στην έκθεση και σε ποια κατηγορία έπαιξε, γιατί με ενδιαφέρει το θέμα με την έκθεση.
 




GregSak

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2012
51
14
Νότια Προάστια
Μήπως θυμάστε ποσο χρονων ήταν όταν κατέβηκε στην έκθεση και σε ποια κατηγορία έπαιξε, γιατί με ενδιαφέρει το θέμα με την έκθεση.
Ρώτα Κ.Ο.Ε. ότι θες. Πιστεύω θα σε βοηθήσουν όπως έκαναν με μένα.
Νομίζω κατηγορία 5 (σκυλιά εργασίας είναι τα Χάσκυ..). Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά ρώτα τους ειδικούς και όχι τους ιδιώτες , που μπορεί και να πω κάτι λάθος - λογικό από το 2012.
Έκτοτε δεν ασχολούμαι με εκθέσεις . Δεν είμαι εκτροφέας. Απλά έφερα το σκύλο μου απέξω με όλα τα pedigree σωστά, τον κατέβασα στην έκθεση μορφολογίας , πήρα το πρώτο βραβείο ( χαρακτηρισμός εξαιρετικός) και αυτό είναι. Σκέφτηκα να τον ζευγαρώσω , δεν έκατσε και δεν με νοιάζει, πλέον .
Είμαστε μαζί και χαιρόμαστε τις βόλτες μας παντού . Αυτό έχει σημασία για μένα . Για τους εκτροφείς εδώ δεν ξέρω , δεν ασχολήθηκα και έχω ακούσει διάφορα - που δεν με νοιάζουν , κιόλας.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3