οστεαρθριτιδα και prezolon


leftxand

Member
17 Ιουλίου 2013
10
0
Σας ευχαριστώ όλους για την συμπαράσταση και να φανταστείτε το πάσχα ανέβαινε καναπεδες. Τα μεγάλα χάπια κανά κόλπο να τα δίνουμε? Δυστυχώς με την τροφή τα ξεχωρίζει θα ειπε η κτηνίατρος να δώσουμε prezolon ανάλογα με τα κιλά του τελευταία λύση αν δεν σηκωθεί και τότε δυστυχώς δεν βλέπω άλλη λύση απο την ευθανασία και το σκυλί τσιρίζει ολη μέρα σχεδον.
 


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
μεζεδακι?κανα λουκανικακι να τα χωσεις μεσα? εγω ετσι κανω δε μου αρεσει να τους τα βαζω στο λαιμο μονο αν δεν εχω επιλοφη,η καημενουλα η πανδωριτσα τοσα που παιρνει της τα βαζουμε στο φαγητο,δε τα ξεχωριζει απο τις κροκετες
 




leftxand

Member
17 Ιουλίου 2013
10
0
Έτσι μας είπε η κτηνίατρος χωρίς ακτίνες πάντως. Και οταν πρωτοπήρε κορτιζόνη είχε φτιάξει πολύ ανέβαινε πάλι σε καναπέδες! Δυστυχώς παιδιά το σκυλάκι μου έφυγε! Ηταν χάλια απο δευτέρα πρώτα διάροιες μετά εμετοί και μετά ανορεξία και δεν άντεξε ο καημένος η κτηνίατρος χωρίς να το δεί ειχε πεί να μην ανησυχούμε και οτι εχει γαστρεντεριτιδα τα σιρόπια το αντιεμετικό που μας έδωσε και μια αντιβίωση δεν τον βοηθήσαν προφανώς είχε κάτι άλλο και μου χει μείνει ο καημός από τι αρρώστησε.
 


leftxand

Member
17 Ιουλίου 2013
10
0
Επίσης ξέχασα να αναφέρω οτι τις τελευταίες του 2 μέρες αναπνεέ με δυσπνοία
 






leftxand

Member
17 Ιουλίου 2013
10
0
Όντως πολύ κρίμα έχουμε στεναχωρηθεί πολύ ολοι! Χάρη τον λεγάνε τον βγάλαμε έτσι γιατί μας έδινε χαρά. Όταν γίνω καλύτερα θα πηγαίνω να βοηθαώ το κυνοκομείο να πάρω καινούριο σκύλο μου φαίνεται πολυ δύσκολο.
 






Aggi

New Member
29 Αυγούστου 2015
4
7
49
καλησπέρα σε όλους ...μπήκα εδώ για να ζητήσω βοήθεια σχετικά με το σκύλο μου και την αρθρίτιδα του και βρήκα το συγκεκριμένο ποστ
καταρχήν να πω και εγώ συλλυπητήρια έστω και 2 χρόνια μετά
βλέπω τόσες ομοιότητες που τρομάζω !!!
τον δικό μου τον λένε Πέρλ από την πέρλα είναι λάμπραντορ ριτρίβερ τον έχω από 3 μηνών κουτάβι και σήμερα είναι 14 !
δυστυχώς ο κτηνίατρος που τον βλέπει από κουτάβι σχεδόν είναι απόλυτος...
μετά την αγωγή που του έχει χορηγήσει τις τελευταίες 10 μέρες δεν βλέπει καμία διάθεση να σταθεί έστω και λίγο στα πόδια του-εμείς τον μετακινούμε και τον καθαρίζουμε ,όμως τρώει μόνος του με όρεξη και νερό πίνει ,έχει αρχίσει όμως να έχει και δύσπνοια και να μην έχει φωνή ,μία βραχνή βραχνή κραυγή βγάζει όταν μένει μόνος του και δεν του αρέσει!
παρόλο αυτά σήμερα (ίσως έπρεπε νωρίτερα αλλά υπάρχουν τόσα άλλα εδώ) επικοινώνησα με μία κλινική στην Βούλα μιας και εμείς είμαστε από την Επαρχία 2,5 ώρες με το αυτοκίνητο από την Αθήνα και αν ξεπεράσω το τεράστιο για τα δικά μου δεδομένα κόστος του pet-taxi θα τον μεταφέρω εκεί !
 




Aggi

New Member
29 Αυγούστου 2015
4
7
49
σφιξε το στομαχι σου και μην ταλαιπωρεις το σκυλο...
καλησπέρα σε όλους,χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη!
είχα έρθει εδώ στο forum πριν απο 2 παρά κάτι χρόνια να μιλήσω για τον σκύλο μου τον Πέρλ (υπάρχει πιο πάνω το σχετικό πόστ)
2 παρά κάτι χρόνια μετά και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Πέρλ μου θα υποφέρει και θα έπρεπε κάτι να κάνω(κάτι που ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω) είναι ακόμα μαζί μας -τον Ιούνιο στις 13 θα κλείσει τα 16 (πρώτα ο Θεός)-χωρίς να υποφέρει και να πονάει και ήθελα να σας πω ότι όλο αυτό οφείλεται στην θεραπεία με βαλσαμόλαδο που ακολουθήσαμε!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Θα ήθελες να μας πεις λίγο περισσότερα? Του το προσθέτεις στο φαγητό? Με τι δοσολογία?
Πάντα έχουμε στο σπίτι βαλσαμόλαδο αλλα σαν πόσιμο δε το έχουμε ποτε χρησιμοποιησει.

Εμάς τον μεγαλο που είναι 16 σχεδόν τον βοήθησαν πολύ τα osteoflex.
 
  • Like
Reactions: elpinor and mareco


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα σε όλους,χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη!
είχα έρθει εδώ στο forum πριν απο 2 παρά κάτι χρόνια να μιλήσω για τον σκύλο μου τον Πέρλ (υπάρχει πιο πάνω το σχετικό πόστ)
2 παρά κάτι χρόνια μετά και ενώ όλα έδειχναν ότι ο Πέρλ μου θα υποφέρει και θα έπρεπε κάτι να κάνω(κάτι που ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω) είναι ακόμα μαζί μας -τον Ιούνιο στις 13 θα κλείσει τα 16 (πρώτα ο Θεός)-χωρίς να υποφέρει και να πονάει και ήθελα να σας πω ότι όλο αυτό οφείλεται στην θεραπεία με βαλσαμόλαδο που ακολουθήσαμε!
συγχαρητηρια και σου ευχομαι να μεινει μαζι σας πολλα ακομα χρονια...
το δικο μου ποστ ομως που εβαλες...
αναφεροταν στην δικη σου περιγραφη που 'ελεγε ότι ο κτηνιατρος σου ηταν απολυτος....
κατι που χαιρομαι που δεν ισχυε....
 
  • Like
Reactions: Aggi


Aggi

New Member
29 Αυγούστου 2015
4
7
49
Θα ήθελες να μας πεις λίγο περισσότερα? Του το προσθέτεις στο φαγητό? Με τι δοσολογία?
Πάντα έχουμε στο σπίτι βαλσαμόλαδο αλλα σαν πόσιμο δε το έχουμε ποτε χρησιμοποιησει.

Εμάς τον μεγαλο που είναι 16 σχεδόν τον βοήθησαν πολύ τα osteoflex.
του πρόσθεσα 1 μικρό καπάκι στο φαγητό
του έκανα διακοπή μετά από 1 μήνα για 15 μέρες και ούτω κάθε εξής
το βαλσαμόλαδο πόσιμο είναι πολύ δυνατό....μπορεί να κάνει ζημιά στο συκώτι
τον Πέρλ μου τον βοήθησε να σηκωθεί μετά από τις πρώτες 20 μέρες
του το δίνω ακόμα αλλά όχι κάθε μέρα
 


Aggi

New Member
29 Αυγούστου 2015
4
7
49
συγχαρητηρια και σου ευχομαι να μεινει μαζι σας πολλα ακομα χρονια...
το δικο μου ποστ ομως που εβαλες...
αναφεροταν στην δικη σου περιγραφη που 'ελεγε ότι ο κτηνιατρος σου ηταν απολυτος....
κατι που χαιρομαι που δεν ισχυε....
σ ευχαριστώ πολύ
το δικό σου πόστ δεν το έβαλα για κάποιο λόγο ,αλλά μόνο για να συνεχίσω το θέμα
 
  • Like
Reactions: GRDANE




ekto_2011

New Member
27 Φεβρουαρίου 2018
1
0
33
Θα ήθελες να μας πεις λίγο περισσότερα? Του το προσθέτεις στο φαγητό? Με τι δοσολογία?
Πάντα έχουμε στο σπίτι βαλσαμόλαδο αλλα σαν πόσιμο δε το έχουμε ποτε χρησιμοποιησει.

Εμάς τον μεγαλο που είναι 16 σχεδόν τον βοήθησαν πολύ τα osteoflex.


Καλησπέρα. Έψαξα στο internet για την οστεαρθριτιδα (γιατί διαγνώστηκε ο σκύλος μου) και διάβασα πολλά άρθρα του forum. Η κτηνίατρος μου έδωσε sinoquin. Ο σκύλος από την μυρωδία και μόνο έδειχνε πως δεν του αρέσει καθόλου. Αφού του το έδωσα με το ''ζόρι'' μέτα από καποιες ώρες έκανε εμέτο και όχι μια φορα, οπότε είπαμε με την κτηνίατρο να του δίνω πριν zantac για το στομάχι του. Φυσικά πάλι έκανε εμετό και είχε και κάποιες άλλες περενέργιες όπως ζαλάδες, ανορεξία και εξανθήματα. Απο τα πολλά καταλήξαμε πως τον πειράζουν και πρεπει να τα σταματήσουμε και ίσως δοκιμάσουμε σε υγρή μορφή αλλά και πάλι μπορεί να τον πειραζει. Είδα που λέγατε για το osteoflex αλλά και για το βαλσαμόλαδο και ειπα να σας ρωτήσω γιατί ψάχνω εναλλακτικές.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf