παρβοεντεριτιδα [κουτάβι απο πετσοπ]


mous

Member
27 Μαρτίου 2014
8
0
Καλησπέρα,
θέλω να αφηγηθώ την ιστορία μου ώστε να μην υπάρχουν και άλλα θύματα.
Λοιπόν τα πράγματα ξεκίνησαν την προηγούμενη Δευτέρα, η κοπέλα μου αγόρασε ένα yorkie το αγαπήσαμε και προλάβαμε να το κρατήσουμε 4 μέρες, καθώς το κουταβάκι άρχισε να αδιαθετει. επικοινωνήσαμε άμεσα με τον άτομο που έγινε η αγορά, ο οποίος ανακαλύψαμε πως τελικά δεν είναι εκτροφεία άλλα έμπορος και νομίζει πως τα σκυλάκια είναι σας τα πουκάμισα όπως αποδείχτηκε.
Ο κύριος μας σύστησε μια κτηνίατρο στην Θεσσαλονίκη στην οποία συνεργαζόταν, πήγαμε το κουταβάκι άμεσα ώστε να μάθουμε τι έχει. Η κτηνίατρος μας είπε πως έχει γαστρεντεριτιδα, και πωσ θα γίνει καλά, μας έδωσε αντιβίωσης και κάτι συροπακια.
Την επόμενη ήμερα το κουταβάκι ήταν στην ίδια κατάσταση χωρίς να τρώει. όποτε εμείς το πήγαμε στην κλινική για να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη, η οποία έγινε διάγνωση πως το κουταβάκι έχει *παρβοεντεριτιδα* και μας είπαν πως δεν κόλλησε από εμάς και πως το αγοράσαμε έτσι καθώς αυτήν η αρρωστια έχει ένα χρονικό διάστημα επώασης.
Και το κυριότερο είναι πως ο κύριος οποίος έγινε η αγορά, το κουταβάκι το έφερε από την Ουγγαρία χωρίς να μας ενημερώσει. χωρίς να έχει εμβόλια αποπαρασιτωση και cip διαβατήριο...(όταν τον ρώτησα πως το εφερε μου είπε κανονικά) η κοπέλα μου αυτά δεν τα ήξερε και δεν δώσαμε μεγάλη σημασία καθώς τ κουταβάκι το αγαπήσαμε και θέλαμε να το κρατήσουμε ως έχει. είπαμε πως θα χρεωθούμε τα εμβόλια και το Cip εμείς, χωρίς να προλάβουμε να κάνουμε τα εμβόλια το κουταβάκι αδιαθέτησε όπως σας έχω αναφέρει και παραπάνω.
Αυτήν την στιγμή βρίσκεται ακόμη στην κλινική και τα έξοδα είναι πάρα πολλά... (κάτι που δεν μας ενδιαφέρει τόσο, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να βγει ζωντανό από όλοι αυτήν την ιστορία) μια ψυχούλα είναι και δεν ευθύνεται για την ανευθυνότητα των ανθρώπων.
ο κύριος που έγινε η αγορά από την άλλη μας παρακαλούσε να μην το πάμε εκεί γιατί τα έξοδα θα είναι πολλά και να το πάμε στην δικιά του κτηνίατρο, η οποία έκανε την λάθος διάγνωση στην αρχή. και μας είπε πως να πεθάνει θα μας το αντικαταστήσει.... έλεος το σκυλάκι δεν είναι πουκάμισο, αυτήν είναι η ιστορια μου.
Αφηγήθηκα αυτήν την ιστορια ώστε να μην υπάρξουν άλλα θύματα όπως εμείς και να ενημερώνονται περισσότερο πριν πάρουν ένα κουταβάκι.
και κατά κύριο λόγο μακριά από τα petshop και τέτοιους επιτήδειους που κοιτανε μόνο το κέρδος.

ευχαριστώ πολύ
με εκτίμηση Αλεξανδρος
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Δυστυχώς την αφέλεια του ανθρώπου την πληρώνουν αυτές οι ψυχουλες...

Powered by Nexus 4
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και δυστυχος σχεδον ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ψαχνεται απο πριν, για την σωστη αποκτηση του σκυλου του!!
Και αμα λεμε- Μακρια απο τα πετσοπ- ειμαστε και γραφικοι, υπερβολικοι κλπ.
 




Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Last edited:




mous

Member
27 Μαρτίου 2014
8
0
Σίγουρα θα υπάρχουν και υπεύθυνα άτομα τα οποία διευθύνουν pet-shop.
Δεν νομίζω όμως να γίνομαι υπερβολικός όταν λέω μακριά από pet-shop, για τον απλούστερο λόγο ότι δεν έχω ακούσει και πολλές θετικές ιστορίες από κουτάβια τα οποία αγοράστηκαν από Pet-shop.
 


Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Δεν υπάρχουν υπεύθυνα άτομα σε pet shop όταν αυτά πουλάνε ζώα. Δουλειά τους είναι να πουλάνε πράγματα και όχι ψυχές
 


mous

Member
27 Μαρτίου 2014
8
0
αυτήν την στιγμή δεν μπορώ ακόμη να αποκαλύψω τα στοιχειά αυτού του κυρίου, αναμένω την κατάσταση από το κουταβάκι ώστε να δράσω ανάλογος.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.869
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σίγουρα θα υπάρχουν και υπεύθυνα άτομα τα οποία διευθύνουν pet-shop.
Δεν νομίζω όμως να γίνομαι υπερβολικός όταν λέω μακριά από pet-shop, για τον απλούστερο λόγο ότι δεν έχω ακούσει και πολλές θετικές ιστορίες από κουτάβια τα οποία αγοράστηκαν από Pet-shop.
Κανένας υπεύθυνος εκτροφέας δεν θα πουλήσει σκύλο του σε πετ σοπ! ΚΑΝΕΝΑΣ.

Ευχομαι να τα καταφέρει το κακόμοιρο.
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
mareco,Δυστυχώς φοβάμαι,όχι πολλά!! Θα βρεί χίλιες δικαιολογίες. Και το χειρότερο είναι,ότι και νομικά να κινηθεί,δεν θα βγάλει άκρη. Ποιός ασχολείται με την ψυχή ενός κουταβιού,όταν επί πλέον, του χαρίζανε και ένα "καινούργιο"?
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Αυτο δεν ειναι λογος παντως να μην κινησει διαδικασιες εναντιον του. Αν 1/100 δικαιωθει? Αν ακομα και να μην δικαιωθει ο κυριος κουταβεμπορας καταλαβει οτι μπορει να εχει συνεπειες και το λιγοτερο να ταλαιπωρηθει με νομικες διαδικασιες και τρεξιματα την επομενη φορα και αυτο οφελος δεν ειναι?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν μιλάω για δικαιολογίες.
Δεν στήνονται με δικαιολογίες, οι νομικές διαδικασίες, ούτε με φήμες.
Απαιτούνται αποδείξεις ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΕΣ σε όλα τα επίπεδα της "συναλλαγής".
Αν δεν υπάρχουν έγγραφες αποδείξεις, δεν υπάρχει νόημα για καμμία κίνηση.
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Αυτο δεν ειναι λογος παντως να μην κινησει διαδικασιες εναντιον του. Αν 1/100 δικαιωθει? Αν ακομα και να μην δικαιωθει ο κυριος κουταβεμπορας καταλαβει οτι μπορει να εχει συνεπειες και το λιγοτερο να ταλαιπωρηθει με νομικες διαδικασιες και τρεξιματα την επομενη φορα και αυτο οφελος δεν ειναι?
Εγώ δεν είπα να μην κάνει τίποτα! Απλά 'μαντεύω" τις διαδικασίες και τα αποτελέσματα.
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Δεν μιλάω για δικαιολογίες.
Δεν στήνονται με δικαιολογίες, οι νομικές διαδικασίες, ούτε με φήμες.
Απαιτούνται αποδείξεις ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΕΣ σε όλα τα επίπεδα της "συναλλαγής".
Αν δεν υπάρχουν έγγραφες αποδείξεις, δεν υπάρχει νόημα για καμμία κίνηση.
Με τόσα χρόνια στον χώρο, έχεις συναντήσει πολλές τέτοιες, ατράνταχτα δεμένες περιπτώσεις? Ο πωλητής παραμυθιάζει και ο αγοραστής,συμφωνεί, γιατί βιάζεται και θέλει το κουτάβι σπίτι του.
Και ας πούμε ότι τσακώσαμε την εξαίρεση. Για φαντάσου την ακροαματική διαδικασία, ότι το κουτάβι που πουλήθηκε, ήταν άρρωστο!! Δεν νομίζω ότι σαν κοινωνία, έχουμε φτάσει εδώ. Προηγούνται πολλά ακόμη, κυρίως τα αυτονόητα!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Mακάρι να τα καταφέρει καθώς είναι πολύ δύσκολη ασθένεια και αιτία θνησιμότητας των κουταβιών που νοσούν και που συνήθως προέρχονται από pet shops.

Ελπίζω να σταθεί τυχερό και να το χαρείτε πολλά πολλά χρόνια ακόμη!
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
ελπίζω να πάνε όλα καλά αλλά σίγουρα ΜΗΝ το αντικαταστήσεις όπως σου πρότεινε, έχεις πάρα πολλές πιθανότητες να ξαναγίνει, και 2 και 3 φορές, μην φέρεις άλλο κουτάβι που δεν είναι τουλάχιστον 4 μηνών και πλήρως εμβολιασμένο στον χώρο σου, ο ιός είναι άκρως μεταδοτικός και ανθεκτικός.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Σίγουρα θα υπάρχουν και υπεύθυνα άτομα τα οποία διευθύνουν pet-shop.
Δεν νομίζω όμως να γίνομαι υπερβολικός όταν λέω μακριά από pet-shop, για τον απλούστερο λόγο ότι δεν έχω ακούσει και πολλές θετικές ιστορίες από κουτάβια τα οποία αγοράστηκαν από Pet-shop.
Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ υπεύθυνος άνθρωπος να πουλάει ζωα σε βιτρίνες. ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟ

Αλλά αφού όπως καταλαβαίνω και λες, δεν είναι η πρώτη κακη ιστορία από πετσοπ που μαθαίνεις, γιατι το πηρατε από πετσοπ? Γιατι δεν αφιερώσατε χρόνο να ψάξετε πώς θα το αποκτησετε σωστά, ώστε τώρα να μη χαροπαλεύει?