πηραμε αδερφακι


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
καλησπερα. σημερα αποφασισαμε να παρουμε στην σκυλιτσα μας ενα αδερφακι για να μην αισθανεται μοναξια. κανοντας μια ερευνα στο ιντερνετ για αγγελιες αδεσποτων βρηκαμε μια φουντωτη μαυρη με καφε και γκρι γατουλα. μας αρεσε πολυ και τελικα την ζητησαμε. σε λιγες μερεσ θα ειναι σπιτι. ειναι 6 μηνων και θηλυκη. ελπιζω να μην εχουμε προβληματα μεταξυ τους. μηπως υπαρχει καποιος τροπος που θα επρεπε να τις φερω πρωτη φορα σε επαφη για να μην εχουμε τραυματικες εμπειριες? πειτε και ιδεες για ονοματα.
 








dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
μηπως υπαρχει καποιος τροπος που θα επρεπε να τις φερω πρωτη φορα σε επαφη για να μην εχουμε τραυματικες εμπειριες? πειτε και ιδεες για ονοματα.
Τη δικια σας την εχετε φερει σε επαφη με γατα? Ρωτησατε αν η γατα που προκειται να παρετε, τα παει καλα με σκυλια? Επειδη κατα καιρους το χω σκεφτει και εγω για γατα, αν ηταν θα επαιρνα καποια που θα ηξερα οτι τα πηγαινει καλα με σκυλια κα αφου πρωτα την εφερνα σε επαφη με τη δικια μου.
 
  • Like
Reactions: dnassib




D

Deleted member 14614

Guest
Συγγνώμη, αλλά με μπερδεύει λίγο το post σου.
Κοίταξες αγγελίες για αδέσποτη γατούλα (μπράβο!) και σου άρεσε μια. Δηλαδή αυτός που την δίνει, δεν τον ενδιέφερε καν το γεγονός ότι έχεις σκυλί και θα πρέπει πρώτα να τεστάρετε αν την δέχεται και παράλληλα αν η γάτα το δέχεται?
Έστω ένα αντικείμενο της γάτας να μυρίσει πρώτα η δικιά σου!
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Συγγνώμη, αλλά με μπερδεύει λίγο το post σου.
Κοίταξες αγγελίες για αδέσποτη γατούλα (μπράβο!) και σου άρεσε μια. Δηλαδή αυτός που την δίνει, δεν τον ενδιέφερε καν το γεγονός ότι έχεις σκυλί και θα πρέπει πρώτα να τεστάρετε αν την δέχεται και παράλληλα αν η γάτα το δέχεται?
Έστω ένα αντικείμενο της γάτας να μυρίσει πρώτα η δικιά σου!
φοραει σανελ νουμερο 5
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Αν περιοριστεί και λίγο το σπαμάρισμα, καλό θα ήταν έτσι;
 


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
Με το καλό να τη δεχτείς!

Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.thessalonikicatgroup.com/gammaalphataualpha--sigmakappaupsilonlambdaomicronsigma.html
και αν θέλεις ψάξε στη σελίδα του paratrixa, έχει ένα βιντεάκι με πρακτικές συμβουλές.
ευχαριστω. πολυ χρησιμο το λινκ σου!
πάολα
ναι. θα τραγουδαει και σκυλαδικα και θα την πηγαινω στην πυλη αξιου :p
Συγγνώμη, αλλά με μπερδεύει λίγο το post σου.
Κοίταξες αγγελίες για αδέσποτη γατούλα (μπράβο!) και σου άρεσε μια. Δηλαδή αυτός που την δίνει, δεν τον ενδιέφερε καν το γεγονός ότι έχεις σκυλί και θα πρέπει πρώτα να τεστάρετε αν την δέχεται και παράλληλα αν η γάτα το δέχεται?
Έστω ένα αντικείμενο της γάτας να μυρίσει πρώτα η δικιά σου!
οχι δεν το συζητησαμε αυτο. μαλλον δεν εχουν περιθωρια να αποκλειουν ατομα που θελουν να υιοθετησουν.
 


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
Τη δικια σας την εχετε φερει σε επαφη με γατα? Ρωτησατε αν η γατα που προκειται να παρετε, τα παει καλα με σκυλια? Επειδη κατα καιρους το χω σκεφτει και εγω για γατα, αν ηταν θα επαιρνα καποια που θα ηξερα οτι τα πηγαινει καλα με σκυλια κα αφου πρωτα την εφερνα σε επαφη με τη δικια μου.
ναι η δικια μας δεν εχει προβλημα με τις γατες. τωρα θα ρωτησω αν γνωριζουν και για την ψιψινα
 
  • Like
Reactions: dnassib




*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Αν το γατάκι δεν έχει σοβαρό θέμα με τα σκυλιά, μιας και είναι μικρό σχετικά σε ηλικία και το σκυλάκι σου δεν έχει πρόβλημα με τις γάτες, πιθανότατα σε λίγους μήνες θα τα βρουν. Τις πρώτες μέρες περιορίζεις τη γάτα σε ένα δωμάτιο ή το μισό σπίτι για παράδειγμα, αφήνεις να μυριστούν κάτω από την πόρτα και τους δίνεις αντικείμενα που έχουν μυρωδιά του άλλου ζώου. Μετά τα φέρνεις σε επαφή πίσω από ένα baby gate, μια σίτα, ένα crate, ή ένα τζάμι, ώστε να υπάρχει ασφάλεια και πάντα η γάτα να έχει τρόπο διαφυγής από το σημείο που βρίσκεται, να μη νιώσει ότι στριμώχνεται
 


CKCS

Active Member
28 Μαϊου 2015
43
27
οχι το γατακι δεν εχει προβλημα με τα σκυλια μαζι τους μεγαλωσε. ετσι μου ειπαν τουλαχιστον.

Αν το γατάκι δεν έχει σοβαρό θέμα με τα σκυλιά, μιας και είναι μικρό σχετικά σε ηλικία και το σκυλάκι σου δεν έχει πρόβλημα με τις γάτες, πιθανότατα σε λίγους μήνες θα τα βρουν. Τις πρώτες μέρες περιορίζεις τη γάτα σε ένα δωμάτιο ή το μισό σπίτι για παράδειγμα, αφήνεις να μυριστούν κάτω από την πόρτα και τους δίνεις αντικείμενα που έχουν μυρωδιά του άλλου ζώου. Μετά τα φέρνεις σε επαφή πίσω από ένα baby gate, μια σίτα, ένα crate, ή ένα τζάμι, ώστε να υπάρχει ασφάλεια και πάντα η γάτα να έχει τρόπο διαφυγής από το σημείο που βρίσκεται, να μη νιώσει ότι στριμώχνεται
πολυ χρησιμη και κατατοπιστικη η απαντηση σου ευχαριστω.

άρα θες κάτι πιο κλασικό.. Αντιγόνη ας πούμε
απ οσο γνωριζω μονο δισυλλαβα ονοματα και λεξεις δεν καταλαβαινουν τα ζωα?
κατι που να ταιριαζει με το χρωμα της... σκεφτηκα Raven αλλα μου θυμιζει το κορακι και θελω να ειναι κατι χαρουμενο :p
 
  • Like
Reactions: dnassib


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
....απ οσο γνωριζω μονο δισυλλαβα ονοματα και λεξεις δεν καταλαβαινουν τα ζωα?
κατι που να ταιριαζει με το χρωμα της... σκεφτηκα Raven αλλα μου θυμιζει το κορακι και θελω να ειναι κατι χαρουμενο :p
To Raven ειναι τρισυλλαβο!! Παντως εγω ξερω οτι μεχρι και τρισυλλαβα ειναι τα πιο ιδανικα ονοματα για το λογο οτι τα μαθαινουν ευκολοτερα. :D
 






dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Βγαλ την Δέσπω. Πάντως μια θεια μου στο χωριο είχε(εκτός σπιτιού) μια γάτα που την έλεγαν Αγγελική και μια χαρά άκουγε, παρότι ηταν εκτός σπιτιού και δεν ασχολιόντουσαν και συχνα μαζί της.
Θέλω να πω οτι μπορείς να τη βγαλεις και Μελπομένη αν σ αρέσει.
Περα απο την πλάκα, εγώ πολύ πιθανόν να την έβγαζα Γιασμίν.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.826
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU