πλαστικα πιατακια


dober

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2008
125
0
ειναι πολλες φορες επικινδυνα για κουταβια και φυλες που εχουν δυνατη γναθο.....
θεωρω πολυ προτιμοτερα τα μεταλλικα και σαφως πιο ασφαλη.
επισης λεκιαζουν ευκολοτερα .
με ενα μικρο κομματι που μπορει ενας σκυλος να καταπιει μπορει να αποβει μοιραιο .
προσοχη!!!!!!!!!!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Και εγω μονο μεταλικα εχω,αλλα υπαρχουν και αρκετοι αλλεργικοι σκυλοι η οποιοι εχουν προβλημα με τα μεταλικα.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ένα από τα βιβλία που έχω για τους Αυστραλέζους Ποιμενικούς λέει να μην παίρνουμε ποτέ πλαστικά μπωλάκια και πιατάκια διότι έχουνε, λέει, την τάση να μαζεύουν/απορροφούν βακτήρια. Τώρα πώς το κάνουνε αυτό μη με ρωτάτε, πάντως εγώ αγόρασα του Μουφ πήλινα και από ανοξείδωτο ατσάλι που τα συστήνουν. Εννοείται ότι ποτέ δε δίνουμε τσακανισμένο πήλινο διότι εκεί κι αν έχει βακτήρια και έτσι.
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Eιχα για τη Χιονα 2 μπωλ απο το jumbo ,πλαστικα.
Τα πηρα επειδη ηταν οικονομικα . Παρατηρουσα οτι ειχε ροζ σημαδια στα χειλη της αλλα δεν ηξερα απο τι. Μολις αλλαξα τα μπωλ και πηρα μεταλικα τα σημαδια εφυγαν! Τα πλαστικα τ α εχω τωρα για τους ''φιλοξενουμενους''.:D
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Τσακανισμενο:):):)ειναι το βαμενο χωρις πορους,λουστρο,οπως το πηλινο για γιουβετσι,η τα πιατα μας τα κανονικα.
Εγω πιστευω,αν βεβαια δεν εσπαγε οτι το καλυτερο θα ηταν το γυαλινο,με καμμια εξωτερικη επενδυση ισως.
 






kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Nομίζω ότι αυτό έχει να κάνει και με την καθαριότητα του μπολ..

Αν δηλαδή το πλένουμε δεν θα μαζεύουν και τόσα βακτήρια και ας ειναι πλαστικο..

Εγώ όπως του νερού όπως και της τροφής, τα πλένω πολύ καλά..
Του νερού κάθε μέρα ..

Του φαγητού πάντα μετά το μαγειρευτό η πολλές φορες βάζω πάνω από το μπολ αλουμινόχαρτο και μετά το πετάω..
η μετά 1 με δυο εβδομάδες ξήρας..

Εχω μεταλλικό για φαγητο και πλαστικό για νερό..:)
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Είχα αγοράσει στην αρχή πλαστικά (λέγε με τσιγκουνιά :maria: )

Το πιατάκι του νερού που έμενε έξω, κατέληξε να είναι "μπάλα", και τελείως μασουλημένο.

Φυσικά άμεση αντικατάσταση με μεταλλικά που έχουν βάση, τα οποία δεν μπορεί να τα κάνει τπτ (ακόμα τουλάχιστον)
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Πολυ καλα ειναι κ εκεινα που δεν αναποδογυριζουν.
Μεταλλικα ετσι!