πλησιαζει το καλοκαιρι κ μαζι φερνει μικρους ,επικυνδηνους φιλους....


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Το Caothrin είναι εύκολο στην χρήση. Ψεκαστήρι δεν έχεις; Οχι τίποτα ιδιαίτερο. Αυτό που χρησιμοποιούσαμε για το σιδέρωμα...
Σε 7 κιλά νερό πρέπει να το διαλύσω - πως να τα βάλω στο ψεκαστήρι που σιδερώνουμε?
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.655
19.889
Σε 7 κιλά νερό πρέπει να το διαλύσω - πως να τα βάλω στο ψεκαστήρι που σιδερώνουμε?
Δεν γίνεται να μοιράσεις την ποσότητα;
Αλλιώς πάρε ένα μεγάλο -εύκολα βρίσκεις- και ψέκασε ότι βρεις και μέχρι όπου φτάνεις :D
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
λοιπον..να σας πω μια ιστοριουλα για να σας θυμησω λιγο το θεμα.
Το μεγαλο Σαββατο που λετε,το βραδακι κατα τις 21.00 ετοιμαζα στο χωριο το κατσικι για το Κυριακατικο σουβλισμα.Εκει στην αυλη εχουμε μια απο αυτες τις χτιστες ψησταριες με την καμιναδα της και λιγη επιπεδη οροφη,οπου υπηρχαν κατι παλια καρφια και ενα σιδερο(πλακα) περιπου 8χ5 εκ. .Παω λοιπον μια στιγμη με τον φακο να δω αν βρω ενα παξιμαδι (βιδα) που ειχα αφησει εκει το απογευμα.Βαζω (ο μαλακας) το χερι ΠΡΙΝ φωτισω με το φακο και σηκωνω την σιδερενια πλακα.Οπως την σηκωνω νιωθω κατι μαλακο και κρυο στα δακτυλα ,τραβαω ενστικτωδως το χερι και φωτιζω με το φακο και τι βλεπω? μια ομορφη μικρη ΟΧΙΑ κουλουριασμενη και μισοκοιμισμενη! ε ρε γλεντια...μου εφυγε το σκ..ο!
αφου την σκοτωσα (ρωτησα την μανα μου αν εχει αλλη μια σουβλα και οταν βγηκε εξω να δει τι ηθελα να σουβλησω τα παιξε) συνειδητοποιησα ποσο κωλ...δος ημουνα,αν ηταν ιουνιος και ειχε ξυπνησει καλα θα μου την ειχε ριξει,ευτυχως ηταν ακομη ζαβλακωμενη απο την χειμερια ναρκη...
Φετος στο χωριο μου εχω δει 3 φιδια απο τα οποια 2 ηταν οχιες! δυστυχως οι μαλ...ες του χωριου εχουν φωλιασει ολες τις γατες και οι συνεπειες φαινονται,τυχαιο ? δεν νομιζω!
Φευγω τωρα,παω να αγορασω το Ηerpetex, φιδοσκοινο,ενα χορτοκοπτικο και φυσικα ψαχνω ολους τους γνωστους που εχουν γατακια( ενα προβληματακι με το μικρο σκυλακι της μανας μου που τα κυνηγα θα υπαρξει αλλα ειμαι αποφασισμενος να τα μαθω να συμβιωνουν)!
Αυτα και καλημερα σας και χρονια πολλα σε ολους :D
 


-eleni-

Well-Known Member
18 Απριλίου 2011
433
2
Athens,Kalli8ea
λοιπον..να σας πω μια ιστοριουλα για να σας θυμησω λιγο το θεμα.
Το μεγαλο Σαββατο που λετε,το βραδακι κατα τις 21.00 ετοιμαζα στο χωριο το κατσικι για το Κυριακατικο σουβλισμα.Εκει στην αυλη εχουμε μια απο αυτες τις χτιστες ψησταριες με την καμιναδα της και λιγη επιπεδη οροφη,οπου υπηρχαν κατι παλια καρφια και ενα σιδερο(πλακα) περιπου 8χ5 εκ. .Παω λοιπον μια στιγμη με τον φακο να δω αν βρω ενα παξιμαδι (βιδα) που ειχα αφησει εκει το απογευμα.Βαζω (ο μαλακας) το χερι ΠΡΙΝ φωτισω με το φακο και σηκωνω την σιδερενια πλακα.Οπως την σηκωνω νιωθω κατι μαλακο και κρυο στα δακτυλα ,τραβαω ενστικτωδως το χερι και φωτιζω με το φακο και τι βλεπω? μια ομορφη μικρη ΟΧΙΑ κουλουριασμενη και μισοκοιμισμενη! ε ρε γλεντια...μου εφυγε το σκ..ο!
αφου την σκοτωσα (ρωτησα την μανα μου αν εχει αλλη μια σουβλα και οταν βγηκε εξω να δει τι ηθελα να σουβλησω τα παιξε) συνειδητοποιησα ποσο κωλ...δος ημουνα,αν ηταν ιουνιος και ειχε ξυπνησει καλα θα μου την ειχε ριξει,ευτυχως ηταν ακομη ζαβλακωμενη απο την χειμερια ναρκη...
Φετος στο χωριο μου εχω δει 3 φιδια απο τα οποια 2 ηταν οχιες! δυστυχως οι μαλ...ες του χωριου εχουν φωλιασει ολες τις γατες και οι συνεπειες φαινονται,τυχαιο ? δεν νομιζω!
Φευγω τωρα,παω να αγορασω το Ηerpetex, φιδοσκοινο,ενα χορτοκοπτικο και φυσικα ψαχνω ολους τους γνωστους που εχουν γατακια( ενα προβληματακι με το μικρο σκυλακι της μανας μου που τα κυνηγα θα υπαρξει αλλα ειμαι αποφασισμενος να τα μαθω να συμβιωνουν)!
Αυτα και καλημερα σας και χρονια πολλα σε ολους :D
πω,πω............τι επαθες??????? σοβαρα μιλας???? εκεινη τι στιγμη που το ενοιωσες στο χερι σου(πριν ακομη δεις τι ειναι) φανταζομαι θα σου εφυγε η μιση σου ζωη....!!!!!!! θελει πολυ προσοχη τωρα ειδικα που εμφανιζονται πολλα.....!!!!! παντως αφου ηταν και οχια πολυ φτηνα τη γλιτωσες που δε σε δαγκωσε κι ολας.......
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
πω πω!!!κορυφη!!!!εισαι πολυ τυχερος!

παρολα αυτα,κ γατες να ειχατε ,ποσες να φανε κ αυτες....οι οικολογοι δεν εχουν ορια,πετανε συνεχεια!επισης καλοκαιρακι ,δυσκολα θα καθοταν κατω απο λαμαρινα...αλλα προσοχη γιατι σε λιγο καιρο ,με το που θα αρχησουν κ οι βροχες συνοδεια βροντων,τα φιδακια θα ειναι πλεων ξυπνητα!
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
πω πω!!!κορυφη!!!!εισαι πολυ τυχερος!

παρολα αυτα,κ γατες να ειχατε ,ποσες να φανε κ αυτες....οι οικολογοι δεν εχουν ορια,πετανε συνεχεια!επισης καλοκαιρακι ,δυσκολα θα καθοταν κατω απο λαμαρινα...αλλα προσοχη γιατι σε λιγο καιρο ,με το που θα αρχησουν κ οι βροχες συνοδεια βροντων,τα φιδακια θα ειναι πλεων ξυπνητα!
τι πετανε φιδια???
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
λοιπον..να σας πω μια ιστοριουλα για να σας θυμησω λιγο το θεμα.
Το μεγαλο Σαββατο που λετε,το βραδακι κατα τις 21.00 ετοιμαζα στο χωριο το κατσικι για το Κυριακατικο σουβλισμα.Εκει στην αυλη εχουμε μια απο αυτες τις χτιστες ψησταριες με την καμιναδα της και λιγη επιπεδη οροφη,οπου υπηρχαν κατι παλια καρφια και ενα σιδερο(πλακα) περιπου 8χ5 εκ. .Παω λοιπον μια στιγμη με τον φακο να δω αν βρω ενα παξιμαδι (βιδα) που ειχα αφησει εκει το απογευμα.Βαζω (ο μαλακας) το χερι ΠΡΙΝ φωτισω με το φακο και σηκωνω την σιδερενια πλακα.Οπως την σηκωνω νιωθω κατι μαλακο και κρυο στα δακτυλα ,τραβαω ενστικτωδως το χερι και φωτιζω με το φακο και τι βλεπω? μια ομορφη μικρη ΟΧΙΑ κουλουριασμενη και μισοκοιμισμενη! ε ρε γλεντια...μου εφυγε το σκ..ο!
αφου την σκοτωσα (ρωτησα την μανα μου αν εχει αλλη μια σουβλα και οταν βγηκε εξω να δει τι ηθελα να σουβλησω τα παιξε) συνειδητοποιησα ποσο κωλ...δος ημουνα,αν ηταν ιουνιος και ειχε ξυπνησει καλα θα μου την ειχε ριξει,ευτυχως ηταν ακομη ζαβλακωμενη απο την χειμερια ναρκη...
Φετος στο χωριο μου εχω δει 3 φιδια απο τα οποια 2 ηταν οχιες! δυστυχως οι μαλ...ες του χωριου εχουν φωλιασει ολες τις γατες και οι συνεπειες φαινονται,τυχαιο ? δεν νομιζω!
Φευγω τωρα,παω να αγορασω το Ηerpetex, φιδοσκοινο,ενα χορτοκοπτικο και φυσικα ψαχνω ολους τους γνωστους που εχουν γατακια( ενα προβληματακι με το μικρο σκυλακι της μανας μου που τα κυνηγα θα υπαρξει αλλα ειμαι αποφασισμενος να τα μαθω να συμβιωνουν)!
Αυτα και καλημερα σας και χρονια πολλα σε ολους :D
Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί πιτσιρικάς έχω αγγίξει και εγώ φίδι με τη διαφορά πως δεν είδα τη φίδι ήταν γιατί το άγγιξα μέσα σε κουφάλα δέντρου. Πάντως φτηνά την γλύτωσες με την οχιά.
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
φτηνα δεν λες τιποτα...αν και ενα ψυχολογικο μου το αφησε ! α και πηρα ηδη τον εξοπλισμο που ελεγα πριν(εκτος απο τα γατια...θα τα βρω ομως)
 


Rooby

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
359
0
Χρόνια πολλά!

Ενημερωτικά.
Η οικολογική λύση είναι τα ferrets .Είχα δει σε ντοκυμαντέρ το εξής.Όταν κάποιος έβρισκε φίδι στο σπίτι του ,έπαιρναν τηλέφωνο έναν που είχε 4-5 ferret.Έκλεινε τις πόρτεσ από το σπίτι και τα αμολούσε μέσα .Μιλάμε δεν έβλεπες από την ταχύτητα που είχαν οι κινήσεις του ferret και του φιδιού ,τι γινόταν .Το έπαιζαν σε slow motion για να το αντιληφθείς .Αυτός είχε ανοίξει γραφείο με αυτήν την δουλεία η οποία του ήταν και καιρδοφόρα.

Με τους σκορπιούς τι κάνουμε ?

samsok άλλοι πάνε και πληρώνουνε για να χαιδέψουν δηλητηριώδη φίδια . Εσύ το είχες τσάμπα !(πλακίτσα)
 




samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Χρόνια πολλά!

Ενημερωτικά.
Η οικολογική λύση είναι τα ferrets .Είχα δει σε ντοκυμαντέρ το εξής.Όταν κάποιος έβρισκε φίδι στο σπίτι του ,έπαιρναν τηλέφωνο έναν που είχε 4-5 ferret.Έκλεινε τις πόρτεσ από το σπίτι και τα αμολούσε μέσα .Μιλάμε δεν έβλεπες από την ταχύτητα που είχαν οι κινήσεις του ferret και του φιδιού ,τι γινόταν .Το έπαιζαν σε slow motion για να το αντιληφθείς .Αυτός είχε ανοίξει γραφείο με αυτήν την δουλεία η οποία του ήταν και καιρδοφόρα.

Με τους σκορπιούς τι κάνουμε ?

samsok άλλοι πάνε και πληρώνουνε για να χαιδέψουν δηλητηριώδη φίδια . Εσύ το είχες τσάμπα !(πλακίτσα)
ναι...τα ferrets(κουναβια ) της λειπουν της μανας μου,με 2 αδεσποτακια που εχει μαζεψει, τον Καισαρα και τις κοτες που εχει πισω θα γινει της πο..ανας! ασε που πριν και απο αυτα υπηρχαν πολλα αλλα τα ξεκαναν τα καθικια με τις φολες ...μικρος θυμαμαι τα εβλεπα και τα ακουγα (να τσακωνονται κυριως την Ανοιξη) συνεχεια,τωρα πολυ σπανια...
Sea-mol ναι την εψησα,οχι δεν την εφαγα (καηκε λιγο) :D
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Γιατι δεν παιρνεις σκαντζοχοιρακια,δεν θελουν και ιδιαιτερη περιποιηση.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22