ποια ειναι τα αρνητικα της ρατσας του σκυλου σας


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Αλεξία, το ατρόμητο και το μεγάλη αυτοπεποίθηση τα θεωρείς αρνητικά?
Οχι για μένα, είναι χαρακτηριστικό του σωστού δείγματος της φυλής.
Σε κάποιες περιπτώσεις όμως μπορεί να είναι αρνητικό. Για παράδειγμα, αν τον προκαλέσει ένας σκύλος 65 κιλών θα τον αντιμετωπίσει με την ουρά στο αέρα.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Tα westie πιστεύουν πως είναι μεγάλα σκυλιά..και φυσικά αυτό μπορεί να θεωρηθεί μειονεκτικά όπως είπε η alexia και όλα αυτά που ανέφερε.

Maltese

Χρειάζεται υπερβολική περιποίηση το μεταξένιο τρίχωμα γεμίζει κόμπους πανεύκολα..

Χρειάζεται από νωρίς κοινωνικοποίηση, πολλά maltese έχουν προβλήματα συμπεριφοράς με άλλα σκυλιά και λόγο του μικρού του μεγέθους συνήθως οι ιδιοκτητες του δεν το αντιμετωπίζουν σας σκύλο προκαλώντας του και άλλα προβλήματα συμπεριφοράς.

Έχει ευπάθεια στα δόντια και μπορεί να προσβληθεί από αναπνευστικές και δερματικές παθήσεις, επίσης όπως όλα τα λευκά σκυλιά, θέλει προσοχή στην μεγάλη έκθεση στον ήλιο.



Πολύ ωραίο το θέμα και θα παρακαλούσα να περιοριστούμε στο θέμα και όχι σε άσκοπες αναρτήσεις που χαλάνε την ροή του.
 






galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εγω παντως ,για τα μειονεκτηματα τους τα γουσταρω αυτα που επελεξα.
 






ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
για golden retriever -->

μαδάνε..μαδάνε πάρα πολύ....απίστευτη τρίχα παντού όσο κ αν βουρτσίζουμε...#-o#-o:flip::flip::dohh:
απίστευτα ανθρωποκεντρικά (και στην τουαλέτα μαζί θέλει.....:D:D ) αλλά το γουστάρουμε εμείς αυτό...

βασικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο αρνητικό...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Το πρώτο ήρθε τυχαία (απο τον δρόμο..).

Το δεύτερο θα είναι συνειδητά για αυτά..;)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τους τελευταιους 5 μηνες προστέθηκε και ένα δίκιλο yorkie στην οικογένεια Παρόλο που είχα ορκιστεί ότι μικρόσωμο και ιδιως yorkie δεν πρόκειται ποτ'ε να πάρω, πρέπει να παραδεχτώ ότι δεν ήξερα τη τύφλα μου όταν το έλεγα!!
Και η πλάκα είναι ότι δεν μπορώ να βρω κανένα αρνητικό σε αυτό το σκυλι!!!
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
δεν μπορώ να βρω κανένα αρνητικό σε αυτό το σκυλι
Αυτο ακριβως...σκεφτομουν αρνητικο για το σκυλακι μου που εφυγε(γιορκι) κ τιποτα....Χμμμ ισως μονο οτι ηταν επιφυλακτικο με τους ξενους κ δε τρελενοταν για χαδια απο περαστικους .
(Τωρα κρατιεμαι να μη γραψω ενα κατεβατο με ολα της τα θετικα)
.Πραγματικα ευχομαι καποια στιγμη να αξιωθω να εχω παλι γιορκσαιρ...αλλα σαν τη Μαγια μου κανενα!!χεχε

Για τα ημιαιμα μας μπορουμε να πουμε?αρνητικα?ή πρεπει να ανηκει σε καποια φυλη ?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Όπως και να έχει το τι είναι αρνητικό και το τι θετικό ..ειναι υποκειμενικό για τον κάθε ένα..
Aπλά γράφουμε τι θα μπορούσε να θεωρηθεί αρνητικό ..και όχι τι είναι αρνητικό για εμάς..;)
 


katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Ισως δηλαδη κ το οτι θελει χτενισμα καθε μερα καποιος να το πει αρνητικο,ασχετα που εμενα η καλυτερη μου ηταν να της κανω κοτσιδακια :))
Αρνητικο κ οτι θελει κουρεμα απο ειδικο εκτος αν πιανουν τα χερια σας με ψαλιδακι .Επισης συχνοτερο μπανιαρισμα σε σχεση με αλλες φυλες.Γενικα θελει περιποιηση η μαλλουρα τους .Μιλαμε για γιορκσαιρ τεριε.

Για το πινσερακι (ημιαιμο καθαροαιμο δε ξερω τι ειναι) θα σας πω εν καιρω μιας κ ειναι κουταβακι ακομη κ δε μπορω να πω κατι.
 


placebo

Banned
Banned
30 Αυγούστου 2010
73
1
Εμένα το αρνητικό που έχει είναι πως δεν τα κάνει στην τουαλέτα.... Πολύ κακό...
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
Εμένα το αρνητικό που έχει είναι πως δεν τα κάνει στην τουαλέτα.... Πολύ κακό...
α εμένα τα κάνει στην τουαλέτα,σαν αρνητικό είναι πως μερικές φορές ξεχνάει το καζανάκι.
αλλά αυτό θα μου πεις είναι χαρακτηριστικό της φυλής:paja1::paja1::D
 




E-va

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2009
434
0
Αχαρνές
Θα προσπαθήσω να απαντήσω αντικειμενικά διότι ορισμένα από τα "αρνητικά" της ράτσας εμένα μου φαίνονται θετικά.

πειδή θεωρούμαι ακόμα νέα σκυλομαμά, ίσως κάποιος άλλος ιδιοκτήτης της ράτσας μπορεί να προσθέσει κι άλλα χαρακτηριστικά).

PITBULL (Αmerican Rednose Pitbull Terrier)
  • Πολύ ενεργητικά και άλτικα σκυλιά. Θέλουν αρκετή εκτόνωση με κύριο χαρακτηριστικο το τρέξιμο.
  • Θέλουν σωστή ανατροφή και κοινωνικοποίηση από νωρίς προκειμένου να αποφευχθούν προβλήματα συμπεριφοράς με άλλα σκυλιά στο μέλλον. Κατά τη γνώμη μου η κοινωνικοποίηση στα πιτ είναι απαραίτητη.
  • Είναι μυώδη και δυνατά γι'αυτό και προτείνεται η εκπαίδευσή τους από νωρίς.
  • Δεν φημίζονται για φύλαξη χώρου (το αντίθετο μάλιστα).
  • (έχω διαβάσει ότι) Φτάνουν τα 12 χρόνια ζωής. Ελπίζω να διαψευσθώ
 




George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Λάμπραντορ Ριτρίβερ
Ομάδα 8



Τι είναι καλό και τι είναι κακό με αυτά

Εαν σας αρέσει ένας σκύλος που είναι φιλικός με όλους (ανθρώπους και ζώα)
Είναι χαρούμενος και ενθουσιασμένος με την ζωή.
Του αρέσουν πολύ οι δραστηριότητες στην ύπαιθρο.
Έχει σταθερό και πολύ ισοροπημένο χαρακτήρα.
Θέλει να ευχαριστεί το αφεντικό του και μαθαίνει γρήγορα.

Τότε το Λάμπραντορ είναι η φυλή για εσάς

Εαν δεν σας αρέσει

Να ζείτε με ένα σκυλί μέσα στο σπίτι.
Να μαζευετε καθημερινά τρίχες απο παντού.
Να κάνετε μεγάλες βόλτες και δραστηριότητες εκτός σπιτιού.
Να ασχολείστε πολύ με τον σκύλο σας (γιατί αυτός θα ασχολείται συνέχεια μαζί σας)
Εαν θέλετε το σκυλί σας να κάνει φύλαξη.

Τότε μην πάρετε λαμπραντορ
 
Last edited: