ποια ειναι τα κριτήρια καλής διατροφής?


alxdamos

Well-Known Member
20 Αυγούστου 2009
66
0
Athens
καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούριο μέλος στην παρέα σας και είπα να σας κάνω μια ερώτηση που πιθανόν να έχει ξαναγίνει απλά επειδή αδυνατώ να τα διαβάσω όοοολα πάω στην εύκολη λύση :)

διαβάζω για τις τροφές και έχω την εξής απορρία:
πως ξέρουμε ότι η τροφή είναι καλή για το σκυλί? γράφονται διάφορα για κακάκια, μυρωδιές, αέρια κλπ
αλλά μήπως υπάρχει ένας οδηγός - λίστα του υγιέστατου σκύλου?

έχω ένα κουταβάκι λαμπραντρόρ και του πήρα το πρώτο σακί ακάνα αλλά επειδή είχε χοντρές μπουκιές μου τα ένανα αναστροφή (ή κάπως έτσι μου είπε ο γιατρός) οπότε τώρα του την άλλαξα δεν θυμάμαι τώρα πως λέγεται αλλα ίδιου επιπέδου είναι.
εγώ όμως πως ξέρω ότι του κάνει καλό?

ευχαριστώ πολύ και αν έχει ξαναγίνει σχετική ερώτηση ένα λινκ θα με βοηθούσε πολύ...
Αλέξανδρος
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Γεια σου και καλως ηρθες.Η καλη τροφη δεν ειναι αυτη που θα σου πω εγω η ο οποιοσδηποτε...Βεβαια υπαρχουν καλες και πλουσιες θρεπτικα τροφες αλλα το θεμα ειναι τι ταιριαζει στον δικο σου σκυλο.Συνηθως ο εκτροφεας ειναι καταλληλος να σε συμβουλεψει για ολα -και για τις τροφες- γιατι απλα ξερει τα σκυλια του!Μπορεις να ξεκινησεις μια τροφη και να δεις πως εξελισεται ο σκυλος σου,ποσο του ταιριαζει,τι παρενεργειες του προξενει (αν του προξενει),το τριχωμα του,την αναπτυξη του κλπ κλπ.Αν παρατηρησεις κατι περιεργο ερχεσαι σε επαφη με τον κτηνιατρο και τον εκτροφεα και ισως αλλαζεις και τροφη.Αν παμε τωρα σε προσωπικες αποψεις πανω στην τροφη,εγω στον δικο μου (κουταβι εχω και εγω) του δινω την Royal Canin-giant puppy και ειμαι ευχαριστημενος μεχρι τωρα και δεν σκοπευω να την αλλαξω.Θα σου πουν και τα υπολοιπα μελη τις αποψεις τους και ελπιζω να σε βοηθησουμε.:)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Γεια σου Αλέξανδρε, καλωσόρισες και να σου ζήσει το κουταβίδιο.

Για κοίταξε εδώ για σκυλόφαγα που κάνουνε ανάλυση:

http://www.dogfoodanalysis.com/

http://www.paws.org/cas/resources/fact_sheets_general/foodrating.php

http://www.snoozer-dog-beds.com/Dog Food/mainratingsources.htm

Το καλύτερο είναι το Whole Dog Journal, αλλά δυστυχώς πρέπει να έχεις συνδρομή.:(
 


alxdamos

Well-Known Member
20 Αυγούστου 2009
66
0
Athens
διευκρίνηση

καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
δεν το διευκρίνησα σωστά.. λίγο πολύ για τις μάρκες υπάρχουν πολλά ποστ.
εμένα η απορία μου είναι αν υπάρχει ένας οδηγός πως είναι υγιής ή καλοφαγωμένος ο σκύλος...

πχ.. (ότι γράφω μπορεί να είνια λάθος.. τα θέτω σαν παράδειγμα)
τα κακά πρέπει να είναι σκληρά ή μαλακά
δεν πρέπει να μυρίζουν.. ή να μυρίζουν..
να αερίζονται πχ ή να μην αερίζονται

ώστε να μπορώ να καταλάβω αν είναι ιδανική η τροφή ... γιατί πέρα κάποιον extreme καταστάσεων που θα το πας στο γιατρό δεν μπορώ να ξέρω ότι του δίνω την ιδανική...

ευχαριστώ και σόρρυ αν σας κούρασα....
 






Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Ολα ειναι σχετικα φιλε.Εμενα παντως θα με τρομαζε μια τροφη που "παραγει" σκληρα κακα που δεν μυριζουν και ο σκυλος δεν εχει αερια.
Συγκρινε το με τους ανθρωπους.
Επισης μονο με ξηρα τροφη δεν νομιζω οτι μπορεις να φτασεις υφηλο επιπεδο διατροφης.Θελει και βοηθεια απο αλλα πραγματα!
Η ξηρα τροφη ειναι ευκολη στη χρηση για εμας τους ανθρωπους(και εγω ξηρα δινω)!
Απλα αν αναρωτηθεις τι τρωμε εμεις μεσω fast food κτλ μπορεις να καταλαβεις τι εχουν οι ξερες τροφες!
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Απλα αν αναρωτηθεις τι τρωμε εμεις μεσω fast food κτλ μπορεις να καταλαβεις τι εχουν οι ξερες τροφες!
δεν θεωρω οτι ειναι ακριβως ετσι...απο μονη της η ξηρα τροφη οντως δεν μπορει να ειναι το συνολικοτερο φαγητο του σκυλου μας,ομως ειναι αρκετα πλουσιες σε στοιχεια και διαφορων ειδων κρεατα,λαχανικα κλπ που ισως ο καθενας απο εμας να μην εχει το χρονο να καθεται καθε μερα να μαγειρευει ολα αυτα και να τα δινει σε ενα γευμα.οι αντικειμενικα καλες τροφες -και οχι τιποτα τροφες του lidl π.χ με 5 ευρο το 10 κιλο- νομιζω δεν ειναι "fast food" για σκυλους.ολοι θελουμε το καλυτερο για το σκυλο μας,και ολοι στοχευουμε σε αυτο.απο τις ενδειξεις ο καθενας μας διαπιστωνει τι πρεπει να κανει σχετικα με την σιτηση του ζωου (συμπληρωμα,αλλαγη τροφης,εμπλουτισμα κλπ).
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αέρια πάντα έχει ο σκύλος. Από κακή τροφή ή διάρροιες ή συνδυασμό αυτών όμως βρωμάνε και ζέχνουνε τα αέρια. Όπως δηλαδή έχουμε υποφέρει τις τελευταίες μέρες όλοι μας λόγω Μουφ που συνέρχεται (ελπίζω) από το χάλι που ήτανε και τρώει τη σωστή τροφή που του δίνω και που του στέρησαν (εκτός των άλλων) τα καθάρματα στη φάρμα. Τα σκληρά κακά δεν πρέπει να είναι πολύ σκληρά και τελείως στεγνά, αλλά σίγουρα σχηματισμένα και προς το σκληρό.
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Φιλε Τεο εγω δινω Royal Canin Boxer / 77 Ευρω τα 12 κιλα και παλι νομιζω οτι δεν ειναι αρκετο!Ψαξε αν θες τη μεθοδο παραγωγης ξηρων τροφων..χωρις να θελω να σε στεναχωρησω!Επισης δες και το earthlings(αν δεν το εχεις δει). :)

Δυστηχως επαναλαμβανω η ξηρα τροφη ειναι ο πιο ευκολος τροπος σιτησης του σκυλου μας για αυτο προτιμαται απο πολλους!