πολυκεντρικό λέμφωμα...


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
είναι πολύ όμορφος για να εγκαταλείψει!!!!!
είναι πράγματι και ταυτόχρονα είναι και ΠΟΛΥ καλό παιδί!!!!:love:
η αλήθεια είναι οτι είμαστε φύση αισιόδοξοι άνθρωποι....
δυστυχώς όμως σε κάποια πράγματα δεν αρκεί η αισιοδοξία.....

σήμερα έδειξε μια μικρή άρνηση στην τροφή....
κάτι που μου χτυπάει πλέον κατευθείαν το καμπανάκι....
και μιλώντας σήμερα με τον ιατρό μου επιβεβαίωσα αυτό που φοβόμουν...

ότι δηλ. η αρχική του πρόγνωση ήταν για επιβίωση 8-13 μήνες απο την αρχή της θεραπείας/διάγνωσης και όχι απο το τέλος της, (όπως εγώ ήθελα να ακούσω....)
το πρήξιμο των λεμφαδένων που παρατηρήσαμε εδώ και 2 εβδομάδες και η μικρή (προς το παρών) ανορεξία δεν είναι καλά σημάδια....
και σήμερα μιλώντας μαζί του δυστυχώς το όριο κατέβηκε και άλλο....

υ/γ προσπαθώ το θέμα να μην ψυχοπλακώνει όποιον το διαβάζει και γι΄αυτό δεν αναφέρομαι σε προσωπικά συναισθήματα, εξάλλου δεν θα ήθελα να αλλοιωθεί και ο αρχικός σκοπός της δημιουργίας του ....

σας ευχαριστώ πολύ πάντως για τις ευχές σας και την συμπαράσταση....:)
 
Last edited:


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
τι πανεμορφος σκυλος....

ειναι πολυ δυσκολο το ξερω,ειναι μονο λογια θα μου πεις ,αλλα επειδη εχω περασει στο παρελθον απο μια δυσκολη και ασχημη κατασταση που απαιτουσε προσυλωση και πολυ φροντιδα και επειδη τα τελευταια 3 χρονια ημουν επισης σε μια πολυ δυσκολη κατασταση και τα προγνωστικα για μια ακομη φορα δεν ηταν υπερ μας,το πολυ 2 χρονια ζωης,το πολυ ομως,εχω δει και σκυλακι να τα καταφερνει και 1.5 χρονο σε αυτη τη κατασταση(θυμαμαι χαρακτηριστικα τα λογια)
σαν να μην το ακουσα,μιλαω ειλικρινα...οχι μονο ξεπερασε το 1.5 αλλα εζησε και αλλο τοσο και ισως λιγο παραπανω απο αυτο,μην ακους ερευνες,μην ακους στατιστικα τιποτα,εσυ να ακους μονο το σκυλο σου και την καρδια σου...

μη το βαζετε κατω,μη φοβαστε τιποτα και ολα θα πανε σουπερ...να ειστε ο ενας κοντα στον αλλο και δυνατοι και ολα θα τα ξεπερασετε...:)
 
  • Like
Reactions: TARA




Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Το μόνο που έχω να πω είναι πως είστε από τους λίγους ανθρώπους που θα εμπιστευόμουν τον σκύλο μου με κλειστά μάτια όμως χωρίς σκέψεις!
 
  • Like
Reactions: TARA




Aggeliki_Elli

Member
11 Μαϊου 2014
8
9
33
Καλό κουράγιο και θετική σκέψη εύχομαι να ξεπεράσει όλες τις προσδοκίες και να ζησει πολλά ευτυχισμένα χρονια
 
  • Like
Reactions: TARA


soctap

Member
1 Ιουλίου 2014
5
0
55
Καλήμερα παιδιά. Αν και τώρα έκανα εγγραφή παρακολουθώ στενά τα άρθρα σας. Θέλω να πω φυτικές θεραπείες για παρομιες περιπτώσεις μπορεί κάποιος να προτείνει; πχ διαβάζουμε για την ψυχα απο κουκουτσι απο βερικοκο για τον ανθρωπο που σε πολλα αρθρα φημίζεται οτι καταστρέφει τα καρκινικά κυταρα, γιατι οχι και στους σκυλους λεω εγω... Τωρα αρχιζω να το ψαχνω και εγω καθοσον εχω ενα ντοπερμαν 10 ετων και ειδα κατω απο το λαιμο της διογκομενους αδενες. Εχουμε στειλει βιοψια και περιμενω αλλα βαζοντας και το χειροτερο ψαχνομαι με φυτικες λυσεις. Οι πιο εμπειροι ας πουν αποψεις .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
@soctap καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Ευτυχώς, δεν έχω απολύτως καμμία εμπειρία επί του θέματος, αλλά...για σκέψου τώρα βρε παιδί μου...κάνεις την βιοψία, σου βγαίνει ο μη γένοιτο θετική και σου λέει ο γιατρός σου, τον οποίο εμπιστεύεσαι: ξέρεις, πρέπει να αρχίσουμε άμεσα χημειοθεραπεία. Τώρα εσύ, τι θα κάτσεις να του πεις; Μισό, να ψάξω τι γίνεται με τα κουκούτσια του βερύκοκου; Θα μπορούσες; Καλές οι θεωρίες, αλλά όταν βρεθείς προ του διλήμματος, προκειμένου να σώσεις την ζωή του αγαπημένου σου, νομίζω ότι δεν κάθεσαι καν, να το σκεφτείς.

Εύχομαι, τα νέα να είναι ευχάριστα για τον σκυλάκο σου :)
 
  • Like
Reactions: deliaki and TARA


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Χημειοθεραπεία, οπωσδήποτε αν θες να το παλέψετε και αλλαγή διατροφής, φρέσκα φρούτα και λαχανικά, υδατάνθρακες πολύ λίγοι ή και καθόλου, ω3 λιπαρά, κλπ κλπ...
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli




ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Καλήμερα παιδιά. Αν και τώρα έκανα εγγραφή παρακολουθώ στενά τα άρθρα σας. Θέλω να πω φυτικές θεραπείες για παρομιες περιπτώσεις μπορεί κάποιος να προτείνει; πχ διαβάζουμε για την ψυχα απο κουκουτσι απο βερικοκο για τον ανθρωπο που σε πολλα αρθρα φημίζεται οτι καταστρέφει τα καρκινικά κυταρα, γιατι οχι και στους σκυλους λεω εγω... Τωρα αρχιζω να το ψαχνω και εγω καθοσον εχω ενα ντοπερμαν 10 ετων και ειδα κατω απο το λαιμο της διογκομενους αδενες. Εχουμε στειλει βιοψια και περιμενω αλλα βαζοντας και το χειροτερο ψαχνομαι με φυτικες λυσεις. Οι πιο εμπειροι ας πουν αποψεις .
οσο και να το ψαξεις... δεν εχει κατι που μπορει να λειτουργησει σαν θεραπευτικο σχημα η πρωτοκολλο με συγκεκριμενη δοσολογια..εχει να διαλεξεις απειρα(σαν προσωπικη επιλογη).. απο βελονισμο,φυτρα,πρασινο τσαι,σελινο,χυμοι,γαιδουραγκαθο κ.α και ειδικη διαιτα μεχρι χημειοθεραπειες(που καποια στιγμη μετα απο υποτροπη θα αρχισει και η χημειοθεραπεια υψηλων δοσεων) που στην αρχη εχει μια μικρη προοδο μετα τα πραγματα πανε χειροτερα.. και σε μερικους πραγματικα πανε προς το καλυτερο.. αλλα στατιστικα ειναι λιγοι..

στην ιατρικη πραξη δεν μπορεις να μεινεις με σταυρωμενα χερια.. <<πρεπει>>να εχεις να προτεινεις κατι..(δεν θα κανω αναλυση για τα χρηματικα ποσα και τις εταιριες για ασθενεις-πελατες με χημειοθεραπεια-ακτινοβολια,ουτε την επιδραση απο τις χημικες ουσιες και την τοξικοτητα(καρδια) τους,και τα λαθη του παρελθοντος)


επισης ειναι σημαντικο ο κτηνιατρος να ειναι <<ογκολογος>> και δεν γνωριζω αν υπαρχει καποιος στην Ελλαδα.. (για την δοσολογια κυριως,και για το αν ο σκυλος εχει προβληματα καρδιας η πνευμονικη νοσο χρονια, κ.α για να κανει και το ''θεραπευτικο'' σχημα/πλανο κτλ)

ο σκοπος ειναι να μην αρχισουν οι υποτροπες,μια καλυτερη ποιοτητα ζωης κτλ..

θεραπεια <<δυσκολο>>

σε γενικες γραμμες καπως ετσι ειναι τα πραγματα..

αν γινει και ενα search σε καθε ουσια απο την χημειοθεραπεια.. λιγο δυσκολο καποιος να πει το ΝΑΙ για να ξεκινησει...αλλα ειπαμε παραπανω και τι να κανεις δηλαδη..να τρως κουκουτσια η να πινεις πρασινο τσαι ? (και τι κουκουτσια ε.. <<βιολογικα>> )

για να μην αδικησω την Ιατρικη,υπαρχουν σκευασματα που <<κανουν>> δουλεια.. για συγκεκριμενες μορφες κακοηθειας ομως..
μεταμοσχευσεις και βλαστοκυτταρα κτλ (y)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Καλήμερα παιδιά. Αν και τώρα έκανα εγγραφή παρακολουθώ στενά τα άρθρα σας. Θέλω να πω φυτικές θεραπείες για παρομιες περιπτώσεις μπορεί κάποιος να προτείνει; πχ διαβάζουμε για την ψυχα απο κουκουτσι απο βερικοκο για τον ανθρωπο που σε πολλα αρθρα φημίζεται οτι καταστρέφει τα καρκινικά κυταρα, γιατι οχι και στους σκυλους λεω εγω... Τωρα αρχιζω να το ψαχνω και εγω καθοσον εχω ενα ντοπερμαν 10 ετων και ειδα κατω απο το λαιμο της διογκομενους αδενες. Εχουμε στειλει βιοψια και περιμενω αλλα βαζοντας και το χειροτερο ψαχνομαι με φυτικες λυσεις. Οι πιο εμπειροι ας πουν αποψεις .
Τα κουκούτσια είναι τοξικά για το σκύλο.
 




soctap

Member
1 Ιουλίου 2014
5
0
55
Πώς το κουκούτσι του βερίκοκου σκοτώνει τα καρκινικά κύτταρα;
Η Β17 που περιέχεται στο κουκούτσι του βερίκοκου, στα πικραμύγδαλα και τα αμύγδαλα, αποτελείται από δύο σάκχαρα (γλυκόζη) ένα βενζελδαύδη και ένα κυάνιο συνδεδεμένα μεταξύ τους. Όπως ο καθένας γνωρίζει, το κυάνιο είναι υψηλά τοξικό και σε μεγάλες ποσότητες θανατηφόρο.
Όμως σ΄αυτή τη φυσική του μορφή είναι χημικά αδρανές. Υπάρχει μία ουσία, που μπορεί να ξεκλειδώσει το μόριο της βιταμίνης Β17 και να απελευθερώσει το κυάνιο του βερίκοκου. Η ουσία αυτή είναι το ένζυμο beta glucosidase (βήτα γλυκοσιδάση), που το καλούμε, το ένζυμο που ξεκλειδώνει.
Όταν η βιταμίνη Β17, έρχεται σε επαφή μ΄ αυτό το ένζυμο, όχι μόνο απελευθερώνεται το κυάνιο, αλλά και η βενζελδαϊδη, η οποία είναι πολύ τοξική από μόνη της. Αυτές οι δύο ουσίες μαζί έχουν δηλητηριώδη ισχύ 100 φορές περισσότερο απ΄όσο κάθε μια χωριστά. Αυτό καλείται συνεργιστικό αποτέλεσμα.
Ευτυχώς, το ένζυμο αυτό δεν βρίσκεται οπουδήποτε στον οργανισμό μας σε επικίνδυνο βαθμό, εκτός από τα καρκινικά κύτταρα. Κάποτε δε 100 φορές περισσότερο απ΄ότι στα περιβάλλοντα υγιή κύτταρα. Αποτέλεσμα: Το δηλητήριο που απελευθερώνεται από το κουκούτσι του βερίκοκου και του αμύγδαλου στοχεύει στα καρκινικά κύτταρα και μόνο και τα σκοτώνει.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΣ ΙΑΤΡΙΚΗ.
 
Last edited:


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Πώς το κουκούτσι του βερίκοκου σκοτώνει τα καρκινικά κύτταρα;
Η Β17 που περιέχεται στο κουκούτσι του βερίκοκου, στα πικραμύγδαλα και τα αμύγδαλα, αποτελείται από δύο σάκχαρα (γλυκόζη) ένα βενζελδαύδη και ένα κυάνιο συνδεδεμένα μεταξύ τους. Όπως ο καθένας γνωρίζει, το κυάνιο είναι υψηλά τοξικό και σε μεγάλες ποσότητες θανατηφόρο.
Όμως σ΄αυτή τη φυσική του μορφή είναι χημικά αδρανές. Υπάρχει μία ουσία, που μπορεί να ξεκλειδώσει το μόριο της βιταμίνης Β17 και να απελευθερώσει το κυάνιο του βερίκοκου. Η ουσία αυτή είναι το ένζυμο beta glucosidase (βήτα γλυκοσιδάση), που το καλούμε, το ένζυμο που ξεκλειδώνει.
Όταν η βιταμίνη Β17, έρχεται σε επαφή μ΄ αυτό το ένζυμο, όχι μόνο απελευθερώνεται το κυάνιο, αλλά και η βενζελδαϊδη, η οποία είναι πολύ τοξική από μόνη της. Αυτές οι δύο ουσίες μαζί έχουν δηλητηριώδη ισχύ 100 φορές περισσότερο απ΄όσο κάθε μια χωριστά. Αυτό καλείται συνεργιστικό αποτέλεσμα.
Ευτυχώς, το ένζυμο αυτό δεν βρίσκεται οπουδήποτε στον οργανισμό μας σε επικίνδυνο βαθμό, εκτός από τα καρκινικά κύτταρα. Κάποτε δε 100 φορές περισσότερο απ΄ότι στα περιβάλλοντα υγιή κύτταρα. Αποτέλεσμα: Το δηλητήριο που απελευθερώνεται από το κουκούτσι του βερίκοκου και του αμύγδαλου στοχεύει στα καρκινικά κύτταρα και μόνο και τα σκοτώνει.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΣ ΙΑΤΡΙΚΗ.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/203726?dopt=Abstract
τα 6 απο τα 10 σκυλια πεθαναν ! (n)
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εχω προσωπικα βαρεθει να βγαίνει καποιο τρολλ να γράφει στο νετ οτι το τάδε θεραπεύει τον καρκίνο και μετα να χουμε να ψαχνόμαστε... Πρωτα η φραπελιά, μετά το λεμόνι με σόδα, τώρα τα πυρηνοκαρπα, μετά η Αθανασία του Αιγάλεω και παει λέγοντας.
Καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ όμως την ανάγκη να πιαστουμε από κατι, αλλά ας αφησουμε την ιατρική να κάνει τη δουλειά της. Δεν παίζουμε με τις ζωές και δεν κανουμε πειραματα!
 
  • Like
Reactions: Alexia and Amaliaz


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
@TARA πως είναι ο Αλομπαρ?
..
δυστυχώς δεν είμαστε πολύ καλά....
10 περίπου μέρες μετά την τελευταία χημειοθεραπεία ξεκινήσαμε την τακτική χορήγηση κορτιζόνης προκειμένου να ''συγκρατήσουμε'' τα οφέλη της χημειοθεραπείας...

παρ΄όλα αυτά το αγόρι μας τις τελευταίες μέρες έχει μια σταδιακή και συνεχή πτώση δυνάμεων που συνοδεύεται απο συχνή άρνηση τροφής....(ευτυχώς κάποιες μέρες τρώει)..

δεν είμαστε και πολύ αισιόδοξοι...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κουράγιο Μαργαρίτα μου, κουράγιο Παντελή...
Οι ευχές μας μαζί σας (και, σε κάθε περίπτωση, με τον Αλομπαρ)...

Όπως θα είχες δει και σε παλαιότερο θέμα μου (A Dieu L' Ami) και εμείς είχαμε περάσει ίδια κατάσταση... απλώς, σε "εμάς" ήταν ραγδαία η εξέλιξη...
 
  • Like
Reactions: TARA


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.749
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π