πολυκεντρικό λέμφωμα...


deliaki

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
447
45
40
ελληνορωσων
σε σκυλια δεν εχω εμπειρια(ευτυχως γιατι δεν αντεχω αλλο με ασθενειες μονο αυτο μου ελλειπε)...αλλα πολυ κοντινος μου ανθρωπος κανει και αυτο...μισο κουταλακι πικραμυγδαλο(απο βερυκοκο) την ημερα....το θεμα ειναι οτι τα διαφορα παρελκομενα δεν αναιρουν την θεραπεια(την ιατρικη) και βοτανα και ολα αλλα παραλληλα με χημειοθεραπειες και τα σχετικα
 
  • Like
Reactions: TARA


soctap

Member
1 Ιουλίου 2014
5
0
55
Τελικα και στο φορουμ απο διαφορα μηνυματα μελων η χημειοθεραπεια σχεδον παντα εχει αποτυχια και επαναφορα στην προτερη κατασταση ,αυτο δεν το λαμβανεται απο τα μηνυματα; Εγω ακομα περιμενω τα αποτελεσματα της βιοψιας και σε καθε περιπτωση ειμαι μερικως αισιοδοξος.Αυτο που ειδα σε 5 μερες που τις δινω 3 με 5 ψυχες βερικοκο σε συνδιασμο με Ronaxam αντιβιοση η οποια ειναι για λιμοξεις υπαρχει αισθητη βελτιωση στην σμικρινση των αδενων κατω απο το λαιμο. Και επειδη μπορει να ειναι η ιδεαμου την ψηλαφισαν και 2 ατομα που μου την προσεχαν τα πρωινα που λειπω και τα γνωριζει και εχουν και αυτα την ιδια αποψη. Παρολα αυτα αν δεν βγει η βιοψια απο τον καθηγητη κ Κοντο ειμαι αρκετα ανησυχος και η ψυχολογια μου εινα στα ταρταρα. Σημειωση η διαθεση της ειναι οπως ηταν 1 χρονου. Απλα δεν ξερω τα εχω μπερδεψει...Ναστε καλα για τις συμβουλες που μου δινεται. THANKS!!!!!!!!!!!! Και μια φωτογραφια της.
 

Attachments

Last edited:


soctap

Member
1 Ιουλίου 2014
5
0
55
Σε μεσημεριανο ληθαργο καλοκαιρινο συνηθεια απο μικρη. Foto μιας εβδομαδος περιπου.
 

Attachments



Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αυτό που έχω να προσθέσω είναι ότι η αυξημένη ποσότητα ασβεστίου στο αίμα μειώνει το προσδόκιμο ζωής.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: TARA




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
απλά για την ιστορία....
ο Αλομπάρ έφυγε τα ξημερώματα της 20 Ιουλίου 2014
περίπου 1 μήνα μετά την τελευταία χημειοθεραπεία του.
 
  • Like
Reactions: mareco




Mama-Ceasar

Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
9
6
43
Καλησπέρα!
Το 6 χρονών αγόρι μου ροτβάιλερ διαγνώστηκε με πολυκεντρικό λέμφωμα πριν λίγες μέρες. Έχει ήδη τυφλωθεί κ δεν πρόκειται να ανακτήσει την όρασή του ακόμα κ.με χημειοθεραπείες.
Το κόστος είναι μεγάλο κ δυστυχώς δεν θα μπορέσουμε να τον βοηθήσουμε.
Με έχει πληγώσει πολύ που αρρώστησε ο μικρός μου γιατί δεν ήξερα οτι ο καρκίνος συνηθίζεται σ αυτή τη ράτσα.
Απλά περιμένουμε την εξέλιξη........
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Καλησπέρα!
Το 6 χρονών αγόρι μου ροτβάιλερ διαγνώστηκε με πολυκεντρικό λέμφωμα πριν λίγες μέρες. Έχει ήδη τυφλωθεί κ δεν πρόκειται να ανακτήσει την όρασή του ακόμα κ.με χημειοθεραπείες.
Το κόστος είναι μεγάλο κ δυστυχώς δεν θα μπορέσουμε να τον βοηθήσουμε.
Με έχει πληγώσει πολύ που αρρώστησε ο μικρός μου γιατί δεν ήξερα οτι ο καρκίνος συνηθίζεται σ αυτή τη ράτσα.
Απλά περιμένουμε την εξέλιξη........
Λυπαμαι παρα πολυ καταλαβαινω το πονο σας κ ευχομαιτα καλυτερα...
Θα προτεινω κατι με καλη διαθεση,ελπιζω να ακουστει οσο θετικα το λεω....γιατι δεν ζητατε βοηθεια απο δικους σας ανθρωπους;;;εαν ο σκυλακος εχει ελπιδες εστω κ τυφλος γιατι να μην το παλέψει;;; Μπορεί κ να νικησει....ας του δοθει η ευκαιρια και εαν μπορει καποιος απο το περιβαλλον σας να συμβαλλει...εάν ήταν ανθρωπος πχ αυτο δεν θα προσπαθουσατε, να δανειστειτε;;;;Γιατί οχι κ για το σκυλακο σας;;; (το λεω πολυ θετικα επαναλαμβανω)
 


Mama-Ceasar

Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
9
6
43
Λυπαμαι παρα πολυ καταλαβαινω το πονο σας κ ευχομαιτα καλυτερα...
Θα προτεινω κατι με καλη διαθεση,ελπιζω να ακουστει οσο θετικα το λεω....γιατι δεν ζητατε βοηθεια απο δικους σας ανθρωπους;;;εαν ο σκυλακος εχει ελπιδες εστω κ τυφλος γιατι να μην το παλέψει;;; Μπορεί κ να νικησει....ας του δοθει η ευκαιρια και εαν μπορει καποιος απο το περιβαλλον σας να συμβαλλει...εάν ήταν ανθρωπος πχ αυτο δεν θα προσπαθουσατε, να δανειστειτε;;;;Γιατί οχι κ για το σκυλακο σας;;; (το λεω πολυ θετικα επαναλαμβανω)
Γιατι κανενας δεν το βλεπει οπως εγω κ ολοι εσεις εδω. Ακομα κ ο συζυγος μου.
Ολοι λενε οτι ειναι ταλαιπωρια για τον σκυλο.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Γιατι κανενας δεν το βλεπει οπως εγω κ ολοι εσεις εδω. Ακομα κ ο συζυγος μου.
Ολοι λενε οτι ειναι ταλαιπωρια για τον σκυλο.
Κ για τους ανθρωπους η χημειοθεραπεία ταλαιπωρια ειναι ....το αποτελεσμα όμως είναι που μετράει....

Ευχομαι να προσπαθησεις πολυ κ να καταφερεις να τους αλλάξεις γνωμη....εαν ο σκυλακος δεν εχει ελπιδες , να τον βοηθήσετε να φυγει ηρεμα...αν όμως εχει περιθωρια, μην τον αφησετε ετσι....παλεψτε ολοι μαζι για το καλυτερο...

Καλη τυχη....
 


Mama-Ceasar

Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
9
6
43
Κ για τους ανθρωπους η χημειοθεραπεία ταλαιπωρια ειναι ....το αποτελεσμα όμως είναι που μετράει....

Ευχομαι να προσπαθησεις πολυ κ να καταφερεις να τους αλλάξεις γνωμη....εαν ο σκυλακος δεν εχει ελπιδες , να τον βοηθήσετε να φυγει ηρεμα...αν όμως εχει περιθωρια, μην τον αφησετε ετσι....παλεψτε ολοι μαζι για το καλυτερο...

Καλη τυχη....
Ευχαριστω πολυ!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οι χημειοθεραπείες στον σκύλο δεν είναι οι ίδιες με τις χημειοθεραπείες στον άνθρωπο. Πρώτον δεν είναι τόσο δυνατές γιατί στον άνθρωπο προσπαθούμε να γιατρέψουμε τον καρκίνο, στα σκυλιά να τον σταματήσουμε για κάποιο διάστημα. Ομως, έχουν και τα σκυλιά παρενέργειες από τις χημειοθεραπείες, πχ μπορεί να πέσει ο αριθμός των λευκών αιμοσφερίων.

Εγώ θα συζητούσα με τον ιατρό. Πόσο θα αυξήσει τη ζωή του σκύλου; Ποια θα είναι η ποιότητα ζωής; Πόσες χημειοθεραπείες θα χρειαστεί να κάνει; Κλπ κλπ. Εσύ θα αποφασήσεις τι θα κάνεις και τι πιστεύεις πως είναι καλύτερο για τον σκύλο. Απλά μην τον αφήσεις να ταλαιπωρείται, αν πέσει πολύ η ποιότητα της ζωής του.
 




Mama-Ceasar

Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
9
6
43
Καλησπερα φιλοι μου!

Η κατασταση του σκυλακου μου εχει επιδεινωθει. Σμρ δεν μπορει να σηκωθει. Πρηστηκαν παλι οι αδενες στον λαιμο του και μετα βιας καταπινει.
Τον ταισα με την συριγγα αλεσμενο φαγητο και εφαγε λιγακι. Το βαρος του μειωνεται δραματικα εφοσον δεν τρωει.
Το κοστος τον χημειοθεραπειων δεν ειναι μεγαλο τελικα. Εκανε λαθος η γιατρος. Τωρα αληθεια ψεματα δεν ξερω. Κοστιζει 100 € η συνεδρια κ 15€ τα φαρμακα. Οποτε λεω να το προσπαθησουμε αν προλαβουμε φυσικα.
Πειτε μου τη γνωμη σας οσοι εχετε βιωσει αναλογη κατασταση με το σκυλακι σας. Το περναω μονη και ειμαι χαμενη.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δεν τοχω βιωσει κ ουτε θελω...αλλα
Θα σου απαντήσω τι θα εκανα εγω...

Εαν μου ελεγαν ότι μεσω των χημειοθεραπειων θα κερδιζαμε (πολυτιμο) χρονο κ οτι θα ηταν ποιοτικος αυτος ο χρονος
Τοτε θα τις εκανα,ναι...!

Εαν μου ελεγαν οτι πχ απτους 6 μηνες που χει ηδη,αντε να παμε στους 8-12 μηνες,κ εντωμεταξύ να βασανιζεται...οχι...!

Θα ζητουσα να εκαναν μια παυσιπονη ενεση,να ειχαμε μια τελεια τελευταια μερα μαζι,κ μετα θα την ξεκουραζα στο σπιτι της,στην οικογενεια της,στην αγκαλια μας...
 


Mama-Ceasar

Member
18 Σεπτεμβρίου 2017
9
6
43
Καλησπερα!!!
Η κατασταση του εχει επιδεινωθει κ αποφασισα να γινει ευθανασια.
Ο αντρας μου δεν αντεχει να ειναι παρων οποτε θα το επωμιστω μονη.
Ειμαι τοσο χαλια.....
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τα δάκρυα είναι οι τύψεις για τις στιγμές που δεν ζήσαμε!

Ελπίζω να ζήσατε όμορφα και να τον στραγγίξατε από τις στιγμές όλον αυτόν τον καιρό που σας συντροφεύει!

Περήφανα όντα, πέφτουν περήφανα!

Καλη συνέχεια και κουράγιο!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3