πρεπει να δωσω τον σκυλο μου




kate97

Member
2 Φεβρουαρίου 2020
13
11
27
Μίλα με αυτούς που θα σε φιλοξενήσουν στο εξωτερικό. Μαλτεζ είναι, δεν είναι κανένα θηρίο.
δεν θελουν ζωο μεσα στο σπιτι μου ειπαν απ την αρχη βρωμια γαβγισμα και βλακειες.. επικοινωνησα με ενα γνωστο μου απο αλλη πολη που μαλλον θα μπορεσει να βοηθησει ευχομαι να πετυχει αυτο
 
  • Like
Reactions: Δέλτα


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
δεν θελουν ζωο μεσα στο σπιτι μου ειπαν απ την αρχη βρωμια γαβγισμα και βλακειες.. επικοινωνησα με ενα γνωστο μου απο αλλη πολη που μαλλον θα μπορεσει να βοηθησει ευχομαι να πετυχει αυτο
Επειδή είναι μικρό σκυλάκι κάποιος γνωστός θα βρεθεί να στο κρατήσει κάποιο διάστημα.
 


kate97

Member
2 Φεβρουαρίου 2020
13
11
27
Επειδή είναι μικρό σκυλάκι κάποιος γνωστός θα βρεθεί να στο κρατήσει κάποιο διάστημα.
σ αυτο ελπιζω κ εγω απλως επειδη οι μερες περνανε εχω αγχωθει πολυ
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Οικογένεια, λοιποί συγγενείς, φίλοι... κανείς δεν μπορεί να κρατήσει ένα μικρόσωμο σκυλάκι?
Εντύπωση μου κάνει.

Δηλαδή kate97 θα πας σε μια ξένη χώρα και θα φιλοξενηθείς σε ένα σπίτι απο 3 άτομα που δεν γνωρίζεις?
Στην χώρα που θα πας δεν υπάρχει ξενοδοχείο που να μπορείς να μείνεις μαζί με τον σκύλο σου?
ή έστω πανσιόν σκύλων ώστε να μπορείς να το βλέπεις καθημερινά. Μην φρικάρει κ αυτός μόνος του.
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Να κάνω μια ερώτηση..2 μηνες τώρα εκτος απο τις προσπάθειες να βρεις να δωσεις το σκύλο...τι προσπαθειες εκανες να βρεις να μεινεις καπου αλλου με το σκυλο? Το να μεινεις καπου αλλου γιατι δεν παιζει?

Αυτο ειλικρινα δεν μπορω να το κατανοησω..
 
  • Like
Reactions: Amaliaz and Εriana


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
1η εναλλακτική, να επικοινωνήσεις με τον εκτροφέα του, αν υπάρχει.

2η εναλλακτική, να επικοινωνήσεις με την φιλοζωϊκή απ' όπου τον πήρες, αν τον πήρες απο φιλοζωϊκή, μήπως και μπορούν να σε καθοδηγήσουν. Διαβάζω, ότι το "Μετακομίζω στο εξωτερικό κ.λπ, κ.λπ" είναι απο τις συχνότερες αιτίες επιστροφής των σκύλων, οπότε μάλλον δεν θα εντυπωσιαστούν.

3η εναλλακτική, αν το πρόβλημα στο να του βρεις μια οικογένεια είναι τα θέματα συμπεριφοράς που έχει, να τους καλύψεις το ποσό της εκπαίδευσής του.

4η εναλλακτική, ανάμεσα 1. στην ευζωία του σκύλου με κάποιον που αναγνωρίζει και που κατά την απουσία του απέκτησε αυτήν την προβληματική συμπεριφορά και 2. την αναστάτωση που μπορεί να σου φέρει η επικοινωνία σας, ενώ θα είσαι χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά, να διαλέξεις το πρώτο.

Επίσης, δεν θα εκφέρω άποψη σχετικά με το εγχείρημα, καθώς ούτε λόγος μου πέφτει, ούτε μπορώ να το κρίνω, ούτε βοηθά στο να βρεθεί μια λύση, όμως τις εναλλακτικές 2 & 4 τις έχεις ήδη απορρίψει, για να μην σου ασκηθεί κριτική και για να μην σου χαλάσει την ησυχία ο πρώην. Μήπως θα ήταν καλύτερο, αυτήν την δεδομένη στιγμή, να μετριάσεις λίγο τον εγωισμό σου και να εξετάσεις πραγματικά όλες τις προοπτικές, για το καλό του σκύλου?
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Κατά την ταπεινή μου άποψη, η λύση του πρώην είναι η καλύτερη. Απλά όπου σκύλος, βάλε τη λέξη παιδί, εγώ έτσι το σκέφτομαι. Και ας σε πρήζει όσο θέλει, τουλάχιστον και εσύ θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και ο σκύλος δεν θα στρεσαριστεί.

ΥΓ: Μπορεί να είναι και μοιραίο όλο αυτό που γίνεται, για να υπάρξει επανένωση. :LOL:
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
4η εναλλακτική, ανάμεσα 1. στην ευζωία του σκύλου με κάποιον που αναγνωρίζει και που κατά την απουσία του απέκτησε αυτήν την προβληματική συμπεριφορά και 2. την αναστάτωση που μπορεί να σου φέρει η επικοινωνία σας, ενώ θα είσαι χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά, να διαλέξεις το πρώτο.
ΑΥΤΟ ακριβώς!
Αν είναι δεκτικός έστω και με σκοπιμότητα, στην προκειμένη μετράει πολύ περισσότερο η ψυχολογία του σκυλάκου σου παρά η δικη σου δυσφορία. Εκτός αν ο πρώην είναι τελείως σάικο και χρειάζεται και περιοριστικά μέτρα....Δεν εισέπραξα κάτι τέτοιο όμως.

Οταν πνιγόμαστε στη δυστυχία, ας κάνουμε ένα βήμα πίσω να αναρωτηθούμε, πόση από αυτήν την προκαλούμε μόνοι μας βάσει επιλογών και βολής μας. Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την αλλαγή που πρέπει να βιώσεις στη ζωή σου για όποιους σεβαστούς δικούς σου λόγους, εδώ λανθάνεις ως προς τις προτεραιότητές σου και για την ακρίβεια, δεν είσαι και πολύ ειλικρινής στο θέμα "προσωρινή φιλοξενία" ή μόνιμη.
Μπήκα να διαβάσω το θέμα σου απο τον τίτλο "πρέπει να ΔΩΣΩ" τον σκύλο μου.
Κάθε φορά μπαίνω έκπληκτη να ανακαλύψω γιατί είναι "υποχρεωμένος" κάποιος να κάνει κάτι τόσο αδιανόητο για μένα.
Χρειάστηκε να διαβάσω αρκετά ώσπου να καταλάβω ότι θα προτιμούσες ΜΑΛΛΟΝ να τον φιλοξενήσει κάποιος προσωρινά. Δεν είναι τυχαίο που άλλο μέλος επέμεινε να διευκρινίσεις...

Είπες ότι είναι φοβικός. Ριζική αλλαγή μπορεί να τον κάνει ακόμα και επιθετικό άρα και πιο ανεπιθύμητο. Είναι σαφέστατα προτιμότερο να μείνει με κάποιον που γνωρίζει ή με κάποιον που ξέρει πως να απαλύνει το στρες του.
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Εγώ αν ο νόμος το επιτρέπει και απλά ξυνιζουν οι συγκάτοικοι ιδιοκτήτης κλπ θα το έπαιρνα αν έβλεπα ότι δεν έχω άλλη λύση..οπός είπαν και παραπάνω είναι μικρό σκυλάκι δεν πρέπει να σου δημιουργεί τόσο πρόβλημα στις μετακινήσεις και στο αεροπλάνο μπορείς να το έχεις μαζί σου...Και στο εξωτερικό είναι συνήθως πιο φιλόξενοι με τα ζώα...
Λογικά θα πρέπει να μπορείς να το φέρεις την πρώτη φορά που θα επιστρέψεις Ελλάδα αν δεν τα καταφέρεις να το πάρεις από τώρα μαζί σου
Για αυτό σου είπα να μιλήσεις με την φυλοζωικη να σου βρουν έναν εθελοντή (αν υπάρχει) να το φιλοξενήσει προσωρινά ή έστω να κοινοποιήσουν την δημοσίευση σου στο fb αφού δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα για πανσιόν. Κοίτα μήπως μπορούν να δεχτούν το πόσο σε δόσεις και ρώτα μήπως οι γνωστοί σου - οικογένεια μπορούν να το κρατήσουν με αμοιβή.
Βάλε και ένα λινκ την δημοσίευση του fb να κάνουμε και εμείς καμιά κοινοποίηση να βοηθήσουμε
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Για αυτό σου είπα να μιλήσεις με την φυλοζωικη να σου βρουν έναν εθελοντή (αν υπάρχει) να το φιλοξενήσει προσωρινά...
Ειλικρινά, δυσκολεύομαι πάρα πολύ, να κατανοήσω αυτή τη σκέψη.
Εκτός αν εννοείς, να το κάνει κάποιος εθελοντής μεν, επί πληρωμή δε.
Αλλιώς, δεν μπορώ να σκεφτώ, για ποιό λόγο να το κάνει και μάλιστα για τόσο πολύ καιρό, για ένα σκυλάκι με προβληματική συμπεριφορά.
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Ειλικρινά, δυσκολεύομαι πάρα πολύ, να κατανοήσω αυτή τη σκέψη.
Εκτός αν εννοείς, να το κάνει κάποιος εθελοντής μεν, επί πληρωμή δε.
Αλλιώς, δεν μπορώ να σκεφτώ, για ποιό λόγο να το κάνει και μάλιστα για τόσο πολύ καιρό, για ένα σκυλάκι με προβληματική συμπεριφορά.
Είναι έσχατη λύση...Από το να κινδυνεύσει να βρεθεί στον δρόμο ίσως τους πιάσει στο φιλότιμο και απ τη καλή τους την καρδιά δεχτούν να βοηθήσουν...Για να μην κινδυνεύσει να βρεθεί στο δρόμο ξαναλέω αφού λέει ότι έχει δοκιμάσει όλα τα υπόλοιπα....Και ας είναι και με αντάλλαγμα...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Είναι έσχατη λύση...Από το να κινδυνεύσει να βρεθεί στον δρόμο ίσως τους πιάσει στο φιλότιμο και απ τη καλή τους την καρδιά δεχτούν να βοηθήσουν...Για να μην κινδυνεύσει να βρεθεί στο δρόμο ξαναλέω αφού λέει ότι έχει δοκιμάσει όλα τα υπόλοιπα....Και ας είναι και με αντάλλαγμα...
Εσύ τώρα το διαβάζεις όλο αυτό που έγραψες, και σου φαίνεται λογικό;

Να πιάσεις τον ΕΘΕΛΟΝΤΗ που τρώει καθημερινά άπειρα αδέσποτα σκατά, στο φιλότιμο;;;;
Είναι δυνατόν να το λέμε αυτό;
Εσχατη λύση, για να μην βρεθεί στο δρόμο!!! Γιατί να με νοιάζει εμένα που είμαι εθελοντής αυτό; Σάμπως το σπίτι μου, γεμάτο από σκυλιά που κατέληξαν στον δρόμο, δεν είναι; Και...μου κάνεις την χάρη, να μου δώσεις κι ένα χαρτζηλίκι, έτσι για το γαμώτο βρε παιδί μου!!! o_O

Sorry...δυσκολεύομαι!!!
 
  • Like
Reactions: Valieto


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Άρα είναι καλύτερα να δεν βρει αλλή λύση να το αφήσει στον δρόμο;; Αυτό είναι πιο λογικό;;

Δυσκολεύομαι και εγώ η αλήθεια είναι...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Άρα είναι καλύτερα να δεν βρει αλλή λύση να το αφήσει στον δρόμο;; Αυτό είναι πιο λογικό;;
Δεν νομίζω ότι το όλο θέμα, στηρίζεται στην λογική, εξαρχής του.
Στο δια ταύτα, το πρόβλημα εξακολουθεί να περιμένει την λύση του, από την ιδιοκτήτρια του σκύλου.
Οχι να γίνει πρόβλημα, του οποιουδήποτε ξένου, που έχει φιλότιμο και καρδιά και σπαράζει η ψυχή του (και μαζί, η προσωπική του ζωή, ο χρόνος και το χρήμα που δεν έχει έτσι κι αλλιώς).

Η απόκτηση σκύλου, δεν είναι παιχνίδι.
Θέλει ξεκάθαρη απόφαση, για αλλαγή τρόπου ζωής, ή πολύ χρήμα.
Οτιδήποτε ενδιάμεσο, έχει σοβαρές συνέπειες.
Ναι...για τον σκύλο συνήθως...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
την λύση των φιλοζωικών να την ξεχάσεις...
θα σε αντιμετωπίσουν πολύ χειρότερα από όσα σωστα σου έγραψε το @mareco
προσπάθησε μέσω του φόρουμ σε αντίστοιχη θεματολογία, μέσω φου μπου κλπ
να βρείς προσωρινή ή μόνιμη λύση...
μιλάμε πάντα για μαλτεζ.. δλδ 1,5 κιλό σκυλάκι έτσι?
που θα μπορούσε αν του δίνεις την απαραίτητη εκτόνωση σε βόλτες να μην καταλάβεις ότι βρίσκεται μέσα σε ένα σπίτι....
δεν ξέρω πόσο καιρό το γνωρίζεις (την αναχώρηση σου εξωτερικό) αλλά πιστεύω ότι πρέπει να δουλέψεις το κρέιτ..
αν γνώριζε το κρειτ ώστε τν ώρα της εργασίας σου να βρίσκεται εκεί... θα μπορούσες να το έπαιρνες και μαζί...
 


kate97

Member
2 Φεβρουαρίου 2020
13
11
27
μετα απο τοσες μερες και πολυ ψαξιμο βρεθηκε λυση. που νομιζω ειναι η καλυτερη. βρηκα στην αρχη κ μια οικονομικη πανσιον αλλα ευτυχως δεχτηκε ενας οικογενειακος φιλος που γνωριζει πολυ καλα απο σκυλια κ εχει σπιτι με κηπο κ θα τον κρατησει για ενα διαστημα μεχρι να τον παρω μαζι μου. επισκεφτηκα κ μια φιλοζωικη για να μου δωσουν μια κατευθυνση κ με βοηθησαν πραγματικα γιατι φανηκε οτι η προθεση μου δεν ηταν σε καμια περιπτωση να παρατησω το σκυλι.. νομιζω εκει που θα παει θα ειναι μια χαρα γι αυτο το διαστημα θεωρω πολυ καταλληλο το συγκεκριμενο ανθρωπο. το μερος που θα μετακομισω ειναι το Λονδινο, απλως το λεω, γιατι κ λογω των οικονομικων μου δυσκολευτηκα πολυ να βρω σπιτι γι αυτο το σκυλι επρεπε να ερθει οταν εγω τακτοποιηθω κ εχω φτιαξει καπως τη ζωη μου εκει
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf