προληπτικες εξετασεις


kassy

Active Member
5 Μαρτίου 2009
33
0
καλησπέρα ,γνωρίζει καποιος ποιες ειναι οι απαραιτητες εξετασεις για 40 ημερων κουταβια ?ευχαριστω πολυ.:)
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
τι ακριβώς φοβάσε και θελεις να κανεις προληπτικες εξετάσεις σε κουτάβι???

γενικα αν δεν υπάρχει καποιος λόγος μια επίσκεψη σε ενα κτηνίατρο αρκει για να διαγνώσει αν ενα κουτάβι εχει πρόβλημα υγείας
 


kassy

Active Member
5 Μαρτίου 2009
33
0
ειχα σκυλο ο οποιος ειχε γενετικα προβληματα και τελικα πεθανε απο καρκινο
 


kassy

Active Member
5 Μαρτίου 2009
33
0
τα σκυλια τα περνω απο γνωστο γνωστου κ το ενα απο αυτα θα 24 ωρες/24 με την 2 χρονων κορη μου ετσι θελω να γνωριζω αν εχει κατι.τι πρεπει να κανω?
ευχαριστω που απαντησες
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
οχι απο καρκίνο δεν υπάρχει πρόβλημα ( να κολλήσει το σκυλάκι εννοω)

απο εκει και πέρα

μολις το κουτάβι γίνει 2 μηνών και το πάρεις απο τον φίλο του φίλου ( και όχι στις 40 ημέρες) θα το πας κατευθειαν στον κτηνίατρο με το βιβλιάριο υγείας που θα σου δώσουν και θα εχει σφραγισμένο το puppy εμβόλιο, για προλήπτικο έλεγχο και για να κανονίσετε το επόμενο ραντεβού για τον εμβολιασμό του
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Γενικά δεν κολάνε πάντως, δεν νομίζω οτι πέρα από τα παράσιτα, και για αυτό θα πρέπει να κάνεις αποπαρασίτωση στο σκύλο σου, κάθε δύο μήνες, υπάρχει φόβος να κολλήσει κάτι το μικρό σου από τα σκυλάκια σου. Κάνεις τα εμβόλια και τις αποπαρασιτώσεις και μπορούν ακόμα και να κοιμηθούν πλάι-πλάι. Και εγώ μαμά είμαι και ρώτησα την κτηνίατρο επί αυτού. Μου τόνισε την αποπαρασίτωση (ελπίζω να το λέω καλά γιατί με μπερδεύει αυτή η λέξη:p), και από εκεί και πέρα δεν υπάρχει φόβος.
 


kassy

Active Member
5 Μαρτίου 2009
33
0
ευχαριστω.αρα να πω στο παιδι οτι τα σκυλια θα τα παρω αφου κλεισουν τους 2 μήνες.
2 στον αριθμό.ενα αρσενικο ενα θυληκό βέλγικα λυκοσκυλα.
το ενα θα το κρατήσει ο αδερφός μου και το αλλο εγω μεχρι και ιούλιο μήνα και μετα θα τα παμε στο εξοχικό όπου θα μείνουν μονιμα.
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Φίλος φίλου?
40 ημερών?
Λες να δεχτεί ο φίλος φίλου να τα κρατήσει τόσο πολύ?
Μήπως να σκεφτόσουν να πάρεις σκύλο από κανέναν σοβαρό εκτροφέα για να μην κλαίει μετά η κορούλα σου?
Διάβασε:http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=370
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
το ενα θα το κρατήσει ο αδερφός μου και το αλλο εγω μεχρι και ιούλιο μήνα και μετα θα τα παμε στο εξοχικό όπου θα μείνουν μονιμα
Στο εξωχικο θα ειναι μονα τους τα σκυλια η θα ειναι με παρεα?
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
να προσεξεις γιατι τα σκυλια αφου θα μεγαλωσουν χωριστα μετα θα μπορουν ανενοχλητα να ζευγαρωσουν οταν θα ζουν μαζι στο εξοχικο κ απο οτι καταλαβα ειναι αδερφια οποτε..αιμομιξια πρωτου βαθμου..κ προβληματικα, θνησιγενη , τερατογενη κουταβια τα χεις στο τσεπακι..
 


kassy

Active Member
5 Μαρτίου 2009
33
0
1.ο σοβαρός εκτροφέας θελει για τα συγκεκριμένα σκυλιά 650,00€ εκαστο το minimum 480,00€ οπου δεν τα εχω επίσης εχω καει απο κατι τετοιους επομένως αστω
2.τα σκυλιά θα ειναι μεν μόνα τους αλλα το εξοχικό είναι 30' απο την δουλειά μου και τα ΣΚ θα ειμαι εκει επομένως θα υπάρχει συνεχεις επαφη
3.δεν εχω ακούσει για τερατογεννέσεις σε σκυλια απο αιμομιξία απο περιπτωσει φίλου ξερω για ροτβαιλερ που γεννησε τα παιδια του ιδιου του του παιδιου και δεν ειχαν κάποιο εμφανές πρόβλημα.αν ξερεις κατι παραπάνω please θελω να ενημερωθώ σχετικα αν υπαρχει προβλημα τοτε να μην χωρίσουμε τα σκυλιά.
απο ντοκυμαντερ στο σκαι εχω ακουσει οτι τα σκυλιά ειναι καθαρα δημιούργημα του ανθρώπου και μεταλλάσονται καθε 2-3 γενιές με αποτελεσμα να υπάρχουν γενετικα σφαλματα αναλογα με το ειδος ξερει καποιος περισσότερα.
 


kassy

Active Member
5 Μαρτίου 2009
33
0
λεγοντας σφαλματα εννοω κληρονομικη κοφωση ,καταρράχτη κ.α
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τα σκυλιά θέλουν την αγέλη τους, ΕΣΑΣ δηλαδή, δεν θέλουν ένα εξοχικό να φυλάνε...:(
Το inbreeding είναι μεγάλη ιστορία, υπάρχει αντίστοιχο thread!
Σαφώς και δημιουργούνται προβλήματα από τέτοιου είδους αναπαραγωγές!Μπορεί να μην έχουν κατ αρχήν εμφανή προβλήματα αλλά μια τόσο στενήη γενετική δεξαμενή θα τονίσει τα προβλήματα που κουβαλάνε!
Δημιούργημα του ανθρωπου ή όχι τα σκυλιά έχουν dna και υπόκεινται στους ίδιους γενετικούς νόμους με όλους τους ζωντανούς οργανισμούς!Αν υπήρχαν τόσο έντονες γενετικές μεταλλάξεις δεν θα υπήρχε καμία σταθερή φυλή!
Γιατί θες να τα ζευγαρώνεις;:confused:
Πέρνα ρίξε μια ματιά κι από το θεματάκι:Γιατί δεν ζευγαρώνουμε τα σκυλιά μας!:)
 




kassy

Active Member
5 Μαρτίου 2009
33
0
οχι το αντιθετο θα γινει στειρωση στο θυληκο 2 σκυλια μονα δυσκολα τα πραγματα αλλα δεν ειναι και ωραιο το θεαμα να τα βλεπεις σε τετοιες καταστασεις .βεβαια υπαρχει και το πρόβλημα μεχρι να ερθει η πρωτη περιοδο στο θυληκο για να μπορεσουμε να κανουμε την στειρωσει αν μεχρι τοτε εχει γινει το κακο.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τα βέλγικα ποιμενικά δεν είναι τα λυκόσκυλα, αν με αυτό εννοείς ένα σκύλο σαν τον Rex!Έχουν τελείως διαφορετικό χαρακτήρα...
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
οχι το αντιθετο θα γινει στειρωση στο θυληκο 2 σκυλια μονα δυσκολα τα πραγματα αλλα δεν ειναι και ωραιο το θεαμα να τα βλεπεις σε τετοιες καταστασεις .βεβαια υπαρχει και το πρόβλημα μεχρι να ερθει η πρωτη περιοδο στο θυληκο για να μπορεσουμε να κανουμε την στειρωσει αν μεχρι τοτε εχει γινει το κακο.
Μπράβο!!!!Καλά θα κάνετε!:D:D:D
Νομίζω δεν παίζει ρόλο πάντως να στειρωθεί πριν τον πρώτο οίστρο!Πριν τον πρώτο οίστρο δεν πρόκειται να ζευγαρώσουν!
Πάντως εγώ θα σας έλεγα να το ξανασκεφτείται το ζήτημα του εξοχικού!ΦΑνταστείτε πως θα νοιώσουν τα σκυλιά από εκεί που θα είναι συνέχεια μαζί σας να μείνουν μόνα τους εκεί...Κρίμα είναι!:)