σας χαιρετω.




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Οι ερωτήσεις που κάνεις είναι μεν σωστές για έναν εκτροφέα, είναι όμως και πολύ δύσκολες να απαντηθούν απο κάποιον που δε γνωρίζει απο κοντά και καλά μια φυλή. Και το 90% των ανθρώπων που θέλουν να αγοράσουν ένα κουτάβι κάποιας φυλής δεν έχουν άποψη για την ίδια την φυλή.
Συμφωνώ, αλλά πρέπει να γίνει κατανοητό πως ο σκύλος φέρει το όνομα του εκτροφέα εφ' όρου ζωής (αρκετές φορές και μετέπειτα). Αυτό συνδέει τον εκτροφέα με οτιδήποτε θετικό ή αρνητικό κάνει ή έχει κάνει ο σκύλος.



γουστα υπαρχουν πολλα ... και πιστευω πως το να κολαμε σ αυτο δεν ειναι πρωτιστης σημασιας . εμενα μπορει να μου αρεσουν οι μελαχρινες σε αλλον οι ξανθιες! σηλαδη το οτι ειναι θεμα γουστου δεν λεει κατι? εμενα τα κανις δεν μ αρεσουν γιατι ειναι μαλιαρα! (ενα παραδειγμα) μου αρεσουν τα ροτβαιλερ. αυτο ειναι ολο... θελει τοση φιλοσοφια δηλαδη?
Πόσες φορές το γούστο σου, σου υπέδειξε γυναίκες που τελικά σε απογοήτευσαν? Το εύκολο με αυτές τις ξανθές, μελαχρινές είναι πως όταν δεις πως δεν σου κάνουν μπορείς να τις παρατήσεις! Δεν επιτρέπεται να κάνεις το ίδιο με τον σκύλο που ήταν αρχικά του γούστου σου. Άλλωστε όπως και στις σχέσεις, η εμφάνιση είναι αυτή που σε τραβάει, αλλά με τον χαρακτήρα είσαι αναγκασμένος να ζήσεις!



επομενως δεν ειναι πιο σημαντικο η προθεση του ιδιοκτητη οσον αφορα την φροντιδια του σκυλου? αν θελει να κανει Οτι απαιτειτα για να περναει ο σκυλος καλα δηλαδη?
Αυτήν την πρόθεση θα θέλει και ο σωστός εκτροφέας να του την κάνεις κατανοητή



μαλλον ενοεις για να περναει καλα ο σκυλος?
και βεβαια ναι !!!
ολοι οσοι εχουν ενα σκυλο η ενα κατοικιδιο τελος παντων ,κανουν οτι μπορουν και δεν μπορουν, για το σκυλο τους!!! το ιδιο θα κανω κι εγω οπως εχω αλωστε ξανακανει!
Οι ερωτήσεις γίνονται για να γίνει κατανοητό αν εσύ (και δανείζομαι εσένα) έχεις αντιληφθεί τι χρειάζεται για να περνάει ο σκύλος μέσα απ' την συμβίωση μαζί σου καλά (κι εσύ μέσα απ΄την συμβίωση με τον σκύλο). Και για να δανειστώ για άλλη μια φορά τον παραλληλισμό σου:
Πόσες φορές έχεις πιστέψει πως εκείνη η γυναίκα που γνώρισες θα πέρναγε καλά μαζί σου και πως σιγουρα θα έκανες τα πάντα για να συμβεί αυτό, αλλά εκείνη παρά ταύτα σε παράτησε;



οταν θα λειπω στη δουλεια θα τον εχω λυμενο δηλαδη?
Αυτή ας πούμε, εμένα θα με έβαζε σε σκέψη...
Γιατί πρέπει να τον δέσεις όταν φεύγεις;



Υ.Γ.: Επ' ουδενί μην πιστεύεις πως σου επιτίθομαι. Απλά πρέπει να ξέρεις τι έχεις να αντιμετωπίσεις αν τύχεις σ' ένα στραβόξυλο που έχει μόνο τις μισές παραξενιές από εμένα.
 




johnpalavos

Active Member
16 Ιουλίου 2008
25
0
Συμφωνώ, αλλά πρέπει να γίνει κατανοητό πως ο σκύλος φέρει το όνομα του εκτροφέα εφ' όρου ζωής (αρκετές φορές και μετέπειτα). Αυτό συνδέει τον εκτροφέα με οτιδήποτε θετικό ή αρνητικό κάνει ή έχει κάνει ο σκύλος.




Πόσες φορές το γούστο σου, σου υπέδειξε γυναίκες που τελικά σε απογοήτευσαν? Το εύκολο με αυτές τις ξανθές, μελαχρινές είναι πως όταν δεις πως δεν σου κάνουν μπορείς να τις παρατήσεις! Δεν επιτρέπεται να κάνεις το ίδιο με τον σκύλο που ήταν αρχικά του γούστου σου. Άλλωστε όπως και στις σχέσεις, η εμφάνιση είναι αυτή που σε τραβάει, αλλά με τον χαρακτήρα είσαι αναγκασμένος να ζήσεις!




Αυτήν την πρόθεση θα θέλει και ο σωστός εκτροφέας να του την κάνεις κατανοητή




Οι ερωτήσεις γίνονται για να γίνει κατανοητό αν εσύ (και δανείζομαι εσένα) έχεις αντιληφθεί τι χρειάζεται για να περνάει ο σκύλος μέσα απ' την συμβίωση μαζί σου καλά (κι εσύ μέσα απ΄την συμβίωση με τον σκύλο). Και για να δανειστώ για άλλη μια φορά τον παραλληλισμό σου:
Πόσες φορές έχεις πιστέψει πως εκείνη η γυναίκα που γνώρισες θα πέρναγε καλά μαζί σου και πως σιγουρα θα έκανες τα πάντα για να συμβεί αυτό, αλλά εκείνη παρά ταύτα σε παράτησε;




Αυτή ας πούμε, εμένα θα με έβαζε σε σκέψη...
Γιατί πρέπει να τον δέσεις όταν φεύγεις;



Υ.Γ.: Επ' ουδενί μην πιστεύεις πως σου επιτίθομαι. Απλά πρέπει να ξέρεις τι έχεις να αντιμετωπίσεις αν τύχεις σ' ένα στραβόξυλο που έχει μόνο τις μισές παραξενιές από εμένα.
οκ!~ καταλαβαινω!
ισως θα επρεπε τοτε να ανοιξω ενα ποστ που να συγκεντροσω τις βασικες γνωσεις για να μπορω να κρατησω ενα ροτβαιλερ. εχω ολη την καλη θεληση ... πιστευω αν μαθω περισοτερα θα μπορεσω σιγουρα να ανταπεξελθω.... θα κανω οτι χρειαστει! παντως σας ευχαριστω για την προσοχη που μου δειχνετε. ελπιζω να εχω και την πολυτιμη βοηθεια σας για να γινω καλο αφεντικο για τον μελλοντικο μου σκυλακο.
 
Last edited:


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
χαχαχαχαχαχ , ρε παιδια τι λετε στον ανθρωπο, εφοσον εχει ολη την καλη διαθεση και γουσταρει και το συγκεκριμενο σκυλο,ολα θα γινουν.
δηλαδη το αν θα μενει δεμενος η λυτος να αλωνιζει οταν λειπει ειναι το θεμα εδω? ειχα σκυλι που εμενε δεμενο οσο ελειπα,δεν γνωριζα τα crate τοτε,( δηλαδη εαν ειναι δεμενο σε μια γωνια του σπιτιου και κοιμαται,ειναι χειροτερο απο το να κοιμαται σε κλειστο crate?)να αλωνιζει παντως δεν αφησα ποτε μου σκυλο στο σπιτι οσο ελειπα εγω.
γιαννη, το βασικοτερο ολων ειναι να παρεις εναν σκυλο απο υπευθυνο εκτροφεα, εγω πιστευω πως εαν νιωσει με τις δικες του κεραιες οτι εισαι καταλληλος για το σκυλι του,θα σου κανει και καλυτερη τιμη και ευκολια στην πληρωμη (ετσι θελω να πιστευω τουλαχιστον) ... εαν γινει αυτο, ( αποκτηση απο σωστο εκτροφεα), ελαχιστοποιεις ΑΥΤΟΜΑΤΑ τις πιθανοτητες για προβληματα υγειας , που θα σε αναγκαζαν να ψαχνεις συνεχως χρηματα για να ανταπεξελθεις στους γιατρους,επισης εχεις εναν ισορροπημενο σκυλο σε θεμα χαρακτηρα,με προδιαθεση ιδανικου συντροφου, ωστε να μην σου βγαλει την πιστη αναποδα.
κατα τ αλλα, μια μεσαιας προς καλης ποιοτητας ξηρα τροφη (οπως δινω κι εγω χροοονια τωρα ) δεν κοστιζει δα και τοσο,εμβολιακια κλπ, ,σωστο ξεκινημα στον πρωτο χρονο του σκυλου (θα στα πει ο εκτροφεας ολα αυτα και θα τα ακολουθησεις με ευλαβεια) και ολα θα πανε καλα.
οι περισσοτεροι εδω γνωριζουν εκτροφεις να σου συστησουν ,και εισαι στο καταλληλο μερος για καθε απορια σου και οποια βοηθεια χρειαστεις.
 
Last edited:


johnpalavos

Active Member
16 Ιουλίου 2008
25
0
χαχαχαχαχαχ , ρε παιδια τι λετε στον ανθρωπο, εφοσον εχει ολη την καλη διαθεση και γουσταρει και το συγκεκριμενο σκυλο,ολα θα γινουν.
δηλαδη το αν θα μενει δεμενος η λυτος να αλωνιζει οταν λειπει ειναι το θεμα εδω? ειχα σκυλι που εμενε δεμενο οσο ελειπα,δεν γνωριζα τα crate τοτε,( δηλαδη εαν ειναι δεμενο σε μια γωνια του σπιτιου και κοιμαται,ειναι χειροτερο απο το να κοιμαται σε κλειστο crate?)να αλωνιζει παντως δεν αφησα ποτε μου σκυλο στο σπιτι οσο ελειπα εγω.
γιαννη, το βασικοτερο ολων ειναι να παρεις εναν σκυλο απο υπευθυνο εκτροφεα, εγω πιστευω πως εαν νιωσει με τις δικες του κεραιες οτι εισαι καταλληλος για το σκυλι του,θα σου κανει και καλυτερη τιμη και ευκολια στην πληρωμη (ετσι θελω να πιστευω τουλαχιστον) ... εαν γινει αυτο, ( αποκτηση απο σωστο εκτροφεα), ελαχιστοποιεις ΑΥΤΟΜΑΤΑ τις πιθανοτητες για προβληματα υγειας , που θα σε αναγκαζαν να ψαχνεις συνεχως χρηματα για να ανταπεξελθεις στους γιατρους,επισης εχεις εναν ισορροπημενο σκυλο σε θεμα χαρακτηρα,με προδιαθεση ιδανικου συντροφου, ωστε να μην σου βγαλει την πιστη αναποδα.
κατα τ αλλα, μια μεσαιας προς καλης ποιοτητας ξηρα τροφη (οπως δινω κι εγω χροοονια τωρα ) δεν κοστιζει δα και τοσο,εμβολιακια κλπ, ,σωστο ξεκινημα στον πρωτο χρονο του σκυλου (θα στα πει ο εκτροφεας ολα αυτα και θα τα ακολουθησεις με ευλαβεια) και ολα θα πανε καλα.
οι περισσοτεροι εδω γνωριζουν εκτροφεις να σου συστησουν ,και εισαι στο καταλληλο μερος για καθε απορια σου και οποια βοηθεια χρειαστεις.
σ ευχαριστω παρα πολυ! αρχισα να νοιοθω καπως ετσι οπως με χωσαν μερικοι...δεν ειχα ξανα ποτε ροτβαιλερ αυτη ειναι η αληθεια!!! αλλα πιστευω ο εκτροφεας θα καταλαβει αν κουβεντιασουμε για το σκυλο....;)
 
Last edited:


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
δεν σε χωσαν μωρε, απλα μερικες φυλες και οι ιδιοκτητες τους ,ειναι χωστικοι τυποι,πως να το κανουμε? χαχαχαχα, ετσι αλληλενδετα πανε αυτα:rolleyes:
 


johnpalavos

Active Member
16 Ιουλίου 2008
25
0
δεν σε χωσαν μωρε, απλα μερικες φυλες και οι ιδιοκτητες τους ,ειναι χωστικοι τυποι,πως να το κανουμε? χαχαχαχα, ετσι αλληλενδετα πανε αυτα:rolleyes:
χαχαχαχ! κι εγω χωστικος ειμαι!:D
τουλαχιστον οι ιδιοκτητες δεν γαυγιζουν!
 




johnpalavos

Active Member
16 Ιουλίου 2008
25
0
Ναι έτσι είμαστε εμείς οι Λαμπραντοράδες κακοί και χωστικοί:D;)
οκ! χωστα φιλαρα χωστα!!!! χαχαχαχ!:D:D
περα απ την πλακα απ τη μια πλευρα καλα κανετε!
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Ναι έτσι είμαστε εμείς οι Λαμπραντοράδες κακοί και χωστικοί:D;)
μαυρο λαμπραντορ εχεις? χαχαχαχαχα... επηλθε μια ισορροπια θα ελεγα..
εαν εχεις ασπρο, να το κοιταξεις, ημιαιμο θα ναι:D:D
 






galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Οχι λευκοκίτρινο είναι. Και byb είναι...
Δεν είμαι καλά ε.....
:maria::maria::maria::maria:
τι byb , τι bob .. για ενα γραμμα:eek::D
να το παντως, το byb ευθυνεται!
 


johnpalavos

Active Member
16 Ιουλίου 2008
25
0
Λοιπον μετα το ευχαριστο διαλειμμα επανερχομαι!
υπαρχει καποιο ποστ αποκλειστικα για την φροντιδα των τροτ?
 


diablo2

Well-Known Member
22 Νοεμβρίου 2007
148
0
Να παρεις στον κυνολογικό ομιλο ελλαδος να σου δώσουν εκτροφείς.
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
εμενα τα κανις δεν μ αρεσουν γιατι ειναι μαλιαρα! (ενα παραδειγμα) μου αρεσουν τα ροτβαιλερ. αυτο ειναι ολο... θελει τοση φιλοσοφια δηλαδη?.
Αχ αυτά τα κανίς... έχω βαρεθεί να ακούω να τα αναφέρουν ως "σκυλιά που δεν αρέσουν". Υπάρχουν τα κανίς και όλα τα άλλα τελικά... Δε στη λέω, γενική διαπίστωση κάνω.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
οχι Λιζα υπαρχουν οι φλοκατες ..και ολα τα αλλα ....

Αλλα οπως λεει και ο ντενις καλο ειναι αυτο ...:D;)