σκυλος-φυλακας


Status
Κλειδωμένο θέμα

omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ρε παιδια τη δουλεμα στο δανγκωμα?Ροτβαιλερ ειναι η Μαλινουα?εδω μιλαμε για Φιλα αν κατι κανει πολυ καλα ειναι αυτο.
Οσο για το ανεξελεγκτο ειπαμε υπακοη,αλλα οχι Γερμανικου τυπου ντε και καλα, το Φιλα ειναι λατιν δεν ειναι Λυκοσκυλο,τι θα κανουμε τον Βραζιλιανο Γερμανο?
Δικη μου γνωμη ειναι οτι το Schutzhund κανει καρατε σαν μπαλαρινα και το Φιλα κανει Foul contact δερνει δηλαδη,εγω δεν ειχα προβληματα με υπακοη εκει που πρεπει να ακουσει ακουει.
 


sexbistol

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2009
78
0
Εγω καταλαβα πως το εννοει, αυτος καταλαβε τι ρωτησε?
Οπως ειδατε δεν ειναι για μανικι για τον λογο οτι δεν παιζει και το ξυλο δοθηκε για αυτον τον λογο οπως ειδατε το εφτυσε και ηθελε το φιλο παλι,δεν παιζει οπως τα schutzhunde να παρει δηλαδη το μανικι και να φυγει,και μετα να παιξει και με τον ερεθιστη, οσοι ειδαν καταλαβαν τη ηθελε αυτος ο σκυλος.Την αλλη φορα ελπιζω να βρω εναν καλυτερο εθελοντη παντως.
Denis πεστο
Εγώ κατάλαβα καλά τη ρώτησα , γιατί ξέρω. Και εγώ δεν μιλάο για IPO και τέτοια, και οπός είπες πολύ καλά σίγουρα ,ποτέ δεν θα είναι
rott
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Δε μίλησα για Schutzhund.

Ούτε είπα να κάνεις το Ronaldinho, Schweinsteiger.

Σε ρώτησα όμως αν το Fila ξέρει να ακινητοποιεί και να αφήνει (όπως πρέπει να κάνει ένας καλός φύλακας) χωρίς εκπαίδευση.
 


sexbistol

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2009
78
0
Καλα τι λες τωρα για Φιλα μιλαμε,λες αυτον να ηθελε να τον γλειψη? YouTube - Fila Brasileiro Of Nestos River
Θα μας τρελάνεις ;,και σε ένα κανίς να πας να του κανις μπροστατου τέτοια καραγκιοζλίκια το ίδιο θα κανι.

Αν ο σκύλος είναι τελειος ΑΔΟΥΛΕΥΤΟΣ πρόσεξε τη λέω, έρχομαι εγώ για θύμα, και τότε θα καταλάβεις τη διαφορά του δουλεμενου σκύλου, γιατί από ότι καταλαβαίνω για stoper σκύλο μιλάς
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Η εκπαιδευση ακινητοποιησης σε σκυλο φυλακα δεν ειναι οτι καλυτερο γιατι μπορει να εξουδετερωθει πολυ γρηγορα και χωρις ιδιαιτερες κινησεις. Το Fila στο βιντεο εχει fight drive αλλα και μια δοση αμυνας. Περισσοτερο παντως φοβαται ο επιτιθεμενος παρα ο σκυλος. Τωρα το sport εχει τελειως διαφορετικη εικονα. Ενας καλος και ισσοροπημενος σκυλος μπορει να εκτελεσει οτι του ζητησεις εαν του το εχεις δειξει πρωτα. Ανεκπαιδευτος σκυλος φυλακας δεν παιζει σωστα μιας και απο τον τροπο μαθησης τους εαν δεν εχουν εμπειριες,αντιδρουν μεχρι να αντιμετωπισουν κατι που θα τους κανει να τραβηχτουν πισω. Καλο ειναι να μην υπερβαλλουμε.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ποιος ειναι ο καλος κυνηγος ο σκυλος η ο ανθρωπος?
Πρεπει να εκπαιδευτουν 1000 σκυλια απο αυτα που εννοειται, το καθενα για χρονια καθε μερα και τελικα παει στις εξετασεις και τα κανει θαλασσα,το πολυ 10 να βγουν καλα και πολλα ειπα
Κανις δεν κανουν τετοια αν αφησεις το λουρι θα σου φυγει.
Αμυνα δεν ειναι, ειναι τεχνικη γυρναει για να ξεφυγει να σπασει την αντισταση του λουριου.
Ο σκυλος εχει φυσικο ταλεντο και το Φιλα το εχει αυτο ειναι το θεμα.
Ο Δαιμονας στην υπακοη ειναι καλα εκπαιδευμενος,κυνηγωντας λαγους και ζαρκαδια στην Γερμανια στοπ ειναι στοπ,ακομη και 2-3 μετρα πισω απο το θηραμα.
Ακινητοποιηση αυτο ηταν το 1ο που επρεπε να κανει ενα Φιλα οταν εξελιχθηκε η ρατσα να ακινητοποιη χωρις να σκοτωνει και το κανει ακομη,οσο και αν φαινεται παραξενο τα χαρακτηριστικα τις ρατσας ισχυουν οχι για τα βιβλια μονο.
Απλα ειναι αλλη η τεχνικη του Φιλα πιο αξιοπιστη κατα την γνωμη μου,εκπαιδευση δεν σημαινει οτι ολα τα σκυλια εκτελουν οπως πρεπει, περισσοτερα ειναι τα ατυχηματα σε Real καταστασεις απο εκπαιδευμενα σκυλια για πολλους λογους δεν αντιδραει ο ανθρωπος οπως ο ερεθιστης και το ξερεται αυτο,κανενας δεν μπορει να πει με σιγουρια τι θα κανει ο σκυλος,ο οποιος για χρονια το ειχε σαν παιχνιδι.
 






sexbistol

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2009
78
0
Ποιος ειναι ο καλος κυνηγος ο σκυλος η ο ανθρωπος?
Πρεπει να εκπαιδευτουν 1000 σκυλια απο αυτα που εννοειται, το καθενα για χρονια καθε μερα και τελικα παει στις εξετασεις και τα κανει θαλασσα,το πολυ 10 να βγουν καλα και πολλα ειπα
Κανις δεν κανουν τετοια αν αφησεις το λουρι θα σου φυγει.
Αμυνα δεν ειναι, ειναι τεχνικη γυρναει για να ξεφυγει να σπασει την αντισταση του λουριου.
Ο σκυλος εχει φυσικο ταλεντο και το Φιλα το εχει αυτο ειναι το θεμα.
Ο Δαιμονας στην υπακοη ειναι καλα εκπαιδευμενος,κυνηγωντας λαγους και ζαρκαδια στην Γερμανια στοπ ειναι στοπ,ακομη και 2-3 μετρα πισω απο το θηραμα.
Ακινητοποιηση αυτο ηταν το 1ο που επρεπε να κανει ενα Φιλα οταν εξελιχθηκε η ρατσα να ακινητοποιη χωρις να σκοτωνει και το κανει ακομη,οσο και αν φαινεται παραξενο τα χαρακτηριστικα τις ρατσας ισχυουν οχι για τα βιβλια μονο.
Απλα ειναι αλλη η τεχνικη του Φιλα πιο αξιοπιστη κατα την γνωμη μου,εκπαιδευση δεν σημαινει οτι ολα τα σκυλια εκτελουν οπως πρεπει, περισσοτερα ειναι τα ατυχηματα σε Real καταστασεις απο εκπαιδευμενα σκυλια για πολλους λογους δεν αντιδραει ο ανθρωπος οπως ο ερεθιστης και το ξερεται αυτο,κανενας δεν μπορει να πει με σιγουρια τι θα κανει ο σκυλος,ο οποιος για χρονια το ειχε σαν παιχνιδι.
Αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις, ότι ο stoper σκύλος δεν κάνη παιχνίδι, ούτε δίνη εξετάσεις, δουλεύετε σε πραγματικές συνθήκες, δαγκώματα με κρυφά μανίκια\πλάτη\πόδια\ .
Έχει τέτοια τεχνική που δεν μπορείς να τον αντιμετωπισης, αυτό που δεν εχει κανένας ανεκπαίδευτος σκύλος όσο μπαμπούλας και αν είναι.
 


sexbistol

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2009
78
0
Η εκπαιδευση ακινητοποιησης σε σκυλο φυλακα δεν ειναι οτι καλυτερο γιατι μπορει να εξουδετερωθει πολυ γρηγορα και χωρις ιδιαιτερες κινησεις. Το Fila στο βιντεο εχει fight drive αλλα και μια δοση αμυνας. Περισσοτερο παντως φοβαται ο επιτιθεμενος παρα ο σκυλος. Τωρα το sport εχει τελειως διαφορετικη εικονα. Ενας καλος και ισσοροπημενος σκυλος μπορει να εκτελεσει οτι του ζητησεις εαν του το εχεις δειξει πρωτα. Ανεκπαιδευτος σκυλος φυλακας δεν παιζει σωστα μιας και απο τον τροπο μαθησης τους εαν δεν εχουν εμπειριες,αντιδρουν μεχρι να αντιμετωπισουν κατι που θα τους κανει να τραβηχτουν πισω. Καλο ειναι να μην υπερβαλλουμε.
Η γνώμιμου στην πρώτη παράγραφο είναι αντίθετη, γιατί ένας σκύλος που έχει μάθη καλά το ακίνητος και τα ματιασου να κουνήσεις που λέει ο λόγος σε έφαγε. Όσο για τα υπόλοιπα πολύ σωστά τα λες.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εχω πια αλλη γνωμη για τους εκπαιδευμενους φυλακες,οχι οτι θα ηθελα να συναντησω καποιον απεναντι μου με κακες διαθεσεις οχι αυτο,εννοω τι χρειαζεται για να φτασει εκει και ποσοι καταφερνουν να φτασουν εκει,και αν δεν τι γινεται?
Γνωριζω οτι πολλοι καταληγουν να γινουν εντελως ανεξελεγκτοι και οδηγουνται σε ευθανασια,και οι προστασιες ζωων και εγω μαζι δεν τα πανε και πολυ καλα με τις μεθοδους εκπαιδευσεις που χρησιμοποιουνται απο τους περισσοτερους που τελικα δεν εχουν και αποτελεσμα.
Γνωριζω εκπαιδευτες και ερεθιστες στην Ιταλια που κανουν τα ιδια με τα Φιλα,απλα και μονο μπερδευεται το σκυλι,και γινεται μια μηχανη εκτελεσης εντολων,εχουμε και σοβαρους τραυματισμους σκυλων,εμενα αυτο που κανει ενα Φιλα μου ειναι υπεραρκετο αντιδρα σαν πραγματικος φιλος οχι μεν εκπαιδευμενος στο καρατε,αλλα με θαρρος και επιβλητικοτητα.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
πολυ διαφημηση παιζει νομιζω.ετσι οπως το λες ειναι ο υπερσκυλος κ τετοιο σκυλι μονο ο σουπερ γκουφι ειχε!τελος παντων .αν σε γεμιζει εσενα αυτο που κανει το σκυλι σου εχει καλως.δεν θα σου αλλαξουμε γνωμη.σημασια εχει τι θα γινει σε δυσκολη στιγμη κ οχι οταν τον κρατας ελεγχομενα με το λουρι.στην εκπαιδευση το σκυλι μαθαινει κ το ποσο να δαγκωσει οχι μονο το να δαγκωσει.στην εκπαιδευση επισης το σκυλι μαθαινει να συγκρατει το παθος του για αποτροπη εισβολεα κ να αντιδρασει την καταλληλη στιγμη.χωρις εκπαιδευση το σκυλι ειναι σαν το αγριογουρουνο.σημαδευει κ παει.αυτο βεβαια επιφυλασει πολλους κινδυνους κ δυσαρεστες εκπληξεις για το σκυλι κ τον ιδιοκτητη.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Πιστευω οχι μονο οτι ειναι θεμα ρατσας αλλα και ιδιοκτητη,τι θα κανει καποιος που δεν ειναι υπευθυνος με εναν εκπαιδευμενο σκυλο?
Τι υπερσκυλος? 2-3 πραγματα κανει το φιλα φυλαξη,κυνηγι,και σαν μικρο σκυλακι με το αφεντικο του,τιποτα περισσοτερο τιποτε λιγοτερο απλα ειναι λιγο πιο υπερβολικος απο αλλα σκυλια και δεν αλλαζει.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Τι υπερσκυλος? 2-3 πραγματα κανει το φιλα φυλαξη,κυνηγι,και σαν μικρο σκυλακι με το αφεντικο του
Ροττ, σεττερ και μαλτεζάκι σε ένα....:D:D

Τι αλλο να κάνει βρε Omarock? μονο καφέ δεν ψήνει!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η συζήτηση νομίζω ότι ξαναπάει στο αν όλα τα σκυλιά κάνουν για εκπαίδευση φύλαξης ή όχι...:rolleyes:
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Δεν ειναι για παιχνιδια kopritis για παραδειγμα με το απορτ δεν εχει καμια σχεση, το πολυ να παει μια φορα να πιασει κατι δεν εχει ορεξη για τετοια,ουτε για σπορτ ειναι τα βαριεται γρηγορα,στην εκπαιδευση για υπακοη τον εσερνα πισω μου μετα απο 10 λεπτα,στο διαλειμα με τα αλλα κουταβια την εβρισκε,ουτε για αγκιλιτι κανει, ουτε για σκυλος διασωσης ουτε για να φυλαει καμμια μαντρα στην οποια δουλευουν διαφοροι.
Εγω foibos πιστευω οτι ολα κανουν για φυλακες αλλα λιγο αλλα πολυ, απλα σε ορισμενα ειναι εμφυτο και πιστευω οτι η εκπαιδευση ειναι μονο για επαγγελματικη χρηση και οχι για σπορ,ειναι εργασια.
 




mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Για την ακινητοποιηση φιλε sexbistol επετρεψε μου να αμφιβαλλω λογω εμπειριας. Δουλευει σε μικρο ποσοστο στην Αστυνομια(εξωτερικο)και μονο λογω της Αξιολογησης τους.Οταν δεις SWAT σκυλους θα καταλαβεις οτι δεν κανουν ακινητοποιηση γιατι εχουν χασει στο παρελθον πολλα σκυλια ετσι απο πυροβολισμους ή/και βαλλιστρες. Εαν αναφερεσαι σε κοινοτυπο σκυλο-φυλακα που εχει περασει απο σπορ τοτε θα κοιταξει να δαγκωσει μετα το bark το.....μανικι που δεν θα ειναι εκει..... Θα συμφωνησω με τα προαναφερομενα του Promitheas. Δεν ειναι προδιατεθιμενος ενα σκυλος να δαγκωσει κατασαρκα στοχοποιημενα και με το μεγαλυτερο κερδος εαν δεν εχει εκπαιδευτει σε αυτο. Δυστηχως ή ευτυχως δεν εχω δουλεψει fila και δεν εχω αποψη για την συγκεκριμενη φυλη.Απο Mastiff εχω δουλεψει μονο Bandogs και σε διαβεβαιω οτι ανεκπαιδευτα δεν κανουν και πολλα.Εκπαιδευμενα ομως......
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Τι υπερσκυλος? 2-3 πραγματα κανει το φιλα φυλαξη,κυνηγι,και σαν μικρο σκυλακι με το αφεντικο του,
αχ αχ τελειο τελειο ενας σκυλος που τα κανει ολα!

να υποθεσω οτι οταν μιλαμε για φυλακα! εννουμε οτι ειναι σκυλος συναργεμος, ακινητοποιει τον εισβολεα και εαν ο εισβολεας ειναι πολυ κακος τον κοματιαζει κιολας για να τον κανει BBQ το επομενο μεσημερι ο τυχερος ιδιοκτητης!

κατι πουμα και κατι λυκους τα εχει για πλακα να υποθεσω?

καλα στο κυνηγι να ξαναυποθεσω οτι κυνηγαει μπεκατσα, λαγο, αγριογουρανο, ιχνηλατει και επαναφερει. να μην πω οτι ξεπουπουλιαζει-βγαζει το τομαρι.

και μετα γυρναει σπιτι και παιζει με τα κουκλακια του!!

αμαρτια που το εβγαλαν φιλα................ ΜΑΓΚΑΪΒΕΡ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΟΥΝ !
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Sir το Φιλα εχει και πολυ Bloodhound μην το ξεχνας και ειναι πολυ καλος ιχνηλατης,οσο για φυλακας το οτι στην ευρωπη δεν ειναι γνωστο, εγινε γιατι η καθε χωρα εδω εχει τις δικες ρατσες και θελουν σαν φυλακα το γερμανικο προτυπο,το οποιο ομως εμφανιζει πολλα λαθη λογω υπερεκτροφης.
Τη να την κανω την τελεια εκπαιδευση οταν στο τελος θα εχουμε καμμια ρηξη χιαστων κανα σπασιμο,και μια λεκανη αστα να πανε.
Τον καλυτερο εκπαιδευτη θεωρητικα σημερα στον κοσμο τον Ελβετο Hans Schlegel,η γνωστες της εκπαιδευσης για φυλαξη θα τον ξερουν,το περνανε οι Ελβετικες αρχες απο κοσκινο για τις απαραδεκτες μεθοδους του,δεν τον κανω τον σκυλο μου εγω πεζοναυτη καλυτερα να ειναι σαν πορτιερης για τα υπολοιπα εχει εμενα που σκεφτομαι για αυτον και με εμπιστευετε τυφλα αυτο φτανει.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη