σκυλος-φυλακας


Status
Κλειδωμένο θέμα

Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
...Συνεχιζω να μαθαινω νεα πραγματα απο εσας που γραφετε τα προβληματα σας με τον αγαπημενο σας φιλο...
Επειδή είναι γνωστό πως είμαι γκρινιάρης...
κι επειδή προφανώς δεν θέλω να εκλάβω αυτό που έγραψες με λάθος τρόπο, δηλαδή με τον υπεροπτικό που φαίνεται, μπορείς να μπεις στον κόπο και να μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς με αυτό που έγραψες?
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Promithea, οταν ασχολεισαι με σκυλους και συγκεκριμενα με την εκπαιδευση αυτων, τα προβληματα και οι λυσεις των απλων ιδιοκτητων ειναι ενα μεγαλο βοηθημα και τροφη για σκεψη. Δεν γινεται καποιος οσο και να ασχολειται με το αντικειμενο να συναντησει τοσα προβληματα και να αποκτησει μια εμπειρια μεσα απο αυτα. Επισης κανενας δεν μπορει να πει οτι ειναι ολοκληρωμενος εκπαιδευτης,γιατι συνεχως νεοι τροποι εκπαιδευσης, αντιμετωπισης προβληματων, ψυχολογια σκυλων, ερχονται στο προσκηνιο και παντα θα υπαρχει κατι καινουργιο να μαθεις. Το να εισαι συνεχεια μαθητης και δασκαλος δεν ειναι υπεροπτικο αλλα διψα για μαθηση. Δηστυχως στο forum εαν δηλωσεις τι δουλεια κανεις, ολοι σε κοιτουν με μισο ματι ενω υπαρχουν ατομα που δεν δηλωνουν την ιδιοτητα τους και ολα μελι γαλα. Γιατι δηλαδη πρεπει καποιος να εξηγει το καθε τι που λεει για να μην παρεξηγηθει. Ειναι τοσο δυσκολο για καποιους να καταλαβουν οτι δεν πρεπει να αντιμετωπιζουμε ολα τα πραγματα με δυσπιστια; Τοτε ποιος ο λογος να βρισκονται εδω αφου εκτος απο χλευασμους και υπονοουμενα δεν κανουν τιποτα αλλο. Φαινεται οτι δεν ειναι τοσο ελευθερη η αποψη του καθενος στο forum. Ολοι μας πισω απο το πληκτρολογιο ειμαστε δυνατοι, πισω απο το λουρι ομως; Αυτα φιλε Promithea οχι μονο για την απαντηση σε αυτο που με ρωτησες αλλα και για τα υπολοιπα που ερωτουνται.
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
ΜΑΚΗ, σε αυτα που ρωτας:
Α. Στον τομεα μου που ειναι στρατιωτικα σκυλια οχι παρα πολλα αν λαβεις υποψη σου τον αριθμο που ειχε αναφερει η Dr Zhivago.
Β.Σε σκυλους προστασιας-σωματοφυλακης πραγματικα δεν θυμαμαι ποσα αλλα πολλα (10 χρονια).
Γ. Δεν εκπαιδευω-χειριζομαι ετοιμα εκπαιδευμενα σκυλια παρα μονο εξελισω την εκπαιδευση τους σε αντικειμενα-καθηκοντα που πρεπει να εκτελεσουν(Στατιωτικα).
Δ.Δεν εχω ασχοληθει με κυναθλητισμο λογω συνεχους εμπλοκης μου με στρατιωτικους και σκυλους προστασιας. Η εμπειρια μου σε κυναθλητισμο ειναι μικρη αλλα εχω περιπου το ιδιο βιογραφικο με σενα! Εχω δουλεψει-εκπαιδευτει 2 εβδομαδες στο Joefarm (Joe) με θρυλικα Malinois οπως Urosh και μια εβδομαδα στο Four Winds Police Dog Center σε NVBK και KNPV και χωρις να "φρεναρω" τους σκυλους. Εχω παρει το ιδιο tour με σενα σε στρατιωτικους σκυλους του Βελγιου και της Γερμανιας.
Πιστευω οτι δεν χαλαω σκυλους σε δαγκωματα οπως το θεσατε και γιαυτο προτεινα βοηθεια.
Τελειωσε η ανακριση ή ακομα;
Με τι σειρα μου να σε ρωτησω εκτος απο τις βολτες και τα σεμιναρια μεχρι που εχεις φτασει εσυ μονος σου το-τα σκυλια σου εκτος Ελλαδας;
Ρωτας καλες καχυποπτες ερωτησεις παντος!
 
Last edited:


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
προφανώς ειδες το μυνημα μου πριν το σβησω.....

το μετανιωσα που το εγραψα και για αυτο το έσβησα αλλα μια και απάντησες .......

ΜΑΚΗ, σε αυτα που ρωτας:
Α. Στον τομεα μου που ειναι στρατιωτικα σκυλια οχι παρα πολλα αν λαβεις υποψη σου τον αριθμο που ειχε αναφερει η Dr Zhivago.

το τι αναφέρει ο καθενας με αφήνει αδιάφορο. επίσης το τι εννοει αφηνει πολλα . διαβασε το χθεσινο μου ιντρο χωρις τις παρενθεσεις και μετα βάλτες. τα ιδια πραγματα θα λεω και στις δυο περιπτωσεις αλλα με αλλη ερμηνεια. ειδες πόσο ευκολα το εχω εκπαιδευση 200 σκύλους
αμέτρητους σε σπορ (ΙΡΟ, SCH), 10 για φύλαξη εργασιακών χώρων.έγινε


Dr.Zhivago: Προφανώς εννοώ με το "έχω δουλεύψει", πως έχω καθοδηγήσει την πορεία τους/εκπαίδευσή τους ως φύλακες. Ανάλογα με την περίπτωση, άλλους περισσότερο, άλλους λιγότερο. Δεν ήξερα πως σ'ενδιέφερε τόσο η δουλειά μου!
Δεν ασχολούμαι τόσο με το σπόρ, μόνο έναν σκύλο έχω βάλει εγώ τίτλο (SCHIII), αν και έχω βοηθήσει πολλούς πελάτες μου να το καταφέρουν.
Β.Σε σκυλους προστασιας-σωματοφυλακης πραγματικα δεν θυμαμαι ποσα αλλα πολλα (10 χρονια).
δεν μπορω να το αμφισβητησω ούτε να το κρίνω αυτο και δεν το εκρινα πιστευω


Γ. Δεν εκπαιδευω-χειριζομαι ετοιμα εκπαιδευμενα σκυλια παρα μονο εξελισω την εκπαιδευση τους σε αντικειμενα-καθηκοντα που πρεπει να εκτελεσουν(Στατιωτικα).
δεν εκπαιδευεις (κουταβια να φτάσουν σε ενα επίπεδο) - χειρίζεσε (ετοιμα εκπαιδευμένα) αλλα εξελίσεις ?????

τι εξελίσεις και σε τι ?????

σε ετοιμο εκπαιδευμενο λες όχι

σε νεαρα ξεκινημένα τότε ???

σε τι ???



Δ.Δεν εχω ασχοληθει με κυναθλητισμο λογω συνεχους εμπλοκης μου με στρατιωτικους και σκυλους προστασιας. Η εμπειρια μου σε κυναθλητισμο ειναι μικρη αλλα εχω περιπου το ιδιο βιογραφικο με σενα! Εχω δουλεψει-εκπαιδευτει 2 εβδομαδες στο Joefarm (Joe) με θρυλικα Malinois οπως Urosh και μια εβδομαδα στο Four Winds Police Dog Center σε NVBK και KNPV και χωρις να "φρεναρω" τους σκυλους. Εχω παρει το ιδιο tour με σενα σε στρατιωτικους σκυλους του Βελγιου και της Γερμανιας.
Πιστευω οτι δεν χαλαω σκυλους σε δαγκωματα οπως το θεσατε και γιαυτο προτεινα βοηθεια.
απο το πιστευεις μεχρι το δε χαλάς υπάρχει ΤΕΡΆΣΤΙΑ διαφορά

πριν δυο χρονια σκυλος πεθανε απο λαθος ΕΜΠΕΙΡΟΤΑΤΟΥ ερεθιστη σε επισημη εξεταση του Γερμανικού ομίλου ροτβαιλερ

επίσης το να φορέσει καποιος το μανικι ειναι το ευκολο

το να εχει δουλεψει - εχει εμπειρια και να μπορει να αναγνωρίζει το προβλημα και να το λύει ειναι το δύσκολο

και αυτο δεν ειναι για ολους

και για αυτο το λόγο αλλοι οι ερεθιστες του Γαλλικού ρινγκ , αλλοι του Βελγικου αλλοι του mondio.

ο καθενας με τις ιδιαιτερότητες του


με 3 εβδομάδες εκπαιδευση πηρες ολους αυτους τους τίτλους ??????


Τελειωσε η ανακριση ή ακομα;
Με τι σειρα μου να σε ρωτησω εκτος απο τις βολτες και τα σεμιναρια μεχρι που εχεις φτασει εσυ μονος σου το-τα σκυλια σου εκτος Ελλαδας;
Ρωτας καλες καχυποπτες ερωτησεις παντος!
πουθενα

και μεχρι εχθες οσο και να ψαξεις ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ δεν θα βρεις τιποτα για εμενα (το τι κανω , που και πως)
 
Last edited:


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Θεωρεις οτι η εκπαιδευση ενος σκυλου να εκπληρωσει στρατιωτικα καθηκοντα ειναι ευκολη δουλεια;
Πιστευω ακραδαντα οτι ενα σκυλο για να τον εκπαιδευσεις σε σπορ δεν ειναι καθολου ευκολη δουλεια αλλα πιστεψε με οτι να εκπαιδευσεις σκυλους για εξελιγμενα καθηκοντα που ειναι τα στρατιωτικα θελεις εμπειρια. Καποια στιγμη θα αναφερθω για το τι κανουν και τι δεν κανουν οι στρατιωτικα εργαζομενοι σκυλοι. Παντως στο ιδιο κρυο καθομαι εγω στο ιδιο και εσυ αλλα με διαφορετικες βλεψεις και καθηκοντα.
"με 3 εβδομάδες εκπαιδευση πηρες ολους αυτους τους τίτλους ??????"
Οχι ακολουθω το δικο σου βιογραφικο οπως σου ειπα. Αυτα που ανεφερα πιο πανω ειναι μονο η αρχη.Εχω τελειωσει σχολεια εκπαιδευτων των Αμερικανικων(DOD) και Αγγλικων (MODP)Ενοπλων Δυναμεων[συνολο 6 μηνες] σε πραγματικες συνθηκες μαχης. Δουλευω με στρατιωτικους σκυλους, τα αποτελεσματα της δουλειας μου ειναι ορατα(τουλαχιστον με τις επιτυχιες και την αποδοση των Ομαδων μου) σε πραγματικες συνθηκες και επαναλαμβανω, δεν εχω να αποδειξω σε κανενα ποιος ειμαι. Παντως οπως το εθεσες δεν ειμαι "μανικας" με την εννοια που του εδωσες. Δουλευω ολο τον εξοπλισμο που απαιτειται απο μανικι εως κρυφη φορμα και φιμωτρο (civil bite suits) σε ολα τα σημεια του σωματος που μαθαινω τον σκυλο να στοχοποιει. Απο τον κυναθλητισμο πηρα πολλα καλα στοιχεια εκπαιδευσης που με βοηθησαν να πετυχω το επιθυμητο αποτελεσμα΄χειριστες και σκυλους αριστα εκπαιδευμενους για τον σκοπο που εργαζονται. Ομως δουλευω και αρχικη εκπαιδευση σε προετιμασμενα σκυλια (Green Dogs) ή επιλυω προβληματα που εχουν σχεση με προηγουμενη εκπαιδευση.Κουταβια δεν εκτρεφω ουτε εχω την δυνατοτητα να δουλεψω πολλα, παρα μονο απο γνωστους και προοριζονται για σωματοφυλακη. Δεν ανηκω στο χωρο του Κυναθλητισμου γιατι ειναι επιλογη μου αλλα ενα δαγκωμα μπορω να το δωσω. Φυσικα ατυχηματα γινονται παντα και στους πιο εμπειρους.
 
Last edited:


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Εξ αρχής να δηλώσω πως δεν σας "απλώνω" το βιογραφικό μου για να μη σας κομπλάρω. :D

...σε πραγματικες συνθηκες μαχης...
Αυτό σημαίνει σε εμπόλεμη ζώνη και κατάσταση?...Αλλιώς δεν είναι πραγματικές είναι προσωμοίωση ε?...Καθαρά από περιέργεια.

Και κάτι γενικό...Αν (γιατί μια τέτοια εντύπωση μου δίνετε) έχουμε ανθρώπους που έχουν τέτοια ποιότητα (γιατί έχω ακούσει για αρκετούς "στρατιωτικούς εκπαιδευτές") γιατί δεν εκπαιδεύουμε σκυλιά δικά μας και αγοράζουμε έτοιμα?

Είναι και πολλά τα λεφτά (Άρη?).
 




mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Η προσομοίωση μαχης ή συνθηκες μαχης για τον σκυλο ειναι το ιδιο. Η πιεση απο το στρες μαχης ασκειται στον χειριστη περισσοτερο. Οσο για τα ετοιμα σκυλια (Green Dogs) ειναι καλυτερο να κανεις επιλογη σε αυτα παρα να περιμενεις να μεγαλωσουν τα κουταβια και απο αυτα να παρεις τα καλυτερα για την εργασια. Το κοστος ειναι το ιδιο και στις δυο περιπτωσεις με χαμηλοτερες εργατωρες για το στρατιωτικο προσωπικο στη δευτερη περιπτωση . Η εκτροφη απο προσωπικη εμπειρια σε Αμερικη και Αγγλια κοστιζει πολυ περισσοτερο απο την αγορα προεκπαιδευμενων σκυλων. Αν θυμαμαι καλα στην Αμερικη με τον Hilliard ως υπευθυνο αναπαραγωγης και εκπαιδευσης το αρχικο κοστος ξεπερνουσε το 1.000.000$ το 2003.Ο καθε σκυλος αναπαραγωγης κοστιζε εως και 10.000$(Ευρωπαικα αιματα). Στην Αγγλια (Αστυνομια)εκτρεφουν μονο γερμανικους με πολυ καλα αποτελεσματα αλλα οι απαιτησεις τους ειναι λιγες. Σε καθε περιπτωση δεν παιζει μπαζα γιατι τα αγοραζουμε μεσω Γερμανικου Στρατου με ολες τις εγγυησεις. Το 2006 ειχα ζητησει με επισημη επιστολη στον ΚΟΕ, Ελληνες εκτροφεις-Προμηθευτες αλλα κανενας δεν εμφανιστηκε.Το μεγαλυτερο μερος των σκυλων αγορας ειναι Malınuas και το λιγοτερο GSD.Φυσικα περνουμε και Δωρεες σκυλων εως την ηλικια των 1,5 ετων αφου αξιολογηθουν. Τους εκπαιδευουμε εως να κριθουν καταλληλοι να περασουν το προγραμμα. Τα κεντρα εκπαιδευσης σκυλων (Ε.Δ) ειναι απο τα καλυτερα στην Ευρωπη χωρις να ειμαι μετριοφρων.:)
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
τελικα καταληξαμε πουθενα?εγω πιστευω οτι θελει παντως.οτι κ να ειναι.δεν πα να ειναι κ φιλα κ μιλα κ πορτοκαλια,εκπαιδευση θελει.τελος.αλλιως ειναι ενα ανεξελεγκτο ζωο.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
To Fila παντως θελει μονο εκπαιδευση για υπακοη την επιθεση την εχει μεσα του,αυτο και μονο φτανει,η υπακοη γινεται απο οταν ειναι μικρο και μαθαινει να υπακουει πολυ ευκολα γιατι εξαρταται απο τον ιδιοκτητη του λογω του οτι δεν αφηνει αλλον να τον χαιδεψει,αυτο αν δεν θελουν ορισμενοι να το καταλαβουν δεν φταιει η ρατσα σε τιποτα,
Σε αλλες ρατσες η εκπαιδευση για να μαθει και μονο να δανγκωνει ξεκιναει απο 2 μηνων και διαρκει μια ζωη,με το Φιλα σε αυτην την ηλικια ειμαστε στα χαδια και παραμενουμε μια ζωη στα χαδια, και μονο η υπακοη φτανει.
 


sexbistol

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2009
78
0
To Fila παντως θελει μονο εκπαιδευση για υπακοη την επιθεση την εχει μεσα του,αυτο και μονο φτανει,η υπακοη γινεται απο οταν ειναι μικρο και μαθαινει να υπακουει πολυ ευκολα γιατι εξαρταται απο τον ιδιοκτητη του λογω του οτι δεν αφηνει αλλον να τον χαιδεψει,αυτο αν δεν θελουν ορισμενοι να το καταλαβουν δεν φταιει η ρατσα σε τιποτα,
Σε αλλες ρατσες η εκπαιδευση για να μαθει και μονο να δανγκωνει ξεκιναει απο 2 μηνων και διαρκει μια ζωη,με το Φιλα σε αυτην την ηλικια ειμαστε στα χαδια και παραμενουμε μια ζωη στα χαδια, και μονο η υπακοη φτανει.
Την επίθεση μπορεί να την έχεΙ γιατί την έχουν τα περισσότερα σκυλιά, να δαγκώνει ξερή;
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Καλα τι λες τωρα για Φιλα μιλαμε,λες αυτον να ηθελε να τον γλειψη?

[video=youtube;j1AA22b2NvE]http://www.youtube.com/watch?v=j1AA22b2NvE[/video]
 
Last edited by a moderator:






kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
To Fila παντως θελει μονο εκπαιδευση για υπακοη την επιθεση την εχει μεσα του...
Αυτό φτάνει;

Αν δεν κάνω λάθος, ο φύλακας εκτός από το δάγκωμα έχει και το γαύγισμα, την ακινητοποίηση και κυρίως καταλαβαίνει την εντολή να αφήσει! Αλλιώς μιλάμε για φονική μηχανή και όχι για φύλακα...

Όλα αυτά χωρίς εκπαίδευση;
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Την επίθεση μπορεί να την έχεΙ γιατί την έχουν τα περισσότερα σκυλιά, να δαγκώνει ξερή;
Αν δεν κανω λαθος λεει, οτι δεν ειναι το ιδιο ενας σκυλος επιθετικος /αδουλευτος με εναν σκυλο που εχει δουλεψει στα δαγκωματα του.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εγω καταλαβα πως το εννοει, αυτος καταλαβε τι ρωτησε?
Οπως ειδατε δεν ειναι για μανικι για τον λογο οτι δεν παιζει και το ξυλο δοθηκε για αυτον τον λογο οπως ειδατε το εφτυσε και ηθελε το φιλο παλι,δεν παιζει οπως τα schutzhunde να παρει δηλαδη το μανικι και να φυγει,και μετα να παιξει και με τον ερεθιστη, οσοι ειδαν καταλαβαν τη ηθελε αυτος ο σκυλος.Την αλλη φορα ελπιζω να βρω εναν καλυτερο εθελοντη παντως.
Denis πεστο
 






Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη