τελικα αποφασισα.... ΤΕΝ ΤΕΝ


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Κατ'αρχην ειπα να ζευγαρωσω το τσιουαουοειδες(σωστα το λεω?)ευτυχως βρηκα το φορουμ και αναθεωρησα,μετα ειπα να παρω γιορκσαιρ και απετυχα παταγωδως να συνεννοηθω με δυο εκτροφεις, οποτε και εγκατελειψα την ιδεα.
Εδω και πολυ καιρο ειδα την αγγελια του ΤΕΝ-ΤΕΝ
http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=3448&page=21
το σκεφτομουν πολυ,οχι επειδη θεωρω τα φοξ τεριε ομορφα σκυλια,καθε αλλο,αλλα επειδη μαλλον ο ΤΕΝ-ΤΕΝ θα παραμεινει στα αζητητα λογω προβληματων στη συμπεριφορα και..... λογω ηλικιας του και... επειδη το μεγεθος του με βολευει ιδιαιτερα
Σκεφτηκα να του προσφερω σπιτι,μερες τωρα το σκεφτομαι και σημερα επικοινωνησα με τη Μαριανθη,λεω να το τολμησω,το μονο που με προβληματιζει καπως ειναι η ηλικια του οσον αφορα το να καταφερω να του επιβληθω,γενικα δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα αλλα δεν ξερω αν η ηλικια του σκυλου εχει να κανει μ'αυτο,εγω ειχα παντα κουταβια
 
Last edited:






galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
α, γιατι μπερδευτηκα με το τσιουαοειδες που ηθελες να ζευγαρωσεις:confused:
αν δεν σου λεει τιποτα σαν φυλη παντως και περισσοτερο απ ολα σε εκαναν να αποφασισεις γι αυτον, το οτι θα παραμεινει στα "αζητητα" λογω του οτι εχει προβληματα συμπεριφορας και μεγαλη ηλικια, υπαρχουν και αλλα μικροσωμα σκυλακια με παρομοια προβληματα να υοθετησεις...
το θεμα παντως δεν ειναι τοσο το να καταφερεις να του επιβληθεις (αυτο, κουτσα στραβα, καπως θα γινει) αλλα το να εχει πλεον μια οικογενεια. εννοω, να μην περιμενεις και πολλα πραγματα, αλλα αυτο που νομιζω πως πρεπει να μας νοιαζει σε παρομοιες περιπτωσεις ειναι το να προσφερουμε παρεα και ζεστασια σε ενα τετοιο σκυλακι.
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
το τσιουαοειδες πεθανε πριν μερικους μηνες:(
η αληθεια ειναι πως δεν βρισκω ευκολα μικροσωμα,δεν τα προλαβαινω ή δε μου τα δινουν γιατι ειμαι πολυ μακρια απ'την Αθηνα και θελουν(λογικο το βρισκω)να ελεγχουν, οσο ειναι δυνατον, πως παει το καθε σκυλι στο σπιτι που βρισκεται
Με τις φυλες δεν εχω ιδιαιτερο κολλημα,εννοω πως θα επαιρνα και καποιο αλλο που δεν ανηκει σε μια φυλη(εξαλου πιστευω πως και ο ΤΕΝ-ΤΕΝ σκυλι απο παπι μιλ ειναι μαλλον) αλλα εχω διαβασει και μου εχει πει και η Μαριανθη πως εχει αρκετη ενεργεια,περπαταω καθε μερα κανενα δυωρο και σκεφτηκα πως θα τα παμε καλα οι δυο μας:)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
μακαρι να πανε ολα καλα...αν και δεν συμφωνω με τα δοκιμαστικα πειραματα (δηλαδη παιρνουμε ενα σκυλι απο καταφυγιο και αν μας κανει καλως, εαν δεν μας κανει το γυριζουμε πισω), πιστευω οτι στην δικη του περιπτωση , μπορει να γινει μια εξαιρεση.
προσπαθησε το δηλαδη (αλλα να το προσπαθησεις πραγματικα) και αν τα βρεις παρα πολυ σκουρα τα πραγματα (γιατι πως να ξερουμε τα προβληματα?), ξαναγυριζει πισω (αν αντεξεις να τον γυρισεις:p)
εχεις παει να τον δεις στο χωρο του, να δεις πως συμπεριφερεται?
τον εχεις παει καμια βολτα?
(εμενα παντως,μου αρεσει πολυ αυτη η φυλη )
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
δεν κανω πειραματα,οπως και να'χει δε θα αντεξω να τον γυρισω πισω,εκτος πια κι αν μου κανει τη ζωη ανω κατω:p που σιγα μην τα καταφερει:D
οχι ακομα δεν εχω κανει κατι απ'αυτα,σημερα μιλησα με το καταφυγιο,αν και νομιζω πως αυτο που πραγματικα ειναι, δε θα το δω ουτε στο καφυγιο,αλλα ουτε και τον πρωτο καιρο στο σπιτι μου,,,υππομονη εχω περισσοτερη απ'οση θα επρεπε,οποτε δυσκολα θα με εξαντλησει;)
 




Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Εγώ θα κατέβω Αθήνα μέσα στο πρώτο 15ήμερο και θα μπορούσα να τον ανεβάσω μέχρι Θεσσαλονίκη σίγουρα και μέχρι Βέροια αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
Απλά δεν ξέρω ακόμη μήπως στην επιστροφή κάνω στάση Λαμία για λίγες μέρες. Και θα με φιλοξενήσουνε σε σπίτι και θα έχω και τη δικιά μου μαζί. Η οποία θα είναι πολύ σεξουάλα εκείνες τις μέρες. Αν δεν κάνω στάση δεν υπάρχει πρόβλημα.
Θα προσπαθήσω να συνεννοηθώ μέσα στο ΣΚ και θα σας πω.

Αλλά το θέμα θα είναι ότι θα είναι μέσα στο αυτοκίνητο με μια σκύλα σεξουάλα. Θα το αντέξει ή θα φάει τα λυσακά του; :(
 


antonina_z

Member
3 Σεπτεμβρίου 2009
9
0
36
μακαρι να ηξερα για το φορουμ νωριτερα...ειχα βρει ενα πινσερ 1 χρονου πριν ενα μηνα αλλα λογω της σκυλιτσας μου δεν μπορουσα να το κρατησω...το κρατησα 3 μερες και μετα το πηρε μια γνωστη μου!!
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εγώ θα κατέβω Αθήνα μέσα στο πρώτο 15ήμερο και θα μπορούσα να τον ανεβάσω μέχρι Θεσσαλονίκη σίγουρα και μέχρι Βέροια αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
Απλά δεν ξέρω ακόμη μήπως στην επιστροφή κάνω στάση Λαμία για λίγες μέρες. Και θα με φιλοξενήσουνε σε σπίτι και θα έχω και τη δικιά μου μαζί. Η οποία θα είναι πολύ σεξουάλα εκείνες τις μέρες. Αν δεν κάνω στάση δεν υπάρχει πρόβλημα.
Θα προσπαθήσω να συνεννοηθώ μέσα στο ΣΚ και θα σας πω.

Αλλά το θέμα θα είναι ότι θα είναι μέσα στο αυτοκίνητο με μια σκύλα σεξουάλα. Θα το αντέξει ή θα φάει τα λυσακά του; :(
ΟΚ, Λουκία! Ελπίζουμε να μη σταματήσεις Λαμία! :D

Οσο για τη σκύλα: ο Τεν τεν είναι στειρωμένος..... (δεν ξέρω αν του κάνει διαφορά αυτό ή όχι...)

Εν τω μεταξύ αν και καποιος άλλος απο τους συμφορουμίτες ανεβαίνει προς τα πάνω τις επόμενες μέρες, ας μας ειδοποιήσει σε περίπτωση που δεν μπορέσει τελικά να τον ανεβάσει η Λουκία.

Ευχαριστούμε!
 




βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Ηρθε:D...ενα μεγαλο ευχαριστω στην Μαριανθη και τον Κωστα που ταξιδεψαν τοσα χιλιομετρα να μου φερουν τον ΤΕΝ ΤΕΝ
Σε γενικες γραμμες,σε πολυ γενικες ομως:p τα παμε καλα για την ωρα,ελπιζω να τα καταφερουμε τελικα
 








βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Ευχαριστω,θελω να πιστευω πως θα καταλαβει τι ζηταω απ'αυτον,μολις γυρναω την πλατη το καθαρματακι πηδαει στον καναπε,αλλα δε θα του περασει:D:D
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
φωτο μετα τη διαιτα,ειναι θεοχοντρος και δεν τρωει κροκετες,δεν τις εχει αγγιξει καν,λεω να μην του δωσω κατι αλλο μεχρι να τις φαει:confused:
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
φωτο μετα τη διαιτα,ειναι θεοχοντρος και δεν τρωει κροκετες,δεν τις εχει αγγιξει καν,λεω να μην του δωσω κατι αλλο μεχρι να τις φαει:confused:
XAXAXAXA.... πότε πρόλαβε και τον πάχυνε η Μαριάνθη???? Οταν τον είχα δεί ήτανε στυλάκι!!!! :D:D

Εκμεταλλέυσου το γεγονός ότι είναι σε καινούριο περιβάλλον και τεστάρει εκ νέου τα όρια του..... μην τον αφήσεις να σου κάνει κουμάντο!!!!

Και γενικά μη διστάσεις να μας πεις (ή σε μας εδώ ή στη Μαριάνθη) αν υπάρχει πρόβλημα και δεν ξέρεις πως να το αντιμετωπίσεις. Μπορούμε επίσης να σε φέρουμε σε επαφή με εκπαιδευτές (τηλεφωνικά) για συμβουλές αν σου χρειάζονται.

Το λέω αυτό γιατι είχε η Μαριάνθη μια περίπτωση που ντρεπόταν να πει ότι υπήρχε πρόβλημα με το σκύλο και έκρυβε τα προβληματα για βδομάδες, μέχρι που ξαφνικά μια μέρα τον γύρισε πίσω. Το οποίο φυσικά είναι πάντα μια σεβαστή επιλογή του καινούριου αναδοχου, αλλά καλό είναι να αναφέρονται τα προβληματα όταν είναι ακόμα μικρά, ωστε να υπάρχει δυνατότητα να λυθούν πριν γίνουν μεγάλα!:)

Οσο για τις κροκέτες, καλά τι του έδινε στο καταφύγιο και τον έχει κακομάθει έτσι??? Τη ρώτησες??? Μπορεί πάντως να είναι κι απο το στρες της αλλαγής και του ταξιδιού. Οταν ηρεμήσει (και πεινάσει) θα φάει! Κι εγώ συμφωνώ..... περίμενε όσο χρειαστεί.
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
ναι ναι περίμενε όσο χρειαστεί! κάτι που ίσως βοηθήσει είναι να βρέξεις με ζεστό νερό τις κροκέτες για να φουσκώσουν και να μυρίζουν πιο έντονα!μην τις κάνεις και λιώμα όμως!!

μου το είχε πει ο κτηνίατρος μου όταν ο μικρός δεν έτρωγε..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU