τελικα αποφασισα.... ΤΕΝ ΤΕΝ


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τωρα οσον αφορα το καλαζαρ,ειμαι απολυτη. Η αποψη μου ειναι πως ειναι αλλο πραγμα να παρεις ενα υγειες ζωο και στον ενα μηνα...ενα χρονο να παθει οποιαδηποτε ασθενεια,ναι αυτο μπορει να συμβει και σαφως το αντιμετωπιζεις και ειναι αλλο πραγμα να παρεις ενα ηδη αρρωστο ζωο(δεν μιλαω για τον Τεν τεν,αλλωστε δεν ξερουμε ακομα αν πασχει)..ε λοιπον εγω δε θα επαιρνα ενα ηδη αρρωστο ζωο,μπορει να μην ειμαι αρκετα καλος ανθρωπος,αλλα δε θα το εκανα
ok εγώ κόλλησα περισσότερο στο δεν ξέρεις αν θέλεις να αποκτήσεις..

Mου φάνηκε ότι αναφερόσουνα γενικά..

Δώσε το σκυλάκι πίσω αν πιστεύεις ότι θα το μετανιώσεις..
Τώρα όσο είναι καιρός..και για εσένα και για αυτό..
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Κατ'αρχην θελω να πω πως δεν γραφω εδω επειδη νοιωθω πως "εξαπατηθηκα", ουτε και ειπα ΠΟΤΕ πως δεν ενημερωθηκα για τα προβληματα,το μεγεθος τους δεν ειχα καταλαβει αρχικα και προς θεου δεν κατηγορω απολυτως κανεναν και για τιποτα!!
Προβληματισμενη ειμαι,αυτο ειναι ολο και ταυτοχρονα νοιωθω πολυ ασχημα,μπηκα μεσα στην καλη χαρα, να πω πως αποφασισα να υιοθετησω τον τεν τεν και τωρα ερχομαι ξανα να πω πως μαλλον δεν εκανα καλα και νοιωθω ηλιθια,αλλα το ξαναλεω δεν κατηγορω κανεναν!!!!!!!
Ας τα παρουμε απ'την αρχη,μιλαω με την υπευθυνη του καταφυγιου η οποια απο την πρωτη κιολας στιγμη μου λεει πως ο σκυλος εχει ενα προβλημα στο λαιμο,προβλημα τετοιο ειχε ο προηγουμενος σκυλος που ειχα,ετρωγε βιαστικα,τραβουσε το λουρι στη βολτα και εκανε ενα βηχα κατι σαν να πνιγετε το οποιο λυθηκε με αλλαγη λουριου,πηρα σωματος και ολα καλα...αυτο ειχα καταλαβει πως εχει ο τεν τεν,γι'αυτο και επεμενα να ταξιδεψει με κτελ, κατι στο οποιο ηταν αντιθετη η υπευθυνη γι'αυτον, αλλα λεγοντας μου αρχικα πως το θεωρει φρικτο..λιγο πριν ερθει ο τεν τεν σ'εμενα εμαθα-καταλαβα πως ειναι πολυ πιο σοβαρο και ειχε νοημα η αρνηση να τον στειλουν με κτελ
Τωρα οσον αφορα τη συμπεριφορα του,αυτο που αρχικα εμαθα ειναι πως ο τεν τεν καποιες στιγμες και για αγνωστο πολλες φορες λογο γρυλιζει,το παραδειγμα ηταν γιατι ισως εχει βαρεθει να τον χαιδευεις πολλη ωρα,μου φανηκε σχεδον αστειο,απαντησα οκ αν ειναι ετσι σταματαω να τον χαιδευω και ολα καλα και γενικα ειπα πως δεν πιεζω εναν σκυλο που εχει νευρα και που δε γνωριζω καλα. Ο δικος μου σκυλος δεν ηταν επιθετικος,απλως καποιες στιγμες γρυλιζε και με μια φωνη που εβαζα γινοταν καπνος!! Αυτη ειναι η εμπειρια μου,δεν ειπα πως ειχα επιθετικο σκυλο και γενικοτερα το γρυλισμα δεν το θεωρουσα τοσο σοβαρο,αυτο που ειδα στον τεν τεν την ωρα που με δαγκωσε δεν το εχω ξαναδει,ισως σ'εσας που εχετε εμπειρια,που εχετε ερθει σε επαφη με πολλα σκυλια να μη φαινοταν τοσο φοβερο οσο σ'εμενα.Και παρ'ολο που στην αρχη εκανα πλακιτσα με το θεμα.."με δαγκωσε ο τεν τεν" οσο το σκεφτομουν γινοταν ολο και πιο σοβαρο μεσα στο μυαλο μου
Παιδια να σας πω την αληθεια, εγω ειπα πως θα επεστρεφα τον τεν τεν αν δεν καταφερνα να του επιβαλω να μην ανεβαινει στα κρεβατια και στους καναπεδες, οποτε μπορειτε να φανταστειτε ποσο πιο σοβαρο ειναι για μενα το δαγκωμα,σημερα ανεβηκε στο τραπεζι της κουζινας και στον παγκο,το προσπερναω ομως γιατι εχω πιο σοβαρα προβληματα μαλλον
Η ιδεα του εκπαιδευτη με καταπιεζει και μονο σαν ιδεα,δουλευω απο τις 3 τα ξημερωματα ως τις 3 το μεσημερι,πολλες φορες δε θελω να δω ουτε και να μιλησω κανεναν για την υπολοιπη μερα,εκπαιδευτης στην πολη μου μαλλον δεν υπαρχει και αν υπαρχει δεν ξερω τι μπορει να ειναι:rolleyes: ,βουνο μου φαινεται να τρεχω θεσ/νικη,δεν οδηγαω αλλωστε και δεν ειναι ευκολο...δεν το ειχα ετσι στο μυαλο μου
Λιγες μερες πριν ερθει ο τεν τεν σ'εμενα,οταν πια συνειδητοποιησα πως το αναπνευστικο του προβλημα ειναι αρκετα σοβαρο( ουτε κτηνιατρο της προκοπης δεν εχουμε εδω κατα τη γνωμη μου) καθως και το "γρυλισμα" ειναι κατι παραπανω ισως απ'αυτο που εγω γνωριζα μεχρι σημερα και σε συνδυασμο με τον ολοφανερο ενδοιασμο της υπευθυνης γι'αυτον,να μου τον δωσει,εστειλα email στο καταφυγιο, οπου ελεγα πως λυπαμαι πολυ, αλλα αποφασισα πως δεν ειναι καλη ιδεα και δεν θελω να παρω το τεν τεν,τα ιδια ακριβως ειπα και στο τηλεφωνημα που ειχα με την υπευθυνη..........
Και σ'αυτην την περιπτωση,για αλλη μια φορα θεωρω πως φταιω που δεν επεμενα στην αρνηση μου,μου ειπαν πως εφοσον εχει κανονιστει ας ερθει να δοκιμασουμε και ειπα ενταξει ας ερθει....κακως
Γι'αυτον ακριβως το λογο εξεφρασα και το παραπονο για τις εξετασεις αιματος,αν μου τηλεφωνουσαν να μου το πουν πριν τον φερουν, θα ημουν πια τελειως αρνητικη,ετσι κι αλλιως ειχε μπει μια αμφιβολια στο μυαλο μου και το ειχα πει..ειπα μην τον φερνετε
Λυπαμαι πολυ για ολα αυτα,πραγματικα λυπαμαι,εχω στεναχωρηθει ιδιαιτερα,αλλα δεν μπορω να ξεχασω πως ηταν την ωρα εκεινη,ειχε παθει αμοκ,αν ειχε δοντια( τα δοντια του δεν εχουν "μυτες" ειναι για καποιο λογο επιπεδα) θα ειχε βγει το δοντι απο την αλλη μερια του χεριου μου.....ας μη σας κουρασω αλλο
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εν ολίγοις:
Δεν ξέρεις πώς να χειριστείς το σκύλο.
Δεν θέλεις ούτε μπορείς να φωνάξεις εκπαιδευτή.
Έχεις ολοφάνερα μετανιώσει για την απόφασή σου.
Είχες ψιλο-μετανιώσει ακόμα και πριν τον πάρεις.

ΑΝ έχει αυτός ο σκύλος μια ελπίδα να μην καταλήξει στην ευθανασία ΠΡΕΠΕΙ να επιστραφεί. ΔΕΝ σε κατηγορώ, ούτε και το καταφύγιο. Εκ μέρους του καταφυγίου, εφ' ΄όσον όπως λες είχες ενημερωθεί πολύ καλά για όλα τα προβλήματα του ζώου, θεωρώ λάθος αυτό
μου ειπαν πως εφοσον εχει κανονιστει ας ερθει να δοκιμασουμε
Βάσω, πραγματικά, αν θέλεις τη γνώμη μου δώσε τον Τεν Τεν και ψάξε για ένα άλλο σκυλί. Εκτός απ' αυτό βάλε καλά στο νου σου ότι στην αγέλη του σκύλου αρχηγός είσαι ΕΣΥ και μόνο ΕΣΥ.
μου φανηκε σχεδον αστειο,απαντησα οκ αν ειναι ετσι σταματαω να τον χαιδευω και ολα καλα και γενικα ειπα πως δεν πιεζω εναν σκυλο που εχει νευρα και που δε γνωριζω καλα
Αστείο το γρύλισμα? Το γρύλισμα μεταφράζεται σε "πίσω, γιατί σ' έφαγα". Πόσο αστείο είναι αυτό? Κλασική λάθος εντύπωση όταν ο λόγος για μικρόσωμα σκυλιά. Έναν σκύλο με νεύρα ναι, δεν τον πιέζεις, αλλά τον ΔΙΚΟ σου σκύλο (γιατί απ' την πρώτη μέρα δικός σου είναι - τότε μπαίνουν τα θεμέλια της σχέσης σας) τον εκπαιδεύεις με το "καλημέρα".

Ίσως σου ταίριαζε ένα καλόβολο ενήλικο σκυλί, υποτακτικό (όχι φοβικό) αποδεδειγμένα. Ίσως ένα καθαρόαιμο κουτάβι μιας "εύκολης" φυλής...
νοιωθω πολυ ασχημα,μπηκα μεσα στην καλη χαρα, να πω πως αποφασισα να υιοθετησω τον τεν τεν και τωρα ερχομαι ξανα να πω πως μαλλον δεν εκανα καλα και νοιωθω ηλιθια,
Όλοι κάνουμε λάθη, σιγά... :)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Η ιδεα του εκπαιδευτη με καταπιεζει και μονο σαν ιδεα,δουλευω απο τις 3 τα ξημερωματα ως τις 3 το μεσημερι,πολλες φορες δε θελω να δω ουτε και να μιλησω κανεναν για την υπολοιπη μερα
Eγώ επανέρχομαι στο πρώτο σκεπτικό μου και θα ήθελα να σου πω να το σκεφτείς για να πάρεις άλλον σκύλο (αυτόν δώσε τον).
Γιατί ένας σκύλος θέλει τρεχάματα, θέλει εκπαιδευτη ειδικά αν δεν είσαι έμπειρος, θέλει προσωπική ενασχόληση και θυσίες..

Σκέψου το για να πάρεις την απόφαση να πάρεις άλλο σκυλί..
Μπορεί να ένα ημίαιμο να είναι πολύ πιο εύκολο στο να το αποκτήσεις είναι όμως η ίδια ταλαιπωρία με το καθαρομαιμο να το συντηρήσεις..και εσένα δεν σε βλέπω ορεξάτη για πολλές θυσίες..
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
chloe πραγματικα το γρυλισμα δεν το ειχα στο μυαλο μου "πισω,γιατι σ'εφαγα" ο πρωτος μου σκυλος δεν γρυλισε ποτε,δεν του περασε καν απ'το μυαλο και τον δευτερο που γρυλιζε καποιες φορες του βαζα μια φωνη και τελειωνε εκει το θεμα.
Καλη μου kango 1 ,δεν ειναι θεμα ημιαιμου ή καθαροαιμου και αν αναφερεσαι στο "δωρεαν" του ημιαιμου εισαι σε λαθος δρομο σκεψης,οσον αφορα το υπολοιπο, δεν ειναι θεμα "ορεξης" αλλα κουρασης το οτι δεν θελω να μπω σε μια διαδικασια τετοια,απ'την αλλη αν θεωρειτε υπερβολη και ελειψη ορεξης, το οτι εχω καταργησει πια την κουζινα μου, οπου τον εχω περιορισμενο τις ωρες που λειπω και την εχω κανει δικο του χωρο, οπου οπως εγραψα πιο πανω, σημερα ανεβηκε ακομα και στον παγκο αφου πρωτα ειχε ανεβει στο τραπεζι τι να πω.
Εγω δεν θελω να ειναι ουτε στο κρεβατι μου,ουτε στο τραπεζι αλλα ουτε και στο παγκο μου,για την ωρα δεν εχω αλλη λυση,το μονο που θα μπορουσα να κανω θα ηταν να τον κλεισω σε μια κλουβα,ειναι ομως παρα πολλες οι ωρες!!!!!
Τωρα αν πρεπει να συμβαινουν ολα αυτα ή τελικα να μην εχω σκυλο ναι διαλεγω το δευτερο,αλλα ειμαι της γνωμης πως δεν πρεπει να συμβαινουν ολα αυτα:)
 


alxdamos

Well-Known Member
20 Αυγούστου 2009
66
0
Athens
chloe πραγματικα το γρυλισμα δεν το ειχα στο μυαλο μου "πισω,γιατι σ'εφαγα" ο πρωτος μου σκυλος δεν γρυλισε ποτε,δεν του περασε καν απ'το μυαλο και τον δευτερο που γρυλιζε καποιες φορες του βαζα μια φωνη και τελειωνε εκει το θεμα.
Καλη μου kango 1 ,δεν ειναι θεμα ημιαιμου ή καθαροαιμου και αν αναφερεσαι στο "δωρεαν" του ημιαιμου εισαι σε λαθος δρομο σκεψης,οσον αφορα το υπολοιπο, δεν ειναι θεμα "ορεξης" αλλα κουρασης το οτι δεν θελω να μπω σε μια διαδικασια τετοια,απ'την αλλη αν θεωρειτε υπερβολη και ελειψη ορεξης, το οτι εχω καταργησει πια την κουζινα μου, οπου τον εχω περιορισμενο τις ωρες που λειπω και την εχω κανει δικο του χωρο, οπου οπως εγραψα πιο πανω, σημερα ανεβηκε ακομα και στον παγκο αφου πρωτα ειχε ανεβει στο τραπεζι τι να πω.
Εγω δεν θελω να ειναι ουτε στο κρεβατι μου,ουτε στο τραπεζι αλλα ουτε και στο παγκο μου,για την ωρα δεν εχω αλλη λυση,το μονο που θα μπορουσα να κανω θα ηταν να τον κλεισω σε μια κλουβα,ειναι ομως παρα πολλες οι ωρες!!!!!
Τωρα αν πρεπει να συμβαινουν ολα αυτα ή τελικα να μην εχω σκυλο ναι διαλεγω το δευτερο,αλλα ειμαι της γνωμης πως δεν πρεπει να συμβαινουν ολα αυτα:)

σε μονοκατοικία μένεις? αν ναι, γιατί δεν φτιάχνεις μια καλή κατασκευή 5-10 τετραγωνικά (περίπου) με πλέγμα και κολώνες και να το περιορίζεις εκεί το σκυλί όταν λείπεις? θα του έχεις το σπιτάκι του, το νεράκι του κλπ κλπ και ίσως και αυτό βρει και λιγο την ηρεμία του...

αν πάλι είσαι σε διαμέρισμα, μμμμ μάλλον δεν έπρεπε να μπεις σε τέτοιες περιπέτειες με το συγκεκριμένο σκυλί αφου λέτε ότι έχει πρόβλημα συμπεριφοράς κλπ.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Γιατι δεν τον δένεις εφόσον ανεβαίνει όπου να'ναι στην κουζίνα όσο λείπεις, δε φοβάσαι μην κάνει καμιά ζημιά;
Δεσε τον με το λουρί του π.χ. στο τραπέζι.

Απ΄την άλλη, έχεις σκεφτει να τον εκπαιδεύσεις στο crate?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
δεν ειναι θεμα "ορεξης" αλλα κουρασης το οτι δεν θελω να μπω σε μια διαδικασια τετοια,απ'την αλλη αν θεωρειτε υπερβολη και ελειψη ορεξης, το οτι εχω καταργησει πια την κουζινα μου, οπου τον εχω περιορισμενο τις ωρες που λειπω και την εχω κανει δικο του χωρο, οπου οπως εγραψα πιο πανω, σημερα ανεβηκε ακομα και στον παγκο αφου πρωτα ειχε ανεβει στο τραπεζι τι να πω.
Εγω δεν θελω να ειναι ουτε στο κρεβατι μου,ουτε στο τραπεζι αλλα ουτε και στο παγκο μου,για την ωρα δεν εχω αλλη λυση,το μονο που θα μπορουσα να κανω θα ηταν να τον κλεισω σε μια κλουβα,ειναι ομως παρα πολλες οι ωρες!!!!!
Τωρα αν πρεπει να συμβαινουν ολα αυτα ή τελικα να μην εχω σκυλο ναι διαλεγω το δευτερο,αλλα ειμαι της γνωμης πως δεν πρεπει να συμβαινουν ολα αυτα
Εχω φυγει απο αυτο το σκυλι..(ευχομαι να το γυρισεις πισω).

Δεν είναι κακό να μην μπορείς να έχεις σκύλο..
Είναι κακό να μην μπορείς, αλλα να έχεις..

Τι θέλω να πω..
Ενα σκυλί θέλει φροντίδα..
Θέλει ώρες ενασχόλησης..
Θέλει άσκηση και παιχνίδι.., εκπαίδευση και επιμονη σε αυτήν..
Θέλει ενημέρωση και πολύ προσωπική ενασχόληση..
Θέλει έξοδα σε εκπαιδευτές και γιατρούς, πανσιόν κλπ..

Θέλει προσαρμογή με εμάς και στο καινουριο του περιβάλλον, θέλει επιμονη στις συνήθειες που θέλουμε να αποκτήσει..

Μπορεί να είμαστε με μια σκούπα η μια σφουγγαρίστρα στο χέρι..
Μπορεί να δούμε τα έπιπλα μας φαγωμένα ή γεμάτα στην τρίχα..
Μπορεί να μας ξυπνάει τα βραδια επειδή θα του έρθει να γαυγίσει..
Μπορεί να μην μπορούμε να πάμε διακοπές τα καλοκαιρια.., μπορεί να μην έχουμε υπολογίσει τα έξοδα του..
Μπορεί να βρέχει ή να χιονίσει αλλα εμείς όσο κουρασμένοι και να είμαστε θα πρέπει να το βγάλουμε βόλτα..
Πολλά μπορεί.., ειναι μπελας..μεγαλος μπελας..

και δεν είναι κακό να μην μπορούμε..
Είναι κακό να μάθουμε οτι δεν μπορούμε αφου το πάρουμε..
Η ιδεα του εκπαιδευτη με καταπιεζει και μονο σαν ιδεα,δουλευω απο τις 3 τα ξημερωματα ως τις 3 το μεσημερι,πολλες φορες δε θελω να δω ουτε και να μιλησω κανεναν για την υπολοιπη μερα
και είναι σεβαστό απόλυτα..
Αλλα κανεις δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι δεν θα χρειαστείς εκπαιδευτη, εκτος και αν πάρεις ένα ήδη εκπαιδευμένο κάπως μεγάλο σε ηλικία..

Αλλα και πάλι θα ισχύουν σχεδον όλα τα παρα πάνω..
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
alxdamos ζω σε διαμερισμα αλλα γενικοτερα ειμαι κατα της αυλης,οι γειτονες ριχνουν φολες χωρις ενδοιασμους...
Berna εχει κανει ηδη ζημιες,μικρες και ασυμαντες,το χειροτερο θα ηταν να σπασει κατι και να κοπει ο ιδιος,οσο για το τραπεζι...δεν ξερω γιατι αλλα νομιζω πως θα μπορουσε να το παει και βολτα!!!!!!!
Θα επιστρεψω τον τεν τεν το εχω αποφασισει και δε χαιρομαι γι'αυτο........
 


alxdamos

Well-Known Member
20 Αυγούστου 2009
66
0
Athens
alxdamos ζω σε διαμερισμα αλλα γενικοτερα ειμαι κατα της αυλης,οι γειτονες ριχνουν φολες χωρις ενδοιασμους...
Berna εχει κανει ηδη ζημιες,μικρες και ασυμαντες,το χειροτερο θα ηταν να σπασει κατι και να κοπει ο ιδιος,οσο για το τραπεζι...δεν ξερω γιατι αλλα νομιζω πως θα μπορουσε να το παει και βολτα!!!!!!!
Θα επιστρεψω τον τεν τεν το εχω αποφασισει και δε χαιρομαι γι'αυτο........

τσάμπα το ταξίδι των παιδιών :(

τουλάχιστον στην επιστροφή δεν φαίρνετε κανα τσουρεκάκι και κανά τρίγωνο? γενικά κανα γλυκάκι από κει πάνω που φτιάχνουν τόσο ωραία.. (λεμε καμιά βλακεία να περάσει η ώρα)
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
kango1 μαλλον ολα αυτα τα εχω ζησει,ολα οσα περιγραφεις ή σχεδον ολα,μεχρι τωρα ειχα δυο σκυλια που τα ειχα απο κουταβια,οποτε εχω σφουγγαρισει,εχουν χαλασει επιπλα,εχουν γεμισει τα χαλια τριχες,εχουν παει οι φιλοι Σαββατοκυριακο ενω εγω οχι γιατι ειχα το σκυλο αρρωστο...και...και...και του κτηνιατρου η ζαλαδα εχω υπαρξει,να πηγαινω με το παραμικρο....
Δεν θα διαφωνησω μαζι σου,σκεφτομαι αυτα που μου γραφεις,απλως ειχα μαλλον την τυχη να εχω αρκετα "βολικα" σκυλια και οσο κι αν εχω διαβασει ξανα και ξανα τα πιθανα προβληματα...ειναι διαφορετικο να το ζεις.
Δεν ξερω αν ειμαι ή οχι για σκυλο τωρα,αλλα ο ΤΕΝ ΤΕΝ ηταν κακη επιλογη ή εγω κακη επιλογη γι'αυτον
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
τσάμπα το ταξίδι των παιδιών :(

τουλάχιστον στην επιστροφή δεν φαίρνετε κανα τσουρεκάκι και κανά τρίγωνο? γενικά κανα γλυκάκι από κει πάνω που φτιάχνουν τόσο ωραία.. (λεμε καμιά βλακεία να περάσει η ώρα)
Οχι ακριβως τσαμπα,τα παιδια φεραν εναν ακομη σκυλο στη θεσ/νικη:)
 


alxdamos

Well-Known Member
20 Αυγούστου 2009
66
0
Athens
Οχι ακριβως τσαμπα,τα παιδια φεραν εναν ακομη σκυλο στη θεσ/νικη:)
δεν πειράζει.. τα γλυκάκια πάλι ισχύουν...χαχαχα

μωρέ δώστου λίγο χρόνο.. όλα αυτά που γράφεις είναι μέσα σε 24 ώρες?

τα άλλα σκυλιά τα είχες κουτάβια, οπότε τα μάθατε στους δικούς σας κανόνες.. ο ΤΕΝ ΤΕΝ είναι μεγάλο σκυλί.. έχει άλλα χούγια, άλλους κανόνες.. ήταν αδύνατο να μπει στο "κλίμα" μέσα σε μία μέρα.. άλλωστε σε ήξερε και απο χθες??

πάντως όποιος μου κάνει τα έξοδα πάω εγώ το ταξιδάκι πήγαινε έλα.. χαχαχαχα
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν ξερω αν ειμαι ή οχι για σκυλο τωρα,αλλα ο ΤΕΝ ΤΕΝ ηταν κακη επιλογη ή εγω κακη επιλογη γι'αυτον
Σίγουρα ο ten ten δεν φταίει σε τίποτα..:D
Δώσε τον είναι το καλύτερο που μπορεί να γίνει..:)

Κρίμα που δεν πήγαν όλα καλά..
Αλλα όχι.. δεν θα μιλήσω παρα πάνω..:cool:
 


Sofi_

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2009
81
0
Thessaloniki
Βάσω μου... Πιστεύω πως βιάστηκες... Βιάστηκες να τον υιοθετήσεις, βιάστηκες να τον εντάξεις στη ζωή σου, και τέλος βιάστηκες να παραιτηθείς... Όλα τα σκυλιά χρειάζονται ένα διάστημα προσαρμογής.
Ο Τεν τεν όπως τον περιγράφεις έχει όντως πρόβλημα επιθετικότητας και θέματα αρχηγίας. Πιστεύω όμως πως αν του έδινες λίγο χρόνο να σε συνηθίσει και να σε αποδεχτεί, θα λύνατε τα προβλήματα στο μεγαλύτερο μέρος τους -όχι στο σύνολό τους.
Με την βοήθεια εκπαιδευτή έχω έναν αλλιώτικο σκύλο απ' αυτόν που έφερα σπίτι την 1η μέρα...
Ναι, με τα ωράρια που δουλεύεις, είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να παρακολουθήσεις εκπαίδευση. Από την άλλη όμως, αυτό είναι για μικρό χρονικό διάστημα, με οφέλη για μια ζωή! Αν το σκεφτόσουν πιο ψύχραιμα πιστεύω ότι θα αποφάσιζες να θυσιάσεις λίγη ώρα ξεκούρασης την ημέρα για 1 μήνα περίπου.

Τέλος πάντων... ίσως είναι καλύτερα ο Τεν τεν να αναζητήσει άλλη οικογένεια...
Όσο για το αν θα έχεις σκύλο... Πιστεύω πως και στην όμορφη Βέροια θα υπάρχουν αδεσποτάκια που χρειάζονται βοήθεια... Παρακολούθησέ τα, να δεις πως ζουν και συμπεριφέρονται και διάλεξε ένα από αυτά που να ταιριάζει στον τρόπο ζωής σου!

Σου εύχομαι να βρεις το φιλαράκι σου σύντομα!
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Συμφωνώ με τη Sofi.
Γιατί από την αρχή δεν κοίταζες για σκύλο στο καταφύγιο της Βέροιας?Και εκεί ουκ ολίγα έχει από ότι ξέρω.
γενικά είμαι της άποψης ότι πριν υιοθετήσουμε οποιοδήποτε ζώο το βλέπουμε αρκετές φορές και περνάμε κάποιες ώρες μαζί του ώστε να μην ταλαιπωρείται άδικα το ζώο με τέτοιες αλλαγές.
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Ισως και να εχετε δικιο,βιαστηκα.
Οσον αφορα τα δικα μας αδεσποτα,ναι εχουμε πολλα,εχουμε και δικο μας καταφυγιο,του δημου,επι μηνες πηγαινα αλλα ηταν μεγαλωσωμα τα σκυλακια ολα,οσο γι'αυτα που ζουν στο δρομο,ειναι σχεδον ολα ημιαιμα ποιμενικα,δηλαδη τεραστια για μενα...
Το οτι επεστρεψα γρηγορα τον ΤΕΝ ΤΕΝ το εκανα μετα απο σκεψη,δεν ηθελα να δεθουμε περισσοτερο.Δεν ηταν η συμπεριφορα του τοσο που μέκανε να το αποφασισω,ενταξει ναι με δαγκωσε,αλλα το εκανε κατω απο πολυ μεγαλη πιεση αρα φυσιολογικο για τα δεδομενα του..τις υπολοιπες μερες τα πηγαιναμε καλα,αλλα..........ο μονος χωρος που μπορουσα να τον περιορισω ηταν η κουζινα,ο ΤΕΝ ΤΕΝ ειχε διαλεξει το τραπεζι ή τον παγκο για να κοιμαται τις ωρες που λειπω,πως θα το ελυνα αυτο?
Με μπαλκονι 12 ωρες? Δεν το συζηταω...ή με crate 12+ ωρες? Η εμπειρια μου μεχρι τωρα,απ'τα δυο σκυλια που ειχα ηταν τελειως διαφορετικη..δεν ηξερα τι να κανω,οταν μπηκα στην κουζινα και ειδα κατω καφετιερα,βραστηρα,ατμομαγειρα...ολα οσα υπηρχαν πανω στον παγκο και στο τραπεζι επαθα σοκ:eek:
Μπορει να μη σας φαινεται σοβαρο,αλλα εγω εχω καποια ορια στα φιλοζωικα μου αισθηματα και παρ'ολα αυτα μεχρι τωρα μπορουσα και ειχα σκυλια χωρις να τα ξεπερναω,οποτε αποφασισα να αγορασω ενα κουταβι μιας μικροσωμης φυλης....