τι ρατσα ειναι?


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
λοιπον, εχω ενα σκυλι το οποιο παντα ελεγα οτι ειναι ημιαμο γιορκσαιρ ξεροντας οτι οι γονεις του ειναι ημιαμα γιορκσαιρ.ομως το χρωμα του παντα μου εκανε εντυπωση (κοκκινοξανθο) ψαχνοντας τα γιορκσαιρ ποτε δεν βρηκα καποιο που να εχει αντιστοιχο χρωμα.
ετσι λοιπον ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει τι ρατσα τελικα ειναι ή για να το θεσω καλυτερα τι μιξη ειναι? εννοειται οτι η ρατσα δεν παιζει κανενα ρολο για μενα απλα απο περιεργεια γιατι το χρωμα της μου εκανε παντα εντυπωση.
λαβετε υποψην οτι και ο πατερας της ειχε ιδιο χρωμα.απο το pet shop που αγορασαν τον πατερα της ειπαν οτι ειναι γιορκσαιρ και μαλιστα απο τα σπανια:D!α!να προσθεσω οτι πατερας και μανα ισως ειναι αδερφια απο διαφορετικη γεννα (καθως το πετ σοπαδικο μαλλον προμηθευοταν και ισως ακομα προμηθευεται οριτζιναλ γιορκσαιρακια απο μια κυρια που εχει ολλα και τα ζευγαρωνει και τα πουλαει!)και αυτο ισως εξηγει το γεγονος οτι εχει προγναθισμο και οπως μου φαινεται ψηλα ποδια για το σωμα της!
ευχαριστω!
 

Attachments



katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εμένα μου κάνει yorkie με μαλτεζ... πολύ πιθανό αν η κυρία έχει yorkies και μαλτέζ και της 'ξέφυγαν' !!!!!
Πάντως είναι φατσούλα...και σε μέγεθος "οικογενειακής συσκευασίας'!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
το σκυλι δεν γνωριζω τι μιξη ειναι αλλα αυτο το ποστ ειναι να το πιασει ο sir και να μην το αφηνει:paja1::eek::maria::p
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
δεν ξερω αν φαινεται καθαρα αλλα ειναι πυροξανθο το χρωμα της και ειναι κουρεμενη οπτε το μαλτεζ δεν νομιζω να παιζει αφου τα μαλτεζακια ειναι λευκα παντα αν δεν κανω λαθος!
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
η ερωτηση σου θα μπορουσε να ηταν και κουιζ για το θεμα "Trivial Persuit-dogforum edition".:D

οτι και να ειναι να σου ζησει.

παντως Γιορκι εχει σιγουρα μεσα του.:)
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
το σκυλι δεν γνωριζω τι μιξη ειναι αλλα αυτο το ποστ ειναι να το πιασει ο sir και να μην το αφηνει:paja1::eek::maria::p
ναι, το ξερω απο ολα εχει και πετ σοπ και byb αλλα φαντασου οτι αυτα εγιναν 11 χρονια πριν, τοσο ειναι το σκυλι, οποτε δεν νομιζω να υπηρχαν αρκετοι ενημερωμενοι και για τις 2 καταστασεις!
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
ευχαριστω!!ελπιζω να μου ζησει για πολλα χρονια ακομα!
ειναι οντως κουιζ για δυνατους λυτες!:D
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
η ερωτηση σου θα μπορουσε να ηταν και κουιζ για το θεμα "Trivial Persuit-dogforum edition".:D

οτι και να ειναι να σου ζησει.

παντως Γιορκι εχει σιγουρα μεσα του.:)
Βάλτο στο κουίζ να δούμε ποιος θα το βρει!!!!!!:p:p:p:p
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
κοίτα ...μίξη είναι και σίγουρα μεταξύ σκύλων.

εσύ είσαι τυχερός γιατί η Λιμπούλα μου είναι μίξη σκύλου με αλεπού :D:D
 
Last edited:


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
κοίτα ...μίξη είναι και σίγουρα μεταξύ σκύλων.

εσύ είσαι τυχερός γιατί η Λιμπούλα μου είναι μίξη σκύλου με αλεπού :D:D
:eek::eek: ειναι προφανες οτι και η δικια μου ειναι μιξη αλεπους και σκυλου (λογω χρωματος και μουσουδας!) για αυτο αλλωστε την λενε και φοξυ!
 




sophia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2008
62
0
ATHENS
εγω,πάλι,νομίζω,είναι yorkie,οχι επιλλεκτικής εκτροφής,με αποτελεσμα να χάσει ορισμένα χαρακτηριστικά της φυλής .
Οταν δεν "μελετάμε" τα χαρακτηριστικά των γεννητόρων μιάς φυλής,είναι συνηθισμένο,να έχουμε κουτάβια,με κυρίαρχα χαρακτηριστικά,που δεν υπάρχουν στο πρότυπο της φυλής τους,(χρώμα μέγεθος,αυτιά,κλπ.)Αυτό δεν σημαίνει οτι το κουτάβι είναι ημίαιμο,αλλωστε τι σημαίνει καθαρόαιμο????καθαρόαιμο,λέμε ένα ζώο,που πληρεί σε μεγάλο ποσοστό,τα χαρακτηριστικα της φυλής του....όταν όμως δεν συμφωνεί,και είναι και οι δύο γονείς συγκεκριμένη φυλή,τότε απλά,δεν πέτυχε το ζευγάρωμα....:confused:........μια και τα ελαττώματα,όπως και τα προτερήματα βέβαια,κληρονομούνται και κληροδοτούνται....η αξία ενός pedigree,βρίσκεται σε αυτόν τον κανόνα.
Πάντως το σκυλάκι σου είναι πολύ όμορφο,να το χαίρεσαι για πολλά ακόμη χρόνια:)....
 




giorgos516

Active Member
6 Νοεμβρίου 2009
30
0
Αγορασα το βιβλιο του Σκαι 'Σκυλοι' για 8,90 ΅Ευρω και έχει μεσα όλες τις ρατσες. Πολυ καλο βιβλίο σε σχέση με την τιμή του και θα βοηθήσει πολλούσ κάτοχους ημίαιμων(οπως και εγώ) να καταλάβουνε τι ράτσα σκύλων ακριβώς έχουν
 




alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
To norfolk πραγματικα μοιαζει πολυ με την δικια μου εκτος απο το μουσουδι βεβαια.
απορω που βρεθηκαν αυτα εδω?! γιατι αντε τα γορκσαιρ τα ξερει κοσμος πολυς και τα αγοραζει. τα norfolk παλι δεν νομιζω να τα ξερουν πολλοι.
ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
 




sophia

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2008
62
0
ATHENS
To norfolk πραγματικα μοιαζει πολυ με την δικια μου εκτος απο το μουσουδι βεβαια.
απορω που βρεθηκαν αυτα εδω?! γιατι αντε τα γορκσαιρ τα ξερει κοσμος πολυς και τα αγοραζει. τα norfolk παλι δεν νομιζω να τα ξερουν πολλοι.
ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
πρίν 11 χρόνια,δεν υπήρχε norfolk terrier, στην Ελλάδα...:rolleyes:,και αν υπήρχε,δε νομίζω να το χρησιμοποίησε κάποιος για ζευγάρωμα με το yorkie του,μια και διαφέρουν αρκετά!!!απο ότι γνωρίζω,ακόμα και σήμερα,υπάρχουν ελάχιστα και σήμερα......2-3 το πολύ....
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Να σου ζήσει. Για τη φυλή σίγουρα μπορεί να σου πει μόνο ειδικό τεστ DNA, το οποίο όμως δεν ξέρω πού μπορείς να το κάνεις στην Ευρώπη. Έκανα εγώ του Μουφ για να διαπιστώσω αν είναι καθαρόαιμος Αυστραλέζος και του έχω κάνει γενικά διάφορα τεστ DNA και για ασθένειες. Υπάρχει όμως και για διαπίστωσης φυλής και μάλιστα σου λέει περίπου και το ποσοστό.
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
το τεστ DNA δεν το σκεφτομαι. αλλωστε και το σκυλι ειναι 11 χρονων οποτε οι ασθενειες που πιθανον να προεβλεπε ή τις εχει ηδη ή δεν θα περασει πολυ καιρος για να τις εμφανισει.:( απλα παντα μου εκανε εντυπωση το χρωμα της και μια που βρηκα το φορουμ λεω ολο και καποιος θα εχει δει κατι παραπανω απο μενα και ισως να μου δωσει τα φωτα του! αλλωστε οπως εσυ εχεις το Μουφ σου που ειναι μοναδικο ειδος ετσι και για μενα ειναι το αλεπουδοσκυλο μου ενα και μοναδικο!:D