το σκυλι μου αλλαξε μετα τη στειρωση


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πάντως παρά τα όσα ενδιαφέροντα υποστηρίζουν οι έρευνες για τα αρνητικά της στείρωσης και για το σοκ που υπόκειται ο οργανισμός όταν αφαιρούνται τα γεννητικά όργανα τα προσωπικά μου παραδείγματα καθώς και η εμπειρία μου από θηλυκές σκύλες φίλων είναι πολύ μικρότερα ποσοστά θνησιμότητας σε νεαρές ηλικίες στα στειρωμένα από ότι στα αστείρωτα. Και να μην ξεχνάμε ότι όταν ένας οργανισμός δεν αναπαράγεται ενώ έχει φτιαχτεί βιολογικά για αυτό οι πιθανότητες να παρουσιάσει καρκίνο στα γεννητικά του όργανα είναι μεγαλύτερες.
Οπότε ενδεχομένως το δίλλημα δεν θα έπρεπε να είναι στείρωση ή όχι μόνο αλλά στείρωση ή όχι σε ζώα που δεν θα ζευγαρώσουν ποτέ.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Και να μην ξεχνάμε ότι όταν ένας οργανισμός δεν αναπαράγεται ενώ έχει φτιαχτεί βιολογικά για αυτό οι πιθανότητες να παρουσιάσει καρκίνο στα γεννητικά του όργανα είναι μεγαλύτερες.
Source?
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και να μην ξεχνάμε ότι όταν ένας οργανισμός δεν αναπαράγεται ενώ έχει φτιαχτεί βιολογικά για αυτό οι πιθανότητες να παρουσιάσει καρκίνο στα γεννητικά του όργανα είναι μεγαλύτερες.
Είναι μεγαλύτερες γιατί τα έχει ίσως... :)

Αλλά όντως αυτό είναι ένα ερώτημα που απασχολεί
2. Τι ακριβώς γίνεται στον οργανισμό όταν δεν επιτρέπεις σε ένα ζώο να εκτονώσει τις γενετίσιές του ορμές και αφήνεις τις ορμόνες σε πλήρη εκδήλωση.
Υπάρχουν απαντήσεις;
Έχει ερευνηθεί το θέμα;
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Είναι μεγαλύτερες γιατί τα έχει ίσως... :)

Αλλά όντως αυτό είναι ένα ερώτημα που απασχολεί


Υπάρχουν απαντήσεις;
Έχει ερευνηθεί το θέμα;
Eίναι δύσκολο να βρεις έρευνες ακριβώς για αυτό το ζήτημα και νομίζω ότι ο λόγος για αυτό είναι ότι δεν θέλει κανείς να αποδείξει φαντάζομαι ότι το ζευγάρωμα στα ζώα και πιο συγκεκριμένα η κύηση στα θηλυκά σε σύγκριση με ένα θηλυκό αστείρωτο που δεν θα ζευγαρώσει είναι σημαντικό για την υγεία τους, η ψευδοκύηση πχ είναι ένας λόγος που μπορεί να προκαλέσει καρκίνο στον μαστό αν πάρει μεγάλες διαστάσεις και επαναλαμβάνεται, επίσης στην έρευνα που θα βάλω παρακάτω νομίζω ότι στην σελίδα 115 βρίσκουμε αυτό που λέω για αστείρωτα ζώα που δεν ζευγαρώνουν.
Αν πάμε στον άνθρωπο αυτό είναι αποδεδειγμένο 100% αλλά επειδή δεν γνωρίζω την βιολογική ταύτιση (αν και στον καρκίνο του μαστού υπάρχει μεγάλη μεταξύ γυναίκας και σκύλας) δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι εφαρμόζονται και στον σκύλο.

Biology of female cancers, σελ. 115
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πάνω σε αυτό συγκεκριμένα (δλδ καρκίνο σε προστάτη ή στους όρχεις σε αστειρωτα αρσενικά), διαβάζω εδώ πως υπάρχουν μελέτες που δείχνουν σχεδόν τα αντίθετα.

Για τον καρκίνο του προστάτη για παράδειγμα βρήκαν πως οι στειρωμενοι έχουν 4 φορές παραπάνω πιθανότητα εμφάνισης. Μάλιστα ισχυρίζονται πως τα συγκριτικά λιγότερα περιστατικά εμφάνισης καρκίνου του προστάτη σε αστειρωτα αρσενικά, μπορεί να υποδηλώνουν πως οι ορμόνες τελικά δρουν προστατευτικά.

Για τον καρκίνο των ορχεων, δεν είναι σπάνιο και εμφανίζεται (από ότι λένε) σε ένα 7% αστειρωτων ηλικιωμένων αρσενικων, παρόλα αυτά είναι κάτι που συνήθως θεραπεύεται και τα ποσοστά μεταστασης και θνησιμότητας είναι μικρά. Από ότι λένε, 1% είναι το ποσοστό θνησιμότητας.
Φυσικά ένας ευνουχισμενος σκύλος δεν έχει θέμα μιας και δεν μπορεί να πάθει καρκίνο σε ένα όργανο που δεν έχει.

Οκ...
Όλα αυτά προβληματιζουν
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Πάνω σε αυτό συγκεκριμένα (δλδ καρκίνο σε προστάτη ή στους όρχεις σε αστειρωτα αρσενικά), διαβάζω εδώ πως υπάρχουν μελέτες που δείχνουν σχεδόν τα αντίθετα.

Για τον καρκίνο του προστάτη για παράδειγμα βρήκαν πως οι στειρωμενοι έχουν 4 φορές παραπάνω πιθανότητα εμφάνισης. Μάλιστα ισχυρίζονται πως τα συγκριτικά λιγότερα περιστατικά εμφάνισης καρκίνου του προστάτη σε αστειρωτα αρσενικά, μπορεί να υποδηλώνουν πως οι ορμόνες τελικά δρουν προστατευτικά.

Για τον καρκίνο των ορχεων, δεν είναι σπάνιο και εμφανίζεται (από ότι λένε) σε ένα 7% αστειρωτων ηλικιωμένων αρσενικων, παρόλα αυτά είναι κάτι που συνήθως θεραπεύεται και τα ποσοστά μεταστασης και θνησιμότητας είναι μικρά. Από ότι λένε, 1% είναι το ποσοστό θνησιμότητας.
Φυσικά ένας ευνουχισμενος σκύλος δεν έχει θέμα μιας και δεν μπορεί να πάθει καρκίνο σε ένα όργανο που δεν έχει.

Οκ...
Όλα αυτά προβληματιζουν
Αυτό με τον προστάτη το γνωρίζω κι εγώ, όταν έψαχνα αν πρέπει να στειρώσω τον σκύλο μου και είδα ότι στειρωμένος έχει μεγαλύτερες πιθανότητες ωστόσο φυσικά αστείρωτος έχει μεγαλύτερες για καρκίνο στους όρχεις.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
ωστόσο φυσικά αστείρωτος έχει μεγαλύτερες για καρκίνο στους όρχεις.
Ναι βρε Μυρτώ μου.
Το θέμα είναι θα τον υποβάλλεις σε μια επέμβαση για να αποφύγεις αυτό το 1% θνησιμότητας από καρκίνο στους όρχεις;
Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις πως το λεω.
 
  • Like
Reactions: stefanosk




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ναι βρε Μυρτώ μου.
Το θέμα είναι θα τον υποβάλλεις σε μια επέμβαση για να αποφύγεις αυτό το 1% θνησιμότητας από καρκίνο στους όρχεις;
Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις πως το λεω.
Όχι για 1 % δεν θα στείρωνα. Αν όμως από την άλλη πίστευα ( που για να είμαι ειλικρηνής κλίνω προς τα εκεί) ότι αστείρωτος και χωρίς ζευγάρωμα ένας σκύλος βρίσκεται σε μόνιμο στρες και αναστάτωση τότε αλλάζουν τα δεδομένα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Και κοιταχτε τώρα πως την πατάς.
Βρηκα αυτό τυχαία (υπάρχουν και άλλα)

Αρσενικά
  1. Αποτρέπεται η εμφάνιση νεοπλασιών των όρχεων.
  2. Μειώνεται σε μεγάλο βαθμό η πιθανότητα εμφάνισης παθήσεων του προστάτη, οι οποίες είναι πολύ συχνές στους σκύλους, όπως η υπερπλασία και η προστατίτιδα.
 
  • Like
Reactions: d3ac0n


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Και κοιταχτε τώρα πως την πατάς.
Βρηκα αυτό τυχαία (υπάρχουν και άλλα)

Αρσενικά
  1. Αποτρέπεται η εμφάνιση νεοπλασιών των όρχεων.
  2. Μειώνεται σε μεγάλο βαθμό η πιθανότητα εμφάνισης παθήσεων του προστάτη, οι οποίες είναι πολύ συχνές στους σκύλους, όπως η υπερπλασία και η προστατίτιδα.
Ναι και πώς την πατάς ;
Το εδώ που πόσταρες πιο πάνω τα ίδια έλεγε.
Άλλο ο καρκίνος
Canine prostate models in preclinical studies of minimally invasive interventions: part I, canine prostate anatomy and prostate cancer models
και άλλο η υπερπλασία :
Canine prostate models in preclinical studies of minimally invasive interventions: part II, benign prostatic hyperplasia models.

Το αυτό είναι βεβαίως μονομερές(τί πάει να πεί διαταραχή της ανάπτυξης; Θα μπορούσε να έιναι και αυτισμός δηλαδή:p), ας βάλει το μυαλο του ο αναγνώστης να αφήσει το dogworld και να έρθει στο dogforum, όπου δεν πωρωνόμαστε μόνο με τα θετικά (ή τα αρνητικά );)
 
Last edited:


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Η υπερπλασία είναι καλοήθης καρκίνος. Η διαφορά είναι ότι ο οργανισμός στην περίπτωση της υπερπλασίας καταφερνει να εγκλωβίσει τον όγκο, στην περίπτωση του κακοήθη δεν μπορεί.
 
  • Like
Reactions: stefanosk


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σαφώς, άλλο η υπερπλασία, άλλο προστατιτιδα, άλλο καρκίνος.
Το σκεπτικό είναι πως προκειμένου να μειωθεί η πιθανότητα για προστατιτιδα και υπερπλασία, αυξάνεται το ρίσκο για καρκίνο του προστάτη.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Η υπερπλασία είναι καλοήθης καρκίνος. Η διαφορά είναι ότι ο οργανισμός στην περίπτωση της υπερπλασίας καταφερνει να εγκλωβίσει τον όγκο, στην περίπτωση του κακοήθη δεν μπορεί.
Γκούγκλαρέ το, πριν πεταχτείς.:ROFLMAO:

Σαφώς, άλλο η υπερπλασία, άλλο προστατιτιδα, άλλο καρκίνος.
Το σκεπτικό είναι πως προκειμένου να μειωθεί η πιθανότητα για προστατιτιδα και υπερπλασία, αυξάνεται το ρίσκο για καρκίνο του προστάτη.
Και για αυτό προτιμάμε να στειρώνουμε ήδη ενήλικα σκυλιά.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Όταν κάτι αναπτύσεται πέραν του φυσιολογικού σε έναν οργανισμό είναι καρκίνωμα. Μπορεί να το πεις υπερπλασία, καλοηθεια, όγκο, κακοήθεια. Διαφορετικό είδος μεν, καρκίνος δε.

Everything else is Elementary dear Watson
 
  • Like
Reactions: stefanosk


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Όταν κάτι αναπτύσεται πέραν του φυσιολογικού σε έναν οργανισμό είναι καρκίνωμα. Μπορεί να το πεις υπερπλασία, καλοηθεια, όγκο, κακοήθεια. Διαφορετικό είδος μεν, καρκίνος δε.

Everything else is Elementary dear Watson
Αν δεν χρησιμοποιούσες τα αγγλικά θα μπορούσα να πώ οτι δεν μπορείς να το γκουγκλάρεις. Τώρα που καταλαβαίνεις αγγλικά να φανταστώ ή οτι βαριέσαι, ή οτι απλά δε θες να παραδεχτείς πως δεν ξέρεις τί λές ;
 
  • Like
Reactions: d3ac0n




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Σαφώς, άλλο η υπερπλασία, άλλο προστατιτιδα, άλλο καρκίνος.
Το σκεπτικό είναι πως προκειμένου να μειωθεί η πιθανότητα για προστατιτιδα και υπερπλασία, αυξάνεται το ρίσκο για καρκίνο του προστάτη.
Υπερπλασία αναπτύσσεται σε μεγάλο αριθμό σκύλων . Εχω(έχουμε) διαβάσει από 80% των (αστείρωτων) σκύλων ηλικίας 5 ετών μέχρι και το 100% σκύλων 7 ετών. Δεν είναι κάτι που μπορείς να το αφήσεις έτσι και φαίνεται να εξαρτάται από ανδρογόνα. Σε αντίθεση με τον καρκίνο του προστάτη που φαίνεται να μην εχει σχέση με ανδρογόνα και είναι κάτι σχετικά σπάνιο (ακόμα και για τους στειρωμένους).

*προτάθηκε κάποια στιγμή οτι επρεπε η στείρωση να γίνει πρίν τα 2 έτη (όπου ολοκληρωνεται η ανάπτυξη των αδένων της περιοχής.) για να μειωθεί και η εμφάνιση του καρκίνου. Αλλα δεν μπορεσε να επαληθευτεί σαν ιδέα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Yorkaddict


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Αν δεν χρησιμοποιούσες τα αγγλικά θα μπορούσα να πώ οτι δεν μπορείς να το γκουγκλάρεις. Τώρα που καταλαβαίνεις αγγλικά να φανταστώ ή οτι βαριέσαι, ή οτι απλά δε θες να παραδεχτείς πως δεν ξέρεις τί λές ;
Όχι απλά κάνω λάθος μιας και το benign συνήθως συνοδεύεται από το tumor :censored:

Όντως η υπερπλασία είναι τελείως διαφορετικό πράγμα και καθαρά dht modulated σε αντίθεση με τον καρκίνο που συνήθως είναι estrogen modulated.

Παρανόηση ή γεράματα διαλέγεις και παίρνεις :ROFLMAO:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.115
Μηνύματα
895.843
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981