τριχωμα westie


matina_b

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2009
73
0
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!!!!!!!
Χρειάζομαι την βοήθεια σας!!!Εγώ όπως ξέρετε έχω ένα westie το οποίο είχε πολύ όμορφο σκληρό τρίχωμα!!Εντομεταξύ ηθελα μέσα στην βδομάδα να κανονίσω να πάω για περιποίηση αλλά..
Ηρθα στην Αθήνα έλειψα για μία μέρα και η μαμα μου τον έκανε μπάνιο. και καλά αυτό αλλα του έβαλε και μαλακτική!!Το μαλλί του έχει γίνει πολύ μαλακό τώρα...
Θα ξαναγίνει όπως πριν το μαλλί του???
Μπορώ να το πάω για περιποίηση κανονκά τώρα που έκανε μπανιο??Το πρόβλημα είναι ότι την άλλη βδομάδα φεύγω από την Αθήνα και θα αργήσω να ξαναέλθω κ το μωρό θέλει επειγόντως περιποίηση!!
Τι προτείνετε να κάνω????
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Χαχαχα!Πες στην μαμα σου να ξερει οτι τα σαμπουαν που προοριζονται για ανθρωπινη χρηση δεν τα βαζουμε και στα σκυλια μας!!!Εχουν διαφορετικο ph και μπορει να επιφερει δερματικα προβληματα!

Ωστοσο νομιζω οτι δεν υπαρχει καποιος κινδυνος!Να τον πας εκει που περιποιουνται τα σκυλια και θα στον κανουν μια χαρα!
 


matina_b

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2009
73
0
Και μου λέει η μαμά: " κοιτα όμορφος που έγινε και πώς μοσχομοιρίζει!!!!και το μαλλάκι του απαλό απαλό!!όχι όπως πριν όπως τον είχες εσυ!!!!"
Τα άκουσα κ όλας :eek::eek::p:p
Αχ ρε μάνα λεω:mad::mad::mad::D:D:D
κ όταν της εξήγησα ¨"εε...δεν το ήξερα..εγώ να σε ευχαριστήσω το έκανα":(:(
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Επισης να ξερεις οτι καθε που θα τον κανεις μπανιο να του βαζεις βαμβακι στα αυτακια του για να μην μπαινει μεσα νερο!

Περιμενε να ακουσεις και αλλες αποψεις περι του μπανιου με μαλακτικη!
 


matina_b

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2009
73
0
Ναι τα ξέρω αυτά,και τα τηρώ:)Αλλά τα westie πρέπει ν κ΄νουν σπανια μπάνιο λογο ιδιαιτερότητας του τριχώματος τος. Απλά ανησυχώ μήπως χάλασε τώρα το μάλλι του :(:(Και αν κάνει να το κάνω σε τόσο κοντινή απόστση μπάνιο.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Δεν θα έχει πρόβλημα. Σε λίγες μέρες θα είναι και πάλι σκληρό το μαλλί του.

Το μόνο που μπορεί μόνιμα (ή έστω για μήνες) να μαλλακώσει το μαλλί ενός σκληρότριχου σκύλου είναι το κούρεμα (αντί για stripping) ή κάποιο πρόβλημα υγείας.

Αν σε ενοχλεί πολύ (και είσαι ανυπόμονη ή πρέπει να πας σε έκθεση) ψέκασέ τον με fronline. Θα φτιάξει το μαλλί αμέσως.
 


matina_b

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2009
73
0
Ευχαριστώ πολύ!
Δεεν είναι θέμα ανυπομονησίας αλλά έγινε το μαλλί του μεταξένιο! Ουτε τα δικά μου δεν κάνει έτσι η μαλακτική:p:p:p
Αφού θα επανέλθει..ηρέμησα!!!:D:D
 


mariakapa

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2009
167
0
Aθηνα
Μπορεις να απευθυνεις στον "μουτζουρη" το pet shop στην ερμου νασου δωσει ειδικο σαμπουαν, εχει κατι πολυ καλα αμερικανικα και ειναι για westie. Οσο για τωρα μην ανυσηχεις θα επανελθει το τριχωμα του στην φυσιολογικη του κατασταση:D:D
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δεν θα έχει πρόβλημα. Σε λίγες μέρες θα είναι και πάλι σκληρό το μαλλί του.

Το μόνο που μπορεί μόνιμα (ή έστω για μήνες) να μαλλακώσει το μαλλί ενός σκληρότριχου σκύλου είναι το κούρεμα (αντί για stripping) ή κάποιο πρόβλημα υγείας.

Αν σε ενοχλεί πολύ (και είσαι ανυπόμονη ή πρέπει να πας σε έκθεση) ψέκασέ τον με fronline. Θα φτιάξει το μαλλί αμέσως.
Ετσι ειναι!!
Και εκτος απο αυτο υπαρχουν και διαφορες σκονες- που κανουν το μαλλι καπος σκληρο- για να πιανεται καλυτερα στο στριππιγκ.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αλλα μην ξανα βαλουν μαλακτικο..,
Προσοχη..κυκλοφορει ενα σαμπουαν το "gold medal pets"για λευκα σκυλια.., ειναι καταλληλο για π.χ. μαλτεζ αλλα οχι για westie..!!! μαλακωνει πολυ την τριχα..
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αχ, πρέπει να βάλω μία γνωστη μου να διαβάσει αυτο το post...
Αγόρασε πέρσυ ένα westie...και το σκυλί ένα χρόνο τώρα κάνει μπανιο κάθε 4 μέρες...με μαλακτικό...έχει γίνει πλέον "μεταξώτριχο" westie...
Και δεν ακούει και κανέναν...εγω σήκωσα τα χέρια ψηλα...:(:(
 




matina_b

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2009
73
0
Παιδια..η αλήθεια είναι οτι είναι τοσο άσπρα και τοσο όμορφα έτσι που σε βάζουν στον πειρασμο:D:D
Οχι οτι αλλιώς δεν είναι αλλά λεμε τώρα:D:D
το κουτσούνι μου.. και εν το μεταξύ επείδη έγινε τόσο μαλακό το έχουν λιώσει στην αγκαλιά όλοι ..στο τέλος θα ζητάει από μόνο του μαλακτική :p:p:p:p
 






matina_b

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2009
73
0
Frontline καταλαβα και εγώ αλλά ποιο σκεύασμα ???Αυτος μου έλεγε "θα σου δώσω εγώ ένα πολύ καλύτερο ..(αφου δεν ειχε καταλάβει ακρίβως τι ζήταγα...:eek::eek::eek:) ..κάνει την τρίχα απαληηηηηηηηηηη!!!!:eek::eek::eek::eek::eek::eek:"
Οπότε αν είχα ακρίβως την ονομασία του ίσως να γλύτωνα αυτά τα παρατράγουδα!!!!ή θα μπορούσα και να το παραγγείλω !!;)
 


alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
αν δεν κανω λαθος παλι το σπρει σου ειπαν να παρεις. δεν ειναι για το τριχωμα ειδικο αλλα για ψυλλους ομως οταν το βαζεις στα σκυλια το τριχωμα σκληραινει οποτε υποθετω οτι για αυτο στο ειπαν!