τροφη για κουταβακι ροττβαιλερ




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Να χανω τετοια θεματα...αμαρτια απτον Θεο...:confused:

Περαν ολων των αλλων (μιας κ αργησα κιολας...) καλο ειναι για τους πρωτους μηνες της ζωης τους (κ μεχρι να ενηλικιωθουν,στα ροτ δλδ μεχρι 18 μηνων) να "επενδυουμε" σε μια ΑΝΩΤΕΡΗ ποιοτικα τροφη...ακομη κ αν μας ξετιναζει το μπατζετ μας (κ μας μαζι)!
Θα κλαψεις λιγους μηνες,θα ξενοιασεις (εχοντων καλως των πραγματων) για το υπολοιπο της ζωης του/της!

Ελπιζω να απαντησα...
 
  • Like
Reactions: Halford




kora

Member
16 Μαρτίου 2016
18
31
43
εγω ταιζω barf έτοιμη συνταγη της raw habits αν και ξεκινησα με a&d. Στα λεφτά μου βγαινει παραπανω κατα 20 ευρω απο τη Royal γιατι αγοράζω τη ποικιλια που περιέχει και μοσχάρι . Στο τρίχωμα δεν εχω δει διαφορά ακομα (ουτε το πρωτο μαδημα δεν εχουμε κανει) . Στη δραστηριότητα δεν έχω δει διαφορά. Στη ποσοτητα κοπράνων αν και με τη συγκεκριμένη ξηρά δεν είχαμε μεγάλες ποσότητες ,τωρα ειναι ανυπαρκτες. Σημαντικό για μενα! δεν μυριζει σωματικα...δεν μυρίζει η ανάσα της και δεν εχει αερια! και το πιο βασικο τρωει με ορεξη τη προβλεπομενη ποσοτητα.Είναι το πρωτο μου σκυλι που δινω barf και θα την συνεχισω. Με την ξηρα ταιζω ακομα κροκέτες στο χερι για να μην ξεχασει τη γεύση ωστε αν παμε κανα ταξιδι να μην κουβαλαω τα κατεψυγμενα.Το θέμα ειναι και πρακτικο εγω πχ πηρα ποσότητα 20 κιλών και γεμισα ολη τη κατάψυξη αλλα δεν την χρησιμοποιώ και για αλλο λόγο, με την ξηρα εχεις το σακούλι, περνεις και ενα κουβά και το ριχνεις μέσα,αντε να πιασει μια γωνιά.Παντως αν δεν γύρναγα στη barf τη Royal θα συνέχιζα ,οχι οτι ειναι και η top,απλα αυτη ειχε συνηθισει και δεν θα κανα δοκιμες για να μπλεξω με τα πεπτικα. Να αναφέρω βεβαια οτι ακομα ολοκληρο πλαταρι κοτοπουλου δεν εχω δωσει... ειμαστε ακομα στα τυποποιημενα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ειλικρινά τώρα (μπλοκαρα)ποια γνώμη να πάρω του κτηνίατρος η εσάς?
(Καλοπροαιρετος ο προβλημάτισμος μου και όχι ειρωνικος)
Ο κτηνίατρος πολύ σωστά σου απάντησε γιατί ο τομέας ο δικός του είναι η υγεία του ζώου. Αυτό που σε ενδιαφέρει εσένα εκτός από την υγεία είναι και να αλληλοεπιδρά με τα αδέλφια του και τη μητέρα του για τουλάχιστον 60 ημέρες. Βοηθάει στην ισορροπία του σκύλου και του διδάσκεται η ιεραρχία με τρόπο μοναδικό που ούτε ο καλύτερος εκπαιδευτής δεν μπορεί να το κάνει.
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
πρόσεξα καλύτερα τα συστατικά τις belcando είδα ότι περιεχέι καλαμπόκι.
ωμός είδα πως το καλαμπόκι μπορεί να προκαλέσει απόφραξη στο έντερο του σκύλου.
έπειτα διαβάζοντας σε ένα άρθρο εδώ μέσα περί ολιστικές και super premium οτι οι παράγωγοι των σκυλοτροφών μας πουλάνε αέρα κοπανιστό http://www.dogforum.gr/2015/06/η-διατροφή-του-σκύλου-παρανοήσεις-και/
όποτε λέω να πάρω μια οικονομική τροφή χωρίς δημητριακά και καλαμπόκι για παράδειγμα σαν αυτήν την τροφή http://natureapetfoods.com/el/naturals/puppy-chicken-2/

Πηγή: http://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis/...porei-na-skotosoun-to-skulo-sas#ixzz43ZEJplH4
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
όποτε λέω να πάρω μια οικονομική τροφή χωρίς δημητριακά και καλαμπόκι για παράδειγμα σαν αυτήν την τροφή http://natureapetfoods.com/el/naturals/puppy-chicken-2/

Πηγή: http://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis/...porei-na-skotosoun-to-skulo-sas#ixzz43ZEJplH4
και το ρύζι δημητριακό είναι αλλά σαφώς καλύτερο για το σκυλί μας από το καλαμπόκι ;)
 
  • Like
Reactions: spyv


kora

Member
16 Μαρτίου 2016
18
31
43
βασικα το καλαμποκι ( ο σπορος που δεν ειναι αλεσμενος ή σε βραστο μη πολτοποιημενος μπορει να κανει αποφραξη, αυτος που περιεχεται στη ξηρα τροφη μπορεις και ταιζεις χωρις προβλημα. Τωρα αν ο σκυλος μου ειχε δυσανεξια στη γλουτενη σιγουρα θα του εδινα κατι χωρις σιτηρα...αυτη που αναφέρεις πχ εχει ρυζι...που στην ουσια το στομαχι γεμιζει και αυτο! και μετα το βλεπεις στις "εξαγωγες", παντως οικονομική δεν την λες. Πλεον εχει εξελιχθει η ξηρα τροφή και εχει μια λυση για καθε προβλημα...βλεπε οι συνταγες για τα στειρωμένα, τα διαιτιτικα αλλα και οσα πασχουν απο τα πεπτικα...πχ δεν υπηρχε η hills i/d πριν 15 χρονια που παλευαμε να ξεπερασουμε τα "ρευστα" με λαπαδες. Οσον αφορα το αρθρο ειναι πολυ ενδιαφέρον, βεβαια να ξερεις οτι τα αγρια ζωα εχουν και μικροτερο προσδοκιμο ζωης και πιστευω οτι η διατροφη ειναι και αυτο παραγοντας...οτι πληρωνεις παιρνεις και βλεπεις αποτελεσμα και πιο σημαντικα στο μελλον. Προσθετα για να εχεις υποψη σου στις επιλογες σου, πηρα σημερα τη Royal Canin Rottweiler junior που ειναι καταλληλη απο 2 εως 18 μηνων και ταισα για βραδυ και θα δινω περιστασιακα για να μην χασουμε "επαφη" με τη ξηρα.Την εχουν λανσαρει σαν συνταγη καταλληλη για τη ράτσα αλλα θα σου ρχετε πιο ακριβα σε σχεση με τη maxi junior ή τη giant...και εχει και καλαμποκι και ρυζι :D
 




rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
θα θελα να σας ευχαριστησω για τις συμβουλες σας αλλα κυριως για την την επιμονη σας να μην παρω το κουτταβι τοσσο νωρις.
επειτα απο συνενοηση το αναβαλαμε για την ογδοη εβδομαδα ζωης του.
σας ευχαριστω.

τωρα οσο αναφορα μαλλον θα παρω αυτην, http://www.fitmin.com/dogs/nutritional-programme-fitmin/maxi/fitmin-maxi-puppy.html μου φαινεται πολυ καλη για τα λεφτα της 15kg 55e 2x15kg 74,55e
 
  • Like
Reactions: vrmode


moglhs

Well-Known Member
6 Οκτωβρίου 2007
51
54
40
Εμείς ταίζουμε από το '14 τη physis και πάμε πολύ καλά και δεν έχει και ρύζι και καλαμπόκι που έχει η άλλη που έγραψες. Ξεκινήσαμε να φέρνουμε από την Αγγλία κάποιες ποσότητες για τα σκυλιά μας και τώρα δίνουμε και σε άλλους. Στείλε μου pm αν σε ενδιαφέρει.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Επειδή ειμαί στην ίδια φάση , αναζήτησης καλής τροφής για Rott που το περιμένω τον Μαιο , έχω καταλήξει στην Acana Wild Prairie ελπίζω να της ταιριάξει κι να αξιζει τα χρηματα της.
 


Lia Mocca

Active Member
14 Οκτωβρίου 2015
32
4
.....
όποτε λέω να πάρω μια οικονομική τροφή χωρίς δημητριακά και καλαμπόκι για παράδειγμα σαν αυτήν την τροφή http://natureapetfoods.com/el/naturals/puppy-chicken-2/

Την δοκιμάσαμε, μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και προχωρήσαμε στην adult με κοτόπουλο (έχουμε boxer 14 μηνών)
 


kora

Member
16 Μαρτίου 2016
18
31
43
Εδω και μια βδομαδα ταιζω orijen και θα τη δουλεψω για μερικους μηνες οσο ειμαστε στην αναπτυξη, βασικα αν και υψηλη τιμή ειναι grain free και εχει και ψαρια στη συνταγη! κατι που η δικια μου σε barf με ψαρι απεχθανεται οπως και το λαδι σολωμου που της πηρα...θα μαγειρεψω τα κρεατα που χω καταψυξη για τους αδεσποτους και θα "παιξω" με τσουβάλι. Πάντως στο θέμα της υψηλης πρωτείνης ο κτηνιατρος και ο εκτροφεας ειπαν να μην προβληματιζομαι...
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Πριν από λίγες ημέρες πήραμε το σκυλάκι μας.
Ένα θηλυκό ροτβαιλερ και τρις χαριτωμένο.
Μέχρι να παραλάβω την τροφή και συγκεκριμένα την fitmin maxi puppy είχα πάρει σε μικρή συσκευασία την optima.
Δεν την έτρωγε καθόλου με όρεξη,αργά και βασανιστικά και από κόπρανα πολύ δυσάρεστες μυρωδιές.
Τώρα που ξεκίνησε την fitmin την τρώει με πάρει πολύ όρεξη και όχι τόσο έντονες μυρωδιες. Και αρκετά οικονομική εάν παραγγελεις 2x15 lg από zoofast.
(Το πρώτο βράδυ δεν κοιμήθηκε κάνεις μιλάμε για πολύ κλαμα)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU