υψηλή κρεατινινη


andreas42

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2013
39
58
αθηνα
καλησπερα σε ολους ,

μετα απο διαροια μιας εβδομαδας καναμε βιοχημικες εξετασεις στο σκυλο μας ηλικιας 2 ετων. αποτελεσμα υψηλη κρεατινινη 2, 34 ολα τα υπολοιπα καλα. ξεκινησαμε ειδικη κτηνιατρικη τροφη για εμα μηνα και επαναληψη εξετασεων. μεχρι να γινουν οι αλλες εξετασεις ειχαμε φαγωρα και απολεπιση γυρω απο τα ματια χωρις ενδειξη ψωρας . ο γιατρος μας ειπε να βαλουμε αμπουλα ειδικη και πλυσιμο με αντισηπτικο σαμπουαν χωρις ακομη φαρμακα λογω οτι δεν εχουμε κανει επαναληψη εξετασεων - φοβαται για τα νεφρα- τι γινεται δεν ξερω
βλεπω τον κουκλο μου και δεν μπορω να τον βοηθησω καμμια γνωμη οτιδηποτε διοτι τα εχω παιξει με την κολοκατασταση αυτη.
σορρυ για την ορθογραφια αλλα ειμαι χαλια ψυχολογικα με αυτη την ιστορια

ευχαριστω
 
  • Like
Reactions: boston terrier






andreas42

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2013
39
58
αθηνα
οι διάρροιες εχουν κοπει κατα τον γιατρο οφειλοταν στη ξηρα τροφη λογω πρωτεινης που μας εφερε και την υψηλη κρεατινινη. τωρα τρωμε κλινικη ρεναλ διατας για να ριξουμε τις τιμες. ιδομεν
 
  • Like
Reactions: boston terrier


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
οπότε θεωρητικά η πρωτεϊνη ήταν αυτή που πείραξε τις τιμές. Έξυνε τη μουσούδα με την ξηρά τροφή? μήπως είναι καποιο αλλεργικό ζήτημα το θεμα της ξηροδερμίας/τριχόπτωσης.
 
  • Like
Reactions: boston terrier






GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
το 51% ειναι ποσοστο αρνιου επι του συνολου συστατικων...
η πρωτεινη στη μπαρκινγκ χεντσ πρεπει να ειναι περιπου 23 %...... molis to eida...
αρα πρεπει να βρεις αλλου την αιτια ζημιας των νεφρων...
 
Last edited:


andreas42

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2013
39
58
αθηνα
εχεις δικιο σε αυτο ,δεν ξερω τι αλλο να πω ισως να εχει προδιαθεση ο σκυλος μου η να ειναι αυτες οι τιμες του απο παντα και να μην το ξερω. θα δουμε στις επαναληπτικες του μεχρι τοτε αγωνια στο φουλ
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Η κρεατινίνη αποβάλλεται από τους νεφρούς που λειτουργούν κάπως σαν φίλτρο. Ο καλός μεταβολισμός της κρεατινίνης για αποβολή της από τα νεφρά προϋποθέτει να υπάρχει ομαλή κυκλοφορία και επάρκεια αίματος...πράγμα που διαταράσσεται με τις διάρροιες (τουλάχιστον στους ανθρώπους). Πότε θα κάνεις επαναληπτικές? Ουρία πόσο είχε ?
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Οπότε περιμένεις μέχρι την Πέμπτη ....και βλέπεις μετά..
Οι φυσιολογικές τιμές ουρίας που σου δίνει ?
 
Last edited:
  • Like
Reactions: boston terrier




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Το τεστ για καλαζαρ το έκανες με λήψη αίματος και αποστολή σε εργαστήριο ή έκανε ο γιατρός το γρήγορο τεστ στο ιατρείο?
 
  • Like
Reactions: boston terrier


andreas42

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2013
39
58
αθηνα
ελπιζω να ειναι μονο απο την τροφη και να φτιαξει γενικοτερα. παντως εχει ορεξη για φαγητο λογω διατας , ορεξη για βολτες ,παιγνιδι ιδομεν γιατι ουτε διακοπες δεν μπορω να παω με την στενοχωρια μου . ας ειναι καλα ο κουκλος μου και ας μην παω διακοπες ουτε σε δεκα χρονια δεν με νοιαζει
 






andreas42

Active Member
1 Δεκεμβρίου 2013
39
58
αθηνα
Eπιτελους αποτελεσματα βγηκαν ολα εχουν ερθει στα φυσιολογικα. Ηταν λογω κακης διατροφης η διαγνωση του κτηνιατρου. Ψαχνουμε για ξηρα με πρωτεινη γυρω στα 20 με 23 τοις εκατο. Επιτελους ανακουφιση
 
  • Like
Reactions: spyv


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αντε!!! Τα καλύτερα νέα.

Υπάρχουν πολλοι κωδικοί να βρεις σε τετοια ποσοστά πρωτεϊνης οπότε δεν θα δυσκολευτείς!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95