φάλαινα στη Κεφαλονιά!


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
καλημερα!
παιδια σημερα ακουσα τον Κουικ ,οτι βρεθηκε φαλαινα 10μετρων νεκρη σε ακτη της Κεφαλονιας και το αιτιο θανατου ηταν μια σφαιρα στο κεφαλι.
Ρε παιδια κολυμπουν τετοια ψαρια(θηλαστικα) σε ελληνικα νερα...??? :shock:
ξερω οτι εχουμε 5 καρχαριοειδη στα νερα τ Αιγαιου...αλλα φαλαινα???

καλα κανω και δεν παω πανω απο 1μιση μετρο βαθος στη θαλασσα...μην σας πω 1!( :lol: )
 




Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Νίκο, έαν δεν γνωρίζεις οτι κολυμπούν φάλαινες στην Ελλάδα, προφανώς δεν γνωρίζεις οτι ζουν και φυσητήρες.
Οι φυσητήρες είναι το πιο ΜΕΓΑΛΟ ζώο που έχει υπάρξει ποτέ στην γή. Ακόμα πιο μεγάλο και απο δεινόσαυρο.

Είναι ένα φανταστικό ζώο που τις περισσότερες φορές εθεάθει στην Κρήτη.

Δυστηχώς όμως ο θόρυβος και τα σκουπίδια που παράγει ο άνθρωπος δεν το αφήνει να ζήσει όπως πρέπει και καμιά φορά αυτό είναι αιτία θανάτου.

Ρίξε μια ματιά εγώ:http://www.pelagosinstitute.gr/
Είναι μια μη κερδοσκοπική οργάνωση που παρακολουθεί αυτά τα ζώα αλλά και τα δελφίνια.
Το καλύτερο είναι οτι μπορείς και εσύ να πάς σαν εθελοντής να περάσεις κάποιο χρονικό διάστημα μαζί τους και να παρακολουθήσεις αυτά τα υπέροχα ζώα.
 


aggeliki1

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2007
407
0
47
Ν.ΜΑΚΡΗ
nikos_x said:
καλημερα!
παιδια σημερα ακουσα τον Κουικ ,οτι βρεθηκε φαλαινα 10μετρων νεκρη σε ακτη της Κεφαλονιας και το αιτιο θανατου ηταν μια σφαιρα στο κεφαλι.
)
:x :x :x :x :x
 


Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
Milou said:
Νίκο, έαν δεν γνωρίζεις οτι κολυμπούν φάλαινες στην Ελλάδα, προφανώς δεν γνωρίζεις οτι ζουν και φυσητήρες.
Οι φυσητήρες είναι το πιο ΜΕΓΑΛΟ ζώο που έχει υπάρξει ποτέ στην γή. Ακόμα πιο μεγάλο και απο δεινόσαυρο.

Είναι ένα φανταστικό ζώο που τις περισσότερες φορές εθεάθει στην Κρήτη.

Δυστηχώς όμως ο θόρυβος και τα σκουπίδια που παράγει ο άνθρωπος δεν το αφήνει να ζήσει όπως πρέπει και καμιά φορά αυτό είναι αιτία θανάτου.

Ρίξε μια ματιά εγώ:http://www.pelagosinstitute.gr/
Είναι μια μη κερδοσκοπική οργάνωση που παρακολουθεί αυτά τα ζώα αλλά και τα δελφίνια.
Το καλύτερο είναι οτι μπορείς και εσύ να πάς σαν εθελοντής να περάσεις κάποιο χρονικό διάστημα μαζί τους και να παρακολουθήσεις αυτά τα υπέροχα ζώα.
Στην χαλκιδικη υπαρχει τιποτα ??
Να ξερω δηλαδη..
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Δεν τρώει ανθρώπους, μόνο καλαμάρια και ψαράκια :p :p :p :p :p

Έχουν δεί σε αρκετά σημεία όμως! Δείτε το site, αξίζει! :wink:
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
Χριστινα ειναι ενταξει η Χαλικδικη αλλα μην ξανοιγεσαι και πολυ :lol: :lol: :lol:

κριμα για την φαλαινιτσα :cry:
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
nikos_x said:
καλα κανω και δεν παω πανω απο 1μιση μετρο βαθος στη θαλασσα...μην σας πω 1!( :lol: )
χαχαχαχαχα,προσεξε,γιατι στο εναμιση μετρο μου βγηκε μια μερα φατσα πιστα μια φωκια και τα εκανα πανω μου ετσι ξαφνικα που την ειδα...βασικα η αναπνοη της με φοβισε 8)μετα γιναμε φιλοι.

δελφινια,απειρες φορες...φυσητηρα δεν εχω τρακαρει ακομη :lol:
 


Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
LUNA07 said:
Χριστινα ειναι ενταξει η Χαλικδικη αλλα μην ξανοιγεσαι και πολυ :lol: :lol: :lol:

κριμα για την φαλαινιτσα :cry:
Eτσι ετσι..εχω βρει μια υπεροχη παραλια που πηγαινω χρονια τωρα..
Δεν ειναι βαθια για αρκετα μετρα και ετσι νιωθω πως θα ειναι ασφαλες η φαλαινες!! :lol:
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
δεν ξερω παιδια...μην σας πω οτι απο δω και περα μεχρι το γονατο το νερο και πολυ ειναι!!!! :lol: :lol: γτ και φωκια να μ βγει ,αν δεν καταλαβω οτι ειναι φωκια παιζει ν παω απο ανακοπη(βλ.εργα με καρχαριεσ... :lol: )

στην Ερετρια παλια ειχε ακουστει οτι μια κοπελα ειχε δεχθει επιθεση απο ενα καρχαριοειδες.μιλαμε για 30χρονια πισω...μ το ειπε η μανα μ π ζουσε παλια εκει.
γενικα με τα νερα εχω ενα θεματακι...προτιμω τα βουνα(δλδ να μπορω να τρεξω...χαχαχαχ)...

Νίκο, έαν δεν γνωρίζεις οτι κολυμπούν φάλαινες στην Ελλάδα, προφανώς δεν γνωρίζεις οτι ζουν και φυσητήρες.
Οι φυσητήρες είναι το πιο ΜΕΓΑΛΟ ζώο που έχει υπάρξει ποτέ στην γή. Ακόμα πιο μεγάλο και απο δεινόσαυρο.
να μην τυχει να συναντησω τετοιο...εκεινο μπορει να μην θελει να με φαει,εγω ομως θα πεσω τ 'ανασκελα... :shock:
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
λεγε μ τετοια...
περσι εκανα 5 μπανια μετρημενα,,,καθομουν με καφεδακι χαλαρα στη παραλια και νερο ισα στο 1μετρο...
φετος οπως το κοβω ουτε στο γονατο!!! :shock:
 




vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Κέρκυρα, που πάω συχνά, έχω δει πολλές φορές δελφίνια, εχω ακούσει για καρχαριες στα βόρια και τις φωκιες τις έχουν μαζέψει σε ένα συγκεκριμένο μέρος.
Όταν είχα πάει εκεί για κολύμπι δεν το ήξερα και ακουγα όλη την ώρα κάτι να ρεύεται (!!!) και είχα παθει πλάκα αλλά όταν τις είδα ήταν τέλεια!!

Πείτε καμία ωραία απομονωμένη-σχετικά- παραλία στη Χαλκιδική να πάω με το σκυλί..
 




vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
:lol: :lol:
Η αλήθεια είναι ότι οι θάλασσες εκεί έχουν μεγάλο βάθος και είναι πολύ κρύες, οπότε δεν το βρίσκω απίθανο!
Απλά φαντάζομαι ότι αν ακούσω κάποιον να φωνάζει καρχαριας θα προλάβω να βγω, τόσο έξω που βουτάω εκεί! :D
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
και γω σε αυτο ηλπιζα...αλλα λεω και αν ειμαι ο πρωτος π θα τον δει???θα φαει εμενα,δεν θα εχω βγαλει αχνα απτο σοκ,και δεν θα σωθει κ κανενας αλλος,αρα ας σωθω εγω τουλαχιστον π θα ειμαι εξω και ας ακουσω απο αποοοοοσταση ''καρχαριααας''....(τι λεω παλι..χαχααχαχ :lol: )
 




Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
nikos_x said:
και γω σε αυτο ηλπιζα...αλλα λεω και αν ειμαι ο πρωτος π θα τον δει???θα φαει εμενα,δεν θα εχω βγαλει αχνα απτο σοκ,και δεν θα σωθει κ κανενας αλλος,αρα ας σωθω εγω τουλαχιστον π θα ειμαι εξω και ας ακουσω απο αποοοοοσταση ''καρχαριααας''....(τι λεω παλι..χαχααχαχ :lol: )
Μαλλον κοψε λιγο της ταινιες με καρχαριες γιατι σε εχουν επιρεασει!!
:lol: :lol:
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Κέρκυρα, που πάω συχνά, έχω δει πολλές φορές δελφίνια, εχω ακούσει για καρχαριες στα βόρια
Αχχχχ Βάσω μην μου λές τέτοια και πάμε συχνά βόρια Κέρκυρα!!! :roll: :roll:
Ασε που μ'αρέσει να ξανοίγομαι...... :? :?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf