φρουτοφαγια ζαρζαβατικοφαγια...


roza

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
72
0
λοιπον ο μαναβης στο σπιτι αδειαζει σε χρονο ντε τε.. ολα τα καλα τα σφαζω... ..μανταρινια μηλα μπανανες πατατες αχλαδια .. μονο τα πορτοκαλια δεν πειραζει γιατι βαριεται να τα καθαρισει.. κανα δυο φορες που εκλεψε μικρα πορτοκαλακια τα κατεβασε με τις φλουδες!:mad: επισης αμα τρωμε μανταρινια κανει τον αδιαφορο περναει και προσπερναει δηθεν απο το τραπεζακι του σαλονιου και μολις καταλαβει οτι δεν κοιταμε χραπ αρπαζει τις φλουδες! μονο κρεμμυδια δεν τρωει.. αυτα μονο τα βασανιζει.. οταν ο ρεξ κυκλοφορει στο σπιτι δεν τη γλιτωνει ουτε ψιχουλο.. μια φορα μολις εφερα ψωμι απτο φουρνο.. το ακουμπαω στον παγκο που εχει υψος 1,20 εκ! ( ειμαστε λιγο ντερεκια) χτυπαει το τηλεφωνο .. με το που το κλεινω βρισκω το ρεξ να ξερογλυφεται σε στυλ.. ειμαι ο ρεξ και μολις τελειωσα!!!!:mad: την ξηρη τροφη την κατεβαζει μεσα σε 5 δευτερολεπτα.... ειναι υποτιθεται το βασικο μερος της διατροφης μας.. υπαρχει αλλη τετοια περιπτωση?? 'η και σαυτο ειμαστε μοναδικοι?
 




marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Ρόζα, καλώς ήρθες, μπα προς μεγάλη σου απογοήτευση, δεν θα τους έλεγα φαινόμενο, μάλλον πολύ λαίμαργους, πριν λίγο ανακάλυψα την τριχόμπαλα, να πίνει πορτοκαλάδα από το ποτήρι που άφησε η κόρη μου στο τραπεζάκι της μέσης, η πλάκα είναι πως δεν με είχε δει και μόλις άκουσε "Ρούμπεν όχι", τσακίστηκε ο βλάκας ανάμεσα στον καναπέ και το τραπέζι (ευτυχώς δεν χτύπησε). Πάντως εδώ μου γεννιέται μία απορία γιατί τα σκυλιά είναι σαρκοφάγα, αφού αυτά οτι βρουν το τρώνε; Δηλαδή αν χαρακτήριζαν τα ίδια τις διατροφικές τους συνήθειες η απάντηση θα ήταν: Τι τρώει αυτή; Ε μία από όλα :D.
 








marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Το 'ξερα! Το μόνο ελαφρυντικό που μπορώ να της δώσω είναι οτι μπορεί να μου το είπε για να μου τονίσει να τον ταίζω την ξηρά του και όχι τα περισεύματα του τραπεζιού. Anyway, το μάθαμε και αυτό! Στο θέμα της φρουτοφαγίας πάντως, μπορούμε να του δίνουμε κανένα μηλαράκι ή καμία μπανάνα, για extra βιταμίνη; Για το στομάχι τους ανησυχώ, μην κάνουν διάρροιες;
 




roza

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
72
0
εμεις μονο τις μπανανες και τα μανταρινια καθαριζουμε.. τα μηλα τα τρωμε ως εχουν μετα κουκουτσιων... δεν τους δινω ποτε περισσευματα απο το φαγητο μας .καμια φορα οταν κανουν κατι που τους ζητω καινουριο, τους δινω λιγο ψωμι ή καμια φρυγανια ως μπισκοτο.. τιποτα αλλο.. τρωνε αποκλειστικα ξηρα τροφη και ... οτι κλεψουν.. η αληθεια ειναι ο τι η γκετα μου ειναι πιο σοβαρη.. εκεινος που κανει τις βρωμοδουλειες ειναι ο ρεξ.. κυριολεκτικα τρωει οτι τρωγεται.... τις προαλλες εφαγε μια μυγα που ειχα μολις σκοτωσει!!!!
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
.... τις προαλλες εφαγε μια μυγα που ειχα μολις σκοτωσει!!!!
Ο Μπρούνο τις τρώει ζωντανές! Αν κάνει καμία το λάθος να πετάξει μπροστά του κάνει μία κίνηση χραααπ αλα Μπρους Λη και τις αρπάζει στον αέρα! Μία φορά είχε αρπάξει και μια μέλισσα έτσι και τον τσίμπησε μέσα στο στόμα το βλάκα! :D
 




Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Εμείς τρώμε μπανάνα,μανταρίνια,μήλο..μέχρι κ φασολάκι φάγαμε :D
Κ λέγεται πως είναι κ εκλεκτική ράτσα τρομάρα του..
Η Τζέση πάλι είναι το άκρως αντίθετο,με τα βίας να φάει κ κροκέτες ακόμα πολλές φορές,τρώει υπό την απειλή της γάτας,λέγοντας δλδ 'Φάτα γιατί θα στα φάει η γατούλα'(κ αν συνδιάζεται με την παρουσία της γάτας,ακόμα καλύτερα) :p ή 'Τώρα θα πάρω το φαί της Τζέσης' :p
Κ όλα αυτά για να φάει μόνο την 1η μπουκιά,πολύ δύσκολο σκυλί :(
Ο Ιβάν πάλι κάνει καθημερινό καθαρισμό του χαλιού της κουζίνας,τρώγοντας οτιδήποτε δεν έχει πέσει στην αντίληψή μας.Είναι λίγο χνουδωτό το χαλί οπότε του παίρνει αρκετή ώρα να το 'καθαρίσει' :p
 


Imakolata

Active Member
3 Ιουνίου 2008
42
0
42
ΠΑΤΡΑ
ο δικος μου παλι τρελαινεται για κανα μηλαρακι και καμια μπανανιτσα παντα μα παντα ομως καθαρισμενα και στο πιατακι του :DΕπισης του αρεσει παραπολυ η σαλτσα αλ πεστο πραγμα που μου κανει τρομερη εντυπωση γιατι δισκολα την τρωνε οι ανθρωποι... οταν φτιαχνουμε ( γιατι ο αντρας μου ειναι Ιταλος) αν δεν φαει εστω και λιγο γινεται κολαση στο σπιτι. Φανταστειτε ομως τι βρωμα εχει μετα το σπιτι μας οταν 2 ανθρωποι και ενας σκυλος εχουν φαει τοσο μεγαλες ποσοτητεσ σκορδου :D:D:D:D
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
μύγες δεν τρώμε, απλά τις σκοτώνουμε πατώντας τις πάνω στο τζάμι... :D:D

Για ξηρά τροφή δεν τρελαινόμαστε ιδιαίτερα κ πολλές πρέπει να την αφήνω νηστική για να σταματήσει να ζητιανεύει (ο πατέρας μου 3 μήνες την είχε όταν πρωτοήρθα Γερμανία κ την κακοέμαθε μέχρι αηδίας... :( ).

ΑΛΛΑ είμαστε τόοοοοοοοοοσο ζηλιάρες που μανταρίνια τρώμε, πορτοκάλια, ντομάτες, αγγούρια, μήλα θέλει κ αυτή!!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν είναι σωστό να κλέβει φαί ο σκύλος
και πάνω απο το τραπέζι κιόλας

νομίζω ότι είναι το δευτερο σοβαρότερο παράμπτωμα που μπορεί να κάνει ένας σκύλος μετά από το να αυνανίζεται πάνω σου

κατα τα λοιπά τα κουκούτσια νομίζω ότι είναι δηλητηριώδη
και η λαιμαργία κακό σημάδι

πάντως η συζήτηση περί σκύλου σαρκοφάγου ή παμφάγου είναι πολύ μακρά...τα δόντια του δεν είναι δόντια παμφάγου-αλλά η όρεξή του είναι σίγουρα
ο κτηνίατρος δεν είναι για σταυρωμα-εκτός κι αν σου πρότεινε καμιά σκυλοτροφή με κάργα δημητριακά μέσα οπότε είναι μάλλον για παλούκωμα


α ναι
να πώ κι εγώ για το κουκουβαγάκι μου-που είναι και το πιό όμορφο στην τάξη ώς γνωστόν-

εμείς τις μύγες τις εκτελούμε με μικρά επιμελή δαγκώματα με τους κοπτήρες και τις παρατάμε εκεί που πέθαναν
πλάκα έχει ο έλεγχος αν πέθαναν γιατί τις δαγκώνει δυό τρείς φορές-κοιτάει αν κουνιούνται-ξαναδαγκώνει-άντε πάλι κλπ
προφανώς δεν της αρέσει η γευση και δεν της βάζει μέσα στο βάθος του στόματος όπου γενικά συνθλίβει τα πάντα
 
Last edited:


frenchie

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
93
0
Pireaus
Ο Frenchie δε σκοτώνει μύγες με τα δόντια ούτε με τα πόδια. Αλλά μερικές φορές που κάνει κακακια στο μπαλκόνι βρίσκω νεκρές μύγες δίπλα. Μάλλον ούτε αυτές αντέχουν τη μυρωδιά!
Δεν κλέβει φαγητό...αν αφήσεις το πιάτο σου και φύγεις δεν θα το φάει ξέρει ότι είναι κακό...
Δεν υπάρχει όμως περίπτωση να αφήσει το φαγητό της γάτας αν του δωθεί η ευκαιρία!
επίσης εχει χλαπακιάσει με μεγάλη ευχαριστηση σταφύλι, καρπουζι και οτιδηποτε άλλο έτυχε να μας πέσει στο πάτωμα!
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Ο Dante τρώει μια μπουκίτσα μπανάνα κάθε φορά που τρώω!
Μύγες δεν ξέρω, βρήκα μια πεθαμένη στο μπαλκόνι μου προχθές:rolleyes:
Αλλά μου ζητάει από το τραπέζι και μερικές φορές γκρινιάζει κιόλας το καθαρματάκι (απαιτεί δηλ.), οπότε πηγάινει σε άλλο δωμάτιο:)
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
εμας η λαμπραντορινα μας ειναι κινητή σκούπα,ότι βρει μεσα στο σπίτι το τρώει,ψάχνει τις τσαντες της μαμάς μου μπας και βρει κατι,όταν ξεχναγα το καπουτσινο μου πανω στο τραπεζι 2φορες που γυρισα δεν τον ξαναβρηκα,οταν μαγειρευουμε δεν κουνιεται απο διπλα μας,μπαστακώνεται εκει και μας κοιταει μεχρι να φαει,οποιοδηποτε φρουτο και αν τις δωσουμε το τρωει,μεχρι και ξηρους καρπους,τα παντα δεν αφηνει τπτ και ο πατερας μου ολο μας φωναζει και εχει δικιο γιατι δεν κανει να τα τρωει ολα αυτα.αλλη μια φορα μου την εκανε,διναμε στη λυκοσκυλινα μας βιταμινες και εγω τις ειχα αφησει πανω στο τραπεζι και οταν γυρισα τις ειχε φαει ολες,πηγα να παω απο καρδια απο την τρομαρα μου να μην παθει τπτ,αλλα γενικα τρωει τα παντα,το κοκερακι μου ειναι λιγο πιο επιλεκτικο,κανενα παξυμαδι,ψωμακι,τπτ παραπανω...
 


kat201161

Well-Known Member
5 Μαϊου 2009
436
7
ΑΓ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΑΘΗΝΑ
Επιτέλους ,το βρήκα!
Χθες τρώγαμε σταφύλια με τα παιδιά. Ο νεαρός μας δίπλα μας ως συνήθως, αν και μόλις είχε φάει. Μας πέφτει μία ρώγα σταφύλι κάτω...λέω, σταφίδα είναι, δεν θα την φάει. Αμ δε! Σε χρόνο dt πάει το σταφύλι και να γλύφεται από κάτω μας περιμένοντας την επόμενη λιχουδιά!
΄Εφαγε τρεις συνολικά και τίποτε άλλο, περίμενα να σας ρωτήσω πρώτα πριν του ξαναδώσω.
Ωστόσο το ανέφερα γελώντας στον πατέρα μου το βράδυ. Και μου λέει...δεν έχεις ακούσει την παροιμία "πήγε σαν το σκυλί στ΄αμπέλι?" Τα παλιά χρόνια , τα σκυλιά όταν ωρίμαζαν τα σταφύλια, έπεφταν μέσα στ΄αμπέλια και τα ρήμαζαν. Τα μάζευαν όσα μπορούσαν και προσπαθούσαν με τουφεκιές να τα διώξουν. Καμμιά φορά τουφέκιζαν και κανένα κατά λάθος! Γι αυτό βγήκε η παροιμία, τα σκυλιά τρελλαίνονται για σταφύλια!
΄Ετσι μου είπε, έτσι σας λέω. Η ερώτηση μου τώρα, μπορώ να του δίνω σαν λιχουδιά? Γιατί έχει πολύ ζάχαρη, το ξέρω, για τον άντρα μου ας πούμε απαγορεύεται αυστηρά λόγω διαβήτη!
Α, και για το μήλο το ίδιο (είπε ο μπαμπάς) , πως τους αρέσει πολύ!
Εγώ πάντως σκύλο που να τρελλαίνεται για ψάρια και σταφύλια δεν περίμενα ποτέ πως θα είχα:)