φωτογραφίες πρώτου stripping


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ίσως πρέπει να το δει το σκυλάκι κάποιος που ξέρει την φυλή.

Αυτος που πήγες σου είπε κάτι;
Στον συνέστησε κάποιος;
Εμπειρία με γουεστι είχε;
Γιατί υπάρχουν πολλά σκυλάκια που γουεστοφερνουν και έχουν πολλές φορές εντελως διαφορετικό τύπο τριχωματος από το τυπικό της φυλής τους.
Το ίδιο συμβαίνει και με γιόρκι και με μαλτεζ και με χίλια δυο.
 


oreos

Active Member
19 Απριλίου 2016
33
8
67
εκεί που έγινε stripping δεν μου ειπώθηκε, ότι έχει πρόβλημα το τρίχωμα ή ότι δεν είναι αυτό που πρέπει.μόνος μου πήγα και ξέρει από westie όπως μου είπε.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ας πω και εγω τωρα τα δικα μου- επειδη δεν καταλαβαινω απο την αρχη που αποσκοπει αυτο το ποστ.
Το σκυλακι ηρθε σε μενα για το πρωτο του stripping!
Καποιες μηνες πριν ειχε κουρευτει με μηχανη- και το τριχωμα του σε καμια περιπτοση δεν θα μπορουσε να χαρακτηριστει "τυπικο". Ηταν μαλακο και σχετικα μπουκλοτο- με καποιες σκληρες τριχες αναμεσα- στην ραχη μονο.
Κλασσικη εικονα μετα απο κουρεμα.
Οστοσο δεν αποκλειεται να φτιαξει με τον καιρο και συνεχουμενα strippings απο δω και περα!
Επειδη το σκυλακι μενει αρκετα μαρκια απο αθηνα, και δεν ειναι δυνατον να ερθει καθε 8-12 εβδωμαδες για stripping και στον τοπο του δεν υπαρχει κανενας που γνωριζει, εγινε και ενα "σεμιναριο" στο Oreo- για να κανει οτι μπορει μονος του!
Εξηγηση εργαλειων και οσο ηταν δυνατον σε λιγες ωρες εξηγηση της τεχνικης του stripping κλπ.
Το Westie εχει "ετοιμο" μανδυα στην ηλικια των 1.5-2 ετων, οταν αυτο στριπαρετε απο 2-3 μηνων και σε τακτικα διαστηματα.
Στην προκειμενη περιπτοση δεν ειχαμε περισσοτερη τριχα- για να φανει το κεφαλι πιο γεματο/στρογγυλο ( που και βεβαιος στριπαρεται- οπος και τα ποδια- αλλα επειδη εκει θελουμε μαλλι, δεν το αφαιρουμε ολο παρα μονο ενα μερος καθε φορα, οπος και εγινε!) δεν ειναι δυνατον το σκυλι να δειχνει με μια και μοναδικη φορα σαν "ετοιμο".
Και αυτο το τονισα καιολας!
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
@FrenchieFan,
Πιστευεις οτι φταιει το κουρεμα με την μηχανη μονο η αυτο ειναι το φυσικο τριχωμα του σκυλου?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Οταν κουρευονται κοντα με μηχανη, αλλοιώνεται παρα πολυ η εικονα για το μαλλι ( η καλητερα η υφη του).
Θα επρεπε να ειμαι μεντιουμ για να πω με ακριβεια, εαν το σκυλι δεν ειχε εξαρχης καλη ποιοτητα- η εαν χαλασε με το ξυρισμα.
Οταν ενα Westaki- ακομα και οχι τοσο καλης ποιοτητας μαδυα στριπαρεται απο πολυ νορις και τακτικα, μπορει να γινει καλητερα απο ενα, που εχει εξαρχης καλο τριχωμα, αλλα κουρευται λαθος- πολυ αργα κλπ.
Στην πορεια θα δειξει!
Εχω "επαναφερει" πολλα σκυλια και εκαναν στην πορεια πολυ καλο strip Coat- που το τριχωμα τους το "χαλασαν" συναδελφοι με μηχανη και υποστειριζοντας, οτι δεν στριπαρονται!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.744
Που αποσκοπεί το ποστ; Να αποδείξεις ότι η groomer δεν ήταν καλή; Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά είναι μία από τις καλύτερες που έχουμε.
 




oreos

Active Member
19 Απριλίου 2016
33
8
67
καλό καλοκαίρι σε όλου-ες.
χαίρομαι που η γκρούμερ πήρε μέρος στη συζήτηση αλλά υπάρχουν ανακρίβειες σε μερικά από αυτά που γράφει.
στο σκυλάκι έγινε stripping μόνο στη ράχη μέχρι την αρχή της ουράς και πουθενά αλλού.
η απάντησή της ήταν ότι δεν κάνουμε στριπ σε πόδια- κεφάλι (μου ανέφερε και ποιος το λέει) για να έχει τρίχωμα το σκυλί.
δεν αφαιρέθηκαν τρίχες από κεφάλι πόδια.
στο λαιμό χρησιμοποίησε μηχανή γύρω-γύρω, όπως μπορεί να δει κάποιος και στις φωτογραφίες.
από το στέρνο μέχρι τα ευαίσθητα σημεία πάλι μηχανή δημιουργώντας μια ελεύθερη απο τρίχωμα επιφάνεια για να αερίζεται το σκυλί.
η ουρά πάλι ψαλιδίστηκε.
η μεγάλη στεναχώρια μου είναι που τράβηξα κούραση και ξόδεψα αρκετά χρήματα μεταφορά-γκρούμερ και δεν στριπαρίστηκε το σκυλί.
δεν μου έγινε καμμία ερώτηση αν θέλω να κάνω καλή αρχή, στριπάροντας όλο το σκυλί.
η διαδικασία μαζί με το μάθημα, 2 πλυσίματα-στέγνωμα και αυτά που έγιναν στο westie ήταν 2,5 ώρες το πολύ.

η kyveli πρέπει να διαβάσει πάλι το θέμα και να δει, ότι δεν ανέφερα πουθενά το όνομα της γκρούμερ, εξ άλλου δεν είναι αντρίκιο.
(άλλο post,άλλο θέμα).

συγνώμη ζητώ από yasemin αφού δεν ήξερα περί τυπικού τριχώματος ή όχι ενός westie.

Yorkaddict ευχαριστώ.

Haris Drazen θα σου λύσω την απορία, όταν μελετήσω καλύτερα περί της εμφάνισης των westie ή όταν γράψουν κριτικές των φωτογραφιών άλλα μέλη του φόρουμ.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το σκυλι στριπαρεται ΟΛΟ, οταν ειναι αφτιαχτο εντελος και σε ηλικια 3-4 μηνων- τοτε αφαιρειται ολο το μουρουδιακο μαλλι!
Απο την στιγμη που το σκυλι κουρευτικε μια φορα με μηχανη- μπορει να γινει μια ¨επαναφορα" στην αρχικη κατασταση- κατι που απαιτει αλλη διαδικασια απο το στριππινγ σε νεαρο Westie και δεν γινεται σε μια "δοση"- αλλα θελει 3-4 συνεδριες τουλαχιστον σε αποσταση 8-10 εβδωμαδων- κατι το οποιο το ειχα τονισει!

Οστοσο για τα ποδια και το κεφαλι εχεις λαθος- τα στριπαρα και αυτα- αλλα βεβαια αφαιρεσα μονο πολυ λιγη τριχα ( δεν εχει και παρα πολυ πλουσιο μανδυα η σκυλα σου!)- οχι οπος στην ραχη, επειδη το "προτυπο" εκει απαιτει τριχα, και σου τονισα, οτι εκει θα πρεπει να γινει σιγα σιγα!

Τωρα για το λαιμο- και κοιλια - ναι, βαζουμε μηχανη πλεον! Ο "δασκαλος" μου, εκτροφεας, γκρουμερ και κριτης της ομαδας 3 ετσι μου εχει μαθει.
Ειδικα οταν προκεται για σκυλο που δεν θα εμφανιστει σε εκθεση τις επομενες εβδωμαδες.
 
  • Like
Reactions: mareco


oreos

Active Member
19 Απριλίου 2016
33
8
67
από τις 3 παραγράφους η μεσαία απορρίπτεται εκ μέρους μου και ξέρω, ότι δεν μπορώ να σου αλλάξω γνώμη, λόγω της επαγγελματικής σου θέσης.
καλό καλοκαίρι σε όλους , φιλικά γιάννης.
ακούει η betty coltrane?
Yorkaddict θα διαβάσω τα άρθρα σου.
:):):).
 
  • Like
Reactions: betty coltrane










oreos

Active Member
19 Απριλίου 2016
33
8
67
με καθόλου στριπάρισμα σε κεφάλι- πόδια-ουρά
δεν θα έφτανες ποτέ εκεί
.
και επειδή μάλλον σου αρέσει να κλείνεις τελευταία τα θέματα των άλλων, θα συνεχίσω στο θέμα μου και άλλο με πληροφορίες περί στριπαρίσματος και στυλ, όποτε θα είμαι ποιο έτοιμος.
 
  • Like
Reactions: Orilis


oreos

Active Member
19 Απριλίου 2016
33
8
67
:)
Ποιο ηταν το αποτελεσμα που περιμενες;
εγώ κατάλαβα ότι ρωτάς αν έμεινα ευχαριστημένος από την εξέλιξη της συζήτησης και απάντησα "όχι ευχαριστημένος".
τώρα αν η ερώτηση αφορά το στριπάρισμα που δεν έγινε τι να πει κανείς.....
 


sloan

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
40
16
44
και εγω βασικα γι'αυτο μπηκα στο φορουμ σημερα αν και ειχα γινει μελος πολυ πριν ερθει το φιλαρακι στο σπιτι μας για να μαθω λεπτομεριεσ=ς σχετικα με το στριπαρισμα.εγω δεν το στριπαρα καθολου ουτε ομως τον κουρεψα με μηχανη.ειχα ψαλιδισει μονο τα αυτακια του γυρω γυρω και την ουριτσα του.αυτο κυριως γιατι ειχε παρα πολυ ωραιο τριχωμα...τελειο για χαδια και αγκαλιες ωστοσο την προηγουμενη κυριακη ειπα να κανω την αρχη...εφαγα περιπου τρεις ωρες ...μονος μου βεβαια....με ενα μαχαιρι στριπαρισματος μονο.ο γκρευ ειναι σναουτσερ βεβαια και ανεβασα καποιες φωτογραφειες του σημερα σε αλλο ποστ.ωστοσο θα ηθελα αφενως να ρωτησω αν πρεπει να του στριπαρω και το κατω μερος του λαιμου το στιθος και τα ποδαρακια του περα απο τη ραχη με τον ιδιο τροπο...και αφετερου αν καποιο μελος με σναουτσερακι συστηνει καποιν επαγγελματια γκρουμερ εντως νομου αττικης....ευχαριστω!
 






sloan

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2016
40
16
44
οχι....απαραδεχτος...θα βγαλω σημερα οταν γυρισω απο το γραφειο και θα την αναρτησω στο thread
Βασικα εχω το πριν....χα χα
 

Attachments



Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3