χαριζεται βισλα βοηθεια


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Παιδια ας παραμερισουμε την κριτικη....
τοσοι ανθρωποι το διαβαζουμε... καποιος με μεταφορικο μεσο και χρονο ας παει να την παρει να την παει στο Δικεπαζ.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.758
Παιδια ας παραμερισουμε την κριτικη....
τοσοι ανθρωποι το διαβαζουμε... καποιος με μεταφορικο μεσο και χρονο ας παει να την παρει να την παει στο Δικεπαζ.
Δεν το θεωρώ και πολύ ρεαλιστικό κάποιος να πάρει τα βουνά να βρει το βίσλα.
Γιατί να μην το κάνει αυτό η MarilenaG;
 


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
δεν θα πηγαινω 1 φορα αλλα 4. αν εχεις εσυ καλυτερη ιδεα ή αν μπορεις να την φιλοξενησεις μεχρι να βρεθει καποιος να την υιοθετησει μπορεις να την παρεις. ολο το βραδυ η σκεψη μου ηταν σε αυτην, μπορεσα να κοιμηθω νομιζεις?
Σε λιγο θα συννενοηθω με την γιατρο για στειρωση με την βοηθεια μιας κοπελας. αν την αφηνοταν ελευθερη σε αλλη περιοχη ή εξω απο φιλοζωικη σε αυτη τη κατασταση θα μπορουσα να την ξαναβρω για να την στειρωσω? τουλαχιστον τωρα μπορει να ειναι αδεσποτη αλλα θα ειναι στειρωμενη.
Πλακωθηκα με τους δικους μου γιαυτην και με την ζημια που εκανε στα δικα μας ουτε απεξω απο το σπιτι δεν μπορω να την εχω.εκανα την προσπαθεια δεν το παρατησα το μαζεψα σπιτι, το πηγα στο γιατρο, δεν εχω χωρο φιλοξενιας ο μονος χωρος που ειχα ηταν στο κηπο με τα δικα μας, μολις ξεθαρρεψε λιγο, εγινε αρχηγος και δεν αφηνε κανενα απο τα δικα μας σκυλια να φαει και δαγκωσε τα 2 μικροτερα το ενα πολυ ασχημα.
τουλαχιστον τωρα και να παραμεινει αδεσποτο θα ξερω οτι ειναι στειρωμενο και δεν θα ταλαιπωρηθει απο εγκυμοσυνη.... αν εχετε καποια αλλη λυση πειτε την γιαυτο αλλοστε και εβαλα την αγγελια. εδω μονη μου ειμαι και προσπαθω να βοηθησω οσο μπορω δυστυχως ειμαι ανεργη, μενω ακομα με τους δικους μου και οικονομικα στηριζομαι ακομα απο αυτους αφου δεν βρισκω πουθενα δουλεια..
 


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
Δεν το θεωρώ και πολύ ρεαλιστικό κάποιος να πάρει τα βουνά να βρει το βίσλα.
Γιατί να μην το κάνει αυτό η MarilenaG;
δεν ξερω τι ειναι το δικεπαζ δεν ξερω καν που βρισκεται. αν ειναι αθηνα μπορω να το μεταφερω στο σκυλι με το τραινο ναι
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δεν το θεωρώ και πολύ ρεαλιστικό κάποιος να πάρει τα βουνά να βρει το βίσλα.
Γιατί να μην το κάνει αυτό η MarilenaG;
Θα συννενοηθει με τη Μαριλενα και θα πανε. Γιατι ειναι μικρη κοπελα? Γιατι δεν οδηγει? γιατι δεν ξερει πως μπορει να το χειριστει? Γιατι, γιατι, γιατι...

Δεν εχει καμια απολυτως σημασια. Σημασια εχει να αφησουμε τα λογια.

Μαριλενα στειλε πμ στη Manin. Πιο πανω σου εγραψε ενα σχολιο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.758
ΜarilenaG δεν αμφισβήτησα τις καλές σου προθέσεις. Προφανώς και ισχύουν , δεν το θέτω καν ως θέμα.
Το δέσιμο στο βουνό όμως είναι πολύ κακή ιδέα γιατί εκθέτεις το ζώο σε πολλούς κινδύνους.

Αν η Μαριλένα είναι μικρή ένας λόγος παραπάνω να της εξηγήσουμε γιατί είναι επικίνδυνο αυτό που έκανε.
Αν είχα χώρο και χρόνο θα μπορούσα να βοηθήσω ουσιαστικά. Στο μόνο που θα μπορούσα να σε βοηθήσω είναι στα έξοδα του κτηνιάτρου αν την πας.
 


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
οχι δεν εχω αυτοκινητο, δεν ξερω καν να οδηγω, αλλα αν βρεθει ενα σπιτακι στην αθηνα μπορω να την φερω με το τραινο άπο αφιδναις γιατι στο κτελ δεν θα με αφησουνε..

Σε ποια περιοχή τη βρήκες;
Κάποιοι δήμοι στην Αττική έχουν πρόγραμμα για στειρώσεις...
Αν θες περαιτέρω βοήθεια πμ...
καπανδριτι ειμαι. Πριν λιγο συννενοηθηκα με μια κοπελα μεσα απο το fb και θα βοηθησει στη στειρωση του. Τωρα θα παω να συνεννοηθω με την γιατρο αν μπορει και σημερα κιολας να γινει η στειρωση/ εκτρωση και αν μπορει να την κρατησει για 2-3 μερες για να της δωσει αντιβιωση.
Μεχρι να βγει το σκυλι ελπιζω να βρω ενα προσωρινο σπιτακι φιλοξενειας ή καποιος που να θελει ενα τοσο γλυκο κυνηγοσκυλο.
 


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
ΜarilenaG δεν αμφισβήτησα τις καλές σου προθέσεις. Προφανώς και ισχύουν , δεν το θέτω καν ως θέμα.
Το δέσιμο στο βουνό όμως είναι πολύ κακή ιδέα γιατί εκθέτεις το ζώο σε πολλούς κινδύνους.

Αν η Μαριλένα είναι μικρή ένας λόγος παραπάνω να της εξηγήσουμε γιατί είναι επικίνδυνο αυτό που έκανε.
Αν είχα χώρο και χρόνο θα μπορούσα να βοηθήσω ουσιαστικά. Στο μόνο που θα μπορούσα να σε βοηθήσω είναι στα έξοδα του κτηνιάτρου αν την πας.
αν θες να μοιραστεις τα εξοδα του γιατρο και την νοσηλεια του εκει πραγματικα ευχαριστω πολυ! ειναι πολυτιμη βοηθεια. το χειρουργειο θα γινει αμεσα.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
αν θες να μοιραστεις τα εξοδα του γιατρο και την νοσηλεια του εκει πραγματικα ευχαριστω πολυ! ειναι πολυτιμη βοηθεια. το χειρουργειο θα γινει αμεσα.
Kαθε οικονομικη αναφορα απαγορευεται απο τους Κανονισμους, οποτε κοριτσια και λοιποι μονο με πμ.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.758
αν θες να μοιραστεις τα εξοδα του γιατρο και την νοσηλεια του εκει πραγματικα ευχαριστω πολυ! ειναι πολυτιμη βοηθεια. το χειρουργειο θα γινει αμεσα.
Σου στέλνω pm.
 




manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Edit...
Διάβασα αναλυτικά τι έγινε...
 
Last edited:


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
Σε ρώτησα που τη βρήκες...
Σου είπα ότι κάποιοι δήμοι έχουν πρόγραμμα για δωρεάν στειρώσεις και ούτε που ασχολήθηκες....
Θες να γίνει κάτι με τη σκυλίτσα ή όχι;;;;
σου απαντησα Καπανδιτι. επισης μου ειπανε στο fb οτι στη χαλκιδα γινονται δωρεαν στειρωσεις απο Δευτερα μεχρι παρασκευη αλλα το θεμα μου ειναι οτι δεν εχω μεταφορικο μεσο για να την παω.
Μολις γυρισα με την κτηνιατρο η σκυλιτσα θα στειρωθει την Δευτερα και θα μεινει στο κτηνιατρειο για νοσηλεια 3 μερες. Μεχρι τοτε ελπιζω να εχει βρεθει κατι για φιλοξενια, αν οχι τουλαχιστον θα ειναι στειρωμενη και δεν θα ταλαιπωρηθει με γεννα ουτε θα φερει στο κοσμο αδεσποτα μωρα.

την σκυλιτσα τη ειδε πολυ καλα, μεσα σε μια εβδομαδα που την εχουμε εχει παρει αρκετο βαρος και δεν φαινονται πια τοσο εντονα τα κοκκαλα της.

Η σκυλιτσα ειναι πολυ καλα εκει που την εχω παει. εκανε τρελες χαρες οταν με ειδε! :)
Εχει σκια και δνε την χτυπαει ο ηλιος και ουτε την πιανει ο αερας. ειναι κρυμμενη και δεν μπορει να την δει κανεις, ειναι και τοσο ησυχη. Μαλλον της πηγα χτες πολλες κροκετες και δεν τις ειχε φαει ολες, αλλαξα το νερακι της και ηπιε αρκετα. δεν ξερω αν το εχει η ρατσα της ή ειναι λογο της καταστασης της αλλα πινει πραγματικα πολυ νερο! σε 4 ωρες θα καναπαω να την δω και να της φρεσκαρω παλι το νερακι της.
 


MILOUka

Member
7 Νοεμβρίου 2013
23
3
Άγιος Δημήτριος
Μαριλένα διάβασα όλο το διάλογο απο την αρχή και θέλω μέσα απο την καρδιά μου να σου πω ένα μεγάλο μπράβο! Διαβάζω πολλά θέματα στο forum καθημερινά σχεδόν και έχω ειλικρινά μπουχτίσει με όλες τις επικρίσεις που με μεγάλη χαρά κάνουν όλοι οι ειδήμονες εδώ μέσα...
Γι' αυτό λοιπόν εγώ δε θα σταθώ στο αν οι επιλογές που έκανες ήταν καλές ή όχι. Εγώ θέλω επιβραβεύσω το γεγονός ότι παρόλο που είχες ήδη τόσα σκυλάκια και είσαι και άνεργη και οι συνθήκες σου δεν ήταν οι καλύτερες, έκανες πραγματικά ότι θεώρησες καλύτερο και δε γύρισες την πλάτη σου, πράγμα το οποίο θα ήταν και το πιο εύκολο, θα σε είχε γλιτώσει απο την αγωνία και απο όλες τις επικρίσεις που έχεις ήδη ακούσει... Εσύ όμως επέλεξες να το παλέψεις και να σταθείς δίπλα σ' αυτή την ψυχούλα, και μάλιστα ενάντια και στους δικούς σου... Ίσως το να τη δέσεις να μην ήταν η καλύτερη επιλογή, αλλά ήταν ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΗΣΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, κι αυτό σε τιμά απο μόνο του. Στην τελική έκανες ΚΑΤΙ αντί να κάθεσαι βολικά στον καναπέ σου κριτικάροντας...
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την νοοτροπία μερικών εδώ μέσα... Αντί να προσφέρουν ότι μπορούν ή αλλιώς να μη μιλήσουν καθόλου, σπεύδουν να τείνουν το δάχτυλο σα δικαστές... Και μπράβο στην Αμαλία που φαίνεται να είναι η μόνη που το αντιλαμβάνεται αυτό! Και πάλι ένα μεγάλο μπράβο και σε σένα κορίτσι μου! Ο κόσμος θα ήταν πολύ πιο όμορφος αν υπήρχαν κι άλλοι σαν εσένα!
 
  • Like
Reactions: kanarini


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
απο τη "ζαβη" φωτογραφικη μου καταφερα να βγαλω μερικες φωτογραφιες της σκυλιτσας στο μερος που την εχω παει.

Είναι τόσο χαρούμενο κορίτσι και όλη την ώρα αυτή η μουσούδα της εξερευνει! :)













Προωθήστε το άλμπουμ της με τις νέες φωτογραφίες της και ας ελπίσουμε ότι μέχρι την Πέμπτη θα βρεθεί κάποιος που να μπορεί να την πάρει σπίτι του.

https://www.facebook.com/marilena.p...0202646457396131.1073741845.1638721804&type=1
 


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
και δυο βιντεακια που τραβηξα με την κουκλιτσα!

https://www.facebook.com/photo.php?v=10202681062261231&set=vb.1638721804&type=2&theater

https://www.facebook.com/photo.php?v=10202681647115852&set=vb.1638721804&type=2&theater

πριν λιγο γυρισα απο το βουνο. Φαινεται να ειναι μια χαρα. Μαλλον ο κυνηγος που την ειχε την ειχε μαθημενη να καθεται πολλες ωρες μονη της εξω.. Καθε φορα που πηγαινω να την δω την παω και βολτα να ξεμουδιασει και να περπατησει.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Οι 'καλοί' κυνηγοί..... Θεέ μου, κάνε με να κρατήσω το στόμα μου κλειστό!
Μαριλένα μπράβο που κινητοποιήθηκες και κάνεις ό,τι μπορείς, ας ελπίσουμε να βρεθεί ένα σπίτι για αυτό το κορίτσι...
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Μαριλενα
Όπως έγραψα και στο πρώτο μήνυμα μου, δεν αμφισβητώ τις προθέσεις σου. Σίγουρα είναι οι καλύτερες. Όπως έγραψε και η MILOUka μακάρι να υπήρχε περισσότερος κόσμος με τις ευαισθησίες σου. Σίγουρα θα ήταν τα πράγματα καλύτερα. Και όχι μόνο σε σχέση με τα σκυλιά αλλά γενικότερα.
Απλά σου επισήμανα κάποια πράγματα που πιθανολογώ ότι δεν γνωρίζεις, και που κατά την γνώμη μου θα σε βοηθήσουν ώστε να μην δημιουργήσεις μεγαλύτερο πρόβλημα αντί να το λύσεις. Δεν είχα καμία πρόθεση να σε επικρίνω. Ίσως φταίει ο γραπτός λόγος που γίνεται εύκολα παρεξηγήσιμος.

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, φαντάζομαι γνωρίζεις ότι είναι δύσκολο να βρεθεί κάποιος να το υιοθετήσει . Αυτά που σου πρότεινα, στα πρότεινα για να μην βρεθείς να έχεις κάποια στιγμή έναν σκύλο με κουταβάκια στο βουνό όπου μεγαλώνοντας τα κουτάβια θα αρχίσουν να δημιουργούν προβλήματα στην γύρω περιοχή.
Γνωρίζεις πολύ καλά ότι στην περιοχή που είσαι υπάρχουν πάρα πολλές κατοικίες διάσπαρτες στην εξοχή. Πολλές από αυτές έχουν οικόσιτα ζώα, χωράφια κτλ. Όταν τα κουτάβια που θα έχουν γίνει σκύλοι , αρχίσουν να δημιουργούν προβλήματα στην περιοχή ποια νομίζεις ότι θα είναι η κατάληξη; ΦΟΛΕΣ
Φόλες που θα φάνε αδέσποτα και άγρια ζώα και ίσως και κάποιο δικό σου σκυλί που πιθανόν να το βγάζεις βόλτα στην περιοχή. Δεν είναι κρίμα; Για να μην πω για τα κουτάβια που θα προκύψουν από αυτά και που όχι μόνο θα διαιωνίζεται το πρόβλημα αλλά όλο και θα μεγαλώνει.

Και μια ερώτηση. Ποια νομίζεις ότι θα είναι η κατάληξη της σκυλίτσας αν περάσει για παράδειγμα ένα άγριο αδέσποτο από τα τόσα που υπάρχουν στην περιοχή, και αυτή είναι δεμένη χωρίς να μπορεί να αντιδράσει;

Μην το πάρεις προσωπικά. Ξέρω προσπαθείς για το καλύτερο, κάτω από αντίξοες συνθήκες .
Αυτά που γράφω, δεν τα γράφω μόνο για σένα. Τα γράφω για να τα διαβάσουν και άλλοι που αντιμετωπίζουν παρόμοιες καταστάσεις.
Τα γράφω και για κάποιους που φοράν παρωπίδες και δεν λένε να καταλάβουν.

Σου εύχομαι πραγματικά να βρεις την καλύτερη δυνατή λύση και κουράγιο γιατί θα σου χρειαστεί.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Manolo η Μαριλενα εχει γραψει ξανα και ξανα οτι η σκυλιτσα τη Δευτερα θα στειρωθει. Για ποια κουταβια μιλας?
 


MarilenaG

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2014
121
48
Καταλαβαίνω και δεν παρεξηγώ και γιαυτό προσπαθώ και γράφω οτι κινήσεις κάνω με την σκυλίτσα. το ξέρω ότι είναι δύσκολο να υιοθετηθεί ή να βρει μια αυλιτσα σε ενα σπιτάκι για να ζήσει όμορφα την υπόλοιπη ζωή της αλλα τουλάχιστον προσπαθώ. Το ξέρω ότι είναι πολύ χειρότερα να είναι μόνη και αβοήθητη στο βουνό από ότι πιθανότατα μέσα σε μια πόλη που θα έχει την ευκαιρία ίσως να βρει να φάει κάτι αλλα ο ισως ο μονος λογος που την πηγα εκει ειναι για να δω τι θα κανω με την εγκυμοσυνη της, δεν μπορω να την φανταστω εγκυο και μονη... ευτυχως 2 πολυ καλες κοπελες με βοηθουν και θα παει για στειρωση την Δευτερα και θα μεινει μεχρι την πεμπτη για αναρρωση που θα της χορηγησουν και αντιβιωση. μετα την Πεμπτη αναγκαστικα πια δεν θα μπροω να την εχω μονιμα στο βουνο.. ουτε μπορω να την φερω σπιτι οποτε μονο να την αφησω ελευθερη μπορω...αλλα τουλαχιστον δεν θα περασει τον γολγοθα της γεννας και των κουταβιων, πηρε τα κιλα που ειχε χασει και της εβαλα αμπουλα για παρασιτα και σκαλιμπορ. δεν μορω να της προσφερω κατι αλλο ηδη εχω προβληματα με τουε δικους μου..