ψαχνω 2 κουταβια


Status
Κλειδωμένο θέμα

Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ελένη, δεν αμφισβητεί κανείς ότι οι φίλοι σου έχουν τα καλύτερα αισθήματα για τα ζώα. Όμως ακριβώς επειδή έχουν αυτά τα καλά αισθήματα, θα πρέπει να μην υποστηρίξουν τα πετ-σοπ που πουλάνε σκυλιά από puppy mills ενισχύοντας μια τρομερή κατάσταση και το βασανισμό τόσων ζώων από ασυνείδητους. Γι' αυτό τα παιδιά συμβουλεύουν να πάνε είτε σε εκτροφέα καλό και επίσημο της φυλής που τους ενδιαφέρει, είτε, αν η τιμή είναι μεγάλο ζήτημα, να πάρουνε αδέσποτα. Σε καμιά όμως περίπτωση γέννα ιδιώτη, δηλαδή backyard breeder ή πετ σοπ. Αφού λοιπόν έχεις διαβάσει το λινκ, ξέρεις να τους τα εξηγήσεις των φίλων σου καλύτερα κι από μας. :)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
andreou eleni

Τέτοιου είδους βοήθειας δεν θα τη βρεις εδώ μέσα. Αν έψαχνες λίγο το φόρουμ θα καταλάβαινες πως το φόρουμ είναι κατά της αγοράς σκύλων από πετ σοπ/παπι μιλ, κατά των byb και υπέρ της υπεύθυνης εκτροφής. Δεν δημιουργήθηκε επομένως θέμα από το τίποτα.
 


andreou eleni

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2009
69
0
kopriti εχω διαβασει παρα πολλα ολο αυτο το χρονο που ειμαι εδω και βεβαια και πολλα χρονια πριν γιατιο μεγαλωσα με ζωα και πολλα σκυλια... εννοειται πως αν υπηρχε καποιο κουταβι θα το εψαχνα πριν το παρω.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τίποτα δεν δημιουργείται απο το τίποτα
φυσικός νόμος αυτό :)

απλά απο αυτά που λές και τον τρόπο που τα λές δείχνεις να αγνοείς την ύπαρξη των πάπιμιλ και των δραματικών συνθηκών που επικρατούν σε αυτά
καθώς και ότι αγοράζοντας σκύλους απο πέτσοπ χρηματοδοτείς και γίνεσαι συνυπευθυνος αυτής της βαρβαρότητας

μπράβο που υιοθέτησες αδέσποτα
αλλά οι φίλοι σου μιάς και θέλουν συγκεκριμένης φυλής
δεν θα ήταν καλύτερα να απευθυνθούν σε κάποιον εκτροφέας της φυλής που τηρεί την απαραίτητη δεοντολογία προκειμένου να μειώσει και της πιθανότητες για κληρονομικές γεννετικές ασθένειες?


ούπς σόρυ
γράφαμε ταυτόχρονα
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
kopriti εχω διαβασει παρα πολλα ολο αυτο το χρονο που ειμαι εδω και βεβαια και πολλα χρονια πριν γιατιο μεγαλωσα με ζωα και πολλα σκυλια... εννοειται πως αν υπηρχε καποιο κουταβι θα το εψαχνα πριν το παρω.
Προσπαθούμε να σου πούμε πως το ψάχνεις με εντελώς λάθος τρόπο...
 


andreou eleni

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2009
69
0
βερνα εισαι λιγο αρνητικη και καθετη στις αποψεις σου κατι που δεν ειναι απαραιτητο
οσο για τους φιλους μου που μπορουν να βρουνε κουταβια συνεργαζονται με εκτροφεις και παρεχουν ολα τα απαραιτητα χαρτια για κα8ε κουταβι αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι τα κουταβια τους ειναι υγιη και πολυ καλα φροντισμενα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
οσο για τους φιλους μου που μπορουν να βρουνε κουταβια συνεργαζονται με εκτροφεις και παρεχουν ολα τα απαραιτητα χαρτια για κα8ε κουταβι αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι τα κουταβια τους ειναι υγιη και πολυ καλα φροντισμενα.
Και οι φίλοι σου τί δουλειά κάνουν προσπαθώ να καταλάβω...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Άρα δηλαδή έχουν βρει εκτροφείς των συγκεκριμένων φυλών? Θα μπορούσες, αν επιτρέπεται, να μας πεις για τον εκτροφέα του Καναδέζικου Λυκόσκυλου? Διότι αρκετοί ψάχνανε μάλιστα πρόσφατα στο φόρουμ για κάποιον. Επίσης μπερδεύτηκα όταν έγραψες για το πετ σοπ που σκέφτονται να πάνε οι φίλοι σου? Διότι κανένας εκτροφέας δεν θα συνεργαστεί ποτέ με πετ σοπ, αυτό είναι δεδομένο.
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
λυπάμαι
αλλά αυτά που λές ψιλομπάζουν(κυρίως με τους εκτροφείς που συνεργάζονται -εμένα για παπιμιλάδες μου ακούγονται και όχι για εκτροφείς)

εν τέλει αφού έχεις τόσο τέλειους (για την περίσταση) φίλους γιατί ψάχνεις εδώ?
 




andreou eleni

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2009
69
0
ναι συνεργαζονται με εκτροφεις εντος και εκτος ελλαδος ονοματα εκτροφεων δε γνωριζω φυσικα εγω
συγνωμη για την αγγελια λαθος μου
ευχαριστω για τις συμβουλες σας θα μου χρησιμευσουν
αν και κατα την ταπεινη μου γνωμη και συγνωμη και παλι αλλα θεωρω οτι κακως με πηρατε απο τα μουτρα!
καληνυχτα σας και καλο ξημερωμα!!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.873
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κατ' αρχάς οι φίλοι σου συνεργάζονται με puppymill-άδες και όχι με εκτροφείς.
Και όπως σου ξαναέγραψα, δεν ξέρω γιατί το βρίσκεις αγενές, αλλά το forum είναι κατά των βασανισμών των ζώων στα παπιμιλάδικα όλης της Γης, είναι κατά των back yard breeder και κατά των πετ-σοπ που πωλούν κουτάβια.

Επομένως αμφιβάλλω πως διάβασες το λινκ που σου παρέθεσα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν σε πήραμε απο τα μούτρα
οι φίλοι σου σε κοροιδευουν ή έχουν πιαστεί κορόιδα και αυτοί
εμείς για την ενημέρωσή σου και το καλό σου το λέμε
αλλά και για να μην στηρίζεις άλλο άθελά σου τα πάπιμιλ

κανένας εκτροφέας δεν μοιράζει τα κουτάβια του απο δώ κι απο εκεί χωρίς να γνωριστεί με τους μελλοντικούς ιδιοκτήτες
και πως να το κάνει άλλωστε-αφού αγαπάει τα σκυλιά του και την φυλή του

όποιος τα δίνει απο δώ κι απο κεί αδιακρίτως κάνει εμπόριο και όχι εκτροφή-
εν ολίγοις και βάση της μείωσης του κόστους και αυξησης του κέρδους της οικονομικής δραστηριότητας του
είναι παπιμιλάς και ΦΤΟΥ ΤΟΥ
:)

που σε πήραμε απο τα μούτρα?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Στο Κορωπί είναι ένας μανάβης που πουλάει κάτι Κόκερ Σπάνιελ κουτάβια.
Αφου μου είπε ότι είχε σκοπό ο πατέρας να τα πνίξει μου είπε ότι αν δεν μπορεί να τα πουλήσει θα τα δώσεις σε pet shop όπως έχει κάνει στο παρελθόν.
Να απο που έρχονται τα "εκτροφικά, εκθεσιακά και καθαρόαιμα" σκυλιά τους!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συγγνώμη, εγώ δεν κατάλαβα ακόμη το νόημα της αγγελίας. Αφού οι φίλοι της Ελένης, καλώς ή κακώς, έχουνε πετσοπάδικο και συνεργάζονται, τι ακριβώς ψάχνουν?:confused:
 


admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Το θέμα κλειδώνεται μια που δεν φιλοξενούνται αγγελίες τέτοιου είδους στο dogforum.gr.

Μπορείτε να αναζητήσετε σκύλο ανάμεσα στις αγγελίες με τα σκυλάκια που προσφέρονται ή να απευθυνθείτε σε κάποιο εκτροφέα.

Ευχαριστούμε πολύ!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα