ωτιτιδα??


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Η μυρωδιά αυτή είναι μήνες, δλδ όσο μπορώ να θυμηθώ τα αυτιά του μυρίζουν (και γενικότερα μυρίζει), γι αυτό δεν πολυανησυχώ, αλλά θα ρωτήσω και το γιατρό καλού κακού.
 








omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Α κι αλλος το πιστευει,για πειτε κι αλλοι τις εμπειριες σας με την ωτιτιδα.
Εγω πιστευω οτι και να εχει το αυτι οι γιατροι βαριουνται να μας εξηγησουν και λενε ωτιτιδα.
Το ιδιο συμβαινει και με τον τυφο,την μορβα,η την παρβοιωση,ολα τα λενε γαστρεντεριτιδες(και ειναι)αλλα η καθε αρρωστια απο αυτες εχει εναν αλλο ιο,και αφηνει αλλα κουσουρια,αρα πρεπει να ειμαστε και λιγο γιατροψυχολογοι.
Πολλα σκυλια που κοιμουνται πανω στα αυτια τους ιδρωνουν και μυριζουν τα αυτια,η και απο νερα,και κατα εναν παραξενο τροπο των κουταβιων τα αυτια σε αναπτυξη ειναι πολυ πιο βρωμικα.
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Σκαλίζω αρκετά παλιό τόπικ απλά και εμείς έχουμε το ίδιο πρόβλημα. Ο Δίας εμφάνισε ωτίτιδα πριν ένα χρόνο και τώρα πριν 2 μήνες ξανά. Ακολουθήσαμε θεραπεία με Surolan και πέρασε. Οι απορίες μου είναι τι μπορώ να κάνω για να μειώσω την επανεμφάνιση της ωτίτιδας?
Ο Διας κοιμάται στο σπίτι, το καλοκαίρι στα πλακάκια το χειμώνα έχει κουβέρτα, τα οποία φροντίζω να είναι καθαρά. Ο κτηνίατρος μου είπε ότι το μικρόβιο εξαπλώνεται από γάτες και δεν μπορώ να κάνω κάτι, αλλά εμείς αν εξαιρέσεις τις αδέσποτες δεν έχουμε γάτα.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
την ιδια απορια εχω κι εγω...τι κανουμε για προβλεψη?
Της Σκαρλετ τα αυτια μυριζουν εντονα αλλα δεν φαινεται να ενοχλειται κι ετσι καθαριζουμε με epi otic και βαζουμε κρεμα oridermil κατοπιν συστασης της γιατρου μας... θα την δει απο βδομαδα....
της παρουσιαστηκε μετα τις διακοπες μας και τα καθημερινα μπανια στη θαλασσα....
Πως το προλαβαινω αν μπορω?

Σημειωση οτι η Σκαρλετ ζει με την οικοσιτη γατα μας που δεν ειχε ομως ποτε προβλημα με τα αυτια της...
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Εγω σαν προληψη εχω τον καθαρισμο των αφτιων τους ανα βδομαδα με μπατονετα (πολυ προσεκτικα). Ετσι εχω μειωσει αρκετα τις φορες που παθαινουν ωτιτιδα. Αν ομως παθουν βρισκω καλυτερη αλοιφη την oridermyl!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν ξερω αν προλαβαινεται... Με τα καθημερινα μπανια στη θαλασσα και εμεις παρουσιασαμε προβλημα, αν και τα στεγνωνα καθε φορα και εβαζα epi otic δυο φορες την εβδομαδα.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Εγω σαν προληψη εχω τον καθαρισμο των αφτιων τους ανα βδομαδα με μπατονετα (πολυ προσεκτικα). Ετσι εχω μειωσει αρκετα τις φορες που παθαινουν ωτιτιδα. Αν ομως παθουν βρισκω καλυτερη αλοιφη την oridermyl!
εγω δεν βαζω μπατονετα...τη φοβαμαι....βαζω το pad του ντεμακιγιαζ με το δαχτυλο οσο παει....
και μια φορα τη βδομαδα το epiotic...
επισης μια πουδρα που μου εχουν συστησει Αγγλοι για προληψη...λενε κανει θαυματα...αλλα δεν υπαρχει στην Ελλαδα...κραταει στεγνη τη περιοχη...
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Μου εχει δειξει ο κτηνιατρος και τοσα χρονια κιολας το εχω συνηθισει αλλα το κανω με πολυ απαλες κινησεις. Αλλιως καλυτερα με το βαμβακι που λες. Τωρα για την πουδρα δεν την εχω υποψη μου. Την στελνουν και Ελλαδα, ξερεις??
Γιατι θα με ενδιεφερε!
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Σ'ευχαριστω!!!! Μπηκα στο site τους και υπαρχει εισαγωγεας εδω στην Ελλαδα που φερνει τα biogroom, μολις τους πηρα τηλεφωνο αλλα δυστυχως δεν εισαγουν το συγκεκριμενο προιον. Κριμα. .
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Σ'ευχαριστω!!!! Μπηκα στο site τους και υπαρχει εισαγωγεας εδω στην Ελλαδα που φερνει τα biogroom, μολις τους πηρα τηλεφωνο αλλα δυστυχως δεν εισαγουν το συγκεκριμενο προιον. Κριμα. .
Αν θες μπορώ να σου στείλω απο εδώ, εκεί που αγοράζω εγώ έχουν άλλη μάρκα Ear Powder, αλλά σε show σίγουρα θα την βρώ, αν θες τη συγκεκριμένη.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Δεν εχω δοκιμασει ποτε και θα ηθελα! Δεν θελω ντε και καλα την συγκεκριμενη, δεν ηξερα καν οτι υπαρχει τετοιο προιον.Αν δεν σου κανει κοπο και μπορεις πολυ ευχαριστως! Αλλα πως θα σε πληρωσω??
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Έχεις e-banking;

Δεν έχετε την δυνατότητα να κάνετε τραπεζικές συναλλαγές SEPA με το κωδικό iban και bic εντός Ευρωπαϊκής Ενωσης;

Ας συνεχίσουμε με πμ
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Ολος ο κοκεροκοσμος στην Αγγλια μιλαει γι'αυτο το προιον...Δεν ειναι Κτηνιατρικο, αλλα προκειται για μια πολυ παλια δοκιμασμενη σπιτικη συνταγη για την προληψη και θεραπεια των βακτηριων και μυκητων που προκαλουν ωτιτιδα αλλα και αλλα δερματικα προβληματα απο μυκητες στα δαχτυλα...Λεγεται Thornit.... απ'οτι διαβασα αλλα μιλησα και με εκτροφεις κοκερ στην Αγγλια το χρησιμοποιουν χρονια και ειναι θαυματουργο....ψαχνοντας αναλυτικα στο inernet Μπηκα σε πολλα forum και διαβασα μονο για ενθουσιασμενα μελη που το χρησιμοποιουν....Φυσικα κανει για ολα τα σκυλια...απλα τα κοκερ εχουν μεγαλη ευαισθησια....το προιον ειναι αυτο Και διατιθεται μονο στο internet http://www.championpetsonline.co.uk/home.cfm http://www.thornitearpowder.co.uk/ <a href=&quot;
 
Last edited:


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
Epi-Otic is the most widely used pet ear cleanser worldwide. It is a mild, alcohol-free cleansing and drying solution. It is labeled for use on dogs, cats, puppies and kittens of any age. Epi-Otic is useful for routine ear cleaning or prior to treatments. It removes debris and dead tissues

το epi otic τι ακριβώς κάνει, είναι απλό καθαριστικό αυτιών ή είναι τύπου antibacter αλλά για τα αυτιά?