ωτιτιδα??


dj22

Active Member
26 Μαϊου 2010
32
0
καλο μεσιμερι σε ολουσ!εχω ενα κουταβακι γερμανικο ποιμενικο 3 μηνων και σημερα τα αφτακια του τα ειχε καπως στο πλαι και προσπαθουσε να τα ξησει.ειχε και ενα υγρο στο πλαι στο ενα αυτακι του καπωσ ξεραμενο.πηρα το γιατρο και μου ειπε μαλλον ωτιτιδα αλλα πρεπει να τον δει το απογευμα και απο κοντα.ποσο ανυσιχιτικο ειναι αυτο?μπορει καποιοσ να βοηθισει?
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Τι ανησυχητικο;Εσυ δεν εχεις παθει οτιτιδα;Πας στο γιατρο,σου δινει σταγονες για το αυτι και ολα καλα.:)
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.866
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν είναι τίποτα σοβαρό, θα σου δώσει ένα υγρό και θα περάσει.
Καλό θα ήταν μετά τουλάχιστον μια φορά το μήνα να καθαρίζεις τα αφτιά με epi-otic.
 


kormos

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2009
322
2
45
Greece
www.GrDevelopers.metrelenis.gr
Το Epi-Otic της Virbac είναι ένα καθαριστικό όπως αναφέρεται για χρήση 1 φορά το μήνα!

Για την ωτίτιδα ίσως όμως χρειαστεί και θεραπευτική αγωγή! Εγώ πχ χρειάστηκα ένα Surolan το οποίο απαιτούσε 3-5 σταγόνες 2 φορές την ημέρα για 2-3 εβδομάδες...
 








spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
και ο κορμος αυτο ειπε αναφερεται δεν ειπε οτι επιβαλεται
 






Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Και η oridermyl η κρεμα ειναι πολυ καλη και το Surolan που ειπε και ο kormos ειναι πολυ καλο!
Καθαριζεις το αφτι, βαζεις μετα το προιον κανεις μαλαξεις για να παει παντου και την επομενη μερα ξανακαθαριζεις κτλ για οσο χρειαστει. Συνυθως στην βδομαδα πανω αρχιζει και περνει η ωτιτιδα εκτος κ αν ειναι πιο βαριας μορφης.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μόνο που η oridermyl...στην Ελλάδα δεν υπάρχει πια...τη σταμάτησαν...
Και ήταν η μόνη που πραγματικά έκανε δουλειά..
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Άντε βρε...αχ, ωραία νέα...γιατί ένα χρόνο τώρα δεν μπορώ να βρω αλλη σαν και αυτή...
Και με τα Golden που παθαίνουν ωτίτιδες πιο συχνά και από το κατούρημα...έχουμε γίνει οι καλύτεροι πελάτες του epiotic και της oridermyl!!
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Και εμεις παθαινουμε ωτιτιδες λογω των κουκουλωτων αφτιων και πολυ ειχα συγχηστει που την σταματησανε. Αλλα τωρα εμπρος καλη μου oridermyl!!
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Τι ωτιτιδα με 3 μηνων?δυσκολο το βλεπω κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι κανα αγανο,τα κουταβια πρεπει να τα καθαριζουμε τα αυτια καθε εβδομαδα μετα απο εναν χρονο αντε το πολυ καθε μηνα αλλα παντα και μονο οταν ειναι λερωμενα,και μονο με υγρομαντυλα χαμομηλιου και το δαχτυλο μας,ολα τα αλλα ειναι περιττα.
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
omarock μην το λές και εμείς 3 μηνών ωτίτιδα κάναμε. Εμας μας έδωσε ο γιατρός Epi-Otic για καθάρισμα και μετά αλοιφή Panalog και μετά απο 2 εβδομάδες πέρασε.
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ξερεις γιατι το λεω?γιατι δεν ειναι ολα ωτιτιδες οσα λενε οι γιατροι ωτιτιδες.
Η ωτιτιδα δεν φευγει ευκολα.
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό?
Τα αυτιά του Φοίβου έχουν μια μυρωδιά, δεν έχει όμως κάποια ενόχληση κι έτσι πιστεύω πως είναι φυσιολογική. Το εσωτερικό είναι καθαρό, όσο τουλάχιστον μπορώ να δω. Αν χρησιμοποιήσω το υγρό που λέτε, θα κάνει δουλειά με τη μυρωδιά ή εφόσον το αυτί φαίνεται καθαρο να μην το χρησιμοποιήσω?
 


XPHSTOS

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
241
0
ΠΛΑΓΙΑΡΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
Αμα έχει μυρωδιά δεν τον πας καλού κακού στον γιατρό. Και εμάς με μυρωδιά άρχισε αλλά ήταν και λίγο κόκκινο.
Ο γιατρος με την ωτοσκόπηση (το λέω καλά?) θα σου πεί με σιγουριά.