1η βολτα: ΑΠΟΤΥΧΙΑ




Hera-Vag

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2012
62
0
Εμένα το σπίτι είναι χτισμένο καθ' ύψος και έχω πολλές σκάλες:(
Και τα ανεβωκατεβαίνει πολύ συχνα μάλιστα,αλλά δεν δείχνει να ζορίζετε.
Πρώτα μάθαμε να τα ανεβαίνουμε και αυτό,αφού της έδειξα εγώ πως,ανεβαίνοντας στα 4;)
Στο κατέβασμα ζοριστίκαμε λίγο γιατί ένοιωθε οτι θα πέσει αλλά τώρα πάει τρέχοντας,πολύ αναλαφρα.
Λέτε ρε παιδιά να έχουμε πρόβλημα?:(
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα το συνεχές ανεβοκατέβασμα σε σκάλες, ναι. Δεν είναι το θέμα ότι θα ζοριστεί, μπορεί να βλάψει τα ποδάρια της τώρα που είναι στην ανάπτυξη. Αν είναι λίγες αλλά τις αναβοκατεβαίνει συχνά κάνε μια πατέντα με ένα φαρδύ δοκάρι και μάθε την να αναβοκατεβαίνει από κει.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Φρόντισε στη βόλτα να μην τρώει ό,τι βρίσκει κάτω. Να μην την αφήνεις να μυρίζει τίποτα για πάνω από 2 δευτερόλεπτα. Αν βάλει κάτι στο στόμα της, πες της ''μη'' και βγάλ' το. Θα πρέπει να μάθει να μην τρώει τίποτα από κάτω, ούτε και στο σπίτι σου μέσα.

•Μην χρησιμοποιείς στηθόλουρο!Βγάζε την βόλτα με περιλαίμιο!

Με τη γούνα που έχουν τα σπιτς, το περιλαίμιο βγαίνει εν ριπή οφθαλμού, γιατί γλυστράει. Ένα φαρδύ στο στέρνο στηθόλουρο είναι μια χαρά.:)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Απλα απογοητευτηκα! 2 μηνες ειναι κλεισμενη μες στο σπιτι με ελασχιστες βολτες στην αγκαλια και τωρα περιμενα να βγει και να φαει το τοπο!! :Ρ Αλλα αυτη μονο μυριζει και κανει χαρες σε οποιον δει!
Απόλυτα φυσιολογική συμπεριφορά κουταβιού!! Όταν έβγαζα τον Μπου βόλτα...επι εποχής πάνας...τις πρώτες 2 εβδομάδες...κάναμε χιλιόμετρα μπας και τα κάνει έξω...Ο αλήτης κρατιόταν με το ζόρι μέχρι να μπούμε σπίτι και να πάει στη πανα...Από 6 μηνών και μετά...κρατιόταν ώρες μέσα ,μέχρι να βγει έξω...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τα μικρόσωμα γενικά χρειάζονται στηθόλουρο...Χθες μια φίλη μου κτηνίατρος μας έφερε από Ιταλία ένα καινούργιο λουρί δείγμα το οποίο είναι πολύ χρήσιμο...Πιάνει στη μουσούδα, ψηλά στο κόκαλο...και στο λαιμό...επίσης το κλιπ για το λουρί δεν είναι από τη πάνω πλευρά του λαιμού αλλά από τη κάτω...Ο σκύλος μπορεί να ανοίξει το στόμα του (αλλά δεν μπορεί να φάει κάτι από κάτω) και συγχρόνως δεν μπορεί να τραβήξει επειδή μόλις πάει να φύγει αγαρμπα ο ιδιοκτήτης τραβάει προς τα κάτω το λουρί , ο σκύλος σκύβει το κεφάλι και σταματάει να τραβάει...
Μας έλεγε ότι είναι καλύτερο από πνίχτη γιατί δεν κάνει ζημιά στη τραχεία και στο σβέρκο...Πολλοί ιδιοκτήτες λόγω πνιχτη τραβάνε απότομα και πολλές φορές μπορεί να γίνει μεγάλη ζημιά στον σκύλο...
Επίσης , το συγκεκριμένο καταργεί και τα στηθόλουρα για τα μικρόσωμα...
Θα σας το ανεβάσω σε φωτογραφία μόλις μπορέσω...
 




Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
•Κόψε την πάνα τελείως μέσα στο σπίτι!Προτιμότερο να τα κάνει στο πλακάκι παρά να υπάρχει 2η εναλλακτική!

•Τις πρώτες μέρες αν την προλαβαίνεις την τσακώνεις αγκαλιά και βγαίνετε έξω!Ακόμα και αν τα κάνει στον διάδρομο της πολυκατοικίας ή τελοσπάντων στο πηγεμό για έξω κάτι είναι και αυτό!

•Μόλις περάσουν κάποιες μέρες που θα γίνεται αυτό τότε θα εισάγεις σιγά σιγά την λεκτική επίπληξη μέσα στο σπίτι θα την τσακώνεις πάλι αγκαλιά και κατευθείαν έξω!Όταν την βλέπεις, γιατί δεν μπορείς να την επιβλέπεις πάντα!Σιγά σιγά!

•Αν έστω και μια φορά καταφέρεις να πετύχεις την ούρηση/αφόδευση έξω από το σπίτι την επιβραβεύεις και συνεχίζεται την βόλτα σας!Μπορεί να οπισθοδρομήσετε τις επόμενες μέρες πάλι!Το κλειδί είναι να ξέρεις τι θα κάνεις ανά πάσα στιγμή και να το κάνεις σβέλτα και απόλυτα!

•Μην χρησιμοποιείς στηθόλουρο!Βγάζε την βόλτα με περιλαίμιο!

•Όταν θα είστε έξω έχε μαζί σου λίγο κοτοπουλάκι βραστό ή τελοσπάντων λιχουδιές και δούλευε την να αποσπάτε από τα ερεθίσματα για να τα "χονεύει" καλύτερα και να επικεντρώνεται σε σένα!Έχε την στα αριστερά σου και μάθε την να περπατάει δίπλα σουακολουθώντας την λιχουδίτσα που έχεις στο χέρι σου!Αυτά πρέπει να τα ξεκινήσεις από τώρα!Από νωρίς!
Εκεί που περπατάτε σταμάτα επιτόπου άσ'την να φύγει λίγοοοο μπροστά και άφησε και λίγο λουράκι μπόσικα και κάλεσε την με ένα "έλα" και επιβράβευσε με λίγο κοτοπουλάκι και συνεχίστε!Στρέψ'την ξανά να έρθει δίπλα σου με λιχουδίτσα!Φυσιολογικές κινήσεις όχι τίποτα το ιδιαίτερο!Μην την στρεσάρεις!
+1000
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Με τη γούνα που έχουν τα σπιτς, το περιλαίμιο βγαίνει εν ριπή οφθαλμού, γιατί γλυστράει. Ένα φαρδύ στο στέρνο στηθόλουρο είναι μια χαρά.:)
Αυτο σκεφτηκα και εγω.. Το λουρι το χω χαλαρο γιατι δεν ξερω ποσο την πιεζει στο λαιμο λογω γουνας.. το στηθολουρο ειναι μια χαρα και δειχνει να τη βολευει! :)
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Αν μιλαμε οντως για 3-4 σκαλακια για μενα ειναι οκ. Ισα ισα ειναι και καλο για τον σκυλο να μαθαινει απο μικρη ηλικια να ανταπεξελθει σε εμποδια και καταστασεις που θα βρει στην υπολοιπη ζωη του. Για μενα ειναι και αυτο μερος της κοινωνικοποιησης - απευαισθητοποιησης του σκυλου.

Αν τωρα το ανεβαζεις απο το ισογειο στον πρωτο απο τις σκαλες τοτε συμφωνω με τα παιδια παραπανω.
Οταν κατεβαινουμε την εχω αγκαλια γιατι φοβαται και την παιρνω αγκαλια! 2-3 σκαλακια τα κατεβαινει και μαλιστα τρεχοντας... Το ανεβασμα το κανει πολυ ευκολα και τρεχοντας... Ειναι περιπου 20 σκαλακια!
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Τοτε παρτην αγκαλια κατεβα τα 17 σκαλια και τα αλλα 3 τελευταια αστην να τα κατεβει. (Με αυτον τον τροπο δεν επιβραβευεις και τον φοβο της) Το ιδιο και οταν ανεβαινεις. Τα πρωτα 3 μονη της τα υπολοιπα στα χερια.
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
ΚΑΝΑΜΕ ΤΣΙΣΑ ΕΞΩ!!!!!! Πρωτη φορα!!! Τα καταφεραμε!! Ειμασταν εξω μια ωρα, τα εκανε στα πρωτα 5 λεπτα και μετα τιποτα!! Αλλα αφου εγινε μια φορα θα ξαναγινει!!! Πρεπει λιγο να διορθωσουμε το θεμα που κανουμε "σουζες" στους περαστικους αλλα ενταξει!
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Μια χαρά! Κι εμένα μια φορά κάνει και τέρμα, εκτός αν γυρνάμε πάνω από ώρα, οπότε τα κάνει και πριν μπούμε στον κήπο.

Σούζες!!! χαχαχαχ
Δε θα τις κόψει και δε χρειάζεται. Δείχνει την χαρά της. Απλά πρόσεχε να μην την αφήνεις να πλησιάζει κανέναν, γιατί δεν έχουν όλοι την όρεξή μας.
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Σούζες!!! χαχαχαχ
Δε θα τις κόψει και δε χρειάζεται. Δείχνει την χαρά της. Απλά πρόσεχε να μην την αφήνεις να πλησιάζει κανέναν, γιατί δεν έχουν όλοι την όρεξή μας.
Δεν θα τις κοψει δηλαδη ε?? Απλα οπως λες καποιοι την χαϊδευουν αλλα κατι παππουδες και γιαγιαδες... δυσκολα!! Της λεω μη και μη ή σταματα αλλα ματαια.. Ηλπιζα οτι το κανει επειδη ειναι οι πρωτες φορες που βγαινει!
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
χαχαχαχαχαχχα
Μ' αρέσει που ελπίζεις κιόλας! χαχαχαχαχχαχα

Ας την να κάνει το ελατήριο-έτσι το λέω εγώ. Ενθουσιασμός είναι, τους περνάει.
Δε χρειάζεται να πηγαίνει σε όλους ούτε να την χαϊδεύουν όλοι. Να σου πω κι από μία άποψη είναι καλύτερα να μη μάθει να χαϊδεύεται, κι ας κακοφαίνεται σε κάποιους.
 


skylisiazoh

Member
28 Νοεμβρίου 2012
14
0
Αθήνα
skylisiazoh.blogspot.gr
:) Μπράβο για την υπομονή σου! Μικρή συμβουλή που ίσως ήδη γνωρίζεις, καλό είναι να περάσετε κάποια στιγμή από το ίδιο σημείο στην επόμενη βόλτα, και επίσης βοηθάει όταν δε τερματίζουμε τη βόλτα αμέσως μόλις τα κάνει. Φυσικά ενθουσιώδες μπράααβοοο όταν τα κάνει :) Καλές βόλτες εύχομαι :)
 


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
:) Μπράβο για την υπομονή σου! Μικρή συμβουλή που ίσως ήδη γνωρίζεις, καλό είναι να περάσετε κάποια στιγμή από το ίδιο σημείο στην επόμενη βόλτα, και επίσης βοηθάει όταν δε τερματίζουμε τη βόλτα αμέσως μόλις τα κάνει. Φυσικά ενθουσιώδες μπράααβοοο όταν τα κάνει :) Καλές βόλτες εύχομαι :)
Συμφωνώ! Και γενικά να κρατάς τα 1-2 σημεια αναφορας. Ετσι θα σε βοηθησει σιγα σιγα να μάθει και την εντολή πχ τουαλετα, τσισα κλπ
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Μπράβοοο! Άντε και σε πολλά άλλα τσίσα έξω!

Όσο για τις σούζες ναι ναι άμα είναι χαρούμενο σκυλί άντε να το κόψεις. Εμείς καταφέραμε πλέον να μην κάνει το ελατήριο σε οποιονδήποτε περαστικό βρει, αλλά με το πρώτο "πού είσαι εσύ μωρέ" ακόμα κατεβάζουμε τα αυτιά, χαμογελάμε και ριχνόμαστε στην αγκαλιά αυτού που μας φώναξε (είμαστε και ψηλοί πλέον και πέρνουμε κανονικά αγκαλιά όποιον μας φωνάζει). Έχει δίκιο όμως η Veronica, καλό είναι να μη μάθει να χαϊδεύεται παντού, εγώ τον μαζεύω να μην ανεβαίνει πάνω στον κόσμο και όσο πάει γίνεται όλο και πιο κύριος.
 


mercy

Active Member
9 Οκτωβρίου 2012
36
0
Μπραβο σας καλες βολτες και πολλες πολλες επιτυχιες!Εμεις ετοιμαζομαστε για την πρωτη βολτα την αλλη βδομαδα.Θα ενθουσιαστει ειμαι σιγουρη τωρα οταν βγαινουμε αγκαλια και βλεπει αλλα σκυλια ή ακουει και βλεπει ανθρωπους θελει να μου φυγει απο την χαρα της και τρεμει ολοκληρη.Το μονο που με απασχολει ειναι το τι θα θελει να βαλει στο στομα της τα παντα μαλλον....Στο σπιτι ενα χνουδακι να βρει τρεχει να το καταπιει στο μπαλκονι ενα φυλλαρακι να υπαρχει θα γινει πολεμος για να της το παρω...και ειναι και η μουσουδα χαμηλα ...Το κανουν αραγε ολα τα κουταβια αυτο?Πολλοι μου λενε αστη να φαει και κανενα φυλλο τι θα παθει???Μηπως ειμαι κι εγω υπερβολική?
Το θεμα ειναι επικαιρο για μας και οι συμβουλες που δωθηκαν κατατοπιστικες Μπραβο στους παλιους !
Καλες βολτιτσες λοιπον!
 


*χρυς*

Well-Known Member
23 Σεπτεμβρίου 2012
196
0
Το μονο που με απασχολει ειναι το τι θα θελει να βαλει στο στομα της τα παντα μαλλον....Στο σπιτι ενα χνουδακι να βρει τρεχει να το καταπιει στο μπαλκονι ενα φυλλαρακι να υπαρχει θα γινει πολεμος για να της το παρω...και ειναι και η μουσουδα χαμηλα ...Το κανουν αραγε ολα τα κουταβια αυτο?Πολλοι μου λενε αστη να φαει και κανενα φυλλο τι θα παθει???Μηπως ειμαι κι εγω υπερβολική?
Το θεμα ειναι επικαιρο για μας και οι συμβουλες που δωθηκαν κατατοπιστικες Μπραβο στους παλιους !
Καλες βολτιτσες λοιπον!
Λοιπον αρχικα σας ευχαριστω ολους!!! Αυτο με το ιδιο σημειο εννοειται οτι το εφαρμοζω! Σ αυτο το παρκακι πηγαμε 4-5 φορες και μετα εκανε τσισα!!! Οσο γι αυτα που λες δεν εισαι υπερβολικη και εγω ετσι ημουν... Ειναι μικρη και φοβαμαι για το παραμικρο... Καλο ειναι να την μαθεις να σ αφηνει να παρεις αν εχει κατι στο στομα της κι αυτο θα το κανεις με την τροφη!!! Οταν της βαζεις φαγητο θα εισαι απο πανω της και θα της παιρνεις για λιγο το μπολ... Αν δεν το κανεις τωρα μπορει μετα μεχρι και να σε δαγκωνει αν πας να της παρεις κατι που εχει στο στομα.. Οσο για τα φυλλα και η δικια μου εχει φαει απ τη βεραντα αλλα νταξει δεν μπορουσε να το χωνεψει το στομαχακι της και εκανε εμετο.. Αλλα καλο ειναι οσο το δυνατον περισσοτερο να την προσεχεις.. Το οτι θα ενθουσιαστει ειναι σιγουρο οταν θα βγει αλλα πιστευω οτι με το καιρο και με ανθρωπους και σκυλια που θα γνωρισει θα προσαρμοστει στον εξω κοσμο!!! Καλη επιτυχια και καλες βολτες και σε εσας!!! :D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU