2ος σκύλος στο σπίτι/SOS


MAlxKan

Member
28 Απριλίου 2021
16
9
36
Καλησπέρα.
Μόλις σήμερα απέκτησα τον 2ο σκύλο/παιδί στην οικογένεια μετά από έκτακτη επικοινωνία με τον εκτροφέα, πράγμα που σημαίνει ότι δεν είχα ούτε τον χρόνο να προετοιμάσω τη σκυλίτσα μου αλλά ούτε και να προμηθευτώ τα απαραίτητα για τη νέα άφιξη (είχαν κλείσει όλα τα petshop) μιας και την υπολόγιζα 2 βδομάδες αργότερα.
Εδώ να σημειώσω ότι η σκυλίτσα μου ( ημίαιμο πίτμπουλ) είναι 3-4 ετών, ήταν αδέσποτη και είχε επιδείξει επιθετική συμπεριφορά σε ανθρώπους πριν την υιοθεσία της όπως μου ανέφερε το παιδί που μου την έφερε. Αν εξαιρέσουμε τον πρώτο μήνα που ήταν επιφυλακτική προς νέα πρόσωπα και σκυλιά, μετά από προσπάθειες κοινωνικοποίησης και μικρής εκπαίδευσης, δείχνει και είναι υπερβολικά φιλική προς όλους τους ανθρώπους και κατά 99% των περιπτώσεων αδιάφορη προς τα άλλα σκυλιά εκτός και αν παίζουν. Σε σημείο να της γαυγίζουν/γρυλίζουν και αυτή να περνάει 1 μέτρο δίπλα αδιάφορη.
Έτσι και σήμερα ήλπιζα ότι θα δεχόταν το νέο μέλος της οικογένειας παρά τις πρώτες και όποιες επιφυλάξεις.
Το κουτάβι είναι Μαλινουά + Κάνγκαλ (αρσενικό) κάτι λιγότερο από 2 μηνών και όπως είπα το πήρα έκτακτα λόγω προβλημάτων με τη μητέρα του κουταβιού!
Και φτάνουμε στο πρόβλημα. Στην αρχή υπήρχαν γρυλίσματα και σποραδικά γαυγίσματα αλλά λόγω ώρας αναγκάστηκα να περάσω το κουτάβι στο σπίτι πολύ νωρίτερα ίσως από το ότι θα έπρεπε. Η γνωριμία πήγαινε πολύ έως υπερβολικά καλά για έως και 2 ώρες μετά την πρώτη επαφή, αν και αυτή γινόταν ανά διαστήματα και υπό τον έλεγχο και εμένα και της κοπέλας μου. Και κάπου εκεί έγινε το κακό. Σε ανύποπτο χρόνο ενώ η σκυλίτσα μου έγλειφε το κουτάβι και χωρίς να δείξει σημάδια στρες ή νευρικότητας, το δάγκωσε με δύναμη πίσω από το αυτάκι και για να την πάρω από πάνω του γιατί δεν έφευγε με τίποτα για πρώτη και ελπίζω τελευταία φορά στη ζωή μου, αναγκάστηκα να την χτυπήσω ελάχιστα δυνατά στον ποπό της.
Ευτυχώς το κουτάβι είναι καλά στην υγεία του μιας και τρώει και πίνει μια χαρά αν και σε κανέναν δεν κάνει καλό ένα τέτοιο τραυματικό σοκ.
Σημείωση: Το κουτάβι το τάισα και του έδωσα νερό σε διαφορετικό χώρο και ούτε προσπάθησε να φάει ή να πιεί και γενικά να πειράξει κάτι της σκυλίτσας μου.
Και έρχομαι στην σημαντική ερώτηση.
Γίνεται να έρθουν έστω και σιγά σιγά κοντά και πάντα σε ελεγχόμενο περιβάλλον μέχρι να μην υπάρχουν προβλήματα μεταξύ τους ή να απευθυνθώ άμεσα σε ειδικό?
Φίλος και ιδιοκτήτης 2 σκυλιών με σχετική πείρα (επίθεση στο νεοφερμένο κουτάβι), μου είπε να θέσω όριο τις 3 επιθέσεις μέσα στον μήνα για να αρχίσω να σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να βρω άλλον μπαμπά για τον μικρό, το οποίο όμως πραγματικά δεν θέλω να σκέφτομαι. Αλλά ούτε θέλω να σκέφτομαι τι μπορεί να συμβεί σε σοβαρότερη επίθεση.
Προς το παρόν βρίσκονται σε ξεχωριστούς χώρους και σκέφτομαι σταδιακά και για λίγη ώρα την κάθε φορά να τα φέρνω σε επαφή αν και πλέον φοβάμαι αρκετά.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και με συγχωρείται για το μακροσκελές κείμενο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Να δω ποιός θα βρει το κουράγιο, να σου απαντήσει.
Εγώ δεν το 'χω ομολογώ.
Μια ερώτηση μόνο.
Οταν λες "εκτροφέας" τι εννοείς; Τι πιστεύεις ότι είναι ένας εκτροφέας;
Δεν θα περιμένω να μου απαντήσεις, για να σου πω, ότι σίγουρα όχι, αυτός που σου έδωσε το έρμο το κουτάβι. Εύχομαι μόνο, να μην τον πλήρωσες.
 


MAlxKan

Member
28 Απριλίου 2021
16
9
36
Να δω ποιός θα βρει το κουράγιο, να σου απαντήσει.
Εγώ δεν το 'χω ομολογώ.
Μια ερώτηση μόνο.
Οταν λες "εκτροφέας" τι εννοείς; Τι πιστεύεις ότι είναι ένας εκτροφέας;
Δεν θα περιμένω να μου απαντήσεις, για να σου πω, ότι σίγουρα όχι, αυτός που σου έδωσε το έρμο το κουτάβι. Εύχομαι μόνο, να μην τον πλήρωσες.
Θα σου πω την αλήθεια. Αρχικά έκανα λάθος που δεν έβαλα την λέξη "εκτροφέας" σε εισαγωγικά.
Μου είχε δοθεί να καταλάβω όμως ότι επρόκειτο για κάποιον που ήξερε και τι έκανε και είχε άδεια. Έτσι και λόγω απόστασης αλλά και λόγω μέτρων (Covid) είχα αρχικά μια πρώτη εικόνα των γονιών του κουταβιού διαδικτυακά και μέσω κάμερας αλλά και του ίδιου του κουταβιού καθώς και διαβεβαιώσεις γνωστού που είχε ήδη πάρει κουτάβι από προηγούμενη γέννα και το οποίο έχω δει/ζήσει από κοντά.

Επίσης πίστευα ότι θα πλήρωνα για το κουτάβι και θα λάμβανα σχετικά πιστοποιητικά υγείας και pedigree μέχρι και εχθές αργά το βράδυ που δέχθηκα έκτακτο τηλεφώνημα να πάω να το παραλάβω (λόγω προβλημάτων με τη μητέρα του κουταβιού :confused:).

Τελικά το κουτάβι μου δόθηκε δωρεάν και χωρίς πιστοποιητικά. Και ενόσω ταλαντευόμουν για να το πάρω ή όχι από τη μία γιατί δεν είχα προετοιμάσει τη σκυλίτσα μου και από την άλλη λόγω έλλειψης πιστοποιητικών, αποφασίσαμε με την κοπέλα μου ότι ήμασταν η καλύτερη εναλλακτική από το ζευγάρι που το ζαχάρωνε και το αποκαλούσε σκύλο βιτρίνα. Γενικά αυτό που κατάλαβα ήταν ότι αν δεν το έπαιρνα εγώ είχαν και καβάτζα.

Καταλαβαίνω τα πολλά λάθη της όλης υπόθεσης αλλά δεν θέλω να εγκαταλείψω την προσπάθεια να γίνει μέλος της οικογένειας. Το πρωί μίλησα με εκπαιδευτή αλλά τα μαθήματα θα αρχίσουν μετά το Πάσχα και ήλπιζα στη συμβουλή κάποιου με σχετική εμπειρία μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα.

*το κουτάβι/παιδί σήμερα είναι μέσα στην ενέργεια, με τρελή όρεξη (έχει δαγκώσει τα πάντα στον χώρο που βρίσκεται και έχει εμένα από πίσω με τη σκούπα να καθαρίζω και να μαζεύω ακαθαρσίες και κομμάτια από ρούχα
 
Last edited:
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Εντάξει, το "μετά το Πάσχα" είναι πια πολύ κοντά!
Στο μεταξύ, θα φροντίσετε το ημιαιμάκι σας (από πολύ ΚΑΚΗ μίξη φυλών, οι οποίες με την σειρά τους ένας Θεός ξέρει, από τι επίσης μίξεις προέρχονται) να είναι ασφαλές.

Τα υπόλοιπα μόνο με όποιον σας δει από κοντά καλύτερα θα σου έλεγα.

Η μικρή σας, είναι στειρωμένη;

* Ετσι για το γαμώτο, βάλε και καμιά φωτό τους. Οσο υπάρχει και το μωρό δηλαδή, να χαζέψουμε λίγο :LOL:
 
  • Like
Reactions: MAlxKan


MAlxKan

Member
28 Απριλίου 2021
16
9
36
Επίσης να προσθέσω ότι ο "εκτροφέας" μάλλον είναι κανονικός
Εντάξει, το "μετά το Πάσχα" είναι πια πολύ κοντά!
Στο μεταξύ, θα φροντίσετε το ημιαιμάκι σας (από πολύ ΚΑΚΗ μίξη φυλών, οι οποίες με την σειρά τους ένας Θεός ξέρει, από τι επίσης μίξεις προέρχονται) να είναι ασφαλές.

Τα υπόλοιπα μόνο με όποιον σας δει από κοντά καλύτερα θα σου έλεγα.

Η μικρή σας, είναι στειρωμένη;

* Ετσι για το γαμώτο, βάλε και καμιά φωτό τους. Οσο υπάρχει και το μωρό δηλαδή, να χαζέψουμε λίγο :LOL:
Μη μου τα ματιάσετε μόνο. :p

Επίσης καλές ή κακές φυλές...ναι οκ υπάρχουν αλλά για μένα όλα το ίδιο είναι. Έχουν ιδιαιτερότητες αλλά ελπίζω ότι με υπομονή και προσπάθεια σε λίγο καιρό θα είναι μια χαρά.

*ναι είναι στειρωμένη

viber_image_2021-01-15_16-28-41.jpgviber_image_2021-04-27_23-46-24.jpg
 
  • Like
Reactions: mareco


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Καλημέρα. Δεν ξέρω από ράτσες, δεν ξέρω από συμπεριφορές (προσωπικά θα φιλοξενούσα εναν εκπαιδευτή σπίτι για τον πρώτο καιρό :ROFLMAO: :ROFLMAO: ) αλλά είναι πολύ γλυκά και τα δυο. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και ν αγαπηθούν τα δυο τους
 


MAlxKan

Member
28 Απριλίου 2021
16
9
36
Καλημέρα. Δεν ξέρω από ράτσες, δεν ξέρω από συμπεριφορές (προσωπικά θα φιλοξενούσα εναν εκπαιδευτή σπίτι για τον πρώτο καιρό :ROFLMAO: :ROFLMAO: ) αλλά είναι πολύ γλυκά και τα δυο. Ελπίζω όλα να πάνε καλά και ν αγαπηθούν τα δυο τους
Καλημέρα και ευχαριστούμε για το κοπλιμέντο.

Κοίτα πρότεινα σήμερα στην κοπέλα μου να φέρουμε σαν εσώκλειστη μία γνωστή μου εκπαιδεύτρια αλλά από τη μία έπεσε παντόφλα και από την άλλη αμφιβάλλω ότι και η ίδια (η εκπαιδεύτρια) θα δεχτεί να την έχω αλυσοδεμένη μέσα στο σπίτι να μου προσέχει τα παιδιά.:LOL:
 
  • Haha
Reactions: Aliki V.


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Επίσης να προσθέσω ότι ο "εκτροφέας" μάλλον είναι κανονικός
Sorry αλλά σε καμία περίπτωση.


Επίσης καλές ή κακές φυλές...ναι οκ υπάρχουν αλλά για μένα όλα το ίδιο είναι. Έχουν ιδιαιτερότητες αλλά ελπίζω ότι με υπομονή και προσπάθεια σε λίγο καιρό θα είναι μια χαρά.
Σας το εύχομαι όλων στην οικογένεια. Στην πραγματικότητα όμως, τα πράγματα συνήθως δεν είναι τόσο απλά και χρειάζεται τεράστια εμπειρία του κηδεμόνα, για να τα καταφέρει. Σας το εύχομαι πάντως.

* Γιατί καλέ το αιμοβόρο pitbull φοράει ζιπουνάκι; Ιεροσυλία!!!
 


MAlxKan

Member
28 Απριλίου 2021
16
9
36
Sorry αλλά σε καμία περίπτωση.


Σήμερα είμαι όλη μέρα στα τηλέφωνα και προσπαθώ να αντλήσω πληροφορίες ως προς το κουτάβι και τον εκτροφέα μιας και δεν θέλω να το αφήσω έτσι το χθεσινό.
Μέχρι τώρα φαίνεται να είναι legit εκτροφέας απλά και όσο περνάει η ώρα περισσότερο μου φαίνεται ότι χθες εγώ πήρα το ανεπιθύμητο κουτάβι κάποιου που μετάνιωσε την υιοθεσία του και το γύρισε.
Παραμένει βέβαια η έλλειψη πιστοποιητικών και pedigree αλλά ελπίζω μέχρι αύριο και με την επίσκεψη στον κτηνίατρο να ξεκαθαρίσει ακόμα περισσότερο η κατάσταση!

*ο γνωστός μου που έχει πάρει κουτάβι από προηγούμενη γέννα μου ανέφερε ότι θα τα λάβω όλα μέσα στη βδομάδα. Μένει να φανεί αν ισχύει ή απλά περιμένουν να το ξεχάσω.


Σας το εύχομαι όλων στην οικογένεια. Στην πραγματικότητα όμως, τα πράγματα συνήθως δεν είναι τόσο απλά και χρειάζεται τεράστια εμπειρία του κηδεμόνα, για να τα καταφέρει. Σας το εύχομαι πάντως.

Σε ευχαριστούμε πολύ!

* Γιατί καλέ το αιμοβόρο pitbull φοράει ζιπουνάκι; Ιεροσυλία!!!
Γιατί όταν κάνει κρύο ή βρέχει δεν βγαίνει από το σπίτι παρά μόνο αν φοράει το ζιπουνάκι της ή το μπουφάν της. Αν βέβαια βγει γιατί συνήθως σκαρφαλώνει πάνω μου και τρέμει μέχρι να κοιμηθεί και εγώ να έχω πιαστεί ολόκληρος.:cry:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Θέλω πολύ να σου σχολιάσω, όσα γράφεις για τον "εκτροφέα" και τον γνωστό σου, αλλά είναι άγιες μέρες.
Κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα, δεν με αφήνει ο admin, να λέω την γνώμη μου, όπως εγώ θα ήθελα.
Οπότε, θα κάτσω ήσυχα και σιωπηλά στην γωνίτσα μου (μάλλον), και θα περιμένω να μας ενημερώσεις για τις εξελίξεις.

Γιατί όταν κάνει κρύο ή βρέχει δεν βγαίνει από το σπίτι παρά μόνο αν φοράει το ζιπουνάκι της ή το μπουφάν της. Αν βέβαια βγει γιατί συνήθως σκαρφαλώνει πάνω μου και τρέμει μέχρι να κοιμηθεί και εγώ να έχω πιαστεί ολόκληρος.:cry:
!!!!
Καταλαβαίνεις ότι αυτο δεν ακούγεται φυσιολογικό για έναν νεαρό, υγιή σκύλο ε;
Εκτός αν μένετε Σιβηρία και πάνω.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


MAlxKan

Member
28 Απριλίου 2021
16
9
36
Θέλω πολύ να σου σχολιάσω, όσα γράφεις για τον "εκτροφέα" και τον γνωστό σου, αλλά είναι άγιες μέρες.
Κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα, δεν με αφήνει ο admin, να λέω την γνώμη μου, όπως εγώ θα ήθελα.
Οπότε, θα κάτσω ήσυχα και σιωπηλά στην γωνίτσα μου (μάλλον), και θα περιμένω να μας ενημερώσεις για τις εξελίξεις.


!!!!
Καταλαβαίνεις ότι αυτο δεν ακούγεται φυσιολογικό για έναν νεαρό, υγιή σκύλο ε;
Εκτός αν μένετε Σιβηρία και πάνω.

Πίστεψε με από χθες το βράδυ μέχρι και πριν 2 ώρες ο γνωστός μου σίγουρα ένιωσε ότι πήγε στην εκκλησία έστω και άθελα του. Για τον "εκτροφέα" τώρα, πέρα από ένα μήνυμα -θα επικοινωνήσω μαζί σας αργότερα- (είχα πάρει καμιά δεκαριά φορές τηλέφωνο) δεν έχω ξανά ακούσει νέα.

Μένουμε Αθήνα και κάτω.
Φυσιολογικό δεν είναι αλλά μιλάμε για ένα αδέσποτο και ιδιαίτερα φοβικό πλάσμα, που δίνει και δίνουμε καθημερινά αγώνα για να νιώσει όσο πιο άνετα γίνεται και να αντιμετωπίσει τις φοβίες του και άγνωστες προς αυτήν καταστάσεις. Και θεωρώ ότι πλέον είμαστε σε ένα πολύ καλό επίπεδο αν και έχουμε ακόμα πολύ δρόμο μπροστά μας.

Δυστυχώς είναι το πρώτο αδέσποτο που καλωσορίζω στο σπίτι μου μιας και μέχρι τώρα η επαφή μου ήταν με κυνηγετικά σκυλιά λόγω συγγενών και σκυλιά συντροφιάς που πάντα προερχόντουσαν από εκτροφείς λόγω οικογενείας.

Ήταν η πρώτη φορά που μου δόθηκε η επιλογή τι σκυλάκι να πάρω και αν και αρχικά μου φάνηκε η καλύτερη ιδέα να υιοθετήσω αδέσποτο (με γνωστά προβλήματα συμπεριφοράς), αποδεικνύεται καθημερινά ότι η εμπειρία μου στο να αντιμετωπίσω τις φοβίες της και τα λοιπά θέματα της, είναι το λιγότερο ελλιπής. Αλλά μαθαίνω παράλληλα με αυτήν.

Επίσης η ιδέα να πάρω 2ο σκυλάκι για να έχει παρέα η μικρή και επειδή πάντα ήθελα ένα Κάνγκαλ, εκ του αποτελέσματος και μέχρι τώρα μάλλον ήταν το λιγότερο βιαστική αν όχι παντελώς λανθασμένη.

Τώρα μπορώ μόνο να ελπίζω στην βοήθεια ειδικού και να οπλιστώ με υπομονή!
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Κοίτα, τα θέματά της αυτά τότε, δεν λύνονται με παλτουδάκια.
Ενδεχομένως να προσπαθείτε λάθος γενικά και γι΄αυτό να μην εμφανίζει καμία βελτίωση.
Με τα φοβικά, θέλει ιδιαίτερους χειρισμούς. Φοβάμαι ότι έχετε χάσει χρόνο, εφαρμόζοντας πολύ λάθος τακτικές. Πρέπει οπωσδήποτε να βάλετε στην ζωή σας, έναν σωστό εκπαιδευτή.
 
  • Like
Reactions: Aliki V.


MAlxKan

Member
28 Απριλίου 2021
16
9
36
Αρχικά να σε ευχαριστήσουμε για τον χρόνο που έχεις διαθέσει στο να μας απαντάς.

Το 90% του περίγυρου είναι της άποψης...θα μάθει με τον καιρό. Μην μιλήσω για εξτρεμιστικές απόψεις του τύπου, ο σκύλος θέλει ξύλο για να μάθει. Οπότε το να μιλάω με έναν άνθρωπο γνώστη/ρια και με σωστή επιχειρηματολογία είναι το λιγότερο ανακουφιστικό.


Υπάρχουν σημάδια βελτίωσης και αλλαγής προς το καλύτερο. Θέλω να πιστεύω ότι το χθεσινό επεισόδιο ήταν μεμονωμένο και αποτέλεσμα ζήλιας μιας και έχει δείξει τέτοια δείγματα και προς την κοπέλα μου τον πρώτο καιρό αλλά χωρίς ποτέ να έχει γίνει επιθετική απέναντι της (απλά την σπρώχνει και μπαίνει ανάμεσα μας).

Φυσικά ειδικός δεν είμαι και πλέον έχω στηρίξει τις ελπίδες μου σε αυτόν που θα αναλάβει την εκπαίδευση του κουταβιού και την εκ νέου εκπαίδευση της μικρής.
 
  • Like
Reactions: mareco


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Συμφωνώ απόλυτα με τη mareco η οποία φυσικά έχει απίστευτη εμπειρία και γι αυτό όλοι στο φόρουμ ακολουθούμε ευλαβικά τις συμβουλές της.
θα μάθει με τον καιρό.
Αν μαθαίνει λάθος, ο καιρός θα έιναι εις βάρος της και εις βάρος σας
Μην μιλήσω για εξτρεμιστικές απόψεις του τύπου, ο σκύλος θέλει ξύλο για να μάθει.
Αυτό ας μην το συζητήσουμε καθόλου, δε νομίζω ότι έχει θέση καν ανάμεσα στα άτομα αυτού του φόρουμ. Το μόνο που έχω καταλάβει εγώ (που είμαι πιο άσχετη από εσάς σε θέμα σκυλιών) είναι ότι χρειάζονται συμβουλές από σωστό ειδικό και ΑΠΕΙΡΗ ΥΠΟΜΟΝΗ!!
όπως είπα λοιπόν και σε προηγούμενή μου απάντηση νομίζω η λύση για εσάς ξεκινάει από την εύρεση σωστού εκπαιδευτή. Αν δεν έχετε κάποιον υπόψιν σας θα μπορούσαν να σας προτείνουν κάποιον εδώ στο φορουμ. Και μετά μπορείτε να κάνετε και 1 γνωριμία με 2-3 να δείτε ποιός ταιριάζει και σ' εσάς...
 
  • Like
Reactions: MAlxKan


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Εγώ δεν κατάλαβα, όπως το περιγράφεις, τον λόγο απόκτησης του 2ου σκύλου. Για την πηγή απόκτησης δεν το συζητάμε ( εννοώ δεν το συζητάμε σοβαρά ).

Θα κάνω, καλοπροαίρετα, τον δικηγόρο του διαβόλου σύμφωνα με αυτά που γράφεις. Τι εννοείς θα πλήρωνες; 100€, 1.000€, 5.000€ ;

Ο σκύλος που περίμενες τι φυλής θα ήταν ;

Ο γνωστός σου τι σκυλί έχει ;

Από τις λίγες ματιές που έχω ρίξει στην φυλή ο μικρός στην μάσκα και τα αυτιά μοιάζει με Κανγκαλ. Αν μη τι άλλο μάθε γ' αυτά ή ρώτα τον "πεφωτισμένο" που στον έδωσε.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά τώρα που έχεις το κουτάβι στα χέρια σου. Όσο για την άλλη, άσε τα ζυπουνακια και τα ρουχαλακια στην άκρη.

Φιλικά.
 


MAlxKan

Member
28 Απριλίου 2021
16
9
36
Εγώ δεν κατάλαβα, όπως το περιγράφεις, τον λόγο απόκτησης του 2ου σκύλου. Για την πηγή απόκτησης δεν το συζητάμε ( εννοώ δεν το συζητάμε σοβαρά ).

Θα κάνω, καλοπροαίρετα, τον δικηγόρο του διαβόλου σύμφωνα με αυτά που γράφεις. Τι εννοείς θα πλήρωνες; 100€, 1.000€, 5.000€ ;

Ο σκύλος που περίμενες τι φυλής θα ήταν ;

Ο γνωστός σου τι σκυλί έχει ;

Από τις λίγες ματιές που έχω ρίξει στην φυλή ο μικρός στην μάσκα και τα αυτιά μοιάζει με Κανγκαλ. Αν μη τι άλλο μάθε γ' αυτά ή ρώτα τον "πεφωτισμένο" που στον έδωσε.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά τώρα που έχεις το κουτάβι στα χέρια σου. Όσο για την άλλη, άσε τα ζυπουνακια και τα ρουχαλακια στην άκρη.

Φιλικά.
Καλησπέρα.

Αρχικά κάθε φιλική συμβουλή είναι καλοδεχούμενη.

Και δυστυχώς παρ' ότι έχω έστω και μικρή εμπειρία με σκυλιά (ποτέ πριν δεν μεγάλωσα κάποιο εξολοκλήρου μόνος), πρέπει να παραδεχτώ ότι υπέπεσα σε σωρεία λαθών.

Από την πρώτη στιγμή που έφτασε η μικρή στα χέρια μου, έπεσα κυριολεκτικά με τα μούτρα πάνω της με αποτέλεσμα να την κακομάθω αρκετά. Αν και πλέον έχει διορθωθεί η κατάσταση σε μεγάλο βαθμό αλλά από ότι φάνηκε όχι ικανοποιητικό.

Όσον τώρα αφορά την απόκτηση του 2ου κουταβιού είναι και αυτή μέρος των λαθών στα οποία έχω υποπέσει. Βλέπεις πάντα ήθελα ένα Κάνγκαλ και σκέφτηκα ότι από τη στιγμή που μπορώ πλέον να του προσφέρω το σωστό περιβάλλον (αγάπη, φροντίδα, υποδομές που στηρίζουν ένα γιγαντόσωμο και απαιτητικό σκυλί στο να ζήσει όπως πρέπει) ήταν η σωστή στιγμή να το αποκτήσω.

Επίσης θεώρησα ιδανικό για την σκυλίτσα/παιδί μου να έχει άλλο ένα "αδερφάκι"!


Ανυπομονησία, χάλια οργάνωση, απατηλή σιγουριά και ενθουσιασμός κυριολεκτικά με κάνουν τώρα να τρέχω και να μην φτάνω. Στην τελική όμως καλά να πάθω, απλά τώρα προσπαθώ να φροντίσω την δική μου ηλιθιότητα να μην την πληρώσουν τα σκυλάκια.


Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου τώρα.

1) Η τιμή είχε οριστεί στα 800€!

2) Περίμενα να πάρω όπως και πήρα ένα κουτάβι από πατέρα Κάνγκαλ και μητέρα Μαλινουά.

3)Ο γνωστός μου έχει σκυλάκι από προηγούμενη γέννα των παραπάνω και από όσα έχω δει, πρόκειται για έναν εξαιρετικό σκύλο από κάθε άποψη.

Τέλος, ευτυχώς λόγω κύκλου υπάρχει εμπειρία στην ανατροφή σκυλιών και μου πρότειναν έναν εκπαιδευτή που έρχεται με τις καλύτερες συστάσεις και περιμένω να ξεκινήσουμε τα μαθήματα. Όλοι μας.

Πλέον ελπίζω και προσπαθώ να μάθω όσα νόμιζα ότι ήξερα.
 


MAlxKan

Member
28 Απριλίου 2021
16
9
36
Γράφω λοιπόν σήμερα για κάποια ευχάριστα νέα.

Ο εκπαιδευτής που μου σύστησαν αποδείχτηκε γείτονας (περίπου) και μας έκανε μία ολιγόωρη πρωινή επίσκεψη για να παρατηρήσει τα σκυλάκια και να μας δώσει μία πρώτη κατεύθυνση μέχρι να ξεκινήσουν τα μαθήματα.

Γενικά έμεινε ευχαριστημένος με την συνολική εικόνα της σκυλίτσας στον χώρο, όταν το κουτάβι δεν είναι κοντά και θεωρεί ότι με λίγη προσπάθεια θα διορθωθούν οι κακές της συνήθειες.

Όσον αφορά την συνύπαρξη των κουταβιών θεωρεί ότι σίγουρα θα πετύχει απλά θέλει χρόνο η σκυλίτσα να συνδυάσει το κουτάβι με καλά συναισθήματα και σκέψεις, που θα επιτευχθούν μέσα από την επανάληψη, την επιβράβευση και φυσικά με την πάροδο του χρόνου. Ήδη είδε σημάδια ότι δεν είναι τόσο αρνητική απέναντι του, απλά ενοχλείται από συγκεκριμένες συμπεριφορές (κοίταγμα στα μάτια κτλ.) που είναι λέει φυσιολογικό, ενώ αντίθετα παραμένει αδιάφορη όταν πχ. της γαυγίζει ή γαυγίζει γενικά.

Απλά και μέχρι να μας ξανά επισκεφτεί (γιατί τα μαθήματα θα γίνονται στο σπίτι), θα πρέπει να τα κρατάω σε ξεχωριστούς χώρους και να τα φέρνω σε επαφή για μερικές ώρες την ημέρα, υπό την προϋπόθεση το κουτάβι να είναι πάντα μέσα στο crate.

:giggle: Καλησπέρα
 
Last edited:


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Από περιέργεια, γιατί ορισμένες ώρες την ημέρα και να μην είναι μαζί όσο μπορείς να είσαι από πάνω τους (κυριολεκτικά :) );
 
  • Like
Reactions: MAlxKan


MAlxKan

Member
28 Απριλίου 2021
16
9
36
Αρχικά για την ασφάλεια του λόγω της πρώτης επίθεσης και γιατί μου έδωσε ασκήσεις να κάνω με την μικρή και κάποιες από αυτές περιλαμβάνουν το συσχετισμό...κουτάβι = ευχάριστες στιγμές.

Οπότε επιβραβεύω με μπράβο + λιχουδιές προς το παρόν τις συμπεριφορές όπως να το κοιτάξει, να το πλησιάσει να το μυρίσει και γενικά να είναι ήρεμη στην παρουσία του. Επίσης εστιάζω σε πράγματα που της αρέσουν να κάνουμε μαζί (παιχνίδι κτλ.).

Και αυτό δεν είναι εφικτό για πολλές ώρες μιας και το κουτάβι κυριολεκτικά ουρλιάζει όταν βρίσκονται στον ίδιο χώρο και δεν σταματάει να προσπαθεί να βγει έξω από το crate + ότι προσπαθώ πλέον να μην είμαι τόσο θερμός (όταν μου το είπε αυτό ένιωσα μια μαχαιριά) μέσα στη μέρα απέναντι της, ώστε να ενισχύσω τον θετικό συσχετισμό όταν βρίσκονται στον ίδιο χώρο. Σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες του εκπαιδευτή.

Φαντάζομαι άλλος ένα λόγος είναι ότι αν το κάνω όλη μέρα η σκυλίτσα μου θα γίνει η μπαλίτσα μου.

Επίσης οι ασκήσεις με το κουτάβι που έχω να κάνω απαιτούν και αυτό να βρίσκεται σε μία σχετική ηρεμία γιατί προσπαθούμε να συνδυάσει το crate με κάτι ευχάριστο και επίσης θέλουμε να του δώσουμε να καταλάβει ότι το να γαυγίζει και να κλαίει δεν θα καταφέρουν να μας κάνουν να ενδώσουμε στα θέλω του. Οπότε επιβραβεύουμε την ηρεμία.
 
  • Like
Reactions: sis


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
1) Η τιμή είχε οριστεί στα 800€!

2) Περίμενα να πάρω όπως και πήρα ένα κουτάβι από πατέρα Κάνγκαλ και μητέρα Μαλινουά.

3)Ο γνωστός μου έχει σκυλάκι από προηγούμενη γέννα των παραπάνω και από όσα έχω δει, πρόκειται για έναν εξαιρετικό σκύλο από κάθε άποψη.
ρε τι μαγκες κυκλοφορουν εκει εξω
πουλαν τα "καρα"ημιαιμα πιο ακριβα και απο τα εκτροφικα

αληθεια θα ηθελα να μου στειλεις σε πμ ποιος ειναι αυτος ο αψηλος που βαζει μαλινουα με κανγκαλ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf