2 σκυλια ποια τροφη οικονομικη?


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ε, ναι εντάξει όταν σου κάνουν ένα δώρο..δεν ρωτάς κιόλας..
Και το dogcenter...μ'ία από τα ίδια είναι...σκυλέμπορας...
Να ρωτήσω κάτι? Το ΑΒ, έχει χαρτιά η μόνο βιβλιάριο υγείας και αυτό?
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
δες εδω απο που αγοραζουν τα ντογκσεντερ και οι λοιποι εισαγωγεις , να μαθαινεις και τι εστι puppy mill http://www.google.gr/search?q=puppy...&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a

ενας εκτροφεας που ειναι σοβαρος , πρωτον εξασφαλιζει οτι τα σκυλια του δεν παρουσιαζουν κληρονομικες παθησεις , πραγμα που σημαινει ακριβες εξετασεις στους γεννητορες , και η γεννα τις περισσοτερες φορες δεν καλυπτει τα εξοδα , για αυτο και καποιος που εκτρεφει περισσοτερες απο 2 φυλες δεν μπορει να ειναι τυπικος

επισης ειναι εγγεγραμενος στον κυνολογικο ομιλο της χωρας του αρα και στην παγκοσμια κυνολογικη ομοσπονδια

κατεβαινει σε εκθεσεις οπου κρινεται η μορφολογια των σκυλων απο κριτες βασει του προτυπου της φυλης , το προτυπο δηλωνει πως πρεπει να ειναι ενας σκυλος της καθε φυλης για να ειναι λειτουργικος , και σε αφορα το πως πανε οι σκυλοι του στις εκθεσεις για να ξερεις τι αγοραζεις

αν η φυλη κανει καποια εργασια καλο ειναι να την κανουν και οι γονεις για να εχεις μια ιδεα και για το αν ειναι τυπικου χαρακτηρα , αυτο βεβαια δεν φαινεται μονο απο την εργασια αλλα ειναι κατι γενικοτερο

βεβαια πριν παρεις εναν σκυλο πρεπει να εχεις μελετησει πολυ την φυλη και να εχεις σχηματισει στο μυαλο σου μια εικονα της φυλης η οποια επαληθευεις οτι ειναι αυτη του σωστου δειγματος της ταδε φυλης , γιατι παιζουν και κακοι κριτες και κακοι εκτροφεις

απο αυτα δεν εχεις κανει κατι με τα τωρινα σκυλια σου την επομενη φορα ομως θα ξερεις

ο εκτροφεας την μικρης δεν νομιζω να τα κανει ουτε αυτος αυτα που πρεπει να κανει
 


frank

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2010
50
0
Δεν θυμαμαι ακριβως αλλα μου φαινεται εκτος απο το βιβλιαριο μου ειχα δωση κι αλλο ενα χαρτι αλλα δεν ξερω που το εχω.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Δεν θυμαμαι ακριβως αλλα μου φαινεται εκτος απο το βιβλιαριο μου ειχα δωση κι αλλο ενα χαρτι αλλα δεν ξερω που το εχω.

Μάλλον το χατρί της "εγγύησης":mad::mad::mad: αυτό θα σου έδωσαν!!!
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Αγαπητοι φιλοι ,

Ξεκινησαμε απο την οικονομικη τροφη για δυο σκυλια (Διατροφη) , πηγαμε στο που ειναι καλο να μενει ο σκυλος (Εκπαιδευση) , ''περασαμε'' απο τα αυτια του Γ.Π (υγεια κλπ) , καναμε και μια σταση στα Puppy mills και ''εκτροφεια'' (Επιλογη) :D:D

Μιλαμε για την αποθεωση του off topic :D

Ας μενουμε στο (ή ας ανοιγουμε καινουργιο) θεμα ;)
 


frank

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2010
50
0
Δυστυχος δεν το ειχα ψαξει πιο νωρις γιατι δεν ηξερα απο αυτα.

Αν και ειπα το δευτερο μου το εκαναν δωρο αλλα και για τον βερναρδο δεν νομιζω να υπαρχει εκτροφεας στην Ελλαδα με τετοια σκυλια..

Οσο ζεις μαθαινεις και ευχαριστω που μου ανοιγεται τα ματια
 


kostas33

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2009
118
0
Φιλε mereco δεν μενω Αθηνα αλλα σε χωριο της θηβας , και εαν δειτε πως εχω τα σκυλια και τι σπιτι τους εχω φτιαξει θα τρελλαθειται , με διπλο τουβλο με μονωση ενδιαμεσα και επενδυση πετρας απ εξω με κεραμυδια με φουλ δροσια το καλοκαιρι και ζεστη το χειμωνα:):)

Jimmy58 οπως τα λες ειναι για φανταστητε τι εχει να γινει μεσα στο σπιτι με τα δυο σκυλια:D:D. Και μακαρι τα μισα σκυλια του κοσμου να ζουσαν οπως τα εχω εγω:cool: θα ηταν ολα πολυ πιο ευτιχισμενα απο το να ζουν στην Αθηνα μεσα σε ενα διαμερισμα η μπαλκονι.
Συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε μου!Μιλανε απο την Αθηνα που εχουνε τα σκυλια σε σπιτι η σε κλουβι μισο επι μισο κ μολις λεμε εμεις οτι μενουμε σε κτημα κ εχουν πολυ χωρο κ τα θελουμε κ για φυλακες ολοι λενε βαλε συναγερμο!Θα με τρελανει αυτη η απαντηση συνεχεια!
 


frank

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2010
50
0
Τricky εχεις δικιο ,η μια κουβεντα φερνει την αλλη κατσε να δεις στο τελος που θα φτασουμε:D:D
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Τricky εχεις δικιο ,η μια κουβεντα φερνει την αλλη κατσε να δεις στο τελος που θα φτασουμε:D:D
Οχι , δεν θελω να δω :D ...μετα θα πρεπει να κατσω να χωριζω το thread σε 3-4 μικροτερα:)
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δυστυχος δεν το ειχα ψαξει πιο νωρις γιατι δεν ηξερα απο αυτα.

Αν και ειπα το δευτερο μου το εκαναν δωρο αλλα και για τον βερναρδο δεν νομιζω να υπαρχει εκτροφεας στην Ελλαδα με τετοια σκυλια..

Οσο ζεις μαθαινεις και ευχαριστω που μου ανοιγεται τα ματια
Στην Ελλάδα δεν υπαρχει σοβαρός εκτροφέας Αγίου Βερνάρδου.
Υπαρχει κάποιος στη Θεσσαλονίκη ο οποίος δεν γνωρίζω αν κάνει γένες, αλλά έχει σκυλιά με πολύ καλά αίματα.
Είναι σχετικά δύσκολα σκυλιά λόγω μεγέθους ...και θέλουν πολύ καλή εκπαιδευση σε β.υπακοή.
 


frank

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2010
50
0
Γεια χαρα και παλι.

Σημερα πηγα σε εναν κτηνιατρο και τον ρωτησα για τα αυτακια του γερμανικου και μου λεει οτι δεν σηκωνονται επειδη του λειπει ασβεστιο, ισχυει κατι τετοιο.

Επισης καπου διαβασα οτι κανει καλο το ωμο αυγο ,αν ναι πως το δινω ,το σπαω και το βαζω στο μπολ ,μαζι με την τροφη ανακατεμενο?

Ευχαριστω.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν του δινεις καλη ξηρα τροφη, δεν θα επρεπε να του λειπει το ασβεστιο.
Οσο για το αβγο, ναι, ετσι ακριβως, αλλα να το βγαλεις πιο μπροστα απο το ψυγειο να μην ειναι κρυο.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Σημερα πηγα σε εναν κτηνιατρο και τον ρωτησα για τα αυτακια του γερμανικου και μου λεει οτι δεν σηκωνονται επειδη του λειπει ασβεστιο, ισχυει κατι τετοιο.
Εγω δεν θα εδινα ασβεστιο κ συμπληρωματα για το θεμα των αυτιων. Θεωρω πως τα σκελετικα προβληματα που μπορει να παρουσιασει αυτη η φυλη ειναι πιο σημαντικα απο τα αυτια.

Ταιζε καλη τροφη, δωσε γιαουρτι ,αυγα κ κρεας ,αν θες, και περιμενε να αναπτυχθει το σκυλακι με φυσιολογικους ρυθμους.
 


frank

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2010
50
0
Toυ δινω την arden-grande που πιστευω ειναι καλη.

Οσο για το αυγο οκ αλλα πως το δινω σκετο η το ανακατευω με την τροφη?
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Eιναι πολυ καλη τροφη η Arden Grange.

To αυγο το δινεις σκετο.Στο πιατο της και την αφηνεις να κανει τη δουλεια...:D
 


frank

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2010
50
0
Νικο αυτο θα κανω και σκεφτομαι να το γυρισω σε διατροφη γιατι τοσο καιρο δεν ειχα ιδεα.

Γιαουρτι να τους δινω οτι ναναι η κατι συγκεκριμενο?

Το κρεας να το δινω ωμο? γιατρι κατι τετοιο εχω διαβαση

ουφ.
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.324
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc