29-30 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΟΜΙΛΟΣ ΚΥΝΟΦΙΛΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΚΘΕΣΗ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ (C.A.C.I.B.)


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Οι επισκέπτες της έκθεσης (και ήταν πολλοί για πρώτη φορά) ήρθαν σε επαφή με τον κόσμο της κυνοφιλίας καθαρόαιμων και μη, και αυτό είναι κάτι πολύ σημαντικό για την χώρα μας που δυστυχώς είναι ακόμα πολύ πίσω σε σχέση με άλλες χώρες, και θα έπρεπε όλοι να χαιρόμαστε γι 'αυτό. Πληροφοριακά τί ακριβώς έκανε ο ΚΟΕ για όσους ήταν έξω απο τον στίβο που δεν έγινε σε αυτήν την έκθεση?
 




DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Αναφέρομαι σε όλους αλλά και σε εσένα amalthea που άτυπα ανέλαβες την "υπεράσπιση"...

Εδώ και μια 15ετία ο "απλός κόσμος" έρχετε σε "επαφή" με τον κόσμο της κυνοφιλίας.

Τι έχει πετύχει ο κόσμος της κυνοφιλίας όλο αυτό το διάστημα (ΟΚΑ , ΚΟΕ , κλπ.)?

Τι έκανε ο ΟΚΑ παραπάνω από τον ΚΟΕ?
Τι έκανε ο ΟΚΑ το 2008 παραπάνω από τον ΟΚΑ του 2007?
Τι έκανε καλύτερα ο ΚΟΕ από τον ΟΚΑ?

Γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι που έχουν πάει σε εκθέσεις (δεν ξέρω ποιού διοργανωτή) εξακολουθούν να λένε "Πήγαμε και στα καλλιστεία σκύλων σήμερα!"?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οι επισκέπτες της έκθεσης (και ήταν πολλοί για πρώτη φορά) ήρθαν σε επαφή με τον κόσμο της κυνοφιλίας καθαρόαιμων και μη, και αυτό είναι κάτι πολύ σημαντικό για την χώρα μας που δυστυχώς είναι ακόμα πολύ πίσω σε σχέση με άλλες χώρες


Νομίζω το 1996 το είχα ακούσει αυτό το τραγούδι ...

Γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι που έχουν πάει σε εκθέσεις (δεν ξέρω ποιού διοργανωτή) εξακολουθούν να λένε "Πήγαμε και στα καλλιστεία σκύλων σήμερα!"?
Ελα ντέ ...
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Τι έκανε ο ΟΚΑ παραπάνω από τον ΚΟΕ?
Τι έκανε ο ΟΚΑ το 2008 παραπάνω από τον ΟΚΑ του 2007?
Τι έκανε καλύτερα ο ΚΟΕ από τον ΟΚΑ?

Γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι που έχουν πάει σε εκθέσεις (δεν ξέρω ποιού διοργανωτή) εξακολουθούν να λένε "Πήγαμε και στα καλλιστεία σκύλων σήμερα!"?
Μήπως διάβασε κανείς τα άρθρα στο INDEX της έκθεσης?
Αυτό δεν είναι μιά προσπάθεια να ενημερωθεί ο κόσμος?
 










DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
744
Μήπως διάβασε κανείς τα άρθρα στο INDEX της έκθεσης?
Αυτό δεν είναι μιά προσπάθεια να ενημερωθεί ο κόσμος?
Σχεδόν σε κάθε κατάλογο έκθεσης θυμάμαι να εξηγείτε "Τι είναι Έκθεση" , πάνω-κάτω...τα αποτελέσματα από την συγκεκριμένη ενέργεια (η οποία άραγε είναι και η μοναδική?) τα βλέπουμε.

Εγώ πάντως βλέποντας πως κάτι μένει στάσιμο ή και υποβαθμίζετε εδώ και 15 χρόνια , θα με προβλημάτιζε μήπως κάτι δεν γίνετε σωστά... :rolleyes:

Αν βέβαια είναι στόχος η διάδοση και ενημέρωση του χόμπυ και ίσως η ευαισθητοποίηση και για άλλα θέματα...γιατί αν δεν είναι τότε πάω πάσο.
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
τι ειναι το index???????

στην εισοδο εδιναν και ενα βιβλιαρακι το οποιο ειχε

χρησιμες πληροφοριες για τα σκυλια , τη διατροφη τους κλπ

επίσης για οποιον ενδιαφερόνταν είχε για κάθε φυλή ονόματα εκτροφέων κλπ
 




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
αυτα που εχει γραψει ο Κωστόπουλος και υπάρχουν σε καθε βιβλιαρακι εκθεσης λέτε ?????
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Promitheas έφυγε σκύλος που ήταν πρώτος και ξαναφωνάχτηκε πίσω μετά από μπέρδεμα ... υπόδειγμα διοργάνωσης ? :confused:

Για το ότι κρίθηκε και δόθηκε κατάταξη στην ανοιχτή θηλυκών ΜΕΤΑ το BOB έχει κανείς να πεί τίποτα ????? Υπόδειγμα διοργάνωσης ?? Κύριοι οι περισσότεροι από εμάς ξέρουμε ιδίοις όμμασι τί σημαίνει υπόδειγμα διοργάνωσης, όποιος θέλει ας πιστέψει ό,τι θέλει.
@denis
δεν μίλησα εγώ για υπόδειγμα διοργάνωσης, ούτε με είδες να δικαιολογώ την έκβαση της έκθεσης. Αντίθετα μάλλον θα περίμενα πολλά περισσότερα από τον ΟΚΑ σε συνάρτηση με το ποιοι τον διοικούν.
Διαβάζω για πράγματα διαδικαστικά τα οποία πράγματι δείχνουν ανικανότητα. Δεν ξαφνιάζομαι ωστόσο επειδή οι υπεύθυνοι των στίβων ήταν στην πλειοψηφία τους άπειροι.
Εμένα (ως Ροτβαϊλερά) θα με εξόργιζε ωστόσο το θέμα της κομμένης ουράς.

Υ.Γ.: Κανένα πρότυπο του Ροτβαϊλερ δεν αναφέρει, αλλά ούτε υπονοεί πως ιο σκύλος δεν πρέπει να αγγίζεται! Υπάρχει ωστόσο θέμα με όλους όσους νομίζουν πως μπορούν να έρθουν έτσι απλά και να χαϊδέψουν οποιονδήποτε σκύλο χωρίς να ρωτήσουν ακριβώς επειδή οι συνθήκες σε ένα ιδιαίτερο περιβάλλον όπως αυτό μιας έκθεσης είναι ειδικές.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
To βιβλιαράκι του ΟΚΑ μια χαρά :)
Έμαθα τέλος πάντων και ποιος σκύλος κέρδισε για πρώτη φορά σε έκθεση μορφολογίας του ομίλου στην Ελλάδα :D
Μου άρεσε το άρθρο περί διατροφής αν και διαφωνώ σε πολλά και δε μου άρεσε που ο όμιλος "ευλογούσε τα γένια του" σχετικά με το πόσο προσφέρει στην ελληνική κοινωνία.
Μου άρεσε το αρθράκι περί χριστουγεννιάτικων κουταβιών και ο κατάλογος με τους εκθέτες και τους σκύλους, όπως και το ενημερωτικό άρθρο για το τι πρέπει να κάνει κάποιος για να αποκτήσει καθαρόαιμο σκύλο.

Υπάρχει ωστόσο θέμα με όλους όσους νομίζουν πως μπορούν να έρθουν έτσι απλά και να χαϊδέψουν οποιονδήποτε σκύλο χωρίς να ρωτήσουν ακριβώς επειδή οι συνθήκες σε ένα ιδιαίτερο περιβάλλον όπως αυτό μιας έκθεσης είναι ειδικές.
μάλλον με παρεξηγήσατε :rolleyes:
Εγώ ήθελα να μάθω αν είναι αγένεια να ρωτάς κάποιον "μπορώ να το χαϊδέψω?" αλλά και γιατί ειδικά στις φυλές που ανέφερα οι αρνητικές απαντήσεις ήταν πολύ συχνές. Τα ερωτήματα αυτά λίγο πολύ μου τα καλύψατε. :)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εμένα (ως Ροτβαϊλερά) θα με εξόργιζε ωστόσο το θέμα της κομμένης ουράς.
Aφού επιτρέπεται - επιτρέπεται.

Το Σαββατο ο κριτής έκανε θέμα με την κομμένη ουρά μιας σκύλας. Ελεγε ότι απαγορεύεται.

= ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ενημέρωση για τα καθέκαστα από τους υπεύθυνους στην γνωριμία με τους κριτές. (σκεφτείτε πόσες φυλές αφορά)

Αφού ενημέρωνεται λέει οκ ... και η σκύλα βγαίνει πρώτη :maria: (έπρεπε να βγεί για να μην παρεξηγηθώ - αυτή είναι η γνώμη μου)

Οποιος έχει απορία για το αν μπορεί μη σπεσιαλίστας κριτής που δεν έχει ξαναδεί rottweiler και δή με κομμένη ουρά και 10 λεπτά αφού ενημερωθεί ότι εδώ επιτρέπεται η ουρά να κόβεται, να κρίνει 1η μία σκύλα που δεν έχει ουρά ... :maria: :maria: :maria: :maria: :maria: :maria: :maria: :maria: όσοι γνωρίζουν καταλαβαίνουν τί λέω ...
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
μάλλον με παρεξηγήσατε :rolleyes:
Εγώ ήθελα να μάθω αν είναι αγένεια να ρωτάς κάποιον "μπορώ να το χαϊδέψω?" αλλά και γιατί ειδικά στις φυλές που ανέφερα οι αρνητικές απαντήσεις ήταν πολύ συχνές. Τα ερωτήματα αυτά λίγο πολύ μου τα καλύψατε. :)
@Chloe
Όχι, προφανώς δεν είναι αγένεια, είναι κάτι που επιβάλλεται!
Το γιατί σε συγκεκριμένες φυλές οι αρνητικές απαντήσεις ήταν πολύ συχνές έχει να κάνει (κατά την γνώμη μου) λιγότερο με τον χαρακτήρα του σκύλου και δυστυχώς περισσότερο με τον χαρακτήρα αυτού στον οποίο απευθύνεται αυτός ο σκύλος.

Aφού επιτρέπεται - επιτρέπεται.

Το Σαββατο ο κριτής έκανε θέμα με την κομμένη ουρά μιας σκύλας. Ελεγε ότι απαγορεύεται.

= ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ενημέρωση για τα καθέκαστα από τους υπεύθυνους στην γνωριμία με τους κριτές. (σκεφτείτε πόσες φυλές αφορά)

Αφού ενημέρωνεται λέει οκ ... και η σκύλα βγαίνει πρώτη :maria: (έπρεπε να βγεί για να μην παρεξηγηθώ - αυτή είναι η γνώμη μου)

Οποιος έχει απορία για το αν μπορεί μη σπεσιαλίστας κριτής που δεν έχει ξαναδεί rottweiler και δή με κομμένη ουρά και 10 λεπτά αφού ενημερωθεί ότι εδώ επιτρέπεται η ουρά να κόβεται, να κρίνει 1η μία σκύλα που δεν έχει ουρά ... :maria: :maria: :maria: :maria: :maria: :maria: :maria: :maria: όσοι γνωρίζουν καταλαβαίνουν τί λέω ...
@denis
Συμφωνώ ενδεχομένως μαζί σου και γι αυτό είπα και νωρίτερα πως δεν εξετάζω την ποιότητα της σκύλας. Σε διεθνείς εκθέσεις ωστόσο οφείλουμε να εναρμονιζόμαστε με τα διεθνή δεδομένα είτε μας αρέσουν προσωπικά είτε όχι. Σε πληροφορώ πως ούτε το Δ.Σ. του ΟΚΑ δεν γνώριζε πως σκύλα με κομμένη ουρά πήρε "εξαίρετος", πόσο μάλλον να κερδίσει την "Νέων".
κατά τα λοιπά με κάλυψες.
Επιμένω πως οι υπεύθυνοι των στίβων (στην πλειοψηφία τους) δεν ήταν επαρκώς εκπαιδευμένοι!
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη