29-30 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΟΜΙΛΟΣ ΚΥΝΟΦΙΛΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΚΘΕΣΗ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ (C.A.C.I.B.)


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
ρε σωτηρη διορθωσεμε αν κανω λαθος! το μονο που μπορει να δει ενας κριτης σε εκθεσεις μορφολογιας ειναι ενα φοβικο ή επιθετικο σκυλι (και αυτα σε ακραιες περιπτωσεις). Δεν αντιλαμβανομαι το "δεν μου αρεσε ο χαρακτηρας τους" γιατι ο κυριος αυτος εκεινη την στιγμη δεν ειχε τα μεσα να ελεχξει αυτα που ισχυριζεται οτι δεν του αρεσαν...

...μετα τον αλλον που μπερδευε τα αρσενικα με τα θυληκα ειναι οτι ποιο ακυρο εχω ακουσει...


Λεωνίδα μου, το ερώτημα ήταν αν μπορεί, αν δικαιούται κι αν οφείλει ένας κριτής σε μια έκθεση μορφολογίας να κρίνει τον χαρακτήρα του σκύλου... και όχι τα ευτράπελα που έχουν γίνει κατά καιρούς βλέπε μη διαχωρισμός φύλων.

Και η απάντηση στο ερώτημα είναι «σαφέστατα ναι»! Ένας γνώστης μπορεί μέσα σε δύο λεπτά και κατά την διάρκεια της κρίσης να αξιολογήσει:
α. αν το σκυλί είναι νωχελικό ή ζωηρό,
β. αν το σκυλί είναι φοβικό ή επιθετικό,
γ. την γενική στάση του σκύλου απέναντι σε άλλα σκυλιά και δη του ίδιου φύλου.
δ. την γενική στάση του σκύλου απέναντι σε ανθρώπους κυρίως άγνωστους
ε. την αντίδρασή του σε ηχητικά και οπτικά ερεθίσματα
στ. αν το σκυλί έχει συμπεριφορά/ωρίμανση ανάλογη της ηλικίας του
 


S13

Well-Known Member
30 Απριλίου 2007
305
0
www.rott-gr.com
Τoσο δυσκολο ειναι π.χ.να ερθει ενας TIBOR GERE ,απο Σερβια που ειναι και διπλα μας?????????:-k:-k
Δεν μιλαω για γερμανους σπεσιαλιστες που ειναι δυσκολο να ερθουν αλλα για κριτες της ομαδας 2 που θα ειναι εκτροφεις και γνωστες της φηλης.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Ξεχάσαμε να ευχηθούμε στον GAIA LYKAIA για το Best in Show!


(Γιάννη, χαίρομαι που δεν έπεσα έξω σε φυλή που δεν γνωρίζω! ;) )
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach

Και η απάντηση στο ερώτημα είναι «σαφέστατα ναι»!
για να μαθαινω μιας και δεν εχω κατεβαση ποτε σκυλι σε εκθεση, στις κρισεις εκτος των μορφολογικων μπορει ο κριτης να γραψει οτι το ταδε σκυλι ηταν νωχελικο, με εντονη επιθετικοτητα προς αλλα σκυλια του ιδιου φυλου, μετρια αντιδραση στον ανθρωπο και καλη αντιδραση σε ηχητικα και οπτικα ερεθισματα, με την σωστη ωρημανση για την ηλικια του?


γιατι το μονο που εχω δει σε κανα 2 προτυπα που εχω διαβασει ειναι οτι σκυλια υπερβολικα φοβικα ή επιθετικα μπορουν και πρεπει να αποβαλονται!
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
για να μαθαινω μιας και δεν εχω κατεβαση ποτε σκυλι σε εκθεση, στις κρισεις εκτος των μορφολογικων μπορει ο κριτης να γραψει οτι το ταδε σκυλι ηταν νωχελικο, με εντονη επιθετικοτητα προς αλλα σκυλια του ιδιου φυλου, μετρια αντιδραση στον ανθρωπο και καλη αντιδραση σε ηχητικα και οπτικα ερεθισματα, με την σωστη ωρημανση για την ηλικια του?
δεν μπορεί μονο, αλλά οφείλει να γράψει ότι διαπιστώσει!
Ιδιαίτερες αναφορές στον χαρακτήρα θα δεις σε αξιολογήσεις από ειδικές εκθέσεις μορφολογίας ομίλων φυλών.
γιατι το μονο που εχω δει σε κανα 2 προτυπα που εχω διαβασει ειναι οτι σκυλια υπερβολικα φοβικα ή επιθετικα μπορουν και πρεπει να αποβαλονται!
Αναφέρεσαι στον τομέα "Σφάλματα" ή "Ελαττώματα" ενός προτύπου.
Μάλλον προσπέρασες την (συνήθως πρώτη) ενότητα του κάθε προτύπου που αναφέρεται σαν "Συμπεριφορά και χαρακτήρας" (αν μου δώσεις μια φυλή θα μπορέσω να είμαι πιο συγκεκριμένος).
Οι αναφορές του προτύπου που γίνονται στον χαρακτήρα είναι ανάλογα με την φυλή πιο σύντομες ή πιο εκτενείς, πάντα όμως περιέχουν τα βασικά!
 
Last edited:




ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
και εγω το υπογραφω και ας μην ημουν εκει και ας μην ειμαι πάλι συντομα.

να δουμε ποιοι αλλοι θα το υπογράψουν ........
 






Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
Τι χαρτι? για οτι εγινε στον ΟΚΑ ?
Εγινε και τωρα τελειωσε απο δω και περα τι κανουμε..Παμε παρακατω!
Να στειλουμε χαρτι σε ολους τους ομιλους οτι ζηταμε ειδικο κριτη ?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
ααααααααααα

εγω νομιζα οτι μιλαγατε για χαρτι υπογεγραμενο απο ολους που να λεει οτι αν δεν υπάρχει σοβαρός κριτης δεν θα συμμετέχουμε στις εκθέσεις
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Τoσο δυσκολο ειναι π.χ.να ερθει ενας TIBOR GERE ,απο Σερβια που ειναι και διπλα μας?????????:-k:-k
Δεν μιλαω για γερμανους σπεσιαλιστες που ειναι δυσκολο να ερθουν αλλα για κριτες της ομαδας 2 που θα ειναι εκτροφεις και γνωστες της φηλης.

Και ξαναλέω:

Η επόμενη έκθεση "υποτίθεται" είναι στην "DIANNA" 4-5 Απρίλη.
ΔΕΝ έχει ακόμα πάρει άδεια από το FCI (μόνο για την έκθεση του Μαίου γνωρίζει το FCI).

Και ξαναλέω. Είναι αργά ν' αρχίσουν να καλούν κριτές αλλά ΔΕΝ άρχισαν ακόμη. Μάλλον θα τους καλέσουν μετά τις γιορτές.

Και πρέπει τώρα εγώ να περιμένω ποιότητα;;;;;;;

Και θέλετε και ειδικούς τρομάρα σας!

Εγώ παρακαλάω να είναι ΝΟΡΜΑΛ all-rounders με σώας τας φρένας (και ΤΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!)!

Εξωτερικό θα τα λέμε ΟΛΟΙ μου φαίνεται στο τέλος....
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μην με παρεξηγήσει κανείς! Φυσικά η πολυπληθέστερη φυλή δικαιούται ειδικούς (αν και διαφωνώ με το να συμβαίνει πάντα αυτό γιατί καλό είναι και το "γενικό" μάτι του γενικού κριτή).

Απλώς είμαστε ΠΟΛΥ μακριά από αυτό ακόμη. Ακόμη μαθαίνουν οι όμιλοί μας να οργανώνονται στην ώρα τους.
ΠΟΤΕ δεν θα έχουμε καλούς κριτές αν δεν λαμβάνουν την πρόσκληση εγκαίρως.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Και ξαναλέω. Είναι αργά ν' αρχίσουν να καλούν κριτές αλλά ΔΕΝ άρχισαν ακόμη. Μάλλον θα τους καλέσουν μετά τις γιορτές.

Και πρέπει τώρα εγώ να περιμένω ποιότητα;;;;;;;

Και θέλετε και ειδικούς τρομάρα σας!
οι κριτές της επόμενης έκθεσης του ΟΚΑ έχουν κλειστεί εδώ και 1 χρόνο και τα ονόματα βρίσκονται στην τελευταία σελίδα του καταλόγου, επίσης έχουν κλειστεί οι κριτές του 2009.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Ποιού καταλόγου; Της περασμένης έκθεσης;
Γιατί δεν τους δημοσιεύουν στην σελίδα;
Πως θα προγραματίσω να έρθω χωρίς να ξέρω ποιός με κρίνει;
Και γιατί δεν έχουν πάρει ακόμα την έγκριση;
Και πως καλούν κριτές χωρίς έγκριση;
Και οι φίλοι του εξωτερικού;
Ως πότε πρέπει να περιμένουν για να μάθουν τους κριτές του Απρίλη;
Η δεν τους θέλουμε αυτούς;
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
4-5/4/2009 27th International show
Judges
E. Clerc
A. Garach
N. Karlsdotter
F. Madeira Rodrigues

28&29/11/2009 28&29 International Show

H. Assenmacher
M. Forte
C. Rossier
C.G. Stafberg
O. Valdere-Calvo
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Ευχαριστώ Promithea :) (Νόμιζα ότι παρακολουθούσα thread του subforum)

.....όμως, σε ποιανής μέρας το Best in Show αναφέρεσαι...........? Της 1ης ή της 2ης? :cool:

Πάντως, η σκληρή δουλειά, η αφοσίωση και η επιμονή πάντα αποδίδουν τελικά....... ανεξαρτήτως κριτή.....

Και όσοι από εσάς δε θέλετε να συμμετάσχετε σε επόμενες εκθέσεις του ΟΚΑ, απλώς ενισχύεται την ΜΟΝΟΚΡΑΤΕΙΑ του ΚΟΕ.... σκεφθείτε λίγο επιτέλους....

Και σε τελική, αν πραγματικά θέλετε βελτίωση, μπορείτε να επικοινωνήσετε με τους εκπροσώπους του ΟΚΑ... αυτοί ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, δεν είναι απρόσιτοι και ξοδεύουν καθημερινά ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ώρες για να ενισχύσουν και να βελτιώσουν την κυνοφιλία και την κυνολογία στη χώρα μας... ΚΑΙ δεν είναι επαγγελματίες του χώρου για να έχουν "τρίτα" συμφέροντα από αυτό.... ΚΑΝΕΝΑΣ τους δε "ζει" από το χώρο..... όπως γίνεται στον ΚΟΕ.....

Αυτά, και θα ήθελα πάλι να ευχαριστήσω τον Promithea για την εγκάρδια ευχή του....
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη