Aίμα-κενώσεις


koumbarosh

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
52
1
Kaisariani, Athens
Καλημέρα σε όλουσ


Πριν απο ακριβώς μια εβδομάδα παρατήρησα στις εκκενώσεισ του μικρού μερικές κυλίδες από αίμα. Χωρίς δευτερη κουβέντα τηλεφώνησα στον γιατρό ο οποίος μου σύστησε την γνωστη κονσερβα για μερικές μέρες και να τον πάω από εκέι για εξέταση. Του βγάλαμε ακτινογραφια η οποια δεν εδειξε κατι που μπορεί να έχει φάει, δεν εδειξε να ποναεί καθόλου στην εξέταση του γιατρου με τα χέρια, δεν είχε πυρετό, η διαθεσή του ήταν τέλεια και ετρωγε και επινε κανονικά. Όσο έτρωγε την κονσερβα οι εκκενώσεις ήταν κανονικές μεχρί σήμερα που επιστρέψαμε και παλι στην ξηρά τροφή. Το αποτέλεσμα ηταν αυτο που παραθέτω στην φωτογραφία. Να προσθέσω επίσης ότι αν και τρώει δυό φορές την ημέρα πρωι-βράδυ οι εκκενωσείς του είναι πολλές (5-6 φορές). Πριν ξαναπάρω τον κτηνιατρο θα ήθελα αν είναι δυνατόν μία γνώμη για το περιστατικό η καποια υποδειξη που θα πρέπει να κάνω στον γιατρό προκειμένου να μπορέσω να βοηθήσω τον μικρό να γινέι καλα.
 

Attachments



mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Υπόδειξη στον γιατρό, δεν μπορείς να κάνεις ούτε εσύ, ούτε εμείς.
Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να πάρεις και δεύτερη γνώμη.
Τέτοια εντερική συμπεριφορά, έχω δει να οφείλεται σε κολλίτιδα από δυσανεξία σε κάποια τροφή. Μπορεί δηλαδή η τροφή που δίνεις, να πειράζει τον σκύλο σου. Αν βέβαια η λοιπή συμπεριφορά του, είναι φυσιολογική. Και εξηγείται και κάπως, από την στιγμή που δίνοντας την φαρμακευτική τροφή, ο σκύλος σου ήταν καλά.
Σίγουρα θα κάνετε τις εξετάσεις σας και θα δείτε. Ρώτα τον μόνο, να του πας δείγμα, για καλλιέργεια κοπράνων.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Το πιθανοτερο να ειναι αυτο που λεει και η mareco, να τον πειραζει κατι στην τροφη του. Επισης χωρις να ειμαι γιατρος βλεπω οτι το αιμα ειναι ανοιχτοχρωμο, ζωντανο. Συνηθως οταν το αιμα ειναι σκουρο τοτε ειναι που ειναι πιο ανησυχητικο.
 


koumbarosh

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
52
1
Kaisariani, Athens
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Οταν λεω υποδειξη εννοώ μηπως κάποιος πιο εμπειρος βλέπει η γνωρίζει κατι με το οποιο θα βοηθησω τον γιατρο να καταλαβει. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το αναφερω αλλα ο μικρός εδω και περιπου ένα μήνα τρωει την Arden την οποιά και μου προτείνανε ως μια απο τις πιο καλές και σχετικά ελαφριες τροφεσ σε ότι αφορα την πρωτείνη και τα υπολοιπα συστατικά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Δεν έχει να κάνει με το πόσο καλή είναι μια τροφή.
Καμμιά φορά, ακόμη και τις καλύτερες και ακριβότερες τροφές, μπορεί ο οργανισμός ενός σκύλου να μην τις δέχεται.
Και αντιθέτως, να δώσεις κάτι πολύ κατώτερης ποιότητας και να είναι μια χαρά.
Περίμενε να δεις τι θα σου πει και ο γιατρός.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Εχουν περασει αρκετες ωρες. Ξαναενεργηθηκε ; Πως ειναι ; Αιμα εμφανιζει μονο οταν ενεργειται, ή βλεπεις και αλλες στιγμες ; Επεσες και σε Κυριακη...
 


koumbarosh

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
52
1
Kaisariani, Athens
Οι φωτογραφία ειναι απο τις 8 το πρωί όπου πήγε για τουαλέτα πρώτη φορά. Πριν απο λίγο στη βόλτα έκανε μαλακά μεν αλλα χωρίς αίμα και πολυ ανοιχτά στο χρώμα. Ο γιατρός που τον πήρα συνέστησε να πάρε 2 ml septrin πρωί βράδυ και αύριο να του παω δείγμα απο τα κοπέλα να για εξετάσεις.
 


koumbarosh

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
52
1
Kaisariani, Athens
Καλημέρα και συγνώμη για τα γραμματικα λάθη στο τελευταίο post. Απο το πρωί περιμένω να ενεργηθει έτσι ώστε να παω στο γιατρο αλλα μάταια. Δεν έχει κάνει τίποτα παρόλο που έφαγε καλά. Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να συμβαίνει και δεν μου αρέσει που απλά κάθομαι και περιμένω χωρίς να μπορω να κάνω κάτι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Μην ανησυχείς που δεν ενεργείται , μετά απο διάροιες καθυστερεί η επόμενη κένωση. Υπομονή και περαστικά!
 




koumbarosh

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
52
1
Kaisariani, Athens
Καλησπέρα.
Σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα των εξετάσεων αίματος και κοπρανων. Η παρασιτικη εξέταση δεν έδειξε τίποτα αλλα δυστυχώς το αιμα έδειξε 1/100 ehrlichia canis (Iva-Igm). Ο γιατρός είπε πως τα η ασθένεια ειναι σε πολι αρχικό στάδιο γι αυτό και ο μικρός δεν έχει ολα τα συμπτώματα. Μας συνέστησε vibramycin για ένα μήνα και υπομονή έξι μήνες μέχρι την επόμενη εξέταση.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Η ερλιχεια εχει τετοιο συμπτωμα;Κι εμεις το περασαμε αυτο και δεν ειχαν τετοια εικονα τα κοπρανα.Μηπως συμβαινει και κατι αλλο γαστρεντερικο και κακως το αποδωσετε απολυτα στην ερλιχεια;
 


koumbarosh

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
52
1
Kaisariani, Athens
Αν ρωτήσεις εμένα μόνο απο αυτά που έχω διαβάσει θα σου πω πως δεν έχει τέτοια συμπτώματα. Τώρα απο χθες κοιτάω μόνο το χαρτί της εξέτασης που βγαζει το μικρο θετικό και προσπαθώ να καταλάβω. Μπορεί να ήταν απλά τύχη που το βρίσκαμε
 




koumbarosh

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
52
1
Kaisariani, Athens
Αρχικά ο σκύλος είχε κάνει κακά με ορισμένες κηλίδες αίματος. Πάω στον γιατρό βγάζουμε ακτινογραφία η οποία δεν δείχνει κάτι, μου συνιστά φαρμακευτική κονσέρβα και φεύγουμε. Ο μικρός τρώει την κονσέρβα για περίπου πέντε ημέρες και όλα του τα κόπρανα ήταν σχετικά μαλακά αλλά καθαρά από αίμα. Την ημέρα που σταματάει την κονσέρβα και ξανατρώει την ξηρά τροφή κάνει τα κόπρανα της φωτογραφίας. Τρέχουμε πάλι στον γιατρό ο οποίος του παίρνει αίμα και κόπρανα για εξετάσεις συνιστά Septrim πρωί βράδυ και φαρμακευτική ξηρά. Από εκείνη την ημέρα και μετά δεν έχει ξανακάνει καθόλου αίμα, τρώει κανονικά και πίνει νερό έχει όρεξη για παιχνίδι και γενικά δεν δείχνει κανένα σημάδι ασθένειας πόσο μάλλον συμπτώματα ερλιχείας. Το χαρτί όμως τον αιματολογικών εξετάσεων το θέλει θετικό στην ερλιχεία σε ποσοστό 1/100 και αρχίζουμε την ενδεδειγμένη σύμφωνα με τον γιατρό θεραπεία.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Ναι, αλλά πέρνει ακόμη Septrim και φαρμακευτική τροφή;
Εμένα περισσότερο με ανησυχεί το αίμα στα κακά του, παρά η ερλίχεια. Η οποία να λες δόξα το Θεό που βγήκε τώρα με τις εξετάσεις και χωρίς να έχει εμφανίσει συμπτώματα. Τότε θα ήταν πιο δύσκολα τα πράγματα. Και γι'αυτό κάνουμε τις προληπτικές δυό φορές τον χρόνο, για να μην προλάβει η ασθένεια να δείξει ότι υπάρχει.
 


koumbarosh

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
52
1
Kaisariani, Athens
Το Septrim το είχε συστήσει ο γιατρός προληπτικά στην περίπτωση που το αίμα ήταν κάτι εντερικό η παρασιτικό. Από την στιγμή που οι παρασιτικές εξετάσεις βγήκαν αρνητικές το σταματάμε και πλέον θα παίρνει μόνο το vibramycin δύο φορές την ημέρα και η ξηρά θα αντικατασταθεί σταδιακά με την κανονική (πιο ελαφριά από την arden που έτρωγε μέχρι τώρα). Πάντως η όρεξη και η διάθεση δεν έχουν αλλάξει καθόλου και τα κακά του δεν έχουν ξαναπαρουσιάσει αίμα.
 


koumbarosh

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
52
1
Kaisariani, Athens
Επειδή είδα σε προηγούμενο post μια αναφορά στο λεγόμενο snap test μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι και τι διάφορα έχει με τις κανονικές εξετάσεις. Το χαρτί που μας έδωσε ο γιατρός για τις αιματολογικές ήταν μια γραμμή η οποία απλά ανέφερε “Εhrlichia canis (Iva-Igm) – ΘΕΤΙΚΟ – 1/100”. Μήπως έπρεπε να ζητήσω μια πιο εξειδικευμένη εξέταση με ποιο αναλυτικό περιεχόμενο?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.682
19.923
Τα snap test δίνουν άμεσο αποτέλεσμα, όχι όμως πάντα εγγυημένο. Δεν σου δίνουν όμως τίτλο. Αυτό το 1/100 πχ. Αρα αν το τεστ βγει θετικό, θα πρέπει να κάνεις και την αιματολογική της ερλίχειας, για να πάρεις τον τίτλο, ο οποίος είναι το στοιχείο κλειδί, που σου δείχνει τον βαθμό της μόλυνσης και καθοδηγεί για την φαρμακευτική αγωγή. Αρα, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις δύο εξετάσεις κάθε φορά, αν τυχόν χρειαστεί. Κυρίως για την τσέπη σου. Κατευθείαν, αιματολογικές για ερλίχεια/καλαζάρ δύο φορές τον χρόνο και γενική αίματος μία ή δύο φορές τον χρόνο οπωσδήποτε, για να πούμε ότι ίσως, έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 


koumbarosh

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
52
1
Kaisariani, Athens
Μήπως θα έπρεπε από την στιγμή που το σκυλί δεν παρουσιάζει κανένα σύμπτωμα που να παραπέμπει στην ερλιχεία και τα αποτελέσματα να μην είναι απολύτως εγγυημένα να ζητήσω μια εξέταση που θα δώσει πιο εγγυημένα αποτελέσματα ή ακόμα και μια δεύτερη γνώμη.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.317
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12